Biedroń chce się spotkać z Wałęsą: Nadal w niego wierzę

03.03.2013 11:37
Robert Biedroń i Lech Wałęsa

Robert Biedroń i Lech Wałęsa (Agencja Gazeta)

Robert Biedroń (Ruch Palikota) chce spotkać się z Lechem Wałęsą w związku ze słowami byłego prezydenta, że homoseksualiści w Sejmie powinni siedzieć "za murem". Politycy wszystkich opcji uważają wypowiedź Wałęsy o gejach za niedopuszczalną.
Lech Wałęsa w piątek w TVN24 powiedział, że homoseksualiści "muszą wiedzieć, że są mniejszością i do mniejszych rzeczy się przystosować". - Doprowadziliśmy do tego, że ta mniejszość wchodzi na głowę większości - przekonywał. Dopytywany, czy homoseksualista powinien siedzieć w ostatniej ławie w Sejmie, odparł: "Oczywiście, że tak. Jak sprawiedliwość to sprawiedliwość. (...) A nawet jeszcze za murem. Jestem demokratą w stu procentach, ale nie żeby jeden procent wchodził mi na głowę". Jak mówił, homoseksualiści nie powinni jemu i "jego wnukom zawracać głowy"."Marzę o tym, żeby się z nim spotkać"

W programie Radia Zet "Siódmy dzień tygodnia" Robert Biedroń podkreślał, że Wałęsa nadal jest dla niego ważnym symbolem "Solidarności" i walki o prawa człowieka, ale ma z byłym prezydentem "coraz większy problem". Wyjawił, że po słowach Wałęsy czuje się "obywatelem drugiej kategorii", bo ta wypowiedź nawiązuje do "ohydnych doświadczeń": segregacji, getta ławkowego.

- Chcę się spotkać z Lechem Wałęsą; marzę o tym, żeby się z nim spotkać po tym, co powiedział, i porozmawiać, skonfrontować jego stereotypy, jakiś lęk przed osobami homoseksualnymi - zadeklarował. Jego zdaniem Wałęsa powinien zgodzić się na to spotkanie "dla Polski", aby więcej nie powtarzał tego typu słów.

Podczas późniejszej rozmowy z dziennikarzami Biedroń podkreślał, że Wałęsa jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, a to zobowiązuje. Pytany o złożone przez Ryszarda Nowaka (Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą) zawiadomienie do prokuratury przeciwko Wałęsie za "propagowanie nienawiści do mniejszości seksualnej", Biedroń powiedział: "Nie idźmy tą drogą. To nie jest dobra droga. Rozmawiajmy ze sobą. Lech Wałęsa wiele razy pokazał, że potrafi rozmawiać, czasami próbował podawać nogę, (...) ale zawsze znajdował sposób, żeby porozmawiać, w pewnym momencie ochłonąć. Nadal wierzę w Lecha Wałęsę i w jego dobro".

"Urzekające jest to, jak spada się z piedestału mainstreamu"

Rzeczniczka Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, Barbara Sworobowicz, powiedziała, że prokuratura w poniedziałek odniesie się do zawiadomienia Nowaka.

Adam Hofman (PiS) i Jacek Kurski (Solidarna Polska) także skrytykowali Wałęsę za słowa o gejach, ale uznali, że przede wszystkim stanowi ona kłopot dla głównego nurtu polskiej polityki. - Jak Lech Wałęsa zaatakuje PiS, Jarosława Kaczyńskiego albo Solidarność to wielki tłum oklaskuje Wałęsę, ale jak powie coś, co jest niezgodne z mainstreamowym myśleniem, to ci sami ludzie próbują prawą ręką za lewe ucho się złapać, żeby jednak powiedzieć, że ten Wałęsa (jest) zły - mówił Hofman. - Urzekające jest to, jak w Polsce spada się z piedestału mainstreamu - dodał Kurski.

"Te słowa nigdy w sferze publicznej nie powinny paść"

Polemizował z nimi Tomasz Nałęcz z kancelarii prezydenta. - Nie jest tak, że niektórzy biorą Lecha Wałęsę na sztandary. Lech Wałęsa jest na polskim sztandarze, na tym polega kłopot nas wszystkich. On tam jest w zasłużony sposób i w chwale, ale niestety mówi takie rzeczy, które przyprawiają o rumieniec wstydu - mówił Nałęcz. - Potępiając słowa Lecha Wałęsy, one nie powinny paść, nie sprowadzajmy do poziomu parteru Lecha Wałęsy, który jest w naszej historii pierwszoplanową postacią - zaznaczył Nałęcz.

Również Hofman podkreślał, że słowa Wałęsy "nigdy w sferze publicznej nie powinny paść". Według niego działalność Wałęsy przed 1989 rokiem to "szczytna karta", ale na to, co robił po 1989 roku, "lepiej spuścić kurtynę milczenia". Również Kurski zaznaczył, że w wypowiedzi byłego prezydenta niedopuszczalne jest "stygmatyzowanie i wysyłanie do getta ławkowego" homoseksualistów. - Jeśli coś jest w poglądzie Wałęsy godnego rozważenia, to jego sprzeciw wobec ostentacji. Solidarna Polska jest za tolerancją dla osób o odmiennych preferencjach, natomiast jesteśmy przeciwko afirmacji i ostentacji - dodał.

Pozostał przywódcą związku

Jacek Protasiewicz (PO) mówił z kolei, że szanuje dokonania Wałęsy, ale był on i jest bardziej "trybunem ludowym" niż autorytetem. - Żadne doktoraty honoris causa nie zmienią faktu, że pozostał przywódcą związku zawodowego ze wszystkimi tego konsekwencjami - uznał.

W jego ocenie Wałęsa zawstydził swoją wypowiedzią Polaków. Dopytywany przez Biedronia powiedział, że chciałby, aby były prezydent przeprosił za swoje słowa, bo "zrobił krzywdę Polsce, Polakom, wizerunkowi Polski na świecie".

W ocenie Jerzego Wenderlicha (SLD) słowa Wałęsy są problemem, bo powiedział je "noblista, były prezydent, ikona". Niemniej - jak mówił - Wałęsa jest bardziej ikoną za granicą niż w Polsce.

"Mówi i robi głupstwa"

Z kolei zdaniem Nałęcza "świat to zrozumie". - To nie jest jedyny przypadek, że człowiek, który wszedł do wielkiej historii, potem mówi i robi głupstwa - powiedział Nałęcz.

- Tego, co powiedział Lech Wałęsa, nie da się niestety objaśnić plusami ujemnymi i plusami dodatnimi, bo z tego żaden plusy nie płyną - ocenił Wenderlich. Dodał, że Wałęsą może wybronić tylko "zaświadczenie od lekarza, że przypaliło go (na wakacjach) na Florydzie, że to chwilowa pomroczność jasna".

Stanisław Żelichowski (PSL) komentował zaś: "Na pewno Lech Wałęsa nie jest postacią jednowymiarową. Czuję do niego wielką wdzięczność za to, co zrobił, ale czasami ma takie czy inne stwierdzenia, które powodują frustrację nas wszystkich".

Zobacz także
 • Lech Wałęsa "Przerażające... Wypowiedź troglodyty". Politycy oburzeni uwagą Wałęsy nt. gejów
 • Monika Olejnik "Homoseksualiści powinni siedzieć za murem". Olejnik: Wałęsa zhańbił Nagrodę Nobla
Komentarze (113)
Biedroń chce się spotkać z Wałęsą: Nadal w niego wierzę
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 75 razy 29

  Wałęsa będzie się bał spotkania, żeby się nie zarazić. Wyraził przecież obawę o własne dzieci i wnuki. A co, jeżeli homoseksualizm przenosi się drogą kropelkową, Biedroń zarazi Wałęsę, a on całą swoją rodzinę? Toż od razu byłoby nie po katolicku. A on katolik, z Matką Boską w klapie, nie może sie narażać.

 • jacekwujtewicz

  Oceniono 49 razy 17

  ......czyli jak dam dupy facetowi to będę prawdziwym europejczykiem :)))))))))

 • steve69

  Oceniono 59 razy 15

  --

  Zboczona mniejszość narzeka na brak tolerancji wobec nich, jednocześnie nie potrafiąc przyjąć do wiadomości i pogodzić się z tym, że ktoś może mieć inne poglądy na temat "homo".

  --

 • 3alfa.alfa

  Oceniono 32 razy 14

  Lechy tylko nie odwracaj się tyłem do Bieronia

 • debcio1980

  Oceniono 23 razy 11

  A on tak szanuje koscioł moralnosc,a co tam sie dzieje same szokujace seksualne skandale co za obłuda

 • prolemur

  Oceniono 14 razy 10

  pilnuj się Bolek, żeby cię nie zaszedł od tyłu

 • roztoka

  Oceniono 15 razy 9

  Wobec takiej wypowiedzi o gejach będzie film o Wałęsie, czy nie?

  Co Holland na ten temat?

  Czy kapliczkę mu postawią, czy nie?
  A może, żeby ponownie zasłużyć, będzie musiał odpokutować stekiem różnych ataków na prawicową opozycję, na Radio Maryja i TV TRWAM?

 • asocjacja_w

  Oceniono 34 razy 8

  Wszystkich zboczeńców jest w całej Polsce jakieś trzy tysiące
  a robią wrzask jak czterdzieści milionów !
  A najbardziej gazeta PL !!!
  biedroń kim ty jesteś ? byłeś jesteś i będziesz nikim !

 • jacekwujtewicz

  Oceniono 30 razy 4

  normalnemu facetowi nie może się podobać drugi facet :))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje