Ze smoleńskiej brzozy wydobyto blisko 40 kawałków metalu

02.03.2013 08:08
Brzoza w Smoleńsku, w którą uderzył Tu-154

Brzoza w Smoleńsku, w którą uderzył Tu-154 (Fot. Raport komisji Jerzego Millera)

Prawie 40 kawałków metalu wydobyto ze smoleńskiej brzozy. Najdłuższy z nich ma 11 cm. - informuje "Nasz Dziennik". - Zdziwiła mnie duża ilość elementów metalowych, powiedział gazecie prokurator referent śledztwa smoleńskiego ppłk Karol Kopczyk. Będą badane, czy pochodzą z samolotu, czy są skąd indziej. Jest duża ilość fragmentów lakieru koloru białego i mniej koloru czerwonego, relacjonuje rozmówca "NDz".
Kopczyk zapewnia, że polska ekipa, która od kilkunastu dni przebywa w Moskwie, a w poniedziałek przyjedzie na kilka dni do Smoleńska, dołożyła wszelkich starań, żeby nie dopuścić do żadnej nieuprawnionej ingerencji w materiał dowodowy przechowywany w jednej z moskiewskich siedzib Komitetu Śledczego.

Prokuratura obiecuje, że biegli przyjrzą się nie tylko temu, co stało się w pobliżu brzozy 10 kwietnia 2010 r., ale i jej późniejszym losom.

W czwartek płk Zbigniew Rzepa, rzecznik prasowy NPW, poinformował, że termin trwających obecnie oględzin fragmentów brzozy, w którą uderzył Tu-154M, wynika z przyjętego przez biegłych harmonogramu oraz oceny, kiedy można było już odciąć fragmenty drzewa do tych badań.

- Aktualny termin badania brzozy jest konsekwencją przyjętego przez biegłych harmonogramu czynności oraz metodologii badań. W śledztwie zachodziła bowiem konieczność wykonania badań brzozy przez różne grupy biegłych. Dopiero po ich przeprowadzeniu można było dokonać procesowego zabezpieczania, czyli odcięcia dwóch fragmentów drzewa - zaznaczył.

Prokuratura wcześniej informowała, że podczas prowadzonych na przełomie września i października zeszłego roku czynności w miejscu katastrofy pobrano i zabezpieczono do dalszych badań dwa duże - po 156 cm - fragmenty brzozy, w którą uderzył samolot, co skutkować miało utratą fragmentu lewego skrzydła. - Z uwagi na charakter tego dowodu, jego niepodzielność, badanie będzie prowadzone wspólnie, przez polskich i rosyjskich biegłych - wyjaśniała NPW.

Zobacz także
Komentarze (223)
Ze smoleńskiej brzozy wydobyto blisko 40 kawałków metalu
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 259 razy 185

  Należy powołać komisję, która ustali, czy brzoza przebywała w kokpicie pilotów, czy była trzeźwa i czy zginęła w skutek wybuchu lub zderzenia ze statkiem powietrznym.

 • hrkukus

  Oceniono 223 razy 165

  Jak Putin z Tuskiem wbili w taką maleńką brzózkę tyle kawałków? Samoloty nie mają tylu części. Nic i nikt nas nie przekona, że białe jest białe a czerwone czerwone. Zakończcie już te śledztwa i dajcie sobie i nam z tym spokój. Pogodziłem się już z koniecznością wysłuchiwania bredni o zamachu do końca życia. Inaczej nie będzie, trzeba z tym żyć jak z piegami, łysiną, krzywymi nogami itp. cechami wrodzonymi. Kończyć Panowie i do roboty, zajmijcie się czymś ważnym, np. kradzieżami asfaltu na budowie dróg - to waży o naszym życiu.

 • ltte

  Oceniono 123 razy 81

  Na Allegro już można kupić relikwie ze św. brzozy smoleńskiej.
  Teraz będą relikwie ze św. odłamków smoleńskich.

 • msk.1

  Oceniono 64 razy 50

  TO BYŁ ZAMACH! Rosjanie wynaleźli wehikuł czasu wyliczyli trajektorie lotu tupolewa i cofneli się w czasie 50 lat by zasadzić tę brzozę dokładnie na lini opadania samolotu prezydenckiego!!!...

 • mobisek

  Oceniono 49 razy 33

  Jaki metal? Jaka brzoza? Przecież samolot został obezwładniony, były dwa wybuchy, Rosjanie rozpylili hel i do tego jeszcze mgłę, następnie pozabijali wszystkich tępokrawędziastym narzędziem, dobili strzałami z pistoletu no i potem oczywiście pozostało już tylko zwinąć instalacje sygnalizacyjne na lotnisku, ściąć brzozę, popodmieniać ciała, i spowolnić złośliwie wizytę delegacji PiS. Proste?

 • watyklan

  Oceniono 56 razy 30

  Dla Antka do żaden dowód. Podrzucili i tyle ;)

 • papaleone

  Oceniono 47 razy 27

  Gdzie jest Bi-menda??
  Tylko on to może wyjaśnić.

 • kapitan_s

  Oceniono 38 razy 26

  A może jakis maleńki meteoryt sie za tym kryje???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje