Watykan: Pierwsze posiedzenie kardynałów. O problemach Kościoła

04.03.2013 10:31
Pierwsze posiedzenie kardynałów

Pierwsze posiedzenie kardynałów (Fot. Andrew Medichini AP)

Dzisiaj, w czwartym dniu wakatu w Stolicy Apostolskiej po abdykacji Benedykta XVI, zarządzający teraz Kościołem kardynałowie zebrali się na pierwszym posiedzeniu, czyli kongregacji. Temat dyskusji to problemy i wyzwania dla Kościoła i przyszłego papieża.
Spotkanie prowadzi dziekan kolegium kardynalskiego kardynał Angelo Sodano. Uczestniczy w nim także kamerling Kościoła kardynał Tarcisio Bertone. W kongregacji udział biorą zarówno kardynałowie elektorzy, jak i ci, którzy z powodu ukończenia 80 lat nie będą uczestniczyć w konklawe. Kongregacje te nazywają się przygotowawczymi, ponieważ poprzedzają wybór nowego papieża.

Nieoficjalnie: 11 marca inauguracja papieża

Spotkania odbywać się będą codziennie, po to, by - jak głosi konstytucja apostolska "Universi dominici gregis" - "pozwolić poszczególnym kardynałom wyrazić zdanie na temat nasuwających się problemów, prosić o wyjaśnienia w przypadkach wątpliwości oraz podać propozycje".

Inauguracyjną kongregację otworzyło złożenie przysięgi przez wszystkich obecnych jej uczestników. Kardynałowie zobowiązali się przestrzegać zawartych w konstytucji przepisów oraz dochować tajemnicy w sprawach mających związek z przygotowywanym wyborem papieża i innymi poufnymi kwestiami.

Oprócz wielu kwestii organizacyjnych, dotyczących funkcjonowania Kościoła i Watykanu w czasie wakatu, najważniejszym zadaniem kardynałów jest wyznaczenie terminu rozpoczęcia konklawe. Kiedy zostanie ogłoszona decyzja w tej sprawie, jeszcze nie wiadomo. Nieoficjalnie jako możliwy termin inauguracji wyboru papieża podawana jest data 11 marca.

Nowy papież spoza Watykanu?

Jednak wielu kardynałów wyraziło w ostatnich dniach opinię, że ich dyskusje mogą trwać długo ze względu na ogrom problemów, przed jakimi stanął Kościół po abdykacji Benedykta XVI. Głównymi wyzwaniami są - jak podkreślają watykaniści - konieczność przeprowadzenia reformy Kurii Rzymskiej, osłabionej w rezultacie ujawnionych w minionym roku wewnętrznych walk o władzę oraz pogłębiający się kryzys Kościoła.

Zadaniem kardynałów będzie też nakreślenie portretu przyszłego papieża, który byłby zdolny uporać się z tymi kwestiami. Zgoda - jak zauważa dziennik "La Stampa" - panuje co do jednego: nowy papież musi pochodzić spoza Kurii Rzymskiej.

W czasie wakatu odbywać się będą dwa rodzaje kongregacji kardynałów: ogólne, to znaczy obowiązkowe dla całego Kolegium, poświęcone najważniejszym kwestiom, i tzw. partykularne. W skład kongregacji partykularnej wchodzą kardynał kamerling i trzech purpuratów, wylosowanych spośród elektorów. Praca tych trzech kardynałów, nazywanych asystentami, ustaje po trzech dniach, a ich miejsce zajmują następni, wyłonieni zawsze w drodze losowania. W czasie obrad tego gremium podejmowane są decyzje w bieżących sprawach o mniejszym znaczeniu.

Zobacz także
Komentarze (37)
Watykan: Pierwsze posiedzenie kardynałów. O problemach Kościoła
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 33 razy 21

  Kuria Rzymska "osłabiona ujawnionymi w zeszłym roku wewnętrznymi walkami o władzę"... To się nazywa mieć poczucie humoru: wewnętrzne (i nie tylko) walki o władzę są co najmniej tak stare, jak Kuria.

 • totapis500

  Oceniono 36 razy 20

  Jesteś bezrobotny - zostań kardynałem,w kościele czym większy sklerotyk tym bardziej przydatny.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 61 razy 13

  kościół katolicki dzieli tzw relikwie na 3 rodzaje.
  .
  .
  1 stopnia - zwłoki(pOLACY MODLĄ SIĘ DO WOJTKA Z GNIEZNA) , trupia uryna , trupia krew POLACY MODLĄ SIĘ DO KRWI JP2), kawałek palca, włos łonowy
  .
  2 stopnia - części garderoby którą używał zmarły : używane majtki, skarpetki, kalesony
  .
  3. stopnia- rzeczy których dotykał zmarły, gazeta, szczotka do włosów, krem, deska od sedesu itp.
  .
  DO TYCH RZECZY MOZNA SIE MODLIĆ I OCZEKIWAĆ OD NICH CUDÓW ( ZA SPRAWĄ ZMARŁEGO )
  .
  RELIGIA TO OBRAZA UCZUC WYKSZTAŁCONEGO CZŁOWIEKA. WMAWIANIE LUDZIOM ŻE BÓSTOW SŁONECZNE ( JEZUS) ISTNIAŁO TO KŁAMSTWO I OBRAZA TWÓRCÓW RELIGII STAROZYTNEGO EGIPTU, ZA SKOPIOWANIE ICH WIERZE KK POWINIEN PŁACIĆ TANTIEMY.

 • jerzysm42

  Oceniono 12 razy 10

  Nie powinni zaczynać w poniedziałek. Będą pili przez cały tydzień.

 • kadykianus

  Oceniono 8 razy 8

  Posiedzenie tych satyrów musi wyglądać mniej więcej tak.
  Jeden z nich mówi:

  - Panowie, podobno wszyscy siedzimy po uszy w gó...e.

  Drugi na to się odzywa: - Ja tam nic nie wiem. Ja mam dobrze.

  Cała sala: Heheehehe :)

 • staszek_psychiatra

  Oceniono 7 razy 7

  jedynym rozwiązaniem problemów kościoła jest rozwiązanie kościoła.

 • stefan99999

  Oceniono 6 razy 6

  Dziennikarze! A może po prostu dziennikarzyny!

  Dajecie nagłówek "Nieoficjalnie: 11 marca inauguracja papieża" po to by w tekście wyjaśnić, że 11 marca ma byc inauguracja konklawe. Czy wy wiecie w ogóle co i o czym piszecie?

 • tytanowa_mrowka

  Oceniono 4 razy 4

  Jakież to problemy może mieć kościół ? Kasa leci, dzieci się dają bezkarnie krzywdzić, wypić i najeść do woli, bryki luksusowe, pałace też...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje