Popełnił "faux pas", "wywołał oburzenie" - zagraniczne media o wypowiedziach Wałęsy

"Zaryzykował zniszczenie swojego dziedzictwa", "to było faux pas" - tak zagraniczne media opisują kontrowersyjne słowa Lecha Wałęsy na temat homoseksualistów. Dziennikarze przypominają jednocześnie, że były prezydent Polski nie pierwszy raz wyraża opinię, która nie spotyka się z powszechną aprobatą
"Lech Wałęsa: aktywista, elektryk, prezydent, laureat Nagrody Nobla... homofob?" - brzmi tytuł artykułu w brytyjskim serwisie Independent.

"On jest ikoną demokracji, skutecznie rzucił wyzwanie represyjnemu reżimowi komunistycznemu i został pierwszym Prezydentem Polski. Ale laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Lech Wałęsa, zaryzykował zniszczenie swojego dziedzictwa, atakując homoseksualistów" - pisze Independent i przypomina słowa byłego prezydenta wypowiedziane podczas piątkowego wywiadu w TVN24.

Serwis zauważa, że wypowiedź Wałęsy wywołała ostre reakcje i cytuje m.in. Monikę Olejnik, która oskarżyła go o zhańbienie Nagrody Nobla.

Nie pierwszy raz wypowiada się kontrowersyjnie

Niemiecki "Der Spiegel" nazywa zaś piątkowe wystąpienie Wałęsy "faux pas" i stwierdza, że nie pierwszy raz słowa byłego prezydenta spotykają się z brakiem akceptacji.

"Guardian" przypomina z kolei, że Wałęsa jest konserwatywnym katolikiem, który nigdy nie opowiadał się za postępowymi poglądami w kwestiach społecznych. "Wałęsa nie uczestniczy już aktywnie w polskim życiu politycznym, choć często udziela wywiadów i wyraża swoją opinię na temat bieżących spraw" - zaznacza gazeta i wyjaśnia, że właśnie podczas komentowania tematu związków partnerskich padły kontrowersyjne słowa.

Sprawę słów byłego prezydenta opisuje także serwis TVNZ, który zauważa, że "Wałęsa wywołuje oburzenie antygejowskimi wypowiedziami".

Homoseksualiści do ostatniej ławy w Sejmie

Lech Wałęsa w piątek w TVN24 powiedział, że homoseksualiści "muszą wiedzieć, że są mniejszością, i do mniejszych rzeczy się przystosować". - Doprowadziliśmy do tego, że ta mniejszość wchodzi na głowę większości - przekonywał. Dopytywany, czy homoseksualista powinien siedzieć w ostatniej ławie w Sejmie, odparł: - Oczywiście, że tak. Jak sprawiedliwość, to sprawiedliwość. (...) A nawet jeszcze za murem. Jestem demokratą w 100 procentach, ale nie żeby jeden procent wchodził mi na głowę. Jak mówił, homoseksualiści nie powinni jemu i "jego wnukom zawracać głowy".Zobacz także
 • Jarosław Wałęsa i Lech Wałęsa Jarosław Wałęsa o słowach ojca: Złapałem się za głowę
 • Monika Olejnik "Homoseksualiści powinni siedzieć za murem". Olejnik: Wałęsa zhańbił Nagrodę Nobla
 • Lech Wałęsa Wałęsa: Trzeba izolować tych, którzy dziś używają kamieni, gdy jest epoka intelektu
Komentarze (341)
Popełnił "faux pas", "wywołał oburzenie" - zagraniczne media o wypowiedziach Wałęsy
Zaloguj się
 • prowincjusz2

  Oceniono 784 razy 182

  Ludzie! Skończcie wreszcie z tymi gejami! Przez pół życia kazano mi kochać ZSRR, teraz mam kochać homoseksualistów. Czy doczekam tych czasów kiedy poprawnością będzie szczerość?

 • hexplor

  Oceniono 316 razy 154

  Donald zaciera ręcę. Znowu zamiast rozmawiać o gospodarce to wszystkie media huczą o gejach.

 • piotr19730

  Oceniono 209 razy 117

  Jak przygrzać to z grubej rury.
  Oczekuję, że Wałęsa powie, co naprawdę sądzi o żydach, murzynach, kalekach, kobietach, Niemcach i Ukraińcach oraz łysych w sejmie RP.

 • ta_deo

  Oceniono 444 razy 84

  .

  Faktem jest że trochę wypadliśmy z torów rozumienia słów i myśli Lecha Wałęsy, ale facet ma ciągle rację ..... "mniejszość" jaką są homoseksualiści nie powinna obnosić się z tym , tak oficjalnie. Według podstawowych zasad biologii to nie jest ten kierunek w jakim powinien iść człowiek . Niech sobie żyją ... niech się kochają , niech dziedziczą i niech mają prawną możliwość opieki nad swoim partnerem , lecz niech nie narzucają tego ogółowi wbrew naszej woli. Jeżeli chcą , aby szanować ich wybór, niech uszanują nasz a "promowanie" tego typu sposobu i stylu życia nie powinno w ogóle mieć miejsca.. i tutaj prezydent Wałęsa MA RACJĘ .....

  .

 • niktwazny126

  Oceniono 135 razy 73

  Pan prezydent na pewno wielokrotnie miał do czynienia z odmiennością rasową, kulturową, seksualną. Przecież nie każdego, z kim rozmawiał przez ostatnie dziesięciolecia, testował pod względem inności. I przeżył, nikt ( chyba) nie usiłowal go nawracać na inną religię czy nie zmuszał do uczestniczenia w seksie homo... I nie o uczestniczenie w nieakceptowanych praktykach chodzi, ale o danie tym osobom praw równych prawom kazdego czlowieka.

 • europejczyk_prawdziwy

  Oceniono 239 razy 63

  To twój koniec lechu,zaliczono Cie w Swiecie do "polactwa" i słusznie!

 • westlondon

  Oceniono 178 razy 28

  Mojego oburzenie jakos nie wywolal tymi slowami. A nawet rzeklbym, ze przeciwnie. Wreszcie sie z nim moge zgodzic.
  I mozecie mnie nazwac homofobem, jak wam to do szczescia potrzebne.

 • aide5

  Oceniono 34 razy 22

  "Największe i najstraszliwsze zło, jakie
  człowiek wyrządza człowiekowi, bierze się
  z niezłomnej wiary w słuszność fałszywych przekonań".
  — Bertrand Russel

 • a_l_e_x

  Oceniono 35 razy 15

  Dlaczego odkąd cała ta afera z Wałęsą wybuchła, to gazeta.pl zaczęła publikacje temu poświęcone uraczać paskudnymi zdjęciami Wałęsy? Do tej pory zdjęcia w artykułach o Wałęsie były ładne a teraz dajecie same takie gdzie ma brzydki grymas na twarzy, czerwoną mordę itp. Wygląda jak postać z horroru a do niedawna zdjęcia były jakby był modelem. Wie ktoś może?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje