Wiceprezydent: Obama nie blefuje w sprawie Iranu

04.03.2013 21:38

Fot. Susan Walsh AP

- Prezydent USA Barack Obama nie blefuje, mówiąc, że sięgnie po działania militarne, jeśli konieczne będzie zapobieżenie pozyskaniu przez Iran broni jądrowej - powiedział wiceprezydent Joe Biden na spotkaniu Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Akcji Politycznej.
Występując na dorocznej konferencji AIPAC, najważniejszej organizacji izraelskiego lobby w USA, Biden zapewnił, że ochrona Izraela jest w interesie Ameryki. Zastrzegł, że Stany Zjednoczone "nie szukają wojny" i że chcą pokojowych negocjacji z Iranem, że wciąż jest czas i pole manewru, by negocjacje zakończyły się sukcesem, ale "okno się zamyka".

Biden ostrzegł, że nie należy działać zbyt pospiesznie. Ocenił, że gdyby zaszła potrzeba działań militarnych, to należy pozyskać dla tej opcji poparcie wspólnoty międzynarodowej i w tym celu trzeba wykorzystać wszystkie możliwości.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu przekonywał w wystąpieniu transmitowanym z Izraela podczas konferencji, że aby zatrzymać irański program nuklearny, potrzebna jest "wiarygodna groźba militarna", gdyż "same słowa ani same sankcje nie powstrzymają Iranu".

Powtórzył swą wcześniejszą ocenę, że Teheran prowadzi negocjacje międzynarodowe ws. swego programu nuklearnego jedynie po to, by "zyskać na czasie". Iran zaprzecza zarzutom dotyczącym zamiarów budowy bomby atomowej; argumentuje, że prace, które prowadzi nad wzbogacaniem uranu, mają cele pokojowe i służą rozwojowi cywilnej energetyki.

Ostatnia runda negocjacji z udziałem przedstawicieli Iranu i sześciu mocarstw (USA, Francja, Wielka Brytania, Rosja i Chiny oraz Niemcy) odbyła się pod koniec lutego w Ałma Acie w Kazachstanie. Rozmowy zakończyły się bez konkretnych rezultatów i mają zostać wznowione 5 kwietnia. "Szóstka" zaoferowała Iranowi złagodzenie sankcji w zamian za wstrzymanie najbardziej kontrowersyjnej części prac jego programu nuklearnego.

Zobacz także
Komentarze (53)
Zaloguj się
 • vikaromaniuta

  Oceniono 1 raz 1

  No to amerykańskie lotniskowce w Zatoce Perskiej pójdą na dno !

 • pismaki_klamia

  Oceniono 3 razy -1

  "Israeli sources, quoted in the World Tribune stated today:
  “Obama has made it clear to Netanyahu that his visit is not about photo-ops, but the business of Iran and a Palestinian state. The implication is that if Israel won’t give him something he can work with, then he’ll act on his own.
  The Obama people are making this a litmus test of Netanyahu’s leadership and credibility. Obama supporters in Congress have sent Netanyahu a similar message.” "
  www.presstv.ir/detail/2013/03/05/291963/worst-nightmare-looming-for-netanyahu/

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 0

  Niebezpiecznie to było w 2007...
  "Previous 5th Fleet commanders had resisted various ploys by Bush administration hawks to threaten the Tehran regime. But in spring 2007, a new commander arrived with an ambitious program to show the Iranians who was boss in the Persian Gulf."
  "Two people who were there said Cosgriff mused in a staff meeting one day that he’d like to steam a Navy frigate up the Shatt al Arab, the diplomatically sensitive and economically crucial waterway dividing Iraq and Iran. In another, they said, he wanted to convene a regional conference to push back Iran’s territorial claims in the waterway, a flash point for the bloody Iran-Iraq war in the 1980s.
  Then he presented an idea that not only alarmed Todd, but eventually, she believes, launched the chain of events that would end her career."
  "According to Todd and another witness, Cosgriff’s idea, presented in a series of staff meetings, was to sail three “big decks,” as aircraft carriers are known, through the Strait of Hormuz — to put a virtual armada, unannounced, on Iran’s doorstep. No advance notice, even to Saudi Arabia and other gulf allies. Not only that, they said, Cosgriff ordered his staff to keep the State Department in the dark, too."
  articles.washingtonpost.com/2012-08-21/lifestyle/35490932_1_navy-frigate-shatt-al-arab-new-commander

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy -3

  Czy na zdjęciu nie James Earl Carter aby?

 • daboni

  Oceniono 9 razy 3

  Pewnie, że nie blefuje. Wszyscy wiedzą, że jest bardzo mocny nacisk ze strony Izraela i oni konkretnie się przygotowują, a USA siedzi Izraelowi w kieszeni...

 • bornintheusa

  Oceniono 2 razy -2

  Po co Pan rozmawia do siebie ? Thierry Dupp i Gordo Madson w ostatniej ksiomzce wykazuja ze najbardziej wiarygodnym zrodlem informacji jest CNN

 • w.kropa

  Oceniono 6 razy 2

  Netanjachu to bardzo chory czlowiek, on sam wojny nie wywola, ale niestety ma poparcie ,, New Yorker's " przekonanych o swej wszech wladzy i ci szalency razem moga podpalic swiat .

 • dyzlav

  Oceniono 9 razy 3

  Dopóki nikt w Polsce nie wprowadza szarijatu, to nie jest to nasz problem. Nie rozumiem jednak, dlaczego handlujemy z ludźmi, którzy nagminnie łamią prawa człowieka (akurat nie chodzi mi o Iran, tylko państwa arabskie). Obróci się to przeciwko nam.

  Niepokoi mnie, że gdybym miał ochotę narysować Mahometa, jakiś dziad na pustyni 10 000 km stąd mógłby wydać na mnie wyrok śmierci, chociaż prawo jest u nas inne. W ten sposób, obowiązuje nas prawo z Bliskiego Wschodu. Co innego, gdybym pojechał do nich, i u nich robił takie rzeczy, ale się nie wybieram. Nie chce mi się tam w ogóle jechać. Nie lubię muslimów, kiepsko się z nimi gada, podobnie jak z katolami albo judaistami.

  Niech śpią spokojnie, bo śpią na ropie - nikt na nich nie zrzuci bomby. To bzdury. Lepiej up...dolić ajatollahów jak Saddama, bez fałszywych oskarżeń, bo po co. Iran ma prawo budować sobie, co chce, ale ajatollahowie powinni mieszkać w namiotach na pustyni i tam się walić w d...pę z kozami, a nie nakłaniać ludzi do dżihadu.

 • elkoguto11

  Oceniono 14 razy 2

  Zostawcie Iran w spokoju! Ten kraj nikogo nie zaatakował ani dla ropy, ani dla budowania imperium od kilkudziesięciu lat,w przeciwieństwie do fałszem ziejących przywódców USA...
  OPERACJA AJAX- tej podłości nie dopuścili się Irańczycy, lecz amerykanie wraz z brytyjczykami (BP, Epson, Oil)
  Dlaczego winni śmierci Kaddafiego czyli niejaka Hitlery Clinton jeszcze nie siedzi za podżeganie do zabójstwa??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje