Watykan: Pierwsze posiedzenie kardynałów. O problemach Kościoła

04.03.2013 10:31
Pierwsze posiedzenie kardynałów

Pierwsze posiedzenie kardynałów (Fot. Andrew Medichini AP)

Dzisiaj, w czwartym dniu wakatu w Stolicy Apostolskiej po abdykacji Benedykta XVI, zarządzający teraz Kościołem kardynałowie zebrali się na pierwszym posiedzeniu, czyli kongregacji. Temat dyskusji to problemy i wyzwania dla Kościoła i przyszłego papieża.
Spotkanie prowadzi dziekan kolegium kardynalskiego kardynał Angelo Sodano. Uczestniczy w nim także kamerling Kościoła kardynał Tarcisio Bertone. W kongregacji udział biorą zarówno kardynałowie elektorzy, jak i ci, którzy z powodu ukończenia 80 lat nie będą uczestniczyć w konklawe. Kongregacje te nazywają się przygotowawczymi, ponieważ poprzedzają wybór nowego papieża.

Nieoficjalnie: 11 marca inauguracja papieża

Spotkania odbywać się będą codziennie, po to, by - jak głosi konstytucja apostolska "Universi dominici gregis" - "pozwolić poszczególnym kardynałom wyrazić zdanie na temat nasuwających się problemów, prosić o wyjaśnienia w przypadkach wątpliwości oraz podać propozycje".

Inauguracyjną kongregację otworzyło złożenie przysięgi przez wszystkich obecnych jej uczestników. Kardynałowie zobowiązali się przestrzegać zawartych w konstytucji przepisów oraz dochować tajemnicy w sprawach mających związek z przygotowywanym wyborem papieża i innymi poufnymi kwestiami.

Oprócz wielu kwestii organizacyjnych, dotyczących funkcjonowania Kościoła i Watykanu w czasie wakatu, najważniejszym zadaniem kardynałów jest wyznaczenie terminu rozpoczęcia konklawe. Kiedy zostanie ogłoszona decyzja w tej sprawie, jeszcze nie wiadomo. Nieoficjalnie jako możliwy termin inauguracji wyboru papieża podawana jest data 11 marca.

Nowy papież spoza Watykanu?

Jednak wielu kardynałów wyraziło w ostatnich dniach opinię, że ich dyskusje mogą trwać długo ze względu na ogrom problemów, przed jakimi stanął Kościół po abdykacji Benedykta XVI. Głównymi wyzwaniami są - jak podkreślają watykaniści - konieczność przeprowadzenia reformy Kurii Rzymskiej, osłabionej w rezultacie ujawnionych w minionym roku wewnętrznych walk o władzę oraz pogłębiający się kryzys Kościoła.

Zadaniem kardynałów będzie też nakreślenie portretu przyszłego papieża, który byłby zdolny uporać się z tymi kwestiami. Zgoda - jak zauważa dziennik "La Stampa" - panuje co do jednego: nowy papież musi pochodzić spoza Kurii Rzymskiej.

W czasie wakatu odbywać się będą dwa rodzaje kongregacji kardynałów: ogólne, to znaczy obowiązkowe dla całego Kolegium, poświęcone najważniejszym kwestiom, i tzw. partykularne. W skład kongregacji partykularnej wchodzą kardynał kamerling i trzech purpuratów, wylosowanych spośród elektorów. Praca tych trzech kardynałów, nazywanych asystentami, ustaje po trzech dniach, a ich miejsce zajmują następni, wyłonieni zawsze w drodze losowania. W czasie obrad tego gremium podejmowane są decyzje w bieżących sprawach o mniejszym znaczeniu.

Zobacz także
Komentarze (37)
Zaloguj się
 • sirseb

  0

  problemy Kościoła? pierwsze słyszę. może tak, wszak Kościół ma tylko jeden - niezrozumiały atak z każdej strony.
  :D

 • miidryg5

  Oceniono 2 razy 0

  Ze zniecierpliwieniem czekam widoku wielkiego grzyba nad watykanem!!! Cóż to będzie za radość!!!

 • plumgazeta

  0

  Kompletnie nie wiem na kogo głosować. Nie ma bilbordów. Kandydaci nie jeżdżą po Polsce.
  Nic nie obiecują.
  Czy wy wiecie na kogo oddać głos.?
  Chyba nie pójde na wybory.
  Ale to przecież patriotyczny obowiązek.

 • kadykianus

  Oceniono 8 razy 8

  Posiedzenie tych satyrów musi wyglądać mniej więcej tak.
  Jeden z nich mówi:

  - Panowie, podobno wszyscy siedzimy po uszy w gó...e.

  Drugi na to się odzywa: - Ja tam nic nie wiem. Ja mam dobrze.

  Cała sala: Heheehehe :)

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 0

  Prawdziwy powód abdykacji papieża i "niedomagań" królowej UK (pewnie wkrótce też abdykuje "ze względu na zdrowie"):
  www.himavanti.org/pl/c/artykularnia/papiez-benedykt-xvi-skazany-na-25-lat-pozbawienia-wolnosci
  "W dniu 25.02.2013 Międzynarodowy Trybunał ds. Zbrodni Kościoła i Państwa wydał wyrok skazujący Elżbietę Windsor królową Anglii, głowę kościoła katolickiego Josepha Ratzingera (i poniekąd sam kościół katolicki jako organizację) oraz Stephen-a Harper-a - premiera Kanady na 25 lat bezwarunkowego pozbawienia wolności oraz na konfiskatę dóbr... W przypadku papieża konfiskata ma dotyczyć dóbr Watykanu, dlatego papież musial ustąpić, gdyż wiedział o spodziewanym wyroku karnym... Wyrok uprawomocni się 4 marca 2013 roku, stąd abdykacja w trybie nagłym z dniem 28 luty 2013, przed uprawomocnieniem się wyroku karnego. Jest to wyrok na mocy orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) z siedzibą w Brukseli nr. 022513-001. Kwestia jak najbardziej do sprawdzenia, przy czym osoby posługujące się językiem angielskim będą miały znacznie łatwiej... Wypowiedź biskupa Pieronka z połowy lutego 2013, że papież i kościół katolicki mają poważniejsze problemy niż pedofilia, wydaje się teraz całkiem zrozumiała. "

 • ossmolony

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedyś rozstrzygalny się te problemy za pomoca nawet wieloletnich wojen biskupów i samych papieży w tym i o tron papieski.Dzisiaj to sie roztrzyga za pomoca układów i wplywów , trucizny (JP I), lub groźby ( Benedykt XVI).....A ogólna nazywa tego dla potrzeb wiernego plebsu to kongregacja.

 • staszek_psychiatra

  Oceniono 7 razy 7

  jedynym rozwiązaniem problemów kościoła jest rozwiązanie kościoła.

 • tytanowa_mrowka

  Oceniono 4 razy 4

  Jakież to problemy może mieć kościół ? Kasa leci, dzieci się dają bezkarnie krzywdzić, wypić i najeść do woli, bryki luksusowe, pałace też...

 • jerzysm42

  Oceniono 12 razy 10

  Nie powinni zaczynać w poniedziałek. Będą pili przez cały tydzień.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje