RPA. Policjanci, którzy wlekli człowieka za samochodem, zostali aresztowani

RPA: Mężczyzna zmarł po tym, jak był ciągnięty za radiowozem po ulicy

RPA: Mężczyzna zmarł po tym, jak był ciągnięty za radiowozem po ulicy (fot. BBC)

W RPA doszło do aresztowania ośmiu policjantów podejrzanych o przykucie kajdankami do samochodu i wleczenie po ulicy mozambickiego taksówkarza. Mężczyzna zmarł. Wkrótce policjanci staną przed sądem.
Jak informuje serwis bbc.co.uk, policja zatrzymała taksówkarza za złe parkowanie. Mundurowi przykuli zatrzymanego do samochodu. Pojazd po chwili ruszył, wlokąc za sobą mężczyznę. Następnie ofiara, 27-letni Mido Macia, zamiast do szpitala została przewieziona do aresztu. Tam Mozambijczyk zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Całe zajście zostało sfilmowane przez jednego z gapiów. Teraz będzie dowodem przeciwko ośmiu funkcjonariuszom. - To bezduszne i niedopuszczalne zachowanie - powiedział o incydencie przełożony aresztowanych policjantów komisarz Riah Phiyega. Funkcjonariusze staną przed sądem 4 marca.

Prezydent: To przerażające

Sprawą zajęły się także władze RPA. Prezydent Jacob Zuma określił zajście jako "przerażające i nie do przyjęcia". - Fakt, że stoi za tym policja, pokazuje, że nie możemy wierzyć, że będzie ona przestrzegać prawa - powiedziała z kolei parlamentarzystka Kate Lorimer.

Łamanie praw człowieka przez południowoafrykańską policję jest bardzo poważnym problemem. Zdaniem przedstawicieli organizacji Amnesty International od kwietnia 2011 do marca 2012 roku zgłoszono aż 720 przypadków dotyczących podejrzeń śmierci w aresztach.

Zobacz także
Komentarze (11)
RPA. Policjanci, którzy wlekli człowieka za samochodem, zostali aresztowani
Zaloguj się
 • jagger2009

  Oceniono 23 razy 9

  kilka dni temu pokazano faceta ktory zostal dotkliwie pobity przez gliniarzy w czasie przesluchania i co z tymi gliniarzami? tez zostali aresztowani???? czy zawieszeni w wykonywanoiu zawodu ale z wyplata bo to jest praktywane w Polsce????? a na 100% gdyby wiedzieli ze im ujdzie to publicznie robiliby to samo co w RPA

 • tierieszkowa

  Oceniono 2 razy 2

  Moze sie czepiam, ale Riah Phiyega to kobieta. BBC trabilo o tym incydencie caly dzien i rowniez pokazywalo pania komisarz na konferencji prasowej odpowiadajaca prasie na pytania. Skoro podajecie informacje za BBC to robcie to dokladniej.

 • ulebyk

  Oceniono 3 razy 1

  Taką rzeczywistość zafundował mieszkańcom RPA komunistai terrorysta Mandela i jego banda zbirów.

 • kajajgzzz

  Oceniono 10 razy -2

  Afryka ...dziki kontynent .....Makumba,....:)

 • wagadudu

  Oceniono 14 razy -10

  Litości. filmik z zajścia jest do obejrzenia na bestgore. NIe chciał dziki wsiąść po dobroci do radiowozu to go przykuli do drzwi i zawieźli. W czym problem?

 • yokoono23

  Oceniono 16 razy -10

  Nie wolno generalizować i wrzucać wszystkich do jednego wora.Gnidy zdarzają się w każdym zawodzie.Poruwnanie Policji Polskiej do tej w RPA jest co najmniej nie na miejscu.Podobno Komuna miała złych Milicjantów czasy się na szczęscie zmieniły i obyczaje również-szkoda że tego nie zauważyłes, z takim balastem ciężko Ci napewno żyć.Wyluzuj!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje