Media: Benedykt XVI nie chciał szybszej kanonizacji Jana Pawła II

03.03.2013 14:56
Jan Paweł II i kardynał Ratzinger - zdjęcie z września 2002 roku

Jan Paweł II i kardynał Ratzinger - zdjęcie z września 2002 roku (Fot. Pier Paolo Cito AP)

- Tuż przed swą abdykacją Benedykt XVI odmówił przyspieszenia procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II nie z powodu zastrzeżeń, lecz z przekonania o konieczności dochowania procedur - informują włoskie media.
Według nieoficjalnych informacji po 11 lutego, gdy Benedykt XVI zapowiedział swą rychłą abdykację, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz kilkakrotnie kontaktował się z otoczeniem papieża, by prosić go o wyrażenie zgody na kanonizację jego poprzednika. Jednak jak twierdzą medialne źródła, Benedykt XVI odmówił dalszego przyspieszenia procedur kanonicznych.

"Ochłodzenie w relacjach z kardynałem Dziwiszem"

Sprawa ta miała doprowadzić nawet do "ochłodzenia" w relacjach między kardynałem Dziwiszem a Benedyktem XVI. O sprawie informuje portal Vatican Insider oraz dziennik "La Repubblica", powołując się na włoską agencję informacyjną TMnews.

W lutym w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych została oficjalnie złożona dokumentacja w sprawie wymaganego do kanonizacji cudu uzdrowienia za wstawiennictwem Jana Pawła II. Przypadek ten będą omawiać i analizować po kolei komisje lekarzy, teologów i kardynałów.Zobacz także
Komentarze (148)
Zaloguj się
 • tojatoja580

  Oceniono 1 raz 1

  Benedykt XI wiedział co robi.....bo jeden od drugiego niczym się nie różni. Zapewne bał się kary od Boga za tą kanonizację.
  Pozdrawiam mądrze myślących

 • hens

  Oceniono 1 raz -1

  Benedykt XVI to szwabska wesz, pozostająca wiecznie w cieniu JP II. Teraz kombinuje jak koń pod górę,
  aby coś ugrać..............Zrezygnował z urzędu, to gnoja wywieźć na wiochę do przytuliska dla normalnych inaczej. !

 • amron53

  0

  dzięki m.in. niemu, mafia vatykańska trzyma się dość mocno, szczególnie w zacofanej Polsce.

 • palgumaka

  Oceniono 2 razy 0

  ale kicha od kiedy za wykonywanie swojej pracy jest sie swietym

  JAJA JAK BALONY

  a polak prze na kanonizacje, bo Jasko Pawel II to nasz ZIOM

  nie powinien nikt byc swiętym oglaszany tylko za wykonywanie swojej roboty bo jak tak to i MNIE TEZ

  -------------------------- " Św. PALGUMAKA " ---------------------

 • politol59

  Oceniono 2 razy 0

  Ku średniowieczu prosto marsz.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 6 razy -2

  Im więcej wiem o Janie Pawle II, tym więcej jestem przekonany, że Jan Paweł II był wielkim człowiekiem i teologiem jaki zdarza się raz na tysiąc lat! Różnica pomiędzy Józefem Ratzingerem i Karolem Wojtyłą jest według mnie różnicą pomiędzy mikrokosmosem i kosmosem. Jan Paweł II zawierał w sobie wszystkie dziedziny teologii, począwszy na duchowości i dogmatyce, poprzez kanonistykę,moralność i nauki społeczne, a skończywszy na teologii ekumenicznej i sakramentalnej. Na dodatek, Wojtyła był wybitnym filozofem,metafizykiem i fenomenologiem. W przeciwieństwie, Józef Ratzinger grawitował ku teologii spekulatywnej z naciskiem na eschatologię i sakramentologię. Innymi słowy, Jan Paweł II był idealnym "materiałem" na papieża, podczas gdy Ratzinger by nim w niepomiernie mniejszym stopniu. Jan Paweł II był z wielu przyczyn papieżem uniwersalnym, podczas gdy Benedykt XVI ograniczony był do zagmatwanej spekulatywności myśli teologicznej niemieckiej, wręcz nie uniwersalnej! Mimo że Benedykt XVI wybrany został z uwagi na swoją ortodoksję, mało osób zauważyło, że nie była to ortodoksja z wiedzy i przekonania, ale była "skopiowana" od Jana Pawła II. Bowiem Benedykt XVI, od początku do końca pozostał teologiem znamiennie niezależnym i dogmatycznie spekulatywnym w najwyższym stopniu. Trudno zaś jest szczerze utożsamić spekulatywność z ortodoksją! I tak podziwiam, że Józef Ratzinger poradził sobie z papiestwem przez osiem lat!

 • bzyk_origo

  Oceniono 3 razy 1

  I wyszlo szydlo z worka - tylko polaczki i katooszolomy chca by Wojtyla zostal "santo subito". Normalnosc to stan nie rozpoznawalny dla polaczka katooszoloma.

 • szymek_50

  Oceniono 5 razy 3

  Kardynał Stanisław Dziwisz na odchodne powiedział o tym Benedyktowi.

 • antyinteligent

  Oceniono 2 razy -2

  Wykształcone radzieckie świnie !!!!! Dlaczego nie widzę wiadomości o aresztowanych za radziecką kolektywizację edukacją ?????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje