Trzęsienie ziemi na Podhalu. Były trzy wstrząsy wtórne

Wykres sejsmografu w Niedzicy

Wykres sejsmografu w Niedzicy (fot. Instytut Geofizyki PAN)

O 22.23 w piątek na Podhalu wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 3.2. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 12 km na południowy-wschód od Nowego Targu - podaje "Tygodnik Podhalański". O 11.50 w sobotę nastąpiły trzy - znacznie słabsze - wstrząsy.
Wstrząsy zarejestrował sejsmograf w Niedzicy oraz Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne, które uwzględniło je na specjalnej mapie trzęsień ziemi. Odczuli je także mieszkańcy Nowego Targu. "Tygodnik Podhalański" cytuje wpisy mieszkańców miasta na Facebooku: "ktoś poczuł coś teraz..nie ma siły żeby ktoś tak chatą ruszył???"; "siostra i mama coś poczuły, jakby coś wzdłuż południe - północ jakby nie wiem jak to nazwać".

Trzy wstrząsy wtórne

Epicentrum trzęsienia znajdowało się w rejonie Jeziora Czorsztyńskiego, ok. 12 km na południowy-wschód od Nowego Targu. Wstrząs był relatywnie słaby w porównaniu do najbardziej niszczycielskich trzęsień ostatnich lat na świecie, podobnie jak większość trzęsień na obszarze południowej Polski.

O 11.50 w sobotę sejsmograf w Niedzicy zanotował trzy wstrząsy wtórne, słabsze od pierwszego trzęsienia. Brak jest informacji o jakichkolwiek zniszczeniach, choć "Tygodnik Podhalański" cytuje czytelników donoszących, że zatrzęsły im się szyby w oknach.

Magnituda a skala Richtera

Uwaga: siłę trzęsienia ziemi podajemy w tzw. magnitudzie, która jest obowiązującą skalą pomiaru trzęsień. Popularna skala Richtera ze względu na swoją niekompatybilność i brak możliwości mierzenia najsilniejszych trzęsień ziemi przestała być stosowana przez instytuty sejsmograficzne dawno temu. Sejsmologowie wykorzystują obecnie magnitudę skalibrowaną tak, by w przedziale typowych trzęsień ziemi (od 3 do 7) pokrywała się ze skalą Richtera.

Zobacz także
 • Trzęsienie ziemi u wybrzeży Kanady Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeży Kanady. Tsunami dotarło na Hawaje, ale szkód brak
 • Zapis wstrząsu sejsmicznego na Śląsku Trzęsienie ziemi pod Wrocławiem. 4,4 stopnia w skali Richtera
Komentarze (34)
Trzęsienie ziemi na Podhalu. Były trzy wstrząsy wtórne
Zaloguj się
 • bloodyrevolutioniscoming

  Oceniono 86 razy 60

  Niesamowite, wczoraj o tej godzinie potknąłem się wchodząc po schodach, myślałem, że to drinkach za co też dostałem burę od żony - teraz będzie mnie musiała przeprosić.

 • markufo1

  Oceniono 50 razy 36

  ...to chyba potwór z jeziora Czorsztyńskiego wynurzył się i wziął głębszy oddech...wiosna idzie nima na to rady...

 • calli

  Oceniono 69 razy 25

  Czyżby kara boża za góralską głupotę, wstecznictwo i złodziejstwo na turystach?

 • 2zetor

  Oceniono 26 razy 14

  Epicentrum trzęsienia znajdowało się w rejonie Jeziora Czorsztyńskiego to czyli tsunami gotowe ?

 • xsawer

  Oceniono 18 razy 12

  Widac Górole nie pozałowali dutków na tace coby Łolimpiada w Zakopanem była.
  Pon Bucek modłów wysłucheł i chce Tatry nieco podwyzsyc coby troche Alpy psypominoły.

 • vomitorium1

  Oceniono 36 razy 12

  to znak boszy
  (gowin chyba wyleci (?))

 • zagraniczny-online

  Oceniono 9 razy 5

  to pewno przez te lupki

  :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje