Popełnił "faux pas", "wywołał oburzenie" - zagraniczne media o wypowiedziach Wałęsy

04.03.2013 12:11
"Zaryzykował zniszczenie swojego dziedzictwa", "to było faux pas" - tak zagraniczne media opisują kontrowersyjne słowa Lecha Wałęsy na temat homoseksualistów. Dziennikarze przypominają jednocześnie, że były prezydent Polski nie pierwszy raz wyraża opinię, która nie spotyka się z powszechną aprobatą
"Lech Wałęsa: aktywista, elektryk, prezydent, laureat Nagrody Nobla... homofob?" - brzmi tytuł artykułu w brytyjskim serwisie Independent.

"On jest ikoną demokracji, skutecznie rzucił wyzwanie represyjnemu reżimowi komunistycznemu i został pierwszym Prezydentem Polski. Ale laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Lech Wałęsa, zaryzykował zniszczenie swojego dziedzictwa, atakując homoseksualistów" - pisze Independent i przypomina słowa byłego prezydenta wypowiedziane podczas piątkowego wywiadu w TVN24.

Serwis zauważa, że wypowiedź Wałęsy wywołała ostre reakcje i cytuje m.in. Monikę Olejnik, która oskarżyła go o zhańbienie Nagrody Nobla.

Nie pierwszy raz wypowiada się kontrowersyjnie

Niemiecki "Der Spiegel" nazywa zaś piątkowe wystąpienie Wałęsy "faux pas" i stwierdza, że nie pierwszy raz słowa byłego prezydenta spotykają się z brakiem akceptacji.

"Guardian" przypomina z kolei, że Wałęsa jest konserwatywnym katolikiem, który nigdy nie opowiadał się za postępowymi poglądami w kwestiach społecznych. "Wałęsa nie uczestniczy już aktywnie w polskim życiu politycznym, choć często udziela wywiadów i wyraża swoją opinię na temat bieżących spraw" - zaznacza gazeta i wyjaśnia, że właśnie podczas komentowania tematu związków partnerskich padły kontrowersyjne słowa.

Sprawę słów byłego prezydenta opisuje także serwis TVNZ, który zauważa, że "Wałęsa wywołuje oburzenie antygejowskimi wypowiedziami".

Homoseksualiści do ostatniej ławy w Sejmie

Lech Wałęsa w piątek w TVN24 powiedział, że homoseksualiści "muszą wiedzieć, że są mniejszością, i do mniejszych rzeczy się przystosować". - Doprowadziliśmy do tego, że ta mniejszość wchodzi na głowę większości - przekonywał. Dopytywany, czy homoseksualista powinien siedzieć w ostatniej ławie w Sejmie, odparł: - Oczywiście, że tak. Jak sprawiedliwość, to sprawiedliwość. (...) A nawet jeszcze za murem. Jestem demokratą w 100 procentach, ale nie żeby jeden procent wchodził mi na głowę. Jak mówił, homoseksualiści nie powinni jemu i "jego wnukom zawracać głowy".Zobacz także
Komentarze (341)
Zaloguj się
 • od-or

  0

  on nie jest jakimś kmiotkiem z pipidówki dolnej nie obrażając tego ostatniego i nie ma prawa walić jak leśniczy jajami o sosne po to walczył odemokracje żeby teraz ją zszargać ,dla mnie Wałęsa się skończył.u niego demokracja jak w "sami swoi-sąd sądem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie"

 • jvelzkeyek

  Oceniono 1 raz 1

  Ojciec i syn  Mówiąc o gejach, ławce i murze

  Wałęsa wywołał medialną burzę.

  Słysząc ojca-prezydenta mowę.

  Syn-europoseł łapał się za glowę.

  Światowe media huczą o Wałęsy mowie.

  Wystąpienie o gejach nie wyjdzie Lechowi na zdrowie.

  Prezydent za swą mowę gejów nie przeprosi.

  Na bojkot noblisty w świecie się zanosi.

  Wałęsa przestał rozumieć demokrację.

  W demokracji nie zawsze większość ma rację.

  Demokracja tam z poważnym defektem funkcjonuje.

  Gdzie większość mniejszości nie szanuje.
  komentarzedowydarzen.blox.pl

 • feldkurat-katz

  Oceniono 2 razy 0

  Prezydent Wałęsa wyraził swoje poglądy na tę sprawę i ma do tego prawo . Zresztą jestem tego samego zdania . Tyle demokracji ile reprezentacji w społeczeństwie . I tu jest sens tej wypowiedzi . Dodam jeszcze , że Sejm jest zdominowany gejami i obecnie nie jest wstanie zajmować się poważnymi sprawami . Parlament obecnie dba o napełnienie swoich portfeli za przykładem Borysewicza i Kopacz . Bo " IM SIE NALEZY ".

 • r.strzal

  Oceniono 1 raz 1

  @prowincjusz2 Problem polega na tym, ze osoby o orientacji odmiennej niz Twoja rowniez sa obywatelami Polski, rowniez placa tu podatki i oczekuja, ze nie beda ludzmi i drugiej kategorii. Panstwo powinno zapewniac wszystkim bez wzgledu na kolor skory, plec, orientacje seksualna, poglady polityczne czy wiek rowne prawa- gdyz poki co to rowno przypisyue tylko obowiazki. Rzecz w tym, ze w granicach dozwolonych prawem kazdy ma prawo nie tylko zyc jak chce ale reprezentowac soba co mu sie zywnie podoba. I swobodnie sie na ten temat wypowiadac. I nie jest to zalezne od Twwego przyzwolenia. . Zwroc uwage, ze to Panstwo od dekad preferuje heteroseksualizm, ktory dominuje w kazdym aspekcie kultury i malzenstwo jako forme ukladania sobie zwiazkow miedzyludzkich. Panstwo powinno byc dla ludzi, a od lat widze w Polsce dominujacy trend odwrotny- obywatel jest po to, aby lozyc na panstwo bez wzgledu na to jak bardzo go to Panstwo obraza.
  R. Strzalkowski, LLM, JD "Lawyer on Wheels" blog.lawyeronwheels.org

 • r.strzal

  Oceniono 1 raz 1

  hmm... @prowincjusz2 Problem polega na tym, ze osoby o orientacji odmiennej niz Twoja rowniez sa obywatelami Polski, rowniez placa tu podatki i oczekuja, ze nie beda ludzmi i drugiej kategorii. Panstwo powinno zapewniac wszystkim bez wzgledu na kolor skory, plec, orientacje seksualna, poglady polityczne czy wiek rowne prawa- gdyz poki co to rowno przypisyue tylko obowiazki. Rzecz w tym, ze w granicach dozwolonych prawem kazdy ma prawo nie tylko zyc jak chce ale reprezentowac soba co mu sie zywnie podoba. I swobodnie sie na ten temat wypowiadac. I nie jest to zalezne od Twwego przyzwolenia. . Zwroc uwage, ze to Panstwo od dekad preferuje heteroseksualizm, ktory dominuje w kazdym aspekcie kultury i malzenstwo jako forme ukladania sobie zwiazkow miedzyludzkich. Panstwo powinno byc dla ludzi, a od lat widze w Polsce dominujacy trend odwrotny- obywatel jest po to, aby lozyc na panstwo bez wzgledu na to jak bardzo go to Panstwo obraza.

 • grregu

  Oceniono 3 razy 1

  Może przypomnijmy sobie choć jedną, składną i MĄDRĄ wypowiedź Lecha Wałęsy. Tylko w tak chorej rzeczywistości, jaką była PRL, taki osobnik mógł zostać narodowym bohaterem. Wraz z kapitalizmem, nastała walka o JAKOŚĆ. Niestety, ta kategoria jest całkowicie obca Lechowi Wałęsie, a jego zasługi w obaleniu komuny też są co najmniej wątpliwe.

 • misior1976

  Oceniono 2 razy 0

  Gejologia czyni postępy. Ale Szwendała wypowiedział własne zdanie i za to mu chwała. Z tej wypowiedzi wynika, że nikogo nie traktuje w sposób sekciarski ani infantylny. W przypadku buzeranta Eltona Johna takie "duperele" nie wchodziły w grę, bo wspierał solidarmość, dzięki czemu mamy dobrobyt, a wcześniej mieliźmy dobroodbyt. Były prezydent po prostu lubi normalnie.

 • rud_aa

  Oceniono 2 razy 0

  Jeszcze jeden dzień z homoseksualizmem w tle i oszaleję. To jest już nudne, czy naprawde myslicie że zmuszając ludzi do oglądania Biedronia czy Grodzkiej, ludzie zmusza się do akceptacji pewnej odmienności? Mam już taki przesyt że zaczynam miec dość całego HOMO tematu.
  I mam w d... polityczna poprawność bo chciałabym wiedziec jakie plany dalej. Wystarczy pojeździć po świecie i obserwowac co się dzieje.
  Co dalej? homoadopje? zrezygnowanie ze słow mama/tata aby nie ranić uczuć homoseksualistów? (w pewnych szkołach w UE juz tak jest!). Może parady gejów i lesbijek? Bo akurat to nauczy ludzi akceptacji jak popatrzą na taką paradę ?
  Czego wy ludzie chcecie?! Zmusić wszysktich do kochania gejów i poddawania się ich chorym naciskom?
  Już widac jak lobby homoseksualne działa na świecie! Wałęsa ma trochę racji, mniejszość zaczyna dyktowac warunki. Daj palec a wezmą cała rękę.
  Polecam homoseksualistom specjaliste od PR bo to co się ostatnio wyprawia jeszcze bardziej męczy społeczeństwo a nie tędy droga!
  teraz tylko czekam na lobby pozytywnej pedofilii która już funcjonuje!
  Jeszcze niech zoofile zaczna się domagac swoich praw

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX