"Purpuraci muszą przed konklawe poznać szczegóły skandalu"

03.03.2013 15:31
Kardynałowie

Kardynałowie (Fot. Kuba Atys / AG)

- Afera Vatileaks, czyli masowy wyciek dokumentów opisujących spory i napięcia wśród hierarchów za Spiżową Bramą, może mieć kluczowe znaczenie podczas dyskusji kardynałów przed konklawe - podają media. Potwierdzają to kolejni purpuraci przybywający do Rzymu.
Kardynał Oscar Andres Rodriguez Maradiaga z Hondurasu, jedna z pierwszoplanowych postaci Kościoła Ameryki Łacińskiej, powiedział w wywiadzie dla włoskiej telewizji RAI, że purpuraci muszą poznać szczegóły skandalu, który w zeszłym roku wstrząsnął Kościołem i Watykanem. Dał wyraźnie do zrozumienia, że sprawa ujawnienia dokumentów, a wraz z nimi konfliktów w Kurii Rzymskiej, będzie jednym z głównych tematów rozpoczynających się w poniedziałek posiedzeń kardynałów, czyli kongregacji, poprzedzających konklawe.

"Kościół nie byłby symfonią, ale kakofonią"

- Trzeba się dowiedzieć, co się wydarzyło, bo tworzymy Kolegium Kardynalskie. A skoro jesteśmy współbraćmi, musimy poznać sprawy, na temat których z powodu odległości i specyfiki naszej pracy nie mamy wystarczających informacji - oświadczył kardynał Maradiaga.

Położył nacisk na znaczenie Kolegium Kardynalskiego i słów Benedykta XVI, który podczas pożegnalnego spotkania z purpuratami mówił, że musi być ono jak orkiestra, łącząca różnorodność w harmonię. - Całkowicie się z tym zgadzam, bo w przeciwnym razie Kościół nie byłby symfonią, ale kakofonią - dodał dostojnik.

Zapytany o to, czy nadszedł czas, by papieżem został hierarcha spoza Europy, kardynał z Hondurasu odparł: "Nie jest ważne, czy będzie to Europejczyk, czy nie". - Liczą się wielkie wyzwania, jakim będzie musiał teraz stawić czoła nowy papież. Bardziej niż o narodowości musimy myśleć o wyborze osoby, która najlepiej odpowie na te wyzwania - zaznaczył wpływowy dostojnik Kościoła.

Intrygi zdominują debatę?

Wcześniej także inni kardynałowie przybywający do Rzymu na konklawe wyrazili chęć poznania szczegółów sprawy, znanej w ich krajach głównie z medialnych relacji.

Przewodniczący konferencji episkopatu Kolumbii kardynał Ruben Salazar Gomez w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" wyraził nadzieję, że rzekome intrygi opisane przez media, choć istotne, nie zdominują debat kolegium, bo jego zdaniem Kościół powszechny to co innego niż Watykan. - Kościół to coś innego, znacznie ważniejszego od wewnętrznych spraw Kurii Rzymskiej - oświadczył Gomez, który godność kardynała otrzymał od Benedykta XVI w listopadzie zeszłego roku. Ważniejsze od skandalu są jego zdaniem wyzwania nowej ewangelizacji i dialog z różnymi kulturami.

"Wiosłowali przeciwko Benedyktowi XVI"

"Corriere della Sera" pisze również o emocjach, jakie wśród hierarchów budzi tajny raport kardynałów emerytów Juliana Herranza, Jozefa Tomko i Salvatore De Giorgi. Został sporządzony w zeszłym roku na polecenie Benedykta XVI po wewnętrznym śledztwie, jakie przeprowadzili oni w Watykanie na temat opisywanych w mediach intryg i wycieku listów i dokumentów. Choć, jak się przypomina, treść sprawozdania pozostanie tajna i dokument zostanie przekazany następnemu papieżowi, to ustalenia kardynałów detektywów będą tematem dyskusji podczas kongregacji kardynałów, zwoływanych codziennie w czasie wakatu w Stolicy Apostolskiej.

Według największej włoskiej gazety treść raportu budzi obawy tych, którzy - jak podkreśla się w artykule - "wiosłowali przeciwko Benedyktowi XVI".

Zobacz także
Komentarze (81)
"Purpuraci muszą przed konklawe poznać szczegóły skandalu"
Zaloguj się
 • chi_neng1

  Oceniono 351 razy 313

  My tez chetnie sie zapoznamy z wszystkimi (bez wyjatkow) tajemnicami Watykanu .

 • dziadekjam

  Oceniono 309 razy 263

  Watykan to współczesna Puszka Pandory i coraz trudniej utrzymać zawarte w niej plagi.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 297 razy 261

  Jeżeliby "szacowni" purpuraci raczyli dokładniej nieco (i bez hipokryzji) zaznajomić się z historią instytucji, którą reprezentują - musieliby przyznać, iż historia owa to jedno, nieustające pasmo skandali, intryg, oszustw, zbrodni (ze zbrodniami ludobójstwa włącznie), obłędnej chciwości i nie dającej się z niczym porównać żądzy władzy.

  Ale nic nie trwa wiecznie i to właśnie spędza im sen z ociężałych powiek...

 • frogman

  Oceniono 257 razy 247

  purpuraci, hierarchowie, ozdobne szaty, fikuśne nakrycia głowy, monumentalne budynki, kamerdynerzy i pokojówki, wystawne posiłki, luksusowe limuzyny, ozdobne dworki i okazałe siedziby. Co to wszystko ma wspólnego z ich tzw. nauką kościoła? Gdzie skromność i ubóstwo jak ich nauczał podobno Chrystus?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 171 razy 161

  Coś wyciekło? Jeżeli nieprawda, to czym się martwić? A jeżeli prawda? To tym bardziej nie! Bo "prawda was wyzwoli". Zgadnijcie kto to powiedział? Nie, nie Wałęsa, nie ten "wielki Polak".

 • y0rg

  Oceniono 159 razy 139

  Normalka, ale dlaczego takie typki mają aspirację do rządzenia światem i jeszcze to ich moralizowanie i nauki - czego?- egoizmu , złodziejstwa, pedofilii i tysiąca innych kryminalnych i amoralnych zachowań.

 • calli

  Oceniono 191 razy 93

  Może jakiś polski pismak pofatygowałby się i wyjaśnił kwestię 100 mln dolarów pochodzących z wypranych pieniędzy włoskiej mafii, którymi watykańscy pedofile i złodzieje sponsorowali złodziejski i anty-polski ruch 'Solidarność' w Polsce w latach osiemdziesiątych? To tez jest bardzo ciekawy watek, który w dodatku ma wpływ na dzisiejsze życie Polaków.

 • slmako

  Oceniono 82 razy 68

  brawo arcybiskup vasco de gamma z hondurasu !!! Brawooo !!

 • munaciello

  Oceniono 37 razy 37

  "Choć, jak się przypomina, treść sprawozdania pozostanie tajna i dokument zostanie przekazany następnemu papieżowi, to ustalenia kardynałów detektywów będą tematem dyskusji podczas kongregacji kardynałów".

  Czyli jak w polskim Sejmie: będą dyskutować na temat kwestii, które są im całkowicie nieznane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje