Czeski senat chce postawić Klausa przed trybunałem konstytucyjnym

04.03.2013 17:39
Prezydent Vaclav Klaus w Krakowie

Prezydent Vaclav Klaus w Krakowie (fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta)

Czeski senat zdecydował o postawieniu ustępującego prezydenta Vaclava Klausa przed trybunałem konstytucyjnym, zarzucając mu zdradę stanu. Trybunał miałby orzec, czy Klaus dopuścił się naruszenia konstytucji, m.in. ogłaszając szeroką amnestię.
Reuters zwraca uwagę, że senat jest zdominowany przez lewicowych przeciwników Klausa. Decyzję o postawieniu odchodzącego prezydenta przed trybunałem konstytucyjnym agencja nazywa "dramatycznym, ale w znacznej mierze symbolicznym gestem", pokazującym głębokie podziały, do jakich eurosceptyczny Klaus doprowadził w czeskim społeczeństwie.

Czterej senatorowie powiedzieli dziennikarzom, że decyzję o impeachmencie Klausa senat podjął na zamkniętym posiedzeniu stosunkiem głosów 38-30. Gdyby prezydent został uznany za winnego, groziłaby mu utrata urzędu (kadencja Klausa kończy się już w najbliższy czwartek), prezydenckiej emerytury i prawa do kandydowania w przyszłości w wyborach.

Impeachment byłby ciosem, rzutującym na spuściznę po tym prawicowym polityku, który - jak pisze Reuters - "niektórych w Europie rozgniewał swymi eurosceptycznymi poglądami".

Problematyczna amnestia

Ogłoszona przez Klausa w styczniu amnestia wywołała w Czechach oburzenie, ponieważ oznacza m.in. zakończenie śledztw przeciw wielu osobom, podejrzanym o przestępstwa gospodarcze.

Prezydent ogłosił amnestię w przemówieniu noworocznym z okazji 20. rocznicy podziału Czechosłowacji. Objęła ona osoby, wobec których przed 1 stycznia 2013 roku orzeczono karę do roku pozbawienia wolności, i skazanych na karę pozbawienia wolności do 10 lat, którzy ukończą w tym roku 75 lat. Amnestią objęto także osoby, wobec których postępowanie trwa już co najmniej osiem lat, a którym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Amnestia objęła m.in. pięciu menedżerów Union Bank, który zbankrutował w 2003 roku, nie wypłacając oszczędności 130 tysiącom klientów. Z amnestii skorzystali również menedżerowie funduszu inwestycyjnego Trend, uwikłani w jedną z największych afer korupcyjnych w historii kraju, których proces ciągnie się od 16 lat.

73 tys. podpisów pod petycją

Senatorowie zarzucili też Klausowi, że zlekceważył konstytucję, odmawiając ratyfikowania niektórych traktatów unijnych. Chodzi m.in. o odmowę złożenia podpisu pod planem utworzenia Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS), mimo że ten nowy fundusz ratunkowy został zaaprobowany przez czeski parlament. Decyzja Klausa była jednak symboliczna i nie może zablokować funkcjonowania EMS. Senator Jirzi Dienstbier, zastępca przewodniczącego opozycyjnej partii socjaldemokratycznej, zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek wniesie skargę na Klausa do trybunału konstytucyjnego.

Agencja APA zwraca uwagę, że pod petycją w sprawie impeachmentu Klausa podpisały się 73 tys. osób. Petycja jest inicjatywą wielu organizacji obywatelskich i znanych osobistości. Klausowi zarzuca się w niej, że dopuścił się zdrady stanu, ponieważ swą amnestią spowodował zaprzestanie ścigania wielu osób, zamieszanych w różne afery korupcyjne w latach 90.

Sekretarz generalny czeskiego trybunału konstytucyjnego Ivo Pospiszil powiedział w poniedziałek agencji CTK, że trybunał potraktuje oskarżenie Klausa o zdradę stanu priorytetowo, przed innymi sprawami. Dodał, że jeśli sędziowie trybunału postanowią zająć się tą sprawą, ich decyzji należy się spodziewać najwcześniej pod koniec marca, a zapewne później. (

Komentarze (26)
Czeski senat chce postawić Klausa przed trybunałem konstytucyjnym
Zaloguj się
 • jezory.pasiukowski

  Oceniono 70 razy 32

  Zlodziej dlugopisow sie weszcie dorobil! A za kraty!

 • art.usa

  Oceniono 28 razy 14

  Twarde ale mądre słowa.
  Zawsze go zwalczałem, ale mniał i w Polsce dziwnych zwolenników,
  którzy tu głośno szczekali.
  Pewno teraz siedzą z dupą w krzakach.

 • halinnka.beauty

  Oceniono 31 razy 13

  tak kończy wielki przyjaciel równie "wielkiego" byłego prezydenta

 • selfhelp

  Oceniono 11 razy 7

  zazlodziejstwo dlugopisu trubunal a CO? tych prawych fisiow pod trybunal i 16 lat czeski system i konca nie widac amnestja dla kolesiow z prawa git?

 • 1alexander

  Oceniono 16 razy 0

  Tak powinno sie postepowac z politykami , ktorzy nie przestrzegaja prawa .
  Kwach ratyfikowal Konkordat wbrew Konstytucji , przy powstaniu ktorej pracowal i to jest dostateczny powod dla TS ze juz o innych przekretach nie wspomne . W normalnych krajach juz by byl na politycznym smietniku !
  TW Bolek wydzieral kartki z dokumentacj SB i uwalnial pospolitych bandziorow i co i nic . Polacy nic sie nie stalo , nic sie nie dzieje, wszystko jest OK, a pomroczna kwitnie .

 • 1alexander

  Oceniono 14 razy 0

  Tak powinno sie postepowac z politykami , ktorzy nie przestrzegaja prawa .
  Kwach ratyfikowal Konkordat wbrew Konstytucji , przy powstaniu ktorej pracowal i to jest dostateczny powod dla TS ze juz o innych przekretach nie wspomne . W normalnych krajach juz by byl na politycznym smietniku !

 • nina05

  Oceniono 43 razy -1

  Jeden z niewielu mądrych polityków w Europie. Niestety, musi minąć pięćdziesiąt lat, aby się o tym przekonano. Eurolewacka fascynacja do złudzenia przypomina euforię budowania socjalizmu po II WŚ.

 • kazimirz

  Oceniono 14 razy -4

  Popieramy!!!
  Proletariusze wszystkich krajów łączcie się!
  Chwała Generałom i Władzy Ludowej!
  Centralne Biuro Śledcze, Biuro Ochrony Rządu, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Wywiadu Wojskowego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Wojskowe Służby Informacyjne, Wywiad Skarbowy, Urząd Skarbowy, ZUS, Sanepid, Inspekcja Pracy, Platforma Obywatelska, byli członkowie i funkcjonariusze Armii Ludowej, Urzędu Bezpieczeństwa, Służby Bezpieczeństwa, ZOMO, ORMO, Milicji Obywatelskiej, PZPR i Wojskowych Służb Informacyjnych, laureaci Honorowej Księgi Czynów Żołnierskich, Prokuratury, Polskich Inwestycji Rozwojowych SA, Banku Gospodarstwa Krajowego, potomkowie aktywistów Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy oraz pracownicy Gazety Wyborczej z rodzinami i tysiące młodych doskonale wykształconych Pomroczan z dużych ośrodków i nie tylko stanowczo protestują przeciwko wszystkim reakcyjnym siłom, które starają się za wszelka cenę zakłócać spokój i porządek, który gwarantuje pomroczańskiemu społeczeństwu Front Jedności Narodu.
  Precz z warchołami i innymi karłami reakcji!
  Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej!
  Niech się świeci Słonce Peru, a woda spływa do Bałtyku!
  Wszystkie Ryśki to porządne chłopy

 • waldemar591

  Oceniono 50 razy -4

  Największą "zbrodnią" Klausa jest to że swego czasu pogonił w cholerę z zamku na Hradczanach dwóch eurolewaków (Barroso + Cohn Bendita), którzy przyjechali nakrzyczeć na niego jak na małego Kazia.
  Lewactwo jest mściwe i nie wybacza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje