W całym kraju obchody Dnia "Żołnierzy Wyklętych"

01.03.2013 07:13
Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Warszawie 1 marca 2012 r.

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Warszawie 1 marca 2012 r. (Fot. Mateusz Baj / AG)

Dzisiaj Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Prezydent Bronisław Komorowski podczas wizyty w woj. lubelskim odwiedzi Ryki, gdzie złoży wieniec na zbiorowej mogile żołnierzy Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
W Warszawie popołudniu odbędzie się uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza, organizuje ja Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wieczorem w tym samym miejscu zgromadzenie zapowiedział skupiający ponad 80 organizacji Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Przewidziane są wystąpienia przedstawicieli organizacji kombatanckich, ma pojawić się też szef PiS Jarosław Kaczyński. Po złożeniu wieńców przed grobem uczestnicy zgromadzenia przejdą do archikatedry św. Jana. W przemarszu wezmą udział m.in. grupy rekonstrukcyjne i działacze Związku Strzeleckiego "Strzelec".

Także wieczorem przedstawiciele IPN złożą kwiaty pod tablicą pamiątkową na murze Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele rodzin zamordowanych w mokotowskim więzieniu.

Kraków, Szczecin Poznań.

Kraków uczci święto spotkaniem z udziałem kombatantów pod siedzibą UB w latach 1945-56 przy pl. Inwalidów, a także uroczystościami na Cmentarzu Wojskowym, mszą św. za poległych w Kościele Mariackim oraz przemarszem z Rynku do Parku im. Henryka Jordana, gdzie zaplanowano apel pamięci.

Składaniem kwiatów na grobach żołnierzy wyklętych i spotkaniem w tamtejszej siedzibie IPN pt. "Przed stalinowskim sądem... Wymiar komunistycznej (nie)sprawiedliwości na Pomorzu Zachodnim" o rocznicy przypomni Szczecin. IPN zaprezentuje również wystawę "Wrogowie Polski Ludowej".

Z okazji święta w Poznaniu wystartuje Marsz Pamięci. Odbędzie się też współorganizowana przez IPN konferencja naukowa "O naszą niepodległą". Obchody święta zaplanowano także w wielu innych miastach. Liczne przemarsze i akademie odbędą się w całym kraju.

Na pamiątkę 1 marca

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 r. przez parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Data Narodowego Dnia Pamięci, 1 marca, upamiętnia rocznicę stracenia z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca 1951 r. szefowie IV Zarządu Głównego ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec ponieśli śmierć w stołecznym więzieniu na Rakowieckiej.

Zobacz także
Komentarze (242)
Zaloguj się
 • 0

  I tak się ogłupia naród. Wyjaśniam gawiedzi, że podstawowym podziałem jaki tworzy kapitalizm, jest podział na klasy – wyzyskiwanych i wyzyskiwaczy. Niszczący wpływ monopoli na sytuację społeczeństwa w krajach kapitalistycznych ujawnił się szczególnie mocno w latach 1929-33, w okresie największego w historii kapitalizmu kryzysu gospodarczego, obejmującego cały ówczesny świat kapitalistyczny. W związku z tym bezrobocie i nędza osiągnęły ogromne rozmiary-szczególnie w II RP. Nie zrozumiała, że sanacyjne nieboszczyki ideowe, otrąbiane i gloryfikowane przez IPN przełajdaczyły Polskę. Za sanacji robotnicy mieszkali w dzielnicach zwanych "Za ostatni grosz", w psich budach, a żeby dostać się do fabryki pisali podania do Jaśnie Dobrodzieja, jeżeli w ogóle umieli pisać. Do 55 roku PRL wybudował z ruin i gruzów pozostawionych przez kapitalistyczne barbarzyństwo nowoczesne miejsca pracy, stworzył osiedla czystych, nowoczesnych domów (funkcjonujących do dziś), robotnicy dostali opiekę zdrowotną, kulturę i oświatę, renty i emerytury. Miliony biedoty przez stulecia pozbawiane szans przez jaśnie panów i kler awansowały z nędzarza, niewolnika i analfabety do statusu cywilizowanego i bezpiecznie żyjącego człowieka stałej i godnej, spokojnej pracy. Nie przyjmuje tego argumentu. Cóż, tak już widać ma pod czaszką zamieszane.

 • hurdy-gurdy-x

  0

  niektórzy obchodzili tak:

  niezalezna.pl/39089-lewackie-bojowki-atakuja-bandyci-uzbrojeni-w-noz-i-palki
  zapewne Antifa

 • hurdy-gurdy-x

  0

  @ podpol
  Jacy żołnierze to zwykli bandyci którzy bestialsko mordowali bezbronnych ludzi. Pamiętam dobrze te czasy a wiele ofiar znałem osobiście. To szarganie tysięcy ofiar tych bandytów. Wyroki śmierci były jak najbardziej słusznie.

  od razu widać co robili twój tatuś i dziadziuś, a może i mamusia

 • smiglo

  0

  Ci wszyscy ktorzy krytykuja to swieto moga wraz z GW upamietnic Feliksa Dzierzynskiego i jego towarzyszy, Prosze bardzo w rocznice jakiej egzekucji, jest tak ich wiele

 • podpol

  Oceniono 2 razy 0

  Jacy żołnierze to zwykli bandyci którzy bestialsko mordowali bezbronnych ludzi. Pamiętam dobrze te czasy a wiele ofiar znałem osobiście. To szarganie tysięcy ofiar tych bandytów. Wyroki śmierci były jak najbardziej słusznie.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedy przyszli po Palestyńczyków, nie protestowałem. Nie byłem przecież Palestyńczykiem. Kiedy przyszli po nacjonalistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież nacjonalistą. Kiedy przyszli po rewizjonistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież rewizjonistą. Kiedy przyszli po antyglobalistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież antyglobalistą. Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 2 razy 2

  "Nasza rasa jest Rasą Panów. Jesteśmy świętymi bogami na tej planecie. Różnimy się od niższych ras tak, jak one od insektów. Faktycznie, porównując do naszej rasy, inne rasy to bestie i zwierzęta, bydło w najlepszym wypadku. Inne rasy są uważane za ludzkie odchody. Naszym przeznaczeniem jest sprawowanie władzy nad niższymi rasami. Nasze ziemskie królestwo będzie rządzone przez naszego przywódcę za pomocą żelaznej pięści. Masy będą lizać nasze stopy i służyć nam jako nasi niewolnicy." - Menachem Begin, premier Izraela, laureat Pokojowej Nagrody Nobla

 • jourgiel

  Oceniono 4 razy 2

  Kiedy ci, ...rwa ich mać "żołnierze" urządzali sobie surwiwal po lasach, a w wolnych chwilach mordowali bezbronnych chłopów, którzy wzięli ziemię z reformy rolnej, bo przed wojną przymierali głodem tyrając "na pańsklim", w tym samym czasie miliony uczciwych ludzi zapieprzało w kopalniach i hutach, odgruzowywało miasta, podnosiło z ruin wsie i miasteczka, uruchamiało fabryki lub uczyło się pisać i czytać , bo łaskawa - prawomyślna i świątobliwa przedwojenna władza zostawiła po sobie w kraju nędzę, analfabetyzm i nienawiść mniejszości narodowych, zaś złoto wywiozła do Szwajcarii i Kanady.
  Doprawdy podziwiam głupotę i bezczelność tych durniów, którzy gloryfikują pasożytniczą zabawę w indian upartych matołów, co nie potrafili uznać faktów historycznych lub z premedytacją bojkotowali rzeczywistość i wysiłek większości narodu tyrającego dla odbudowy Polski ze zgliszcz wojennych.

 • asir-czarny-sznaucer-olbrzym

  Oceniono 2 razy 0

  Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych Kraków 01.03.2013
  www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=SZmi-JVISRs

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje