"Gdyby premier zdymisjonował Gowina, zrobiłby z niego męczennika" [KOMENTARZE]

04.03.2013 17:28
Premier Donald Tusk nie odwołał dziś ze stanowiska Jarosława Gowina

Premier Donald Tusk nie odwołał dziś ze stanowiska Jarosława Gowina (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

"Dobrze, że się dogadali". "Gowin się podporządkował". "Konflikt z Gowinem był potrzebny premierowi, by zneutralizować Grzegorza Schetynę". Posłowie PO na gorąco komentują dzisiejszą decyzję premiera. Jarosław Gowin zostaje na stanowisku.
- Gdyby premier zdymisjonował Jarosława Gowina, zrobiłby z niego męczennika, który został odwołany za poglądy - oceniają posłowie z konserwatywnej części Platformy. Politycy PO spodziewają się jednocześnie, że do dymisji Gowina dojdzie, ale w ramach szerszej rekonstrukcji rządu.

Premier spotkał się dziś dwukrotnie z ministrem sprawiedliwości. Po południu poinformował, że Gowin pozostanie w rządzie. Premier powiedział, że potrzebował czasu na zastanowienie się, czy mogą z Gowinem ułożyć relacje tak, aby dalej współpracować. - Minister Gowin dzisiaj przekonał mnie, że to jeszcze jest możliwe, tak że pozostanie na stanowisku - oświadczył premier.

Rozmowy były wynikiem zaostrzenia się w ostatnim czasie relacji Tusk - Gowin na tle kwestii związków partnerskich. Gowin, uważany za lidera konserwatywnej grupy w Platformie, oceniał że projekty regulujące tę kwestię - w tym przygotowany w klubie PO - którymi w styczniu zajął się Sejm, były niekonstytucyjne. Minister sprawiedliwości znalazł się wśród ponad 40 posłów Platformy, którzy zagłosowali wówczas za odrzuceniem tych projektów.

Żalek: Spodziewałem się, że Gowin zostanie

- Spodziewałem się, że premier nie odwoła Gowina z rządu. Jestem też przekonany, że można wypracować w ramach PO projekt dotyczący par nieformalnych, który nie budziłby zastrzeżeń konstytucyjnych - powiedział jeden z konserwatystów w PO Jacek Żalek. Nie chciał jednak szerzej komentować sprawy.

Inny polityk z konserwatywnej grupy w PO John Godson powiedział, że liczy na to, że decyzja Tuska o pozostawieniu Gowina w rządzie wyciszy konflikty światopoglądowe w Platformie. - Cieszę się, że się dogadali. Nie byłoby dobrze, również dla partii, gdyby Gowin został odwołany za, z punktu widzenia premiera, nielojalność. Z mojego punktu widzenia za poglądy. Decyzję premiera odbieram bardzo pozytywnie. Jarosław Gowin ma jeszcze wiele do zrobienia na stanowisku ministra sprawiedliwości - zaznaczył Godson.

Kidawa-Błońska: Gowin podporządkował się oczekiwaniom premiera

Z kolei wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska oceniła, że Jarosław Gowin podporządkował się oczekiwaniom premiera. - To bardzo dobrze, że ta sprawa została zamknięta. Pokazano, że w Platformie potrafimy rozwiązać większość sytuacji, rozmawiając i dyskutując. Premier wyraźnie powiedział, czego oczekuje, a minister Gowin się temu podporządkował. Jeżeli się na coś umawiają, to myślę, że dotrzymają słowa. Tym bardziej że Gowin deklaruje, iż chce być w Platformie - powiedziała Kidawa-Błońska.

Niektórzy politycy PO z frakcji konserwatywnej nie chcą oficjalnie komentować decyzji premiera. W nieoficjalnych rozmowach podkreślają jednak, że premier, dymisjonując teraz Gowina, zrobiłby z niego "bohatera i męczennika". - Byłby to pierwszy minister odwołany za poglądy, nieprawdopodobnie urósłby w siłę - ocenił jeden z rozmówców.

Co nie oznacza - podkreślił inny polityk PO - że Gowin może spać spokojnie. - Premier raczej będzie chciał go zdymisjonować, ale zrobi to w ramach dużej rekonstrukcji w rządzie. Wtedy Gowin nie urośnie na bohatera, tylko będzie zwykłym odwołanym ministrem. Odwołanym nie za poglądy, ale za to, że się nie sprawdził, a to nie zbuduje mu sympatii; trudniej mu też wówczas będzie wejść w rolę lidera wewnętrznej opozycji - mówią źródła w PO.

"Okres zawieszenia po to, by Gowin sam podał się do dymisji"

W ocenie rozmówców, długi okres "zawieszenia", kiedy premier nie deklarował jasno, co stanie się z Gowinem, mógł być obliczony na to, aby to sam minister podał się do dymisji. - Ale gdyby Gowin tak zrobił, świadczyłoby to, że nie jest dojrzałym politykiem. To jest męska gra. Jak ktoś mi podstawi nogę, to nie oznacza, że mam domagać się zdjęcia z boiska - powiedział jeden z polityków PO.

Z kolei według innego rozmówcy ze skrzydła konserwatywnego PO, konflikt z Gowinem był premierowi potrzebny, aby "zneutralizować Grzegorza Schetynę". - Premier zachowuje się, jakby Schetyna nie istniał. A dodatkowo budowaniem aury konfliktu wokół Gowina zneutralizował aspiracje Schetyny na kierowanie Platformą - tłumaczy.

Zobacz także
Komentarze (64)
"Gdyby premier zdymisjonował Gowina, zrobiłby z niego męczennika" [KOMENTARZE]
Zaloguj się
 • elkipan

  Oceniono 35 razy 29

  Nie zdymisjonował, bo w ten sposób można spokojnie jechać dalej.
  Nastraszył ile mógł, ale nie ryzykował utraty szabel.
  Wszystko...

 • drozd215

  Oceniono 60 razy 28

  "Gdyby premier zdymisjonował Gowina, zrobiłby z niego męczennika"
  ----------
  A tak zrobił z siebie idiotę.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 35 razy 13

  To po co Tusk urzadzał cyrk w takiej oprawie medialnej? Może, by tak pan premier pokazał co zamierza robić by umocnić złotówkę i zmniejszyć inflacje, by przestano Polskę "strzyc", rabując bezkarnie polskie społeczeństwo.

 • magia-1

  Oceniono 13 razy 11

  To była tylko GRA.
  Zarówno Żalek, jak i Kidawa-Błońska opowiadają dyrdymały ukierunkowane na elektorat odpowiednich "skrzydeł".
  Z przyjemnością pośmieję się z kolejnych wygibasów tzw. "ekspertów-politologów". :)

 • kink4

  Oceniono 19 razy 11

  Wy dziennikarskie MATOŁY nie macie umiaru. Co by się nie stało to do tego dodajecie swoje urojone interpretacje. Razem ze swoimi kumplami, ekspertami od wszystkiego, sondażowniami z sufitu staracie się z ludzi robić idiotów. Dziwicie się później, że staliście się najbardziej znienawidzonym zawodem na świecie i z roku na rok traci was życie coraz więcej. Jesteście umysłowo ograniczeni, wystarczy was posłuchać w TV, czy poczytać wasze wypociny, widać to po tematach które poruszacie. Sami wymyślacie sytuacje, a potem komentujecie, i nie ma znaczenia o co chodzi, grunt że złodzieje kaska wan leci.

 • koballt

  Oceniono 9 razy 9

  Przecież to jest wewnątrzpartyjne sranie w banię a nie poważna rozmowa na tematy ludzkie...

 • zoil44elwer

  Oceniono 14 razy 8

  A POtem na....Ołtarze?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 10 razy 6

  Zły policjant - dobry policjant. Hej siup, zmiana dup!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje