"Purpuraci muszą przed konklawe poznać szczegóły skandalu"

03.03.2013 15:31
Kardynałowie

Kardynałowie (Fot. Kuba Atys / AG)

- Afera Vatileaks, czyli masowy wyciek dokumentów opisujących spory i napięcia wśród hierarchów za Spiżową Bramą, może mieć kluczowe znaczenie podczas dyskusji kardynałów przed konklawe - podają media. Potwierdzają to kolejni purpuraci przybywający do Rzymu.
Kardynał Oscar Andres Rodriguez Maradiaga z Hondurasu, jedna z pierwszoplanowych postaci Kościoła Ameryki Łacińskiej, powiedział w wywiadzie dla włoskiej telewizji RAI, że purpuraci muszą poznać szczegóły skandalu, który w zeszłym roku wstrząsnął Kościołem i Watykanem. Dał wyraźnie do zrozumienia, że sprawa ujawnienia dokumentów, a wraz z nimi konfliktów w Kurii Rzymskiej, będzie jednym z głównych tematów rozpoczynających się w poniedziałek posiedzeń kardynałów, czyli kongregacji, poprzedzających konklawe.

"Kościół nie byłby symfonią, ale kakofonią"

- Trzeba się dowiedzieć, co się wydarzyło, bo tworzymy Kolegium Kardynalskie. A skoro jesteśmy współbraćmi, musimy poznać sprawy, na temat których z powodu odległości i specyfiki naszej pracy nie mamy wystarczających informacji - oświadczył kardynał Maradiaga.

Położył nacisk na znaczenie Kolegium Kardynalskiego i słów Benedykta XVI, który podczas pożegnalnego spotkania z purpuratami mówił, że musi być ono jak orkiestra, łącząca różnorodność w harmonię. - Całkowicie się z tym zgadzam, bo w przeciwnym razie Kościół nie byłby symfonią, ale kakofonią - dodał dostojnik.

Zapytany o to, czy nadszedł czas, by papieżem został hierarcha spoza Europy, kardynał z Hondurasu odparł: "Nie jest ważne, czy będzie to Europejczyk, czy nie". - Liczą się wielkie wyzwania, jakim będzie musiał teraz stawić czoła nowy papież. Bardziej niż o narodowości musimy myśleć o wyborze osoby, która najlepiej odpowie na te wyzwania - zaznaczył wpływowy dostojnik Kościoła.

Intrygi zdominują debatę?

Wcześniej także inni kardynałowie przybywający do Rzymu na konklawe wyrazili chęć poznania szczegółów sprawy, znanej w ich krajach głównie z medialnych relacji.

Przewodniczący konferencji episkopatu Kolumbii kardynał Ruben Salazar Gomez w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" wyraził nadzieję, że rzekome intrygi opisane przez media, choć istotne, nie zdominują debat kolegium, bo jego zdaniem Kościół powszechny to co innego niż Watykan. - Kościół to coś innego, znacznie ważniejszego od wewnętrznych spraw Kurii Rzymskiej - oświadczył Gomez, który godność kardynała otrzymał od Benedykta XVI w listopadzie zeszłego roku. Ważniejsze od skandalu są jego zdaniem wyzwania nowej ewangelizacji i dialog z różnymi kulturami.

"Wiosłowali przeciwko Benedyktowi XVI"

"Corriere della Sera" pisze również o emocjach, jakie wśród hierarchów budzi tajny raport kardynałów emerytów Juliana Herranza, Jozefa Tomko i Salvatore De Giorgi. Został sporządzony w zeszłym roku na polecenie Benedykta XVI po wewnętrznym śledztwie, jakie przeprowadzili oni w Watykanie na temat opisywanych w mediach intryg i wycieku listów i dokumentów. Choć, jak się przypomina, treść sprawozdania pozostanie tajna i dokument zostanie przekazany następnemu papieżowi, to ustalenia kardynałów detektywów będą tematem dyskusji podczas kongregacji kardynałów, zwoływanych codziennie w czasie wakatu w Stolicy Apostolskiej.

Według największej włoskiej gazety treść raportu budzi obawy tych, którzy - jak podkreśla się w artykule - "wiosłowali przeciwko Benedyktowi XVI".

Zobacz także
Komentarze (81)
Zaloguj się
 • pismaki_klamia

  0

  Prawdziwy powód abdykacji papieża i "niedomagań" królowej UK (pewnie wkrótce też abdykuje "ze względu na zdrowie"):
  www.himavanti.org/pl/c/artykularnia/papiez-benedykt-xvi-skazany-na-25-lat-pozbawienia-wolnosci
  "W dniu 25.02.2013 Międzynarodowy Trybunał ds. Zbrodni Kościoła i Państwa wydał wyrok skazujący Elżbietę Windsor królową Anglii, głowę kościoła katolickiego Josepha Ratzingera (i poniekąd sam kościół katolicki jako organizację) oraz Stephen-a Harper-a - premiera Kanady na 25 lat bezwarunkowego pozbawienia wolności oraz na konfiskatę dóbr... W przypadku papieża konfiskata ma dotyczyć dóbr Watykanu, dlatego papież musial ustąpić, gdyż wiedział o spodziewanym wyroku karnym... Wyrok uprawomocni się 4 marca 2013 roku, stąd abdykacja w trybie nagłym z dniem 28 luty 2013, przed uprawomocnieniem się wyroku karnego. Jest to wyrok na mocy orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) z siedzibą w Brukseli nr. 022513-001. Kwestia jak najbardziej do sprawdzenia, przy czym osoby posługujące się językiem angielskim będą miały znacznie łatwiej... Wypowiedź biskupa Pieronka z połowy lutego 2013, że papież i kościół katolicki mają poważniejsze problemy niż pedofilia, wydaje się teraz całkiem zrozumiała. "

 • malpanagalezi

  Oceniono 4 razy 2

  Tak, byli księża, którzy popełnili przestępstwa i płacą za to słono.

  To co natomiast robią media jest związane z brudnymi, cuchnącymi interesami.

  Celem jest zniszczenie Kościoła.
  Kto za to płaci i dlaczego nie moja sprawa.

 • pol-bel

  Oceniono 4 razy 0

  A może by tak Watykan odtajnił swoje archiwa dla historyków? Przecież to jedyna w świecie instytucja nauczająca moralności, zatem czysta jak łza. Dlaczego mimo to Święty Kościół rzymsko-katolicki jest najbardziej tajną organizacją?
  Dlaczego Opus Dei ma obowiązek penetrować wszystkie rządy i liczące się instytucje, wpływać na politykę i składać raporty w Watykanie? Dlaczego członek Opus Dei jest w Polsce ministrem sprawiedliwości, choć np. w Belgii ta instytucja została uznana za zbrodniczą?
  Czy ktoś potrafi mi odpowiedzieć na te pytania?

 • kazek1948

  Oceniono 4 razy 2

  Ale fotka , tyle nieszczęścia w jednej kupie !

 • heederman

  Oceniono 5 razy 1

  biedny Benedykt musiał abdykować żeby nie skończyć jak Jan Paweł 1,tak rządzi Purpurowa Mafia.

 • jakub-11111

  Oceniono 1 raz 1

  Lepiej żeby nic nie wiedzieli, bo nie będzie chętnego na tę partaninę.

 • p1rat

  Oceniono 1 raz 1

  to może coś tajnego w instytucji, której przedstawiciele tyle trąbią o otwartości ? :P

 • antyinteligent

  Oceniono 1 raz -1

  Wykształcone radzieckie świnie co z aresztowaniem odpowiedzialnych za eksterminację pedagogiczną w szkołach dla dzieci?

 • albacor

  Oceniono 8 razy 4

  Watykan to gniazdo żmij, instytucja do prania brudnych pieniędzy z narkobiznesu i miejsce seks skandali i intryg. Niech ktoś poda mi chociaż jeden powód dla którego mam cenić tych ludzi i wierzyć w ich bajki.........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje