"Nie chcę być grabarzem BOR". Cięcia przyczyną odejścia szefa BOR

Gen. Marian Janicki

Gen. Marian Janicki (Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta)

- Nie chcę być grabarzem BOR - tak miał powiedzieć szef Biura Ochrony Rządu gen. Marian Janicki, gdy po raz pierwszy zobaczył budżet BOR i poznał plany zwolnień. O sprawie pisze "Gazeta Wyborcza".
To właśnie sprawy finansowe są główną przyczyną dymisji Janickiego, którą w piątek przyjął minister spraw wewnętrznych. Janicki był jednym z najdłużej pełniących tę funkcję szefów BOR.

Dymisja Janickiego nie była w MSW zaskoczeniem. Generał już po wyborach 2011 r. mówił premierowi, że jeśli ma być obciążeniem dla wizerunku rządu, to odejdzie. Na początku 2013 r. pojawiły się problemy z budżetem. Najpierw rezygnację złożył zastępca Janickiego gen. Jerzy Matusik, nie mogąc zaakceptować planów cięcia kosztów. Potem chęć dymisji z powodu zaniżonego budżetu i planów zwolnienia do 700 funkcjonariuszy z liczącej 2 tys. osób formacji zgłosił sam Janicki. Jako motywy podał "przyczyny osobiste".

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
 • Okolica Sejmu RP Miażdżący raport: Sejm jednym z najsłabiej zabezpieczonych budynków na świecie
 • 11.04.2010, Smoleńsk. Szczątki polskiego samolotu "Newsweek": "Tuż przed Smoleńskiem oficer BOR mówił, że przez Kaczyńskiego zginą ludzie"
Komentarze (29)
"Nie chcę być grabarzem BOR". Cięcia przyczyną odejścia szefa BOR
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 33 razy 23

  Bor jak nazwa wskazuje ma ochraniać rząd to po co ich aż 2000 chyba że nawet sprzątaczka pracująca w ministerstwie potrzebuje goryla

 • 24u

  Oceniono 25 razy 13

  Zamiast szukac kompromisu,general sklada rezygnacje.To bardzo polskie.

 • cillian1

  Oceniono 9 razy 9

  przez cięcia?

  Znaczy nie dostawał premii za nic?

 • dziadekjam

  Oceniono 13 razy 9

  Może by tak zmniejszyć budżet Sejmu i Senatu, to może by się kilku "ideologów" wykruszyło, a być może zmniejszenie Sejmu i likwidacja Senatu by doszły do skutku. Chyba się rozmarzyłem...:-(

 • waldemar591

  Oceniono 9 razy 7

  Chodzi o to że BOR nie ma już czego ani kogo pilnować.
  Tak jak (pozostałe jeszcze) jednostki wojskowe pilnowane są przez cieciów z agencji ochroniarskich, tak samo mają być pilnowane wszystkie obiekty rządowe.
  Może tylko kilku najbardziej prominentnych "włatcuf much" dostanie kilku pozostałych BORowików do pilnowania, strzyżenia trawników i robienia zakupów.

 • jkredman

  Oceniono 6 razy 6

  2 tys funkcjonariuszy - to jest chore, po co ich tylu, ile tam jest zwyczajnych biurw - od sprawozdań, kogo oni chronią, ochronę obiektów przekazano specjalistycznym uzbrojonym formacjom ochronnym, nawet obiekty wojskowe chronią cywilne straże, przed pałacem prezydenckim warta wojskowa,

  United States Secret Service - która zajmuje się ochroną emisji i wykrywanie fałszerstw pieniędzy, korupcją, kradzieżą tożsamości i przestępczością komputerową oraz która ochrania prezydenta, jego rodzinę, wiceprezydenta i jego rodzinę a także innych osób ze struktur władzy tego kraju oraz oficjalnych gości rządu - w Stanach Zjednoczonych - w kraju który liczy 8-krotnie więcej ludności i którego powierzchnia jest 30-krotnie większa - liczy około 5 tys pracowników, w tym 3,2 tys agentów, 1,2 tys funkcjonariuszy mundurowych i 1,7 personelu administracyjno- technicznego,

  należy pamiętać że zagrożenie dla prezydenta Stanów Zjednoczonych jest kilkakrotnie większe niż prezydenta i premiera Polski,

  Polski BOR ogranicza się tylko do ochrony, nawet obiektów już nie chroni - więc po co ich tyle

 • jan.go

  Oceniono 16 razy 6

  Dziwne ale demokratycznie wybrane rządy boją się własnego narodu bardziej niż komuniści.

 • a.k.traper

  Oceniono 4 razy 4

  Wszystkie instytucje na garnuszku obywatela obiecują poprawę i w ogóle działanie jeżeli dostana kasę, obywatele też by lepiej żyli gdyby więcej zarabiali, gdy czytam, że w szpitalu rodzic może zanocować ale odpłatnie to ok, ale że ma także leki kupować to juz granda na 24 fajery, po co nam takie placówki, zakontraktować u tych co potrafią a nie tych co chcą miec miejsca pracy.
  Budowlaniec musi odpracować kupę lat i często nie dożyje emerytury a "borowiki" raczej dożywają a oprócz tego dorabiają i życie mają o kilka poziomów znośniejsze, jak się zgadzasz na służbe to służ a jak nie to idź zarób na budowę. CZas skończyć z tym uprzywilejowanym tałatajstwem i lenistwem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje