Arłukowicz po śmierci 2,5-letniej Dominiki: Rozumiem emocje Owsiaka

03.03.2013 14:17
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

- Sytuacja musi być bardzo dokładnie wyjaśniona, a winni ukarani. Zleciłem kontrolę - mówił Bartosz Arłukowicz na wiadomość o śmierci 2,5-letniej Dominiki. Dziewczynka zmarła po tym, jak nie wysłano do niej karetki pogotowia
- Już w piątek zleciłem kontrolę, wiem, że rzecznik praw dziecka też zlecił kontrolę. Chodzi o to, żebyśmy wspólnie podjęli działania, które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości - mówił minister Bartosz Arłukowicz.

"Rozumiem emocje Owsiaka"

Odnosząc się do stanowiska Jerzego Owsiaka, który oświadczył, że w sytuacji, gdy dzieci w Polsce nie otrzymują właściwej pomocy, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy może wycofać się ze wspierania polskiej pediatrii, Arłukowicz powiedział: "Rozumiem emocje Jurka Owsiaka, ale nie można ferować wyroków przed dokładnym sprawdzeniem sytuacji. (...) Taka sytuacja nie może powodować, że będziemy przekazywali złe informacje dla tysięcy polskich dzieci. Orkiestra pracuje dla nich od wielu lat, zaś sam Jurek Owsiak wielokrotnie deklarował to, że Orkiestra grała i grać będzie do końca świata. Mam taką nadzieję".

- To musi nas mobilizować, byśmy dalej poprawiali system. Każda śmierć jest zawsze porażką systemu, ale musimy pamiętać, że w systemie zawsze decyzje ostateczna podejmuje człowiek - powiedział.

Arłukowicz w poniedziałek spotka się z konsultantami ds. pediatrii, ratownictwa medycznego i medycyny rodzinnej.

Owsiak jest symbolem zmian

Jerzy Owsiak ostro zareagował na wiadomość o śmierci 2,5-letniej Dominiki, która zmarła po tym, jak nie wysłano do niej karetki pogotowia. Lider Orkiestry zapowiedział w oświadczeniu, które wysłał do mediów wraz ze swoją żoną Lidią: "Dalsze działania WOŚP na rzecz medycyny dziecięcej stoją pod znakiem zapytania".

- Sprawa śmierci Dominiki bulwersuje nie tylko nas, ale i miliony Polaków. To nie pierwszy przypadek, w którym pierwsza pomoc nie przychodzi - tłumaczyli później potrzebę wydania spontanicznie napisanego oświadczenia Jurek i Lidia Owsiakowie.

Arłukowicza krytykowali też politycy w Radiu Zet. Robert Biedroń wskazywał , że to już nie pierwsza "frustracja Jurka Owsiaka". - Kilka tygodni temu dał jasny sygnał rzecznikowi praw dziecka, że coś jest nie tak, że powinniśmy rozmawiać. Ale dialogu znów nie nawiązano. Owsiak jest symbolem zmian, jeśli chodzi o służbę zdrowia. Warto by było, żeby Platforma Obywatelska, rzecznik praw dziecka, minister zdrowia usiedli do stołu. Także z organizacjami pozarządowymi - sugerował poseł Ruchu Palikota.

Zobacz także
Komentarze (156)
Zaloguj się
 • 104i9

  Oceniono 2 razy 2

  "Sytuacja musi być bardzo dokładnie wyjaśniona, a winni ukarani" Nie wiem dlaczego jeszcze Arłukowicz pasiesz się w tym korycie,wond....

 • 1neo1

  Oceniono 2 razy 0

  Ile jeszcze ludzi musi zginąć abyście zrozumieli ze tak naprawdę nie macie państwa tylko wydmuszkę państwa coś na kształt Bantustanu i "państwa kolesi".

  Obecne "państwo" w którym rządzi Donald Tusk i jego ministrowie z PO i PSL nie jest stanie wypełnić podstawowych funkcji takich jak służba zdrowia, edukacja, finanse, ekonomia pomimo tego że są opłacanie przez nas i UE.

  Nie może być państwa w pełnym znaczeniu tego słowa gdzie rządzą ludzie którzy na niczym sie nie znają, za nic nie są odpwiedzialni i obojętny jest im los zwykłych zjadaczy chleba.

  Jarosławie Kaczyński - wróc i zrób porządek z tym bałaganem, niekompetencją, korupcją i z złodziejstwem gdyż tak jak mówisz -- ZASŁUGUJEMY NA PAŃSTWO SPAWIEDLIWE I SOLIDARNE.

 • viator0123

  Oceniono 1 raz 1

  Tak jest gdy się miernoty wybiera na ministra. Wiceszef bzdurnej komisji śledczej zrobił szybką karierę, która go przerasta. Ciekawe czy ktoś zrobi analizy statystyczne, bo coś mi się wydaje, że za panowania Jaśnie Ograniczonego Pana Ministra bardzo dużo dzieci umiera z powodu tego, że nie udziela im się pomocy. 13-miesięczy Bolek z Białegostoku, 2,5-letnia Dominika ze Skierniewic, 3,5-miesięczny Bartek spod Chełma...
  Ciekawe czy MINISTER ŚMIERĆ wycina sobie na biurku karby zliczając takie przypadki.

 • jagger2009

  Oceniono 2 razy 2

  SYSTEM KTORY STWORZYLISCIE IDIOCI MORDUJE DZIECI I ZROBILISCIE TO PO CWANIACKU BO SYSTEMU NIE MOZNA UKARAC I WSADZIC DO WIEZIENIA A WY BEDZIECIE SIE NIM ZASLANIAC DO UPADLEGO

 • truten.zenobi

  Oceniono 1 raz 1

  bandyto w białym kołnierzyku - ty i obie podobni są głównymi winowajcami śmierci tego dziecka... a także śmierci i/lub cierpień wielu innych osób.
  To nie był odosobniony przypadek!!!
  prawda jest taka że system jest nastawiony na oszczędności często wręcz durne! w wyniku czego sadza się ludzi słabych psychicznie na odpowiedzialne stanowiska i wymaga by minimalizowali koszty - czyli w tym przypadku by karetka nie pojechała.
  parę lat temu polikwidowano wiele stacji ratownictwa, usunięto z karetek lekarzy... wiec oczywistym jest że karetek brakuje... a więc czekanie godzinami to norma, odsyłanie to norma, brak kompetentnej pomocy to norma...
  ale nie jest to wina lekarzy i dysponentów! - winni są politycy i urzędnicy! winni są wszyscy ministrowie i rządy od czasów AWS! czyli praktycznie cała obecna scena polityczna!!!
  wiec przestań kłamać w żywe oczy!

  by daleko nie szukać kolejny przykład bezsensownej śmierci:
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13504341,Pogotowie_i_policja_mialy_mu_pomoc__Dlaczego_Piotr.html
  ps. ciekawi mnie tylko dlaczego GW chroni polityków i woli zajmować się innymi tematami...
  pierwsza strona wiadomości (5.3.2013 8:03) nic o tym co ma w sprawie do powiedzenia minister czy inni politycy - tematu nie ma!):

  "Dziś związki partnerskie, a jutro co? Lobby pedofilów?"
  Holland ostro o Wałęsie: "W nocy pewnie słucha Radia Maryja"
  "To jednak samiec alfa", "błąd wizerunkowy" - o decyzji Tuska
  nowe Chiny zaczynają się zbroić. Ich sąsiedzi reagują nerwowo
  nowe Postrzelił z wiatrówki 9-latkę. "Mówi, że celował do wróbli"
  Katastrofa w klubie. Będą odszkodowania? Właściciele milczą
  Bez ślubowania nie został studentem ASP. Interweniuje RPO
  Policja tropiła mężczyznę przez 12 lat. A on niczego nie zrobił...
  Proces Katarzyny W. Świadkowie o matce Madzi [RELACJA]

 • zoil44elwer

  Oceniono 1 raz 1

  Pseudo lekarz-Dr Bartosz A (pseudonim AGENT),lewicowiec z UP,SDP,LiD,PO.....rozumuje(główkuje) jakby tu przejść do Centrolewicowej Europy + 40 tys PLN/m-c!?

 • zoil44elwer

  0

  AGENT(TiVi) aktualnie w rządzie PO-"dr" Bartosz A ,ROZUMUJE?

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 2 razy 2

  Arłukowicz - nie ogarniasz tematu, tłustodupy urzędasie.

 • pinya

  Oceniono 2 razy 2

  Bartek,zdaje się, że Owsiak Cię skasował. Teraz te komunały "trzeba coś z tym zrobić", "ukarać winnego" brzmią źle, śmiesznie, żenująco i amatorsko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje