"Der Spiegel": instruktorzy z UE będą szkolić syryjskich powstańców

03.03.2013 16:53
Syryjski powstaniec

Syryjski powstaniec (Fot. STRINGER REUTERS)

- Instruktorzy wojskowi z krajów UE będą szkolić syryjskich powstańców w obsłudze broni - podał dziś niemiecki tygodnik "Der Spiegel", nazywając to ustalenie "nowym zwrotem w konflikcie w Syrii". Niemcy nie wezmą udziału w tym przedsięwzięciu.
Jak pisze wydawany w Hamburgu tygodnik, źródła w Brukseli oficjalnie mówią o pomocy w formie "sprzętu nieprzeznaczonego do zabijania" oraz o "technicznym wsparciu". - Na użytek wewnętrzny kraje UE wyjaśniły jednak, że chodzi także o szkolenie bojowników w posługiwaniu się bronią - czytamy w "Spieglu".

Bruksela zakłada, że doradców wojskowych wyśle Wielka Brytania, a może i Francja. Jak twierdzą źródła w niemieckim rządzie, Berlin nie weźmie udziału w tej akcji.

Zobacz także
Komentarze (56)
Zaloguj się
 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 4 razy 4

  Zabawne, już widziałem krążące po sieci nagrania, w których zamaskowani panowie z kałachami, gęgając po arabsku, prezentują jak walczyć w budynkach. Żeby nie było, filmiki są z angielskimi napisami, tak jakby ktoś chciał robić rewolucję w bardziej cywilizowanych krajach.

 • wyciety

  Oceniono 4 razy 4

  No, muslimy i specjalisci od ateizmu z UE.Koniec najstarszych chrzescijan w Syrii.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 2

  Zresztą ostatnie artykuły o "wątpliwościach specjalistów Pentagonu co do tarczy w Europie" raczej też potwierdzają wersję Thierry Meyssana...

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 2

  A może "niedomaganie" królowej UK wiąże się z układem Obama-Putin, który zostawia królestwo i Bilderbergów na aucie?
  Zresztą taki układ pozostawia Obamie wolną ręką by zaprowadzić porządek w stajni Augiasza - czyli w USA, a odwrócenie sytuacji tam, ze względu na kompletne przeżarcie korupcją i demoralizacją od stóp do głów., wymaga olbrzymiego poświęcenia. Cały czas siły wewnętrzno- zewnętrzne starają się wywołać w USA wojnę domową (kwestia zapalna - 2 poprawka do konstytucji) by wynieść do władz tych, którym się nie udało, pomimo rażących oszustw, w ostatnich wyborach.
  USA nie może działać na tak wielu frontach.
  Jeśli Obamie się uda, to czeka go pewnie 3 kadencja (nie, nie pomyliłem się, poczytajcie sobie).

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 2

  Powiedziałbym, że sporo, z planu opisanego przez Meyssan się sprawdza.
  Francja została wypchnięta z Syrii do Mali, i tam może sobie buszować, za ostatnio Hollande dziękował Putinowi podczas wizyty w Moskwie, której jak widać, nie przeszkadzają tamtejsze zbrodnie wojenne (Chinom tez nie).
  Szkoda, że nadal, ku... mać, wciąż w Syrii giną niewinni cywile mordowani przez terrorystów - przy tej dźwigni głównych graczy, to już dawno powinno przestać się dziać...

 • pismaki_klamia

  Oceniono 4 razy 4

  Czy Obama i Putin podzielą się Środkowym Wschodem? www.voltairenet.org/article177546.html
  To nowe rozdanie wymagałoby od USA by w końcu uznało regionalne wpływy Iranu. Jednak Waszyngton chciałby gwarancji, że Teheran wycofa się z Ameryki Łacińskiej, gdzie nawiązał wiele porozumień, w tym z Wenezuelą. Pominiemy reakcję Iranu na ten aspekt planu, ale prezydent Ahmedineżad chciałby bardzo wiedzieć jak wiele zrobi Obama dla zneutralizowania Tel-Awiwu.
  Przegrani:
  1) Francja i Wielka Brytania, których wpływy maleją
  2) Izrael traci niezwykły wpływ na USA i powraca do swojej odpowiedniej części ziem
  3) Irak - rozczłonkowany
  4) Arabia Saudyjska - również najprawdopodobniej podzielona, i która od tygodni gorączkowo stara się ze wszystkimi porozumieć by uniknąć tego losu
  Wygrani:
  1) prezydent Baszar Al-Assad, jeszcze wczoraj odsądzany przez Zachód jako zbrodniarz przeciw ludzkości, jutro gloryfikowany przez muzułmanów jako zwycięzca
  2) szczególnie Władimir Putin, nieustępliwy podczas całego konfliktu, otworzył dla Rosji M. Śródziemne i Środkowy Wschód, zapewnił jej dominację na rynku gazu.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 3 razy 3

  Czy Obama i Putin podzielą się Środkowym Wschodem? www.voltairenet.org/article177546.html
  Ze strony USA przemodelowanie obejmie poświęcenie Arabii Saudyjskiej, która stała się bezużyteczna. Kraj zostanie podzielony na 3 części, jedną dołączoną do Palestyny-Jordanii lub do szyickiego Iraku zgodnie ze starym planem Pentagonu ("Taking Saudi out of Arabia", 10 July 2002). To opcja pozostawiłaby spore wpływy Moskwie bez poświęcania wpływów Waszyngtonu. Podobnie stało się gdy Waszyngton zgodził się zwiększyć prawa głosu państw BRICS w MFW. USA nic straciło, za to zmusiło państwa Europy by oddały część swoich praw do głosowania.
  W tej układance polityczno-wojskowo-ekonomiczno-energetycznej istotą wojny w Syrii dla większości graczy jest zdobycie jest zasobów gazu. Duże złoża zostały odkryte pod dnem M. Śródziemnego i u wybrzeży Syrii. Rozmieszczając tam swoje oddziały Moskwa zapewniłaby sobie większą kontrolę na rynkiem gazu w nadchodzących latach.
  Podarunek rządu Obamy dla Putina jest podwójną kalkulacją. Odwraca uwagę Rosji od Dalekiego Wschodu i neutralizuje Izrael. Milion Izraelczyków posiada obywatelstwo USA ale kolejny milion mówi po rosyjsku. Rosyjskie oddziały w Syrii powstrzymywałyby Izrael od atakowania państw arabskich i odwrotnie. W efekcie USA nie musiałoby poświęcać olbrzymich sum na obronę osadnictwa żydowskiego.

 • plorg

  Oceniono 7 razy 3

  "instruktorzy z UE będą szkolić syryjskich powstańców"

  Znaczy szkolić terrorystów. Pięknie.
  A co będzie jak Syria zacznie szkolić "powstańców" we Francji?

 • elkoguto11

  Oceniono 3 razy 1

  A może by tak obalić rząd Polski i liczyć na wsparcie ze strony unii???
  Co Wy na to???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje