W Niemczech wykryto tysiące ton skażonej paszy

W Niemczech wykryto tysiące ton skażonej paszy

W Niemczech wykryto tysiące ton skażonej paszy (Fot. Amel Emric AP)

W Dolnej Saksonii do obrotu trafiło co najmniej 10 tysięcy ton skażonej paszy z Serbii. Według resortu rolnictwa zawiera silnie trującą aflatoksynę. Na Bałkanach wykryto ją już przed paroma tygodniami.
W Niemczech na jaw wychodzi następna afera. Do ponad 3500 gospodarstw rolnych w Dolnej Saksonii dostarczono skażoną paszę z Serbii - podało w piątek (1.03) krajowe ministerstwo rolnictwa w Hanowerze.

Najpierw 45 tysięcy ton importowanej kukurydzy dotarło do dolnosaksońskiego portu Brake. 10 tysięcy ton zabezpieczono na miejscu, natomiast 25 tysięcy ton wykryto w magazynie w Bremie i wycofano z obrotu.

Skażona pasza w wielu landach Niemiec

Około 10 tysięcy ton dostarczono do 13 producentów pasz w Dolnej Saksonii, którzy kukurydzę przerabiają na mieszanki paszowe dla bydła, trzody chlewnej i drobiu.

Według rządu krajowego pasze mieszane wysłano dalej do gospodarstw rolnych w Nadrenii Północnej-Westfalii, Saksonii-Anhalt, Brandenburgii, Szlezwiku-Holszytyna, Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Saksonii oraz do Holandii. Gros paszy trafiło jednak do 3560 gospodarstw w Dolnej Saksonii.

Aflatoksynę B1 najczęściej spotyka się na zbożach, choć również na orzeszkach ziemnych i migdałach. Aflatoksyny należą do najbardziej rakotwórczych substancji pochodzenia naturalnego. Są wytwarzane przez grzyby, głównie kropidlaki żółte. W sprzyjających warunkach (wysoka temperatura i wilgotność) porastają również chleb. Ze względu na ich silne działanie rakotwórcze ustalono dopuszczalną zawartość aflatoksyny B1 w żywności i produktach zbożowych.

Podobno nie ma zagrożenia dla zdrowia konsumentów

Ministerstwo rolnictwa Dolnej Saksonii zapewniło, że zagrożenie dla zdrowia konsumentów jest "raczej wykluczone". W mleku też nie stwierdzono przekroczenia dopuszczalnej granicy aflatoksyny. Po przeprowadzeniu wstępnych badań uspokojono opinię publiczną, twierdząc, że "również spożycie mięsa nie stanowi ryzyka dla konsumentów".

W Nadrenii Północnej-Westfalii skażoną paszę dostarczono do 14 gospodarstw rolnych. Rzecznik ministerstwa rolnictwa poinformował jednak, że przeprowadza się tam obecnie badania.

Hodowcy bydła w Niemczech zużywają ponad 80 mln ton paszy rocznie. Gros, bo 71,7 mln ton, pochodzi z rodzimej produkcji. Jak wynika z danych federalnego ministerstwa rolnictwa za lata 2010/11, Niemcy importowali rocznie 8,7 mln ton paszy, w tym przede wszystkim soję i zboża.

Na Bałkanach skażone mleko niegroźne?

W krajach bałkańskich na początku lutego br. wyszła na jaw afera z paszami skażonymi aflatoksyną. Najpierw stwierdzono obecność tej trucizny w mleku importowanym z Chorwacji. Potem również w mleku z Serbii, Słowenii i Bośni. W czasie przeprowadzonych w Serbii badań, w 29 spośród 35 opakowań z mlekiem stwierdzono obecność aflatoksyny powyżej dopuszczalnej granicy. Dla odowodnienia nieszkodliwości takiego mleka w ubiegłym tygodniu serbski minister zdrowia wypił demonstracyjnie szklankę mleka na konferencji prasowej.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
 • Klopsiki IKEA Producent klopsików dla restauracji IKEA: Zostaliśmy oszukani przez dostawcę
 • Nielegalne mięso z Ridley Road Market w Londynie Nielegalne mięso z wielkich gryzoni na targach w Londynie. "To jest szokujące"
Komentarze (48)
W Niemczech wykryto tysiące ton skażonej paszy
Zaloguj się
 • tajlerdarden

  Oceniono 84 razy 82

  Wychodzi na to, że po prostu trzeba mieć swój kurnik, kilka świń i kawałek ogródka, bo na kapitalistycznym rynku żywnościowym chciwy producent sprzedaje truciznę, a skorumpowany urzędas mówi, że jest zdrowa.

 • leser.1

  Oceniono 48 razy 48

  Monsanto uodporniło kukurydzę na Roundup, ale zapomnieli dodać coś na pleść i grzyby.
  Roundup Ready chwyciła trochę wilgoci na statku w czasie transportu.
  Cyt. "Wyróżnia się 6 rodzajów aflatoksyn oznaczanych B1, B2, G1, G2, oraz M1 i M2. Pierwsze cztery są wytwarzane przez grzyby, natomiast aflatoksyny M1 i M2 są mykotoksynami spotykanymi np. w krowim mleku. Powstają one jako metabolity innych aflatoksyn w organizmach zwierząt, którym podaje się nadpleśniałe pasze, skażone aflatoksynami. Szacuje się że od 3-6% skonsumowanych przez krowę aflatoksyn B1 i B2 zamieniane jest w M1 i M2.".

  Ale mleczko jest zdrowe.

 • 6bea

  Oceniono 43 razy 39

  no to tylko czekać jak skażone ziarno wykorzystają do produkcji pasz przedsiębiorczy Polacy....

 • leser.1

  Oceniono 36 razy 32

  "Codex Alimentarius". Autorem jest jeden z byłych prezesów IG Farben; po wojnie osądzony i skazany za zbrodnie wojenne. Przygarnięty przez Usrael po kilku latach odsiadki został fiszą w WHO. Dał radę z cyklonem B, poradzi sobie i z toksynami pleśni. Ma doświadczenie.

 • wodakrolewska

  Oceniono 38 razy 26

  Nadprodukcja zboża powoduje że zboże zalega latami w elewatorach, jak się w tym zalęgnie robactwo to jest potem cały silos zagazowywany, oczywiście substancjami nieszkodliwymi dla człowieka.

 • seboc

  Oceniono 33 razy 23

  A coz to? Kolejne bombardowanie gospodarki Serbii?
  Juz w 1999 r. rozpieprzono wszystko co sie da + 1500 cywilow.
  Do dzis Serbia (i nie tylko) zmaga sie ze skutkami bombardowan. W rejonie Panceva zachorowania na raka sa masowe. Flora i fauna Dunaju nigdy juz nie wroci do stanu sprzed 1999 r.
  Za owa pasza pewnie stoi jakis zachodni koncern. Koncerny przejely bowiem calosc upraw w Wojwodinie.

 • xiv

  Oceniono 29 razy 23

  Rodzima produkcja polega na skupowaniu zboża gdzie popadnie i mieszania na miejscu?

 • nie-tak

  Oceniono 28 razy 12

  Globalizacja i jej zasługi

  A teraz na inny temat o którym gazeta nie piśnie.
  deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2013/03/01/grossbritannien-eu-gegner-stuermen-bei-lokaler-wahl-auf-platz-2/
  Großbritannien: EU-Gegner stürmen bei lokaler Wahl auf Platz zwei
  Wielka Brytania: Przeciwnicy Unii w lokalnych wyborach lądują na drugim miejscu.

  Czyli włoski trend robi szkolę na Zachodzie, w Niemczech formuje się tez nowa partia przeciwników Unii i tu odnoszę wrażenie ze może być najsilniejsza partią w nadchodzących wyborach 22 września 2013 roku.
  Co na to miłośnicy wyciągania reki w Polsce?
  deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2013/02/28/zurueck-zur-d-mark-euro-gegner-gruenden-partei-zur-bundestags-wahl/
  Zurück zur D-Mark: Euro-Gegner gründen Partei zur Bundestags-Wahl
  S powrotem do D-Mark: Euro przeciwnicy formują / zakładają partie do wyborów w Bundestagu/parlamentu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje