PO przed PiS. Ruch Palikota i PSL na progu wyborczym

01.03.2013 11:52
- Pod koniec lutego na PO chciało głosować 29 proc. ankietowanych, którzy deklarowali chęć udziału w wyborach; na PiS gotowych było oddać głos 26 proc., a na SLD 12 proc. badanych. Do Sejmu weszłyby jeszcze: Ruch Palikota i PSL (po 5 proc.) - wynika z sondażu TNS Polska.
Wśród osób, które wyrażały zainteresowanie udziałem w wyborach parlamentarnych, 18 proc. nie było zdecydowanych, której partii udzielić poparcia. Wśród pozostałych osób najwięcej głosów zebrałaby Platforma Obywatelska. Zamiar głosowania na nią zadeklarowało 29 proc. badanych, którzy zapowiadali "zdecydowanie" lub "raczej" pójście do wyborów. Niewiele mniej - 26 proc. - badanych deklarowało poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości.

PSL i Ruch Palikota po 5 proc

Dwucyfrowy, 12-proc. wynik uzyskał ponadto Sojusz Lewicy Demokratycznej, którego notowania - zwraca uwagę TNS Polska - po wahnięciu na początku lutego wróciły do poziomu zbliżonego z początku roku. Oprócz tych trzech partii do parlamentu weszłyby także: PSL i Ruch Palikota, które dostałyby po 5 proc. głosów. W piątek, 22 lutego Aleksander Kwaśniewski ogłosił, że wraca do polityki i razem z Ruchem Palikota będzie starał się stworzyć wspólną, centrolewicową listę wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Solidarna Polska (2 proc.), Nowa Prawica oraz PJN (po 1 proc.) wskazywane były już przez pojedyncze osoby.

W pierwszej połowie lutego w sondażu TNS Polska na PO chciało głosować 33 proc., PiS - 29 proc. a SLD, Ruch Palikota i PSL - dostałyby po 6 proc. głosów.

TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 22-26 lutego na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 959 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne były określane na liczącej 498 osób grupie ankietowanych deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.

Zobacz także
Komentarze (210)
PO przed PiS. Ruch Palikota i PSL na progu wyborczym
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 267 razy 187

  Podajcie lepiej ile to badanko kosztowało i kto je zlecił za to zapłacił to będzie ciekawsze

 • jerjar

  Oceniono 150 razy 124

  Doznaję nieznanego mi wcześniej uczucia - dodałbym nawet PiS-owi, byle PSL nie weszło.

  Lepiej niech będzie silniejszy i jednoznacznie jasny (to znaczy mroczny) przeciwnik niż bezkształtny i chytry koalicjant. Widziałem w TV wczoraj ich ministra Kalembę, kiedy mówił o koninie. O Boże!

 • jestemzalegalem

  Oceniono 192 razy 104

  I co z tego, ze w sondazach ma takie, a nie inne poparcie? Przed wyborami mial jeszcze mniejsze, a jest 3 sila w sejmie.

 • orion57

  Oceniono 115 razy 97

  śmiechu warte te wszystkie sondaże. To czy ktoś lubi daną partię czy nie jest stałe, więc po co to publikujecie?. Jedyny sondaż prawdziwy to wybory i poczekajmy do nich.

 • warmiak87

  Oceniono 168 razy 66

  Gazeta.pl to portal GW, szefem GW jest wyborca PO A. Michnik, Ruch Palikota jest konkurencją PO. Droga gazeto, wyborcy nie głosujący na PiS to nie jest stado zmanipulowanych baranów, takie sondaże i wasza agitacja sytuuje nas tam gdzie Rosja czy Węgry.

 • uniapolska.pl

  Oceniono 85 razy 57

  ma się co napinać i podniecać. Te wszystkie sondaże są o dupę otłuc a poza tym do wyborów jest jeszcze tak dużo czasu że wyniki sondaży mogą się wywrócić o 180 stopni. Dziwi tylko fakt zbyt wielkiego uwielbienia dla obecnie Rządzących i partii przesiąkniętej nepotyzmem ! Już dawno powinni spać poniżej zera w sondazach

 • carpediem87

  Oceniono 109 razy 29

  Śmiesznie mała próba ;) Na większej Ruch E+ (Palikot + Kwaśniewski) ma 21.5% ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje