Raś: Schetyna o starcie na szefa PO zdecydował już cztery lata temu

02.03.2013 11:45
Lider małopolskich struktur PO Ireneusz Raś jest zdania, że wiceszef partii Grzegorz Schetyna już cztery lata temu zdecydował, że będzie ubiegał się o fotel przewodniczącego PO. Według Rasia o tym, czy szef MS Jarosław Gowin zostanie w rządzie, zdecyduje poniedziałkowa rozmowa z premierem.
- Zdecydował się już cztery lata temu. Wydaje mi się, że te wszystkie sygnały, które do nas docierały, szefów regionu, pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, że Grzegorz Schetyna chce startować, chce się bić o fotel szefa partii - powiedział Raś w sobotę w RMF FM.

Jak dodał, jeśli Schetyna nie wystartuje, "to wewnątrz partii przegra więcej, niż kiedy przegra z Donaldem Tuskiem, w tej wielkiej demokracji wewnątrzpartyjnej Platformy Obywatelskiej".

Raś ocenił, że w sprawie przyszłorocznych wyborów szefa PO "wszystko jest możliwe". - Ale gdybym miał dziś obstawiać, to dałbym tutaj proporcje zupełnie inne i zdecydowane zwycięstwo dzisiaj Tuska - zastrzegł jednak.

"Gowin też powinien wystartować"

Szef zarządu Regionu Małopolskiego Platformy uważa też, że ubiegać się o przewodnictwo w partii powinien też minister sprawiedliwości, uznawany na przywódcę partyjnych konserwatystów Jarosław Gowin. - To jest jedno z rozwiązań, które ja bym dzisiaj podpowiadał Jarosławowi Gowinowi - powiedział Raś zapytany, czy minister powinien w tej sprawie "rzucić rękawicę Tuskowi".

- Taka debata szeroka wielu nurtów w Platformie byłaby na pewno korzystna do tego, żeby w lutym na finale wyborów wewnętrznych Platformy ułożyć plan działania na przyszłość. Plan i ideowy, i organizacyjny - dodał krakowski poseł Platformy.

Polityk zaznaczył jednak, że nie wie, czy szef resortu sprawiedliwości rozważa taki scenariusz. - Nie wiem, nie rozmawiał ze mną w tej kwestii - powiedział Raś.

Szef PO w Małopolskiem był również pytany o rządową przyszłość Gowina. Premier Donald Tusk zapowiedział na czwartkowym posiedzeniu zarządu PO, że decyzję w tej sprawie podejmie w najbliższy poniedziałek.

Gowin pozostanie w rządzie? "Szanse 50 na 50"

Raś powiedział, że szanse na pozostanie Gowina w rządzie ocenia "50 na 50". - To zależy od rozmowy pana premiera ze swoim ministrem, bo to jest ten poziom rozmowy, która decyduje nie o losach w Platformie Jarosława Gowina, tylko o losach w rządzie. Ja rozumiem, że premier chce mieć osobę, która chce współpracować z nim lojalnie. Tylko tyle powiedział nam pan premier na posiedzeniu zarządu w czwartek - podkreślił poseł PO.

Według niego Gowin powinien udać się na to spotkanie z "kilkoma wariantami". - Jeśli Jarosław, tak doświadczony polityk, pójdzie z kilkoma wariantami, to myślę, że jeden z tych wariantów będzie wariantem wspólnym i nie oczekiwałbym (...) i nie nakręcałbym, nie "grillowałbym" Jarosława Gowina w mediach, tak żeby doprowadzić do jego wypchnięcia. To jest jego decyzja, według mnie. Oczywiście, premiera finalna, ale bardziej jego oświadczenie - powiedział Raś.

Pytany, co minister musi zrobić w poniedziałek, by pozostać na stanowisku, szef struktur małopolskich Platformy odparł: "rozumiem, że Jarosław Gowin, kiedy wchodził do rządu, zdecydował się na to, że będzie lojalny wobec premiera, i tej lojalności pan premier będzie oczekiwał".

W poniedziałek decyzja ws. Gowina

Premier Donald Tusk poinformował podczas czwartkowego posiedzenia zarządu PO, że w poniedziałek podejmie decyzję ws. obecności ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w rządzie.

Sprawa ma związek z podziałem wśród posłów PO, do którego doszło ws. projektowanych przepisów dotyczących związków partnerskich; premier rozmawiał o tym w ubiegłym tygodniu z klubem Platformy, a także z grupą jej konserwatywnych posłów.

Po spotkaniach Tusk ocenił, że widzi realną szansę na przygotowanie w PO jednego umiarkowanego projektu o związkach partnerskich. Jednocześnie premier stwierdził, że minister Gowin - przeciwny związkom partnerskim - "będzie musiał dostosować się do reguł obowiązujących w PO".

Zobacz także
Komentarze (17)
Raś: Schetyna o starcie na szefa PO zdecydował już cztery lata temu
Zaloguj się
 • siekier35

  Oceniono 15 razy 13

  zamieni stryjek siekierkę na kijek....

 • dziadekjam

  Oceniono 14 razy 8

  Może być niespodzianka podobna do tej w wyborach w PSL...

 • toberson

  Oceniono 8 razy 6

  Niech sie Schetyna rozliczy z Afery Hazardowej!!Oszusci niePOwinni rzadzic Polska!!

 • puszka-3

  Oceniono 16 razy 6

  Zarówno Gowin jak i Schetyna mają straszliwy ciąg na dorwanie się do koryta .
  Żądza władzy rozsadza każdego z nich jak Kaczyńskiego.

 • klarneta8

  Oceniono 6 razy 4

  Kazdy z krytykantow p. premiera, wywalilby z swego grona nawet znajomych nielijalnych, dwulicowych znajomych.

 • sympatyklewicy

  Oceniono 7 razy 3

  Szef zarządu Regionu Małopolskiego Platformy uważa też, że ubiegać się o przewodnictwo w partii powinien też minister sprawiedliwości, uznawany na przywódcę partyjnych konserwatystów, Jarosław Gowin.
  ******************************************
  Też tak uważam, byłaby to sonda ilu członków partii jest konserwatystami jeżeli wybory będą powszechne, a takie powinny być, mimo że Donald liczy na więcej głosów w takich wyborach ...

 • koniepobetonie

  Oceniono 1 raz 1

  Platforma tylko na czele z Tuskiem może wygrać kolejne wybory. Tylko z nim. Gdyby wygrał Schetyna w PO, jej poparcie spadnie i Kaczyński będzie triumfował. Myślę, że po wygranych wyborach przez Tuska, odda on władzę oficjalnie Schetynie.

 • pumpernik

  Oceniono 1 raz 1

  Kolejny pan od historii?
  Może, dla odmiany, jakiś pan od WF-u.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje