USA: Bayer płaci gigantyczne odszkodowania za pigułki antykoncepcyjne

01.03.2013 19:24
USA: Bayer płaci ogromne odszkodowania za pigułki antykoncepcyjne

USA: Bayer płaci ogromne odszkodowania za pigułki antykoncepcyjne (Fot. INA FASSBENDER REUTERS)

Miliard dolarów - tyle wynosi suma odszkodowań, którą niemiecki gigant farmaceutyczny musiał zapłacić kobietom w USA, zażywającym popularne tabletki antykoncepcyjne. Jak wykazały badania, leki podnoszą ryzyko trombozy - czyli powstawania potencjalnie śmiertelnych zakrzepów w żyłach głębokich.
Tabletki antykoncepcyjne Yasmin oraz Yaz, które uchodziły dotąd za hit kasowy niemieckiego koncernu farmaceutycznego Bayer, dziś urosły do rangi najbardziej kosztownego problemu. Z powodu sporów prawnych w Stanach Zjednoczonych, koncern z Leverkusen wypłacił do połowy lutego 2013 r. około miliarda dolarów odszkodowań.

Okazało się, że do tego czasu wniesiono 10 tysięcy roszczeń odszkodowawczych. We wszystkich przypadkach chodzi o skutki uboczne zażywania tabletek antykoncepcyjnych, w których jeden ze składników, drospirenon, wywołuje trombozę prowadzącą do embolii płucnej, a w następstwie tego do wylewu.

USA chronią kobiety?

Bayerowi od lat grożą w USA procesy za produkcję tabletek antykoncepcyjnych wywołujących ryzyko trombozy. Tymczasem tabletki Yasmin i Yaz, przejęte wraz z dokupionym przez Bayer koncernem Schering, zaliczane są do najlepiej sprzedających się preparatów. Obroty Bayera z tego tytułu wyniosły w 2012 r. na całym świecie 1,045 mld euro.

Pod wpływem nacisków amerykańskiego Urzędu ds. Leków i Żywności (FDA), niemiecki koncern ostrzega od początku 2012 r. w ulotkach preparatów przed ryzykiem trombozy.

To nie pierwszy raz

Tabletki antykoncepcyjne Yasmin oraz Yaz nie są jedynymi preparatami, z powodu których koncern z Leverkusen ma spore problemy. Pod koniec stycznia 2013 r. Bayer musiał wycofać z francuskiego rynku preparat antytrądzikowy Diane-35, ponieważ wywołał u czterech osób trombozę, która spowodowała śmierć. Mimo że preparat miał być stosowany wyłącznie w leczeniu trądziku, lekarze przepisywali go również jako pigułki antykoncepcyjne, ponieważ posiada on też właściwości chroniące przed ciążą.

Diane-35 jest obecnie poddawana testom przez Europejską Agencję ds. Leków (EMA). Ich wyniki nie są jeszcze znane. Preparat będzie prawdopodobnie wycofany nie tylko z Niemiec, lecz również z pozostałych rynków europejskich.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
Komentarze (36)
Zaloguj się
 • zawyborem

  0

  To nie jest tekst Gazety, ale Deutsche Welle. Na dodatek po polsku jest inny, a po angielsku inny. Bayer pewnie nie wykupił reklam w DW, i dostał "wypłatę". Fakty o szkodliwości III i IV generacji hormonalnej antykoncepcji doustnej można znaleźć tu: trr.org.pl

 • syd2011

  Oceniono 14 razy 12

  statystycznie okolo 50% medykamentow na rynku wywoluja problemy zdrowotne (raki, itd).. najciekwasze jest to, ze wszyscy slepo wierza w ich cudowne dzialanie..;) skad to sie bierze?? do tego... najgorsze jest w tym to, ze lekarze zamiast szukac przyczyny choroby, lecza jej objawy..;) Ludzie juz chyba maja calkowicie zdegradowane mozgi..

 • kolombo7

  Oceniono 12 razy -4

  "właściwości chroniące przed ciążą."

  Tak jakby ciąża to było coś złego

 • mjs05

  Oceniono 4 razy 0

  Jak to się ma do "prawdy objawionej" zamieszczonej tutaj:
  m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,117915,12816157,_Noworodek_ze_spirala_w_glowie____czy_tego_ucza_w.html
  "Choroba zakrzepowo-zatorowa? Ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej u zdrowych kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną jest znacznie mniejsze niż u zdrowych kobiet w czasie ciąży! Podstawowe czynniki ryzyka wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej to: wiek, siedzący tryb życia, nadciśnienie, otyłość, cukrzyca, przewlekła niewydolność żylna, palenie tytoniu i mutacja czynnika V typu Leiden."

  Czyżby to jednak pani od "spirali w głowie" miała rację?

 • aleksandrapt

  Oceniono 18 razy 18

  To fakt, coraz częściej jakość tłumaczonych artykułów jest skandaliczna- merytorycznie, stylistycznie, itp. Ostatnio na jednym z portali (niestety nie pamiętam już gdzie) spotkałam się z informacją, że film nie nadaje się dla "szerokiej audiencji", a na opisie wina, że jest "łapczywe" (zakładam, że było to tłumaczenie słowa zestful), nie mówiąc już o całych kalkach z angielskiego, powodujących, że tekstów nie da się dosłownie czytać, gdyż wydają się być bezsensownym potokiem słów.

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 19 razy 5

  Antykoncepcja hormonalna "tak ma" i tyle - nie należy traktować jej jako panaceum ani leków odpowiednich dla każdej kobiety. Są też inne sposoby zapobiegania ciąży: prezerwatywy, prezerwatywy plus rygorystycznie stosowane metody naturalne (założenie, że bezpiecznych dni jest kilka w miesiącu), sterylizacja, przynajmniej w okresie grożącym zapłodnieniem stronienie od seksu "klasycznego"... i, last but not least, rezygnacja z seksu. Oczywiście jeśli ktoś potrzebuje pigułki, to zapewne jej ta opcja nie odpowiada, ale tak czy inaczej polecam - odrzucenie seksu jest nieszkodliwe dla zdrowia, a przy tym jest to bodaj jedyna metoda antykoncepcji o zerowym wskaźniku zawodności. :)

 • jag_2002

  Oceniono 12 razy 10

  nic nowego, skoro 5% osob ma genetyczne predyspozycje do zakrzepicy, wiec czego mozna sie bylo spodziewac po tabletkach, ktrore z zalozenia maja dzialanie prozakrzepowe?

 • sid666sid

  Oceniono 3 razy -1

  a jak to sie ma do zamiennikow Yazu i Yasminu???
  nie powoduja skutkow ubocznych???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje