Coraz więcej imigrantów w Polsce, ale potrzeba ich ponad 5 mln

04.03.2013 06:13
Imigranci

Imigranci (Fot. Michal Jasiulewicz / AG)

Prawie 244 tys. pracowników ze Wschodu - głównie Ukraińców - przyjechało w 2012 r. legalnie pracować w Polsce. To o 80 tys. więcej niż rok wcześniej - informuje "Rzeczpospolita".
Do tych danych resortu pracy uzyskanych na podstawie oświadczeń przedsiębiorców trzeba dodać ogromną szarą strefę, która pewnie też wzrosła - podkreśla gazeta.

Ale według ekspertów nawet tak liczne przyjazdy to kropla w morzu potrzeb. Jak wynika z raportu fundacji Energia dla Europy, z którym zapoznała się "Rz", aby kraj się nie wyludniał, do 2050 r. powinno się u nas osiedlić 5,2 mln osób.

Polska nie ułatwia osiedlenia się na stałe- Polska jednak nie robi nic, aby tych, którzy przyjadą, zatrzymać na dłużej - ocenia prof. Krystyna Iglicka, demograf i rektor Uczelni Łazarskiego. I wylicza: trudno im dostać pozwolenie na pobyt i pracę na dłużej niż pół roku, oferty pracy są poniżej ich kwalifikacji, a absolwenci uczelni muszą się solidnie namęczyć, żeby nostryfikować dyplomy.

Jak zaznacza, coraz więcej emigrantów porzuca więc nasz kraj i wyjeżdża do Włoch czy Hiszpanii. A tam mogą liczyć na częste abolicje, które umożliwiają im zalegalizowanie pobytu na obczyźnie - mówi Iglicka.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Zobacz także
Komentarze (177)
Coraz więcej imigrantów w Polsce, ale potrzeba ich ponad 5 mln
Zaloguj się
 • mppmpp

  Oceniono 719 razy 683

  "Polska jednak nie robi nic, aby tych, którzy przyjadą, zatrzymać na dłużej - ocenia prof. Krystyna Iglicka, demograf i rektor Uczelni Łazarskiego."

  A co polska robi, żeby Polacy nie wyjeżdżali?!? Śmiech na sali. Śmiech przez łzy...

 • dziadekjam

  Oceniono 340 razy 324

  Państwo polskie jest nieprzyjazne dla tubylców, jakim więc cudem może być przyjazne dla imigrantów? Na żuczliwość mogą liczyć tylko "imigranci" z dużą kasdą, którzy dając suto zarobić "elytom" wykupują za bezcen polski majątek narodowy, lub czynią inwestycje w których zatrudniają współczesnych niewolników.

 • kaczkazporemwzupie

  Oceniono 322 razy 300

  Polaków za to juz nie potrzeba.Z takimi Polakami to same kłopoty.Taki Polak to chciałby godnie zarabiac,chciałby,żeby Konstytucja była przestrzegana,chciałby,zeby politycy odpowiadali za swoje czyny...i jeszcze sie o to wszystko taki Polak śmie upominac po polsku!Po co tacy Polacy?Lepiej sprowadzić biedotę nie znająca polskiego,ci zgodzą sie pracować za miske kartofli-nie ryzu,bo ryż drogi,trzeba go importować.Jeszcze tańszy pracownik bez zadnych praw-to wizja,która "polskich biznesmanów" przyprawia o orgazm...przecież kryzys jest jak cholera.Rekordowa ilość kasy na firmowych kontach,ale "kryzys jest'.
  A podatki kto będzie płacił?Cudzoziemcy od miski ziemniaków?Na pensje dla 700 tysiecy urzędników to raczej nie wystarczy chyba...ale co tam.Tańszy pracownik,bo musimy "konkurować kosztami pracy".Rząd się przeciez wyżywi,a nie znającymi języka emigrantami,będzie łatwiej rządzić.Pała i marchewka wystarczą.

 • temp75

  Oceniono 214 razy 202

  "aby kraj się nie wyludniał, do 2050 r. powinno się u nas osiedlić 5,2 mln osób"

  Przeczytajcie to jeszcze raz. I jeszcze raz.

  Po co więcej obywateli, gdy nie ma dla nich pracy. Tu ani nie pomoże wzrost dzietności, anu napływ z zewnątrz.
  Imigranci jedynie zasilą szatrą strefę, a dodatkowo obniżą stawki dla już obecnych pracujących za 1100.

 • zeldox

  Oceniono 218 razy 196

  powinno się zrobić tak jak w Kanadzie. tam sa jasne kryteria. Chca młodych, znających język i wykształconych, i to w konkretnych zawodach. takich biorą bez specjalnych ceregieli. I przyjeżdżają. U nas muszą być restrykcje bo inaczej się osiedli mafia ukrainsko-azersko-kasachsko-białoruska.

 • wessling

  Oceniono 172 razy 148

  Jasne ...
  Polska potrzebuje również dżumy, cholery i biblijnej powodzi.

 • nostradamuspl

  Oceniono 188 razy 140

  5 milionow Azjatow i za 20 lat rzadzimy Europa!
  trzeba patrzec na polityke imigracyjan innych panstw i wyciagac wnioski.
  Kanada i Australlia sa jedynymi na swiecie ktorym udalo sie sprowadczic imigrantow ktorzy pracuja na dobro panstwa.
  Jak to zrobili?
  Bardzo proste, nie wpuszczaja murzynow i arabow tyko pozwalaja sie osiedlic Azjatom.
  Nie morzemy powtorzyc bledu zachodnio europejskiego!

 • socrates11

  Oceniono 148 razy 138

  Kraj nasz utracił zdolność rozmnażania się i zatrzymywania swoich młodych by nie emigrowali. Poza tym jest zieloną wyspą.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 79 razy 75

  Ano jasne - mamy 14% bezrobocia, z czego w sposób oczywisty wynika, że potrzeba 5 milionów imigrantów do pracy :-O

  Czekam z niecierpliwością na kolejne wypływy z ust "ludzi nauki"...
  Pzdr

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje