Berlińczycy nie pozwolą rozebrać East Side Gallery. "To kulturalne barbarzyństwo"

02.03.2013 07:00
Wczoraj miała rozpocząć się rozbiórka ostatniego wielkiego fragmentu muru berlińskiego. Na jego miejscu jego kawałka ma stanąć wielki apartamentowiec. Jednak protest Berlińczyków powstrzymał robotników.
"Czyżby kultura była nic nie warta?", "Panie Wowereit, niech pan nie wyburza muru" - z takimi hasłami na transparentach demonstrowali wczoraj Berlińczycy, którzy nie chcą zgodzić się na wyburzenie East Side Gallery. Część tego pomnika historii i jednej z głównych atrakcji turystycznych Berlina ma bowiem zostać wyburzona, a w jej miejsce deweloper chce postawić apartamentowiec - pisze "Gazeta Wyborcza".

- Przecież tam co kilka metrów stały automatyczne karabiny. Tu ginęli ludzie. Stawianie tu luksusowych wieżowców można porównać do budowania stacji benzynowych przy barokowych pałacach - mówiła dla "Tagesspiegel" jedna z protestujących.

Jednak protesty Berliczyków mają niewielkie szanse na uratowanie East Side Gallery. Stopniowa rozbiórka prawie półtorakilometrowego muru zaczęła się już w 2007 roku, w celu zbudowania tam przystani dla powstającego tuż obok centrum rozrywki. Plany dotyczące budowy wieżowca to tylko kolejny krok w rozbiórce. - To kulturalne barbarzyństwo - komentują działacze.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (15)
Berlińczycy nie pozwolą rozebrać East Side Gallery. "To kulturalne barbarzyństwo"
Zaloguj się
 • rm888

  Oceniono 50 razy 30

  Co Wy tam o kulturze? W kapitalizmie liczy się tylko i wyłącznie money, money, money...

 • sirseb

  Oceniono 18 razy 10

  przykra sprawa. mam nadzieje, ze sie nie uda i ESG zostanie na swoim miejscu.

 • mamlegitymcjeagory

  Oceniono 8 razy 8

  East Side Gallery Wagenburg i Lidl na Hauptbahnhof...:)
  to były czasy.....

 • gaba58

  Oceniono 8 razy 6

  No to można powiedzieć że zdążyłam w ostatniej chwili, byłam we wrześniu i obfotografowałam. Ale tam się przewalają tłumy turystów. Bardzo się dziwię władzom miasta że udostępniły to deweloperom, to jednak kawał historii miasta. Szkoda

 • kamyk39

  Oceniono 3 razy 3

  zawsze mozna caly odbudowac, i se vratit - chetni sa.

 • zgr-edo

  Oceniono 3 razy 1

  szkoda, zawsze brakowało czasu albo zapominałem aby pokazać mur dzieciom podczas pobytu w tym pięknym mieście. Nigdy bym nie przypuszczał ,że całego go wyburzyli. Cholera, tyle lat tam mieszkałem, a nawet sobie zdjęcia nie zrobiłem.

 • cyklina-klimkiewicz

  0

  Niestety w Warzsawie też klika lat temu zbudowano stację benzynową na placu wywózki do komór gazowych. Po protestach stacja paliw została zamknięta. B.Klimkiewicz.

 • sebolargo

  Oceniono 72 razy -48

  Nie Berlińczycy tylko grupa rozwrzeszczanego lewackiego motłochu z Die Linke i Bündnis90/DieGrünen Banda czerwono zielonych biednych głupców i pożytecznych idiotów domagająca się pozostawienia muru hańby i tych bohomazów z których próbują zrobić prawdziwą sztukę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje