Ostatni prezent Benedykta XVI dla wiernych. Całun Turyński w jakości HD

02.03.2013 09:37
Pozytyw i negatyw twarzy Chrystusa z Całunu Turyńskiego

Pozytyw i negatyw twarzy Chrystusa z Całunu Turyńskiego (Fot. Wikimedia Commons/Public Domain)

Przed swą abdykacją Benedykt XVI wyraził zgodę na drugie w historii telewizyjne wystawienie Całunu Turyńskiego. Widzowie na całym świecie będą mogli go zobaczyć w technice HD w Wielką Sobotę 30 marca.
To ostatni prezent dotychczasowego papieża dla wiernych i kolejne otwarcie Kościoła na najnowsze technologie - tak włoskie media określają szczegóły inicjatywy, o której poinformował arcybiskup Turynu Cesare Nosiglia. Będzie on przewodniczył uroczystości liturgicznej w katedrze w stolicy Piemontu z okazji prezentacji płótna za pośrednictwem kamer włoskiej telewizji publicznej RAI.

To papież jest formalnym właścicielem Całunu.

Po raz pierwszy Całun, w który zgodnie z tradycją owinięte było ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu, został pokazany w telewizji 23 lipca 1973 roku.

Aplikacja na smartfony

Teraz wykorzystane zostaną najnowsze osiągnięcia technologii obrazu. Całun będzie można obejrzeć także dzięki specjalnej aplikacji do smartfonów; w wersji podstawowej będzie ona bezpłatna, w rozszerzonej o szczegóły płótna i historię badań nad nim - płatna.

- Dzięki mediom Całun dotrze do miejsc i ludzi dotychczas niedostępnych - powiedział arcybiskup Nosiglia.

Wybór daty wystawienia wiąże się ściśle z osobą Benedykta XVI. Przypomina się, że gdy oglądał on Całun Turyński 2 maja 2010 roku, określił go jako "ikonę Wielkiej Soboty".

Przed publicznym wystawieniem przed trzema laty płótno zostało poddane drobiazgowej renowacji i konserwacji.

Poprzedni arcybiskup Turynu, kardynał Severino Poletto, w 2010 roku zastrzegł, że "nie ma matematycznej pewności, że Całun to autentyczne płótno, w które zawinięto ciało Chrystusa".

- To powiedzą nam naukowcy i historycy, jeśli kiedykolwiek im się to uda - oświadczył wtedy metropolita Turynu. Przypomniał zarazem: "wszystkie próby jego sztucznego skopiowania lub odtworzenia nie powiodły się".

"Całun jest wyzwaniem dla rozumu"

Kościół nie zajmując oficjalnego stanowiska w toczącej się od lat dyskusji na temat autentyczności Całunu Turyńskiego, przywołuje słowa Jana Pawła II z 1998 roku: "Całun jest wyzwaniem dla rozumu. Od każdego człowieka, a zwłaszcza od uczonego wymaga przede wszystkim wysiłku, który pozwoli mu przyjąć z pokorą głębokie przesłanie, przemawiające do jego umysłu i dotykające jego życia".

"Kościół zatem nie posiada właściwej kompetencji, by wypowiadać się w tych sprawach. Dlatego powierza uczonym zadanie prowadzenia dalszych badań, mających na celu znalezienie odpowiedzi na pytania związane z Całunem" - stwierdził polski papież. Zachęcił, by przystępować do badań nad Całunem "bez żadnych uprzedzeń i by nie uznawać za pewnik niczego, co nie zostało udowodnione".

Jan Paweł II podkreślił, że Kościół wzywa, by "zachowywać wewnętrzną wolność w działaniu, skrupulatnie przestrzegać zasad naukowej metodologii, a zarazem szanować wrażliwość wiernych".

Zobacz także
Komentarze (203)
Zaloguj się
 • st.bareja

  Oceniono 6 razy 6

  A ja udostępniam bezpłatnie, wszystkim chętnym następujące relikwie.
  -szczebel drabiny,która przyśniła się Jakubowi
  -prześcieradło, na którym Miriam nie straciła dziewictwa
  -główkę od szpilki, na której mieści się jednocześnie 7413 diabłów

  I co Benek? przebijasz?

 • cxcezar

  Oceniono 1 raz 1

  Się kurde wysilił .Ale u nich to norma :za wszystko "bóg zapłać i święty obrazek"

 • ajakkuba

  Oceniono 2 razy 2

  Slady calunu prowadza na Balkany. Calun z cala pewnoscia powstal w XI lub XII wieku na terenach dzisiejszej Bulgarii albo Turcjii, wykonany przez tamtejszych mnichow jako ikona. Gdy calun pokazal sie w Europie zachodniej zostal uznany jako relikwia. Dziwne, ze zawiniete w calun cialo czlowieka dalo tak nieprawdopodobnie idealne i symetryczne odbicie. Przeciez naturalne odbicie, jezeli by powstalo, powinno byc niewyrazne a czesci ciala powinny byc przesuniete wzgledem siebie i na dodatek w roznych czesciach tego calunu. Tu mamy idealny niemal obraz-odbicie, na ktorym uwidoczniono to co z gory zalozono ze musi byc uwidocznione. No ale jak ktos chce wierzyc, ze to cialo Jezusa to to na pewno jest cialo Jezusa. Nie o Nauke i prawde tu chodzi tylko o wiare.

 • juzek560

  Oceniono 6 razy 6

  Całuny, stygmaty,egzorcyzmy, cuda Wojtyły - ciemnota tego głupiego katolstwa naprawdę nie ma granic

 • paastafarai

  Oceniono 3 razy 3

  Jim Jeffries o religii napisy PL

  www.youtube.com/watch?v=vXqS-FjKmiw

 • zelenyles

  Oceniono 1 raz -1

  Czy Benedykt jest w niewoli watykańskiej mafii ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
  ŻEBY MILCZAŁ ?

 • kibic_rudego

  Oceniono 6 razy 4

  a co z prezentem dla dzieci,
  które pozwalał gwałcić księżą pedofilom przez ponad 30 lat ?

  Mam nadzieje ze jak przestanie być głową państwa
  to będzie można go podać do sadu i skazać za pozwolenie na gwałty dzieciach.
  Jak pokazali Niemcy, wiek i zdrowie nie maja znaczenia

 • hare-hare

  Oceniono 6 razy 4

  wyraznie widać bruzdę

 • nedlog123

  Oceniono 10 razy 8

  to teraz czekamy już tylko na okruchy z ostatniej wieczerzy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje