Trzęsienie ziemi na Podhalu. Były trzy wstrząsy wtórne

02.03.2013 13:59
Wykres sejsmografu w Niedzicy

Wykres sejsmografu w Niedzicy (fot. Instytut Geofizyki PAN)

O 22.23 w piątek na Podhalu wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 3.2. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 12 km na południowy-wschód od Nowego Targu - podaje "Tygodnik Podhalański". O 11.50 w sobotę nastąpiły trzy - znacznie słabsze - wstrząsy.
Wstrząsy zarejestrował sejsmograf w Niedzicy oraz Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne, które uwzględniło je na specjalnej mapie trzęsień ziemi. Odczuli je także mieszkańcy Nowego Targu. "Tygodnik Podhalański" cytuje wpisy mieszkańców miasta na Facebooku: "ktoś poczuł coś teraz..nie ma siły żeby ktoś tak chatą ruszył???"; "siostra i mama coś poczuły, jakby coś wzdłuż południe - północ jakby nie wiem jak to nazwać".

Trzy wstrząsy wtórne

Epicentrum trzęsienia znajdowało się w rejonie Jeziora Czorsztyńskiego, ok. 12 km na południowy-wschód od Nowego Targu. Wstrząs był relatywnie słaby w porównaniu do najbardziej niszczycielskich trzęsień ostatnich lat na świecie, podobnie jak większość trzęsień na obszarze południowej Polski.

O 11.50 w sobotę sejsmograf w Niedzicy zanotował trzy wstrząsy wtórne, słabsze od pierwszego trzęsienia. Brak jest informacji o jakichkolwiek zniszczeniach, choć "Tygodnik Podhalański" cytuje czytelników donoszących, że zatrzęsły im się szyby w oknach.

Magnituda a skala Richtera

Uwaga: siłę trzęsienia ziemi podajemy w tzw. magnitudzie, która jest obowiązującą skalą pomiaru trzęsień. Popularna skala Richtera ze względu na swoją niekompatybilność i brak możliwości mierzenia najsilniejszych trzęsień ziemi przestała być stosowana przez instytuty sejsmograficzne dawno temu. Sejsmologowie wykorzystują obecnie magnitudę skalibrowaną tak, by w przedziale typowych trzęsień ziemi (od 3 do 7) pokrywała się ze skalą Richtera.

Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • plumgazeta

  0

  Co was przypiliło z tym wstrząsem?
  Były ostatnio 10 razy silniejsze i nic barachło nie pisało.

 • wiesscar

  Oceniono 1 raz 1

  wczoraj cos kolo 22.23 cos jakby puklo cicho w szybe, mieszkam w Nowym saczu

 • gadojan

  Oceniono 2 razy 2

  Jednak mieli racje Ci naukowcy, ktorzy swego czasu twierdzili, iz po wybudowaniu tamy na Czorsztynie w tym rejonie zaczna wystepowac trzesienia ziemi

 • szabepio

  Oceniono 2 razy 0

  Przeczytajcie warunki swoich ubezpieczeń, bo na południu po cichu wyjmują z zakresu odpowiedzialności firmy ubezp.

 • tece92a

  Oceniono 1 raz 1

  Tak onacy Wawrytko.

 • cillian1

  Oceniono 4 razy -4

  a było pull up?

  ha ha ha!

 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  "Haiti and the seismic weapon" www.voltairenet.org/article163729.html

 • wafelnt

  Oceniono 8 razy -2

  A czy wy pismaki za piątke rozróżniacie Śląsk od Podhala czy Spisza??
  Do szkoły baranki!!!

 • tatun44

  Oceniono 7 razy -3

  To na pewno ruskie potrzęśli śwyntymi górolami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje