Prezes Okręgowa Rada Lekarska: To obecny minister odpowiada za fatalny stan służby zdrowia

03.03.2013 20:41

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Prezes warszawskiej Okręgowej Rady Lekarskiej Mieczysław Szatanek odpowiedzialnością za zły stan zdrowia obarczył ministra zdrowia. "Obecny minister zdrowia ponosi pełną odpowiedzialność moralną i polityczną za obecny zły stan polskiej ochrony zdrowia" - napisał w oświadczeniu.
Mieczysław Szatanek przypomniał, że w styczniu ORL apelowała o odwołanie Arłukowicza, a teraz w związku ze śmiercią 2,5-latki ten apel ponawia. "W związku z ostatnimi wydarzeniami ponawiam apel o odwołanie ministra zdrowia, bo jego pozostawanie na stanowisku to dalszy brak realnych i potrzebnych zmian w systemie, to kolejne ofiary i cierpienia chorych. My, lekarze, jak zwykle mamy być kozłami ofiarnymi systemu i ministra Bartosza Arłukowicza. Nie zgadzamy się na to, niech ta tragiczna śmierć Dominiki zapoczątkuje prawdziwą reformę, której oczekują wszyscy obywatele Polski, a Jerzy Owsiak niech dalej gra ze swoją Orkiestrą" - napisał.

Odniósł się w ten sposób do sprawy śmierci dwuipółletniej dziewczynki, która zmarła, bo dyspozytor odmówił wysłania karetki. Wcześniej przyjazdu odmówił też lekarz nocnej i świątecznej pomocy. Karetkę wysłano dopiero po drugim telefonie rodziców. Kiedy wreszcie dziewczynkę przewieziono do szpitala, lekarzom nie udało jej się uratować. Zmarła w wyniku powikłań po grypie. Lekarze ze szpitala, do którego trafiła Dominika, zawiadomili prokuraturę.

Minister zdrowia: Zrobię wszystko

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w poniedziałek spotka się z konsultantami ds. pediatrii, ratownictwa medycznego i medycyny rodzinnej w związku ze śmiercią dziewczynki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej. - Taka śmierć jest porażką systemu, ale ostateczną decyzję podejmuje człowiek i zrobię wszystko, by winni byli ukarani" - zapewnił minister. Jak mówił, liczy również na reakcję samorządu lekarskiego i jego współdziałanie, by zapobiegać w przyszłości podobnym zdarzeniom. - Ta sytuacja pokazuje to, że system, w którym podejmują decyzje ludzie, musi być oparty na kompetencjach, ale także na odpowiedzialności - podkreślił. Zaznaczył też, że sam jest lekarzem pediatrą i ta sprawa dotyka go osobiście.

Kontrolę zleciło Ministerstwo Zdrowia; działania podjął też - jak mówił minister zdrowia - Rzecznik Praw Dziecka. Także rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska liczy na wyjaśnienie zachowania lekarzy i dyspozytora; według niej zawinił czynnik ludzki. - Rozmowa dyspozytora z rodzicami została przeprowadzona, wydaje mi się, w sposób nieprawidłowy. Nie jest argumentem dla mnie to, że mama przekazywała informacje spokojnie. Dyspozytor powinien zadawać takie pytania, żeby w sposób odpowiedni podjąć decyzję, wysłać karetkę czy też nie wysłać karetki - mówiła Kozłowska.

Owsiak: WOŚP może się wycofać z pomocy

Informacje o zachowaniu lekarzy wywołały ostrą reakcję Jerzego Owsiaka, który oświadczył, że w sytuacji, gdy dzieci w Polsce nie otrzymują właściwej pomocy, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy może wycofać się ze wspierania polskiej pediatrii.

Odnosząc się do reakcji Owsiaka, Arłukowicz powiedział: Rozumiem emocje Jurka Owsiaka, ale nie można ferować wyroków przed dokładnym sprawdzeniem sytuacji. Taka sytuacja nie może powodować, że będziemy przekazywali złe informacje dla tysięcy polskich dzieci. Orkiestra pracuje dla nich od wielu lat, zaś sam Jurek Owsiak wielokrotnie deklarował to, że Orkiestra grała i grać będzie do końca świata. Mam taką nadzieję - podkreślił.

Zobacz także
Komentarze (192)
Prezes Okręgowa Rada Lekarska: To obecny minister odpowiada za fatalny stan służby zdrowia
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 205 razy 169

  Długo nie trzeba było czekać żeby szef okręgowej rady lekarskiej zaczął bronić kolegów lekarzy wszyscy są winni tylko nie pan doktor któremu d....y nie chciało się w nocy ruszyć z ciepłego gabineciku

 • 24u

  Oceniono 196 razy 158

  Istniejaca bezkarnosc,lekarzy ,dyspozytorow,sedziow .............jest w Polsce przerazajaca.

 • fakiba

  Oceniono 181 razy 151

  Dyspozytor odmawia wysłania karetki lekarz odmawia przyjazdu a winny temu minister chyba tylko dla tego że we wcześniejszych tego typu przypadkach pozwolił żeby kolesie lekarze wybronili od odpowiedzialności winnych zaniedbań i dali poczucie bezkarności następnym powinien kierować sprawy do sądu a winni powinni siedzieć i mieć zakaz wykonywania zawodu

 • keszelka

  Oceniono 135 razy 111

  Pan doktor przecież nie jest od leczenia.Od tego jest przecież minister !!

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 105 razy 87

  Panie SZATANEK,
  kiedy Pan był ostatnio w innej przychodni niż "tej co zawsze u znajomych"?
  Niech Pan spróbuje, zanim Pan znowu wskaże winnego bez kitla

 • cedilla

  Oceniono 114 razy 86

  Zawsze wszyscy są winni tylko nie lekarze !
  Otóż winien jest SZTANEK i banda zachłannych lekarzy a Ty Szatanek zamiast mordę w kubeł zamknąć to pyszczysz !

 • kuwakaztanowa

  Oceniono 82 razy 72

  Jak zwykle w układach korporacyjnych ręka rękę umyje a dziennikarze zarobią wierszówkę ....
  Tylko co mają powiedzieć rodzice ? Jakby matka nawtykała dyspozytorce j..ów to byłoby OK ?

 • selfhelp

  Oceniono 64 razy 48

  zamknac ten szpital i wszystkich sabotazystow perzd sad co szantazuja wszystko te buce maja wrodzone ba! wysane z mlekiem matki takie dycyzje o wyslania karetki czy za lapowe ? co jopku ma minister do waszego pelnienia waszych obowiazkow? lajzy lachudry poznajomosci siedza i pierdza z zaniedbalstwa i doprowadzic ta karetke do bankructwa i odebrac pozwolenia do zywotnio!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 59 razy 47

  Szatanek. Nomen Omen.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje