USA bliżej ekstradycji Kima Dotcoma. Sąd: Kim nie musi mieć pełnego dostępu do akt sprawy

01.03.2013 07:48
Kim Dotcom

Kim Dotcom (Fot. Richard Robinson AP)

Australijski sąd stwierdził, że Kim Dotcom, twórca serwisu wymiany plików Megaupload, nie musi mieć pełnego dostępu do dowodów sprawy w trakcie podejmowania przez sąd decyzji o ekstradycji. To decyzja korzystna dla USA - procedura ekstradycyjna przyspieszy. Kim jest oskarżony w Stanach Zjednoczonych o łamanie praw autorskich na masową skalę.
USA wygrały sprawę przed nowozelandzkim sądem apelacyjnym i są bliżej ekstradycji Dotcoma, którego chcą osądzić za masowe łamanie praw autorskich. Nowozelandzki sąd uznał (zmieniając orzeczenie sądu niższej instancji), że Kim i współoskarżeni w procesie jego wspólnicy nie muszą mieć szerokiego dostępu do dowodów w sprawie przeciwko nim w trakcie posiedzenia ekstradycyjnego, które zapowiedziano na sierpień.

Sąd: Na etapie ekstradycji pełny wgląd do akt jest niepotrzebny

Sąd stwierdził, że danie podsądnym na tym etapie możliwości szerokiego wglądu w akta sprawy tylko spowolniłoby procedurę - a do przeprowadzenia postępowania ekstradycyjnego wystarczy streszczenie amerykańskiej sprawy. Na tym etapie nie będzie bowiem orzekana wina bądź niewinność oskarżonych. Sąd podkreślił, że USA musiały w tym momencie udowodnić jedynie to, że mają legalny powód do zakładania Dotcomowi sprawy.

Komentując wyrok sądu jeden z prawników Dotcoma Paul Davison podkreślił, że dostęp do akt jest sprawą kluczową, bo może pomóc w udowodnieniu tego, że nie ma podstaw do wytaczania jego klientowi procesu.

Kim jest Kim?

Legitymujący się niemieckim obywatelstwem Kim (prawdziwe nazwisko Kim Schmitz) był założycielem serwisu Megaupload - do niedawna jednego z najpopularniejszych serwisów wymiany plików w internecie. Amerykanie zarzucają, że serwis Dotcoma umożliwiał darmową wymianę plików objętych prawami autorskimi. On sam twierdzi że jest niewinny i nie może odpowiadać za tych, którzy używali jego strony do nielegalnego pobierania muzyki czy filmów.

Dotcom, znany z przechwalania się majątkiem, który zbił na Megauploadzie, pozostaje na wolności. Z aresztu wyszedł za kaucją. W styczniu, w rocznicę spektakularnego aresztowania, uruchomił nowy serwis do dzielenia się plikami - Mega.

Zobacz także
Komentarze (60)
Zaloguj się
 • doni72

  0

  Ach tam,zaraz USA takie bezwzgledne,a Romek P ma sie dobrze i jest nietykalny.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 1 raz 1

  Spoko, ty obywatelu Rzeczpospolitej też masz jak w banku, że jeżeli narazisz się USA, to znaczy w ich mniemaniu naruszycz ich prawo gdziekolwiek będziesz, to wymiar sprawiedliwości twej "ojczyzny" wyda cię pryncypałowi. Umowa jest "wzajemna", bo jeżeli znajdziesz się w Stanach, a coś przeskrobałeś w Polsce, a Stanom użyteczny nie będziesz, to wrócisz do ojczyzny w kajdankach. Oczywiście umowa nie dotyczy obywateli USA.

 • googleon

  Oceniono 2 razy 2

  Brak dostępu do akt sprawy ? Absurd pachnący Kafką.

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 2

  W opisie angielskojęzycznym en.wikipedia.org/wiki/L%C3%A9on:_The_Professional ta wersja , nigdy nie dostępna w USA, nazywa się Extended version albo "international version" dluższa o 25 minut. Oczywiście każda z rosyjskojęzycznych projekcji którą znajdziemy w gogle po wstawieniu tytułu Леон (фильм) pisanego cyrylicą to będzie ta zabroniona w USA, rozszerzona np. my-hit.ru/film/5816/online
  Tutaj tylko 131 minut uczty duchowej.

  ----------------------
  Podaną instrukcję należy szybko skopiować bo zostanie usunięta.
  Na plusach mi nie zalezy.

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 2

  Podaję sposób na DARMOWE OGLĄDANIE NAJWYBITNIEJSZYCH DZIEŁ KINEMATOGRAFII ŚWIATOWEJ.
  Wyjaśnienie: władze Federacji Rosyjskiej stoją na stanowisku, moim zdaniem słusznym, że jeśli film zawiera nieprzemijające wartości pożyteczne dla rozwoju kulturalnego własnych obywateli, to należy przymknąć oko na respektowanie praw autorskich i pozostawić tę kwestię zainteresowanym właścicielom, a póki co ułatwić chętnym obejrzenie takich arcydzieł.
  Na przykładzie dwóch arcydzieł Ojciec Chrzestny II i Leon Zawodowiec. Dlaczego akurat wybrałem te? Oba powszechnie klasyfikowane w pierwszej 20 –ce wszechczasów. Oba ostatnio cenzurowane w Polsce. Ojciec Chrzestny II za ukazanie spontanicznego charakteru Rewolucji Kubańskiej, natomiast Leon Zawodowiec z powodu ośmieszenia słabych stron państwa policyjnego . O tym ostatnim przypomniałem sobie ze względu na pewne aktualne analogie : Zwłoki 33-letniego Christophera Dornera odnaleziono po strzelaninie w pobliżu ośrodka sportów zimowych Big Bear Lake, ok. 150 km od Los Angeles. Szałas, w którym zabarykadował się Dorner, stanął w płomieniach podczas szturmu policji.
  1. Musimy znać przynajmniej polski tytuł. Ojciec Chrzestny II
  2. Niestety informacja w polskiej Wikipedii jest zazwyczaj ogólnikowa
  pl.wikipedia.org/wiki/Ojciec_chrzestny_II
  a wątek kubański jest w streszczeniu pominięty.
  Dlatego dobrze jest przeczytać informację i streszczenie – spis języków dostępnej informacji po lewej - w znanym języku obcym np. po angielsku en.wikipedia.org/wiki/The_Godfather_Part_II
  3. Teraz najtrudniejszy etap dla osób które nigdy nie miały do czynienia z cyrylicą. Nazwy języków obcych publikowane są w tych językach czyli chcąc wybrać rosyjski wybieramy Русский Po kliknięciu w Русский otworzy się nam strona ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D1%91%D1%81%D1%82%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%86_2
  Jeśli znamy dobrze rosyjski możemy przeczytać informację o filmie Ojciec chrzestny II w tym języku, ale nie jest to konieczne. Konieczne jest natomiast skopiowanie tytułu filmu w tym języku Крёстный отец 2
  Skopiowany , pisany cyrylicą tytuł Крёстный отец 2 wstawiamy do wyszukiwarki Google

  4. Wybieramy któryś z linków (zwykle jest kilka) zapewniających bezpłatną projekcję całego filmu np. my-hit.ru/film/4756/online i przygotowujemy się na 202 minuty wizualnej i duchowej uczty. Zwłaszcza na początku może nas odwiedzić przyjaciel z AIPAC promujący robienie milionów lub wycieczkę do Izraela. Propozycja nałoży się na projekcję filmu. Hackera pozbywamy się na zasadach ogólnych.
  ………………………………………………..
  Powtórzenie procedur dla filmu Leon Zawodowiec
  Tym razem już polska wikipedia pl.wikipedia.org/wiki/Leon_zawodowiec informuje że w najbardziej policyjnym państwie świata film ten nigdy nie był pokazywany w pełnej wersji którą nazywa eufemistycznie WERSJA REŻYSERSKA. Wersja reżyserska to dodatkowe dwadzieścia trzy minuty filmu (w stosunku do wersji ogólnie dostępnej)
  W opisie angielskojęzycznym <a href="en.wikipedia.org/wiki/L%C3%A9on:_The_Professional" tar

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 3

  Nie pomstujcie bezproduktywnie w obronie Kima Dotcoma tylko nauczcie się przełamywać blokadę informacyjną polskojęzyczną. Ta jest najsilniejsza na swiecie. Przykładowo, angielskojęzyczne nagranie meczu tenisowego Szarapowej w Izraelu nie zostalo usunięte z Internetu www.youtube.com/watch?v=2SD4ffNT74k
  natomiast mecz tenisowy Radwańskiej został. Dlatego minister Radosław Sikorski nie był w stanie zweryfikować zarzutów żydowskich wyzwisk pod adresem Radwanskiej....
  Uczcie się języków obcych i nie używajcie internetu do wyrażania opinii i odczuć tylko do przekazywania informacji , najlepiej UNIKALNEJ.

 • niko8473

  Oceniono 3 razy 1

  Nie Australia tylko Nowa Zelandia, do diabla.

  A co do sprawy pytanie: zerwie Polska stosunki dyplomatyczne z panstwem ktore lamie podstawowe prawa mieszkancow (nie wiem czy dot.com jest obywatelem NZ)? Co to ma znaczyc "nie musi miec pelnego dostepu do akt sprawy"? Moze odrazu na Kube do Qantanamo?

  Fuck you USA.

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 1 raz 1

  Pasożyty wykryły na sobie pasożyta i teraz nie dadzą mu spokoju. W końcu tylko oni mają prawo zgarniać kasę za robienie niczego.

 • 104i9

  Oceniono 4 razy 4

  Rząd USA nie lubi konkurencji,trzeba tego człowieka zniszczyć..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje