Dymisja szefa BOR. Generała Janickiego zastąpi Klimek

01.03.2013 13:35
Gen. Marian Janicki

Gen. Marian Janicki (Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta)

- Premier Donald Tusk przyjął rezygnację gen. Mariana Janickiego ze stanowiska szefa Biura Ochrony Rządu - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Na pełniącego obowiązki szefa BOR powołany został zastępca Janickiego, płk Krzysztof Klimek.
Rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak odmówiła odpowiedzi na pytanie o przyczyny rezygnacji Janickiego. Podkreśliła jedynie, że generał złożył ją sam.

W styczniu tego roku płk Klimek - dotąd szef ochrony premiera - został powołany na wiceszefa BOR w miejsce gen. Pawła Bielawnego (jest on oskarżony przez prokuraturę w związku z organizacją lotu do Smoleńska).

52-letni Marian Janicki w BOR pracował od 1988 r. W 1990 r. jako osobisty kierowca woził prezydenta Lecha Wałęsę. Od 1997 r. nadzorował cały pion transportu BOR, od 2001 r. do 2005 r. był wiceszefem Biura - później, za rządów PiS, został przeniesiony do rezerwy kadrowej. Od 26 listopada 2007 r. - na wniosek premiera Donalda Tuska - został szefem BOR. W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski awansował go ze stopnia generała brygady do generała dywizji BOR.

Zginęło dziewięcioro funkcjonariuszy

Politycy opozycji niejednokrotnie domagali się dymisji gen. Janickiego, obwiniając go o zaniechania w związku z ochroną prezydenta Lecha Kaczyńskiego i nieprawidłowości w organizacji podróży do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r.

Sam Janicki wielokrotnie zapewniał, że funkcjonariusze BOR należycie przygotowali wizyty i prezydenta Kaczyńskiego, i premiera Tuska do Smoleńska. Jak podkreślał, to właśnie BOR poniosło największe straty kadrowe w wyniku katastrofy smoleńskiej, w której zginęło dziewięcioro funkcjonariuszy (z załogi samolotu i ochrony prezydenta) - dlatego powinna ona być w pełni wyjaśniona.

Stwierdzono uchybienia

W lipcu zeszłego roku Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga - kończąc cywilny wątek śledztwa w sprawie organizacji katastrofy smoleńskiej (o niedopełnienie obowiązków oskarżono wiceszefa BOR gen. Pawła Bielawnego, a w pozostałej części sprawę umorzono) - w ramach tzw. sygnalizacji zawiadomiła szefa MSW Jacka Cichockiego o uchybieniach w działaniach BOR oraz szefa tej formacji gen. Mariana Janickiego w związku z ochroną prezydenta i premiera podczas wizyt w Smoleńsku w kwietniu 2010 r.

- Prokurator wskazał, jakie stwierdzono uchybienia i dlaczego nie zostały one objęte zarzutami. Oprócz odpowiedzialności karnej jest odpowiedzialność służbowa, dyscyplinarna. Tutaj ta sygnalizacja skierowana do ministra wskazuje na uchybienia, które w ocenie prokuratury nie mogą być objęte zarzutem, ponieważ nie są wypełnione znamiona przestępstwa, natomiast niewątpliwie dają negatywny obraz pracy BOR-u - wyjaśniała wtedy rzeczniczka prokuratury Renata Mazur.

"Nie wypełniał tych obowiązków"

Jak poinformowano, prokuratorzy zarzucają szefowi BOR, który odpowiada za ochronę prezydenta oraz premiera, że nie wypełniał tych obowiązków w kwietniu 2010 r. Wyliczano bezpodstawne zaniżenie stopnia zagrożenia każdej z obu wizyt; nierozpoznanie lotniska Siewiernyj; brak rozpoznania pirotechnicznego; nieprzeprowadzenie rekonesansu na lotnisku; brak informacji, jakich sił i środków użyje strona rosyjska; brak łączności z ochroną i osobami ochranianymi. BOR nie komentował tych doniesień. Pod koniec marca 2012 r. ówczesny szef MSW Jacek Cichocki poinformował, że "większość działań naprawczych" w BOR została zakończona na początku 2012 r.

"Nikt takiej winy nie udowodnił"

- Myślę, że pewnie już nastąpiło po trosze zmęczenie tą sytuacją. Każdy pewnie miałby już w pewnym momencie dosyć takiej sytuacji, gdzie niektóre media obarczają winą Biuro Ochrony Rządu. Nikt takiej winy nie udowodnił i myślę, że po prostu miał już dosyć tej sytuacji, tej atmosfery i chciał jednocześnie chyba też jakby zdjąć trochę tego ciężaru z tejże jednostki - powiedział w Polsat News gen. Mirosław Gawor.

Zobacz także
Komentarze (46)
Zaloguj się
 • razb1947

  Oceniono 2 razy 2

  Następny który ucieknie z rządu po Arabskim i Jnickim będzie Sikorski i minister finansów.

 • razb1947

  Oceniono 2 razy 2

  Jak okręt tonie to szczuy uciekają.

 • losiu4

  Oceniono 2 razy -2

  no pięknie. I co ty wybiórcza poczniesz z tym pasztetem? Znowu trzeba będzie zadaniowac jakiegoś cyngla do chachmęcenia. Osobiście polecałbym Czuchnowskiego albo Kubliczke. Siedzą w temacie i cyngieslki talent mają spory. Swoją drogą: jak im poszło rozpracowanie "kłótni na lotnisku"? Znaleźli już speca od czytania mowy z ruchu warg czy jeszcze nie? :)

  Pozdrawiam

  Losiu

 • spoko-spoko

  Oceniono 5 razy 3

  "kończąc cywilny wątek śledztwa w sprawie organizacji katastrofy smoleńskiej"
  ZE CO PRSZE???
  "organizacji katastrofy smoleńskiej" ???
  Czy redaktor sugeruje ze KATASTROFA BYLA ZORGANIZOWANA???

 • osmanthus

  Oceniono 3 razy 1

  Dymisja szefa BOR-u
  wtemaciemaci.salon24.pl/

 • acototak

  Oceniono 3 razy -1

  wyborcza.pl/1,76842,9847748,Smolensk__BOR_i_dwie_wizyty.html

 • blondyna.z.londyna

  Oceniono 5 razy 3

  I pomyśleć, że jeden Kaczor, co się zna cóś nie cóś na szarżach i rozumiał, że z szeregowca, sorry, że były kierowca, w dodatku inzynier po AGH, to gó... a nie generał. Szacun panie prezesie. A tak prześmiewano się z popularnego kiedyś w czasach stalinowskich powiedzenia: nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie ...generała

 • czesio48

  Oceniono 6 razy 4

  Po katastrofie smoleńskiej Komorowski, go awansował ciekawe za co

 • miernikus

  Oceniono 1 raz -1

  rzecz stała się straszna dla obronności kraju ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje