Arłukowicz po śmierci 2,5-letniej Dominiki: Rozumiem emocje Owsiaka

03.03.2013 14:17
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

- Sytuacja musi być bardzo dokładnie wyjaśniona, a winni ukarani. Zleciłem kontrolę - mówił Bartosz Arłukowicz na wiadomość o śmierci 2,5-letniej Dominiki. Dziewczynka zmarła po tym, jak nie wysłano do niej karetki pogotowia
- Już w piątek zleciłem kontrolę, wiem, że rzecznik praw dziecka też zlecił kontrolę. Chodzi o to, żebyśmy wspólnie podjęli działania, które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości - mówił minister Bartosz Arłukowicz.

"Rozumiem emocje Owsiaka"

Odnosząc się do stanowiska Jerzego Owsiaka, który oświadczył, że w sytuacji, gdy dzieci w Polsce nie otrzymują właściwej pomocy, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy może wycofać się ze wspierania polskiej pediatrii, Arłukowicz powiedział: "Rozumiem emocje Jurka Owsiaka, ale nie można ferować wyroków przed dokładnym sprawdzeniem sytuacji. (...) Taka sytuacja nie może powodować, że będziemy przekazywali złe informacje dla tysięcy polskich dzieci. Orkiestra pracuje dla nich od wielu lat, zaś sam Jurek Owsiak wielokrotnie deklarował to, że Orkiestra grała i grać będzie do końca świata. Mam taką nadzieję".

- To musi nas mobilizować, byśmy dalej poprawiali system. Każda śmierć jest zawsze porażką systemu, ale musimy pamiętać, że w systemie zawsze decyzje ostateczna podejmuje człowiek - powiedział.

Arłukowicz w poniedziałek spotka się z konsultantami ds. pediatrii, ratownictwa medycznego i medycyny rodzinnej.

Owsiak jest symbolem zmian

Jerzy Owsiak ostro zareagował na wiadomość o śmierci 2,5-letniej Dominiki, która zmarła po tym, jak nie wysłano do niej karetki pogotowia. Lider Orkiestry zapowiedział w oświadczeniu, które wysłał do mediów wraz ze swoją żoną Lidią: "Dalsze działania WOŚP na rzecz medycyny dziecięcej stoją pod znakiem zapytania".

- Sprawa śmierci Dominiki bulwersuje nie tylko nas, ale i miliony Polaków. To nie pierwszy przypadek, w którym pierwsza pomoc nie przychodzi - tłumaczyli później potrzebę wydania spontanicznie napisanego oświadczenia Jurek i Lidia Owsiakowie.

Arłukowicza krytykowali też politycy w Radiu Zet. Robert Biedroń wskazywał , że to już nie pierwsza "frustracja Jurka Owsiaka". - Kilka tygodni temu dał jasny sygnał rzecznikowi praw dziecka, że coś jest nie tak, że powinniśmy rozmawiać. Ale dialogu znów nie nawiązano. Owsiak jest symbolem zmian, jeśli chodzi o służbę zdrowia. Warto by było, żeby Platforma Obywatelska, rzecznik praw dziecka, minister zdrowia usiedli do stołu. Także z organizacjami pozarządowymi - sugerował poseł Ruchu Palikota.

Zobacz także
Komentarze (156)
Arłukowicz po śmierci 2,5-letniej Dominiki: Rozumiem emocje Owsiaka
Zaloguj się
 • conick_polny

  Oceniono 212 razy 204

  Za każdym razem, gdy dochodzi do zaniedbań i sprawa trafia do mediów, jeden z drugim mówią, że "trzeba zrobić wszystko, żeby to się nie powtórzyło". I co? Nic. Szlag by ich wszystkich!

 • conick_polny

  Oceniono 193 razy 163

  Zacznijcie karać lekarzy z łaski swojej. Uzyskanie odszkodowania od lekarza graniczy z cudem. Zakaz wykonywania zawodu i grzywna. Ale u nas zwala się odpowiedzialność na system i innych,

 • amgc63

  Oceniono 150 razy 134

  Zakaz wykonywania zawodu dla patałachów i łapówkarzy byłby najlepszą karą.

 • szary212

  Oceniono 148 razy 116

  A my z naszej strony zrobimy wszystko, żebyście już nigdy nie zostali ponownie wybrani. Over & out.

 • bromba_bez_glusia

  Oceniono 112 razy 98

  Arułkowicz widzę nadal nic nie ogarnia.

  Przecież to nie chodzi o to żeby działać doraźnie, karać pojedynczych lekarzy, zwoływać konferencje itp bo sprawa została nagłośniona.
  Chodzi za to o systemową zmianę, o zwiększenie odpowiedzialności lekarzy, o surowe kary za zaniedbania, o rozwalenie kolesiostwa lekarzy, gdzie jeden kryje drugiego. Bez tego takie przypadki będą się powtarzały, tak jak się powtarzają.

 • karmelka.4

  Oceniono 108 razy 66

  Arłukowicz do DYMISJI!!!! Piękne okrągłe słowa. Sprawdzimy, wyciągniemy wniosku, zlecilem kontrolę!!! Mowa trawa ludzie grzyby! GDZIE JEST TWOJA OdPOWIEDZIALNOSC ARŁUKOWICZ???? Gdzie twój honor?????? Ile dzieci jeszcze musi umrzeć żebyś to zrozumiał. Nic tylko kasa! Limity!

 • niktwazny126

  Oceniono 70 razy 62

  Kontrole nie wrócą życia Dominice, ale może zwiększą szansę dla innych dzieci (a nawet dla dorosłych) na godne leczenie. Czy podczas studiów lekarskich oraz podczas zdobywania kolejnych specjalizacji nie za mało godzin etyki?

 • xtalatx

  Oceniono 103 razy 61

  Minister Zdrowia do dymisji ! Wszak podobno żyjemy w Europie... a nie w kraju o standardach Trzeciego Świata ?

 • lukki69

  Oceniono 73 razy 47

  hahahahahahahahahhahahahahaha...to sam sie tez musi ukarać...paranoja:) ale przynajmiej sie znalazł....hahahahahahahahaha......to wszystko robi sie juz totalnie bezczelne..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje