Ratownicy TOPR znaleźli ciało poszukiwanego turysty

03.03.2013 09:40
Ratownik pokładowy TOPR w śmigłowcu

Ratownik pokładowy TOPR w śmigłowcu (Fot. Marek Podmokły /AG)

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odnaleźli rano ciało poszukiwanego od soboty turysty. Mężczyzna prawdopodobnie spadł podczas schodzenia ze Świnicy; zwłoki odnaleziono po słowackiej stronie.
- Nie mamy oficjalnej identyfikacji, ale z opisu wynika, że jest to ciało poszukiwanego od soboty turysty - powiedział ratownik dyżurny TOPR Piotr Bednarz.

O zaginięciu turysty poinformował drugi uczestnik wycieczki, który czekał na kolegę na Przełęczy Świnickiej. Kiedy ten o umówionej porze nie pojawił się, postanowił zawiadomić TOPR.

Na poszukiwania wyruszyli ratownicy z Hali Gąsienicowej i Pięciu Stawów Polskich. Ośmiu ratowników do godziny 2 przeszukiwało rejon Świnicy, Zawratu, Dolinki pod Kołem, te działania nie przyniosły rezultatu. Od świtu wznowiono poszukiwania z użyciem śmigłowca.

- Około 8.15 załoga śmigłowca wypatrzyła leżące po stronie słowackiej zwłoki - mówił Piotr Bednarz, ratownik dyżurny TOPR.

W Tatrach panują bardzo trudne warunki turystyczne. Mimo pięknej pogody śnieg jest miejscami bardzo twardy i oblodzony, tworzy tzw. betony. Nawet dotarcie do schronisk jest utrudnione, nie mówiąc już o wyjściu w wyższe partie gór. Obecnie Tatry dostępne są jedynie dla doświadczonych, odpowiednio wyposażonych turystów.

Najnowsze informacje