Prokuratura umorzyła postępowanie ws. syna premiera. "Nie działał na szkodę"

01.03.2013 15:42
Donald Tusk z synem Michałem

Donald Tusk z synem Michałem (fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta)

Łódzka prokuratura umorzyła śledztwo, w którym sprawdzała, czy syn premiera Donalda Tuska, pracując dla należących do Amber Gold linii lotniczych OLT, działał na szkodę gdańskiego portu lotniczego im. Lecha Wałęsy.
- W tym postępowaniu ustalaliśmy, czy mogło dojść do bezprawnego wykorzystania i ujawnienia danych stanowiących tajemnicę portu lotniczego w Gdańsku. Całokształt dokonanych ustaleń doprowadził nas do wniosku, że brak jest podstaw do stwierdzenia, że wyczerpane zostały znamiona przestępstwa. Dlatego postępowanie zostało umorzone - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

Dodał, że taki czyn jest ścigany na wniosek pokrzywdzonego, a "prezes portu lotniczego w Gdańsku takiego wniosku nie złożył". Zrobiła to natomiast organizacja "Stop korupcji", według której Michał Tusk mógł działać na szkodę gdańskiego lotniska, pracując równocześnie dla portu lotniczego w Gdańsku i firmy OLT Express - przewoźnika, w którym głównym inwestorem była firma Amber Gold.

"Przedsiębiorstwo nie doznało żadnej szkody"

- Zebraliśmy bardzo obszerny materiał dowodowy. Odtworzyliśmy m.in. treść korespondencji mailowej, do której nawiązywał składający zawiadomienie o przestępstwie. Część tej korespondencji okazano prezesowi portu lotniczego w Gdańsku, który ponownie stwierdził, że nie doszło do ujawnienia danych stanowiących tajemnicę handlową przedsiębiorstwa i że przedsiębiorstwo nie doznało żadnej szkody - wyjaśnił Kopania.

Materiały dot. działalności syna premiera zostały wyłączone do odrębnego postępowania ze śledztwa prowadzonego w sprawie tzw. karalnej niegospodarności na szkodę gdańskiego portu lotniczego w jego relacjach ze spółkami grupy OLT. - W tej sprawie analizujemy wzajemne relacje i rozliczenia pomiędzy portem lotniczym i spółkami grupy OLT - poinformował Kopania.

Śledztwo w sprawie związanej z synem premiera zostało wszczęte we wrześniu przez gdańską prokuraturę po zawiadomieniu organizacji "Stop korupcji". Sprawa została później przeniesiona do łódzkiej prokuratury, która prowadzi również śledztwo dot. Amber Gold.

Marcin P. miał oszukać ok. 10 tys. osób

OLT Express powstało w 2011 roku w wyniku przejęcia przez strategicznego inwestora - firmę Amber Gold większościowych udziałów w dwóch polskich liniach lotniczych: OLT Jetair (przekształcone w OLT Express Regional) oraz Yes Airways (po przejęciu przekształcone w OLT Express Poland). OLT Express Poland złożył wniosek o upadłość 31 lipca. Kilka dni wcześniej, 27 lipca, wniosek o upadłość ugodową złożyła firma OLT Express Regional.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia Amber Gold ogłosiła decyzję o likwidacji, nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom klientów firmy.

W ubiegłym tygodniu Sąd Okręgowy w Gdańsku przedłużył o kolejne trzy miesiące areszt dla b. prezesa Amber Gold Marcina P., który jest podejrzany m.in. o oszustwo i prowadzenie bez zezwolenia działalności bankowej. O przedłużenie aresztu wnioskowała Prokuratura Okręgowa w Łodzi. P. przebywa w areszcie w Piotrkowie Trybunalskim.

Według łódzkich prokuratorów Marcin P. miał oszukać ok. 10 tys. osób na ponad 660 mln zł. Grozi mu kara do 15 lat więzienia.

Także jego żona, Katarzyna P., usłyszała osiem zarzutów, m.in. wyłudzenia poświadczenia nieprawdy. Grozi jej kara do trzech lat pozbawienia wolności. Prokuratura zastosowała wobec niej dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju.

Zobacz także
Komentarze (74)
Prokuratura umorzyła postępowanie ws. syna premiera. "Nie działał na szkodę"
Zaloguj się
 • sharn1

  Oceniono 93 razy 67

  Nie no aż takich głupich prokuratorów to w Polsce nie ma.

  Newsem by było, jakby nie umorzyli tej sprawy.
  Dyrektor tego portu oczywiście nie widzi szkody portu lotniczego, bo to nie jest jego port lotniczy. On tam ma państwową fuchę za która kosi szmal, a jak wiadomo kradzież czy oszustwo państwowego to nie kradzież.

 • kruk51

  Oceniono 72 razy 54

  A jak się to miało skończyć ? Wiadomo, że tak ! Niczego innego nie należało się spodziewać ! A gdyby to był
  syn zwykłego goja to by dostał 10 lat. Nie ma w Polsce i nie będzie Prokuratora i Sędziego , który by postąpił
  inaczej ! Tych czterech łobuzów z afery hazardowej, to też skrzywdzeni Polacy ! Chcieli przecież co nieco zarobić a to nie jest grzech ! Czyli Kali ukraść krowa to nie grzech itd . . . . .

 • color.one

  Oceniono 51 razy 39

  dopoki w POlsce rzadzic bedzie mafia POlityczna (niezaleznie od zabarwienia, korzenie sa wciaz te same od lat) to takie beda efekty śledztw najwiekszych afer w tym kraju, czyli standardowo wszystko bedzie zamiatane pod dywan (vide fozz, wgi gdzie politycy z pierwszych szeregow nadal maja sie dobrze)

 • kruczkr

  Oceniono 38 razy 30

  Tak prosto napisane, a ile w tym prawdy. Brawo!!!
  Przy tak ewoluujacej sytucji poltycznej w Polsce (czyt. warszawce) niedługo strach będzie pisać, co się myśli i wie, ponieważ prokuratura wszystko umorzy co niewygodne dla premiera i ich popleczników.

 • v_oo_d_ee_n

  Oceniono 40 razy 30

  "Sprawiedliwość jest Ostoją Mocy i Trwałości Rzeczypospolitej" - hm, to znaczy, że nie ma już Rzeczpospolitej. Za to jest jakieś w Q Je księstwo wielkokaszebskie.

 • plpolak

  Oceniono 50 razy 30

  Który prokurator zaryzykuje zniszczenie kariery i utratę pracy? Oni tez mają swoje rodziny.

 • vanrad

  Oceniono 37 razy 29

  Skur ... syny ....

 • vanrad

  Oceniono 35 razy 25

  Będę glosował na każda partię która obieca że ich rozliczy i załatwi to jak na Ukrainie załatwiono z Tymoszenko ...

 • v_oo_d_ee_n

  Oceniono 32 razy 22

  w istocie to michał t działał na szkodę swojej sister - znanej celejebrytki i blagierki katarzyny t. bo jeśli zdobytymi informacjami dzielił się z OLT, głownym konkurentem LOT - sponsora bloga ww katarzyny to w efekcie szkodził siostruni bo przecież wysypany lot odciąłby dotację dla cudnej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje