Śledczy przekazali do Rosji dane genealogiczne pilotów Tu-154M

01.03.2013 13:39
Rządowy tupolew na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie

Rządowy tupolew na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie (Fot.Damian Kramski / AG)

Prokuratura wojskowa badająca katastrofę smoleńską przekazała do Rosji, w odpowiedzi na wniosek tamtejszej prokuratury, trzy tomy akt, w tym dokumentację odnoszącą się do pilotów Tu-154M.
Kpt. Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej powiedział, że prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie w ramach realizacji rosyjskiego wniosku o pomoc prawną, w zeszłym tygodniu - 19 lutego - skierowała te akta do Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej.

- Wśród przekazanych materiałów znalazły się m.in. protokoły przesłuchań świadków, potwierdzenia doręczeń osobom pokrzywdzonym określonych dokumentów na prośbę strony rosyjskiej oraz dokumentacja dotycząca danych genealogicznych załogi samolotu Tu-154M - zaznaczył prokurator.

Imiona, daty urodzin, stan cywilny...

Jak podała NPW, Rosjanom przekazano m.in. "dane o imionach, nazwiskach, datach urodzenia, śmierci, stanie cywilnym, wykształceniu, wykonywanym i wyuczonym zawodzie członków załogi oraz ich rodziców, dziadków, rodzeństwa i małżonków".

- Żadnych dokumentów źródłowych w tym zakresie nie przekazano - podkreślił kpt. Maksjan.

Prokurator przypomniał, że w listopadzie 2011 r. w 16. rosyjskim wniosku o pomoc prawną skierowanym do polskiej prokuratury, Rosjanie zwrócili się m.in. o przekazanie "materiału charakteryzującego wszystkich członków załogi Tu-154M, który uległ katastrofie 10 kwietnia 2010 r., w tym ich drzewa genealogicznego".

- Wobec tego, że w naszej ocenie postulat ten był nieprecyzyjnie sformułowany, prokurator wojskowy, który w grudniu 2011 r. przebywał w Moskwie, w prowadzonych konsultacjach ustalił, że wniosek był związany z koniecznością uzyskania danych na potrzeby zleconej w rosyjskim śledztwie opinii biegłych psychologów - dodał kpt. Maksjan.

Do pomocy prawnej zobowiązuje europejska konwencja

NPW zaznaczyła także, że zgodnie z zapisami europejskiej konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z 1959 r., na podstawie której odbywa się współpraca prokuratur, strony konwencji zobowiązane są do udzielania "możliwie najszerszej pomocy prawnej". "Można odmówić udzielenia takiej pomocy jedynie w przypadku uznania, że jej udzielenie mogłoby naruszyć suwerenność, bezpieczeństwo, porządek publiczny lub inne podstawowe interesy państwa". - W tym przypadku taka okoliczność nie zachodziła, więc te dane zostały przekazane - powiedział.

Nikt nie lustrował załogi Tu-154M

Blisko rok temu, w kwietniu 2012 r. - w artykule pt. "Lustracja załogi Tu-154" - "Rzeczpospolita" podawała, że badano przeszłość trzech pokoleń rodzin pilotów Arkadiusza Protasiuka i Roberta Grzywny i - jak pisała "Rz" - "nie odkryto śladów współpracy z tajnymi służbami". Jak zapewniła już wtedy prokuratura wojskowa, nieprawdą jest, że zwrócono się do IPN o udzielenie "jakichkolwiek informacji dotyczących rzekomej współpracy osób bliskich dla tragicznie zmarłych lotników z tajnymi służbami".

"Mając na uwadze, że prośba strony rosyjskiej sprowadzała się do uprawnionego procesowo i dopuszczalnego zebrania danych służących do stworzenia portretów psychologicznych osób sterujących samolotem, nie sposób uznać, że zaistniały jakiekolwiek powody uzasadniające odmowę zebrania i przekazania tych danych" - napisał natomiast w ekspertyzie zleconej wówczas w Prokuraturze Generalnej dyrektor departamentu współpracy międzynarodowej PG prok. Józef Gemra.

Jak zaznaczono w tej ekspertyzie, rosyjski wniosek nie zawierał kwestii, które zgodnie z konwencją uzasadniałyby odmowę przesłania odpowiedzi. "Za oczywiste uznać należy, że wniosek został skierowany w sprawie, która nie dotyczy przestępstwa politycznego ani przestępstwa z tego rodzaju czynami związanego (...), nie sposób też uznać, że wykonanie zlecenia naruszyłoby podstawowe interesy państwa" - pisał prok. Gemra.

Zobacz także
Komentarze (75)
Zaloguj się
 • hurdy-gurdy-x

  0

  czyli zaczynamy zastraszanie rodzin przez służby sowieckie

  brawo rząd MAK Donalda

 • 141288bs

  Oceniono 2 razy 2

  Ruki po szwam,niczewo nie gawarit i dac nam wsie dakumenty - co trzesac sie bez mrugniecia dano.
  Kolejny rozkaz bedzie dotyczyl,wydania wszystkich blizszych i az do najdalszych krewnych zalogi i swiadkow.
  -Co nasz rzad bez namniejszego sprzeciwu,zawiezie w lapy FSB.

 • stan.live

  Oceniono 1 raz 1

  Niech sowieci odpowiedza za to ze w trumnach leza ludzie bloto i galezie lopatami do trumien skladano zwloki przy czynnym udziale marszalek sejmu (MIN ZDROWIA) do dzisiaj nie wiadomo czy przypadkiem jakis bezdomny rusek nie lezy gdzies na powiazkach

 • stan.live

  Oceniono 1 raz 1

  To chyba jaks kpina z Polakow pewnie obarcza pilotow bo ich dzuiadek bil sowietow w 20 roku
  Kogo my w tej pop....ej Polsce mamy za przywodcow jakis balwanow czy kapusi pacholkow rosji ???

 • majuufes

  Oceniono 2 razy 2

  Zamach to bzdura.
  Ale totalny bajzel , nieodpowiedzialność , technika i rozum pracowników lotniska na poziomie kamienia łupanego u ruskich , jako przyczyna katastrofy jest wielce prawdopodobna.
  A w takich sytuacjach ruski NIGDY sie do winy ( NIE ZAMACHU!!)

 • dudibudi

  Oceniono 5 razy 3

  Przecież Michnik i Tuleja twierdzą, że nie należy pytać o rodziców i dziadków...........bo to nie wypada.......bo to troglodytyzm.

 • lot-condora

  Oceniono 2 razy 2

  @a.k.traper

  "Swego czasu wykonywałem pewne uruchomienia dla notabla w Rosji i jego ochroniarz opowiedział mi mój życiorys łacznie z przebiegiem służby wojskowej, oni maja te tematy dość dobrze opanowane:))) "

  A czy przypadkiem sam wczesniej nie wyraziłeś zgody na sprawdzenie informacji o sobie by móc robić
  tę robotę? Jeśli tak to skąd zdziwienie? Tak się ma jak się pracuje dla "notabli".
  Trzeba było być skromniejszym, a nie się pchać. Są konsekwencje.

 • elektronik_99

  Oceniono 1 raz 1

  Chyba ich popie...ło, jaki to ma związek ze sprawą?

 • flyemirates.pl

  Oceniono 1 raz 1

  "w zeszłym tygodniu - 19 lutego"???
  To ile te wasze tygodnie mają dni - 15?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje