W poniedziałek rozpoczną się kongregacje kardynałów. Konklawe od 11 marca?

01.03.2013 16:46

Fot. Kuba Atys / AG

W poniedziałek rozpoczną się w Watykanie kongregacje kardynałów, czyli ich posiedzenia zwoływane w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej - poinformował watykański rzecznik ks. Federico Lombardi. Według nieoficjalnych informacji najbardziej prawdopodobnym terminem rozpoczęcia wyboru papieża jest 11 marca.
W związku z rozpoczęciem wakatu po abdykacji Benedykta XVI dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano zwołał pierwszą kongregację ogólną, czyli posiedzenie wszystkich purpuratów, na poniedziałek na godzinę 9.30 w Auli Synodu Biskupów. Następne posiedzenie odbędzie się tego dnia o godzinie 17.

Na mocy konstytucji apostolskiej Jana Pawła II "Universi dominici gregis" o wakacie w Stolicy Apostolskiej i wyborze biskupa rzymskiego w tym okresie codziennie mają odbywać się kongregacje kardynałów. Na tych posiedzeniach podejmowane będą różne decyzje dotyczące bieżących spraw, funkcjonowania Watykanu i przygotowania konklawe.

Kongregacje są dwojakiego rodzaju: ogólne, czyli obowiązkowe dla całego Kolegium Kardynalskiego, i tzw. partykularne. W skład kongregacji partykularnej wchodzi kardynał kamerling kard. Tarcisio Bertone oraz trzech purpuratów wylosowanych spośród elektorów przybyłych do Rzymu na konklawe. Praca tych trzech kardynałów, nazywanych asystentami, ustaje po trzech dniach, a ich miejsce zajmują następni, zawsze w drodze losowania. W czasie obrad tego gremium podejmowane są decyzje w bieżących sprawach o mniejszym znaczeniu.

Najważniejszym zadaniem Kolegium Kardynalskiego jest wyznaczenie daty konklawe i jego przygotowanie. Według nieoficjalnych informacji najbardziej prawdopodobnym terminem rozpoczęcia wyboru papieża jest 11 marca.

W liście rozesłanym do kardynałów w związku z rozpoczęciem wakatu w Stolicy Apostolskiej kard. Sodano napisał, że kongregacje będą zbierać się do czasu, aż do Rzymu przyjadą wszyscy kardynałowie elektorzy. Wcześniej Watykan informował, że w konklawe udział weźmie 115 elektorów. Watykański rzecznik powiedział, że nie wie, ilu kardynałów elektorów przybyło już do Rzymu.

Zobacz także
 • Pierścień Rybaka na palcu Benedykta XVI Benedykt XVI abdykował. Kto teraz rządzi Watykanem?
 • Benedykt XVI abdykował. Pora na konklawe [PROCEDURA]
 • Benedykt XVI Papież Benedykt XVI abdykuje
Komentarze (26)
W poniedziałek rozpoczną się kongregacje kardynałów. Konklawe od 11 marca?
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 55 razy 19

  To jest dobry PR Watykanu.Ogłoszenie o abdykacji,abdykacja,wylot smigłowcem,konklawe,nowy papież,śmierć
  papieża emeryta,nowy papież przechodzi na emeryturę,konklawe....,wylot,k....,papieża emeryta....konklawe.... i tak cyrk w mediach przez cały rok.A gdzie przekrety,gdzie pedofilia.....???

 • szesnastusynowbenka

  Oceniono 35 razy 15

  litosci !
  kogo to interesuje ?

  jakies mafijne prawa ,zasady,
  kolorowe fatalaszki, czapeczki z helloween.
  dajcie spokoj.

  to, ze zlodziej ma (skradzone, wyludzone) pieniadze,
  to juz jest warunkiem do wchodzenia mu pod kiecke?

  wyborcza,
  wiecej powagi.
  i szacunku do czytelnikow.

 • blski

  Oceniono 30 razy 12

  Przez te kilka dni niewierzacy bedziemy mogli cieszyc sie wiedzac, ze nie ma wsrod nas nieomylnych

 • mefisto1606xl

  Oceniono 35 razy 9

  Piękny , kolorowy matecznik - ostoja ciemnoty , hipokryzji ..
  Świat jak z EPOKI CIEMNEGO ŚREDNIOWIECZA !!!!!
  W POLSCE jedno na 10 dzieci zjada jeden ciepły posiłek dziennie - do tego w szkole ..
  Ile TAKA WYPASIONA IMPREZKA KOSZTUJE ???? .. - Zna może ktoś z państwa odpowiedż ??
  aMEN ..

 • jakatasza

  Oceniono 10 razy 8

  W Międzynarodowym Dniu Kobiet, kardynałowie powinni robić jakieś ciężkie myślenie. Wykluczenie kobiet ogranicza zasadność całej organizacji.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 22 razy 8

  Ależ ci goście muszą mieć wątroby! Ja bym tyle nie zdzierżył. P/S Co prawda wino mszalne, białe nie daje tak po wątrobie jak czerwone, ale przy tej długotrwałości...

 • frakcja-z

  Oceniono 31 razy 7

  nie ma papieza
  i nie ma kompletnie zadnej roznicy
  wynikajacej z tego faktu!

  WRAK - Wiara Religia Antyklerykalizm Kosciol

 • jerzysm42

  Oceniono 8 razy 6

  Zamkną się drzwi Kaplicy Sykstyńskiej i zacznie się balanga. Po które beczułce kardynałowie zobaczą i usłyszą ducha świętego.

 • mantresa

  Oceniono 7 razy 5

  Biskupy się zjadą w jedno miejsce i powspominają, jak to się bawili w młodości.. A może i teraz niektórym jeszcze stanie..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje