Producent klopsików dla restauracji IKEA: Zostaliśmy oszukani przez dostawcę

01.03.2013 14:28
Klopsiki IKEA

Klopsiki IKEA (Fot.IKEA.pl)

Producentem klopsików do restauracji IKEA w Polsce, których sprzedaż ze względu na zawartość koniny wstrzymano, jest firma Quantum Foods Global z Radomia - ustaliła Gazeta.pl. Firma sama zawiadomiła IKEA i służby weterynaryjne, o wynikach testów laboratoryjnych i twierdzi, że padła ofiarą nieuczciwego dostawcy. Nie chce jednak go ujawnić.
Od wczoraj IKEA nie serwuje w swych restauracjach popularnych klopsików wieprzowo-wołowych "Köttbullar". Wcześniej, w poniedziałek, także z powodu podejrzeń o zawartość koniny, wstrzymała sprzedaż klopsików mrożonych dostarczanych przez producenta ze Szwecji, firmę Dafgard.

Jak udało się nam ustalić producentem klopsików do restauracji w Polsce jest Quantum Foods Global z Radomia. Rzeczniczka IKEA potwierdziła tę informację. - Chcę podkreślić, że firma sama poinformowała nas, gdy tylko pojawiły się wątpliwości w testach laboratoryjnych. To na jej zlecenie odbywają się badania - powiedziała nam Karolina Horoszczak, rzeczniczka IKEA w Polsce.

Dodała, że do tej pory współpraca obu firm układa się bardzo dobrze, a Quantum Foods Global jak każdy dostawca posiada certyfikat bezpieczeństwa przetwarzania żywności. Klopsiki wykonuje według receptury dostarczonej przez IKEA.

"Zostaliśmy oszukani"

Quantum Foods Global to spółka z o.o. Ma siedzibę w Radomiu i zakłady produkcyjne w pobliskich Białobrzegach i Pionkach. Do wiosny ubiegłego roku, nim w firmę zainwestował kapitał amerykański, nazywała się ona "Krzyżanowscy Agnieszka Krzyżanowska". I właśnie do Agnieszki Krzyżonowskiej, obecnej wiceprezes Quantum Foods Global odesłała nas rzeczniczka IKEA.

W firmie skierowano nas jednak do biura prasowego, które wydało oświadczenie. Czytamy w nim, że Quantum Foods Global "została oszukana przez zewnętrznego dostawcę surowca wołowego, który wbrew zapisom w dokumentacji identyfikacyjnej dostarczył producentowi wołowinę z domieszką koniny."

O wszystkim firma poinformowała służby weterynaryjne i klientów. Twierdzi, że przy obecnie obowiązujących procedurach kontrolnych nie była w stanie uniknąć zaistniałej sytuacji.

Testy DNA nie są obowiązkowe

Jak wyjaśnia Elżbieta Radzka-Ferenc z biura prasowego Quantum Foods Global producent odpowiada za skład mięsa uzyskanego z rozbioru tuszy wołowej, który odbywa się w zakładzie pod nadzorem lekarza weterynarii. Natomiast za skład mięsa kupowanego na rynku, odpowiada dostawca, gwarantując zgodność zawartości z dokumentacją identyfikacyjną. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości jedyną metodą pozwalającą rozróżnić rozdrobnione mięso wołowe od koniny są testy DNA, które są przez Unię Europejską rekomendowane służbom weterynaryjnym, ale nie są obowiązkowe.

- Dysponujemy pełną dokumentacją potwierdzającą pochodzenie i wołowy skład surowca, tak więc zostaliśmy oszukani - twierdzi Elżbieta Radzka-Ferenc.

Ponadstandardowa kontrola

Radzka-Ferenc zapewnia, że koninę w mięsie wołowym wykryto tylko w surowcu, który nie został jeszcze skierowany do produkcji. Badania prowadzone są w niezależnych i certyfikowanych laboratoriach, gdzie przeprowadzono testy DNA. Firma informuje, że rozpoczęła tę dodatkową kontrolę po doniesieniach medialnych o mieszaniu mięsa końskiego z wołowiną. - Na własny koszt do czasu wyjaśnienia sprawy wprowadziliśmy ponadstandardową kontrolę mającą na celu zidentyfikowanie ewentualnych dostaw surowców zawierających geny końskie - twierdzi Wosik.

Quantum Foods Global wstrzymał sprzedaż wszystkich partii towaru, który mógł zostać wyprodukowany z mięsa zawierającego koninę. Zażądał też od wszystkich dostawców surowca pisemnych zapewnień, że dostarczana wołowina nie zawiera genów innych zwierząt.

Brak procedur

Quantum Foods Global zwraca uwagę, że obecnie brakuje dostatecznych procedur prawnych chroniących producentów i klientów przed nieuczciwością dostawcy. Firma nie chce jednak ujawnić nazwy dostawcy, który dostarczył wołowinę z domieszką koniny.

- Mamy precyzyjną informację o pochodzeniu partii surowca, który okazał się niezgodny z deklaracją, ale nie naszą rolą jest publiczne formułowanie zarzutów. Współpracujemy ściśle ze służbami weterynaryjnymi, które prowadzą postępowanie w tej sprawie - informuje Radzka-Ferenc.

W środę Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że mięso wołowe z końskim DNA wykryto w trzech zakładach w województwach: mazowieckim, łódzkim i warmińsko-mazurskim. Dochodzenie służb weterynaryjnych nie jest jeszcze zakończone, dlatego nie podawane są źródła pochodzenia dostaw.

Skandal z końskim mięsem dodawanym do wołowiny wybuchł w styczniu w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Później koninę w wyrobach mięsnych, które nie powinny jej zawierać, znaleziono w wielu krajach Unii Europejskiej. Wczoraj odkryto je także w parówkach w Rosji dostarczonych z Austrii.

Zobacz także
Komentarze (156)
Zaloguj się
 • homohabilisforever

  0

  POPRAWKA DO WIADOMOSCI - wiele agancji prasowych ze swiata opisalo podobne przypadki. Konine znaleziono domieszana w "klopsach miesnych" (meat balls) w slepach Ikei w wiekszosci krajow Europy oraz Azji. Posmakowania koniny unikneli tylko konsumenci w USA gdzie IKEA musi korszystac z lokalnych dostawcow. Ale kto wie co dostawcy w IKEA USA domieszali do kulek miesnych?

 • starszy-65

  Oceniono 1 raz -1

  Nie chcą ujawnić dostawcy więc są wspólnikami śmiesznego czynu bo konina jest zdrowym mięsem. Po co o tym pisać niech się sądzi z nimi IKEA

 • augenblick

  Oceniono 1 raz -1

  Czy w takim razie mięso końskie ma być wyrzucane? Moim zdaniem wystarczy drobny napis na każdym produkcie " Może zawierać śladowe ilości koniny". Być może też jesteśmy na tropie sexualnego skandalu wśród zwierząt i wykryliśmy światowe zjawisko transgatunkowych stosunków sexualnych.

 • jim_m

  Oceniono 1 raz -1

  Ja tam lubię koninę i martwi mnie to, że teraz nie będę mógł zajadać moich ulubionych wieprzowo-wołowych klopsików w IKEI. Czuję się oszukany.....

 • lebonheur

  0

  A raczej "dalismy sie oszukac"... Zakladam, ze Quantum Foods G. ma wlasne laboratorium a wiec moze kontrolowac dostawy miesa ?

 • michal1401

  Oceniono 1 raz -1

  ciekawe że od wybuchu afery z koniną nikt w mediach nie zająknął się o irlandzkim tropie, o którym czytałem w Wyborczej jeszcze niedawno wyborcza.pl/1,76842,8715986,Kto_przygarnie_konia.html
  20 tysięcy bezpańskich koni w kraju kryzysu...

 • henhotlew

  Oceniono 1 raz -1

  Konina jest dobra,zdrowa i tania. Dobrze, że nie wykryto psiny, szczurzyny czy myszyny.

 • morowy

  Oceniono 2 razy -2

  UWIELBIAM KABANOSY - mmmmmmmmmmniam

 • totylkoja000

  Oceniono 2 razy -2

  Konina jest zdrowa i smaczna. Polecam do jedzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje