W całym kraju obchody Dnia "Żołnierzy Wyklętych"

01.03.2013 07:13
Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Warszawie 1 marca 2012 r.

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Warszawie 1 marca 2012 r. (Fot. Mateusz Baj / AG)

Dzisiaj Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Prezydent Bronisław Komorowski podczas wizyty w woj. lubelskim odwiedzi Ryki, gdzie złoży wieniec na zbiorowej mogile żołnierzy Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
W Warszawie popołudniu odbędzie się uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza, organizuje ja Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wieczorem w tym samym miejscu zgromadzenie zapowiedział skupiający ponad 80 organizacji Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Przewidziane są wystąpienia przedstawicieli organizacji kombatanckich, ma pojawić się też szef PiS Jarosław Kaczyński. Po złożeniu wieńców przed grobem uczestnicy zgromadzenia przejdą do archikatedry św. Jana. W przemarszu wezmą udział m.in. grupy rekonstrukcyjne i działacze Związku Strzeleckiego "Strzelec".

Także wieczorem przedstawiciele IPN złożą kwiaty pod tablicą pamiątkową na murze Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele rodzin zamordowanych w mokotowskim więzieniu.

Kraków, Szczecin Poznań.

Kraków uczci święto spotkaniem z udziałem kombatantów pod siedzibą UB w latach 1945-56 przy pl. Inwalidów, a także uroczystościami na Cmentarzu Wojskowym, mszą św. za poległych w Kościele Mariackim oraz przemarszem z Rynku do Parku im. Henryka Jordana, gdzie zaplanowano apel pamięci.

Składaniem kwiatów na grobach żołnierzy wyklętych i spotkaniem w tamtejszej siedzibie IPN pt. "Przed stalinowskim sądem... Wymiar komunistycznej (nie)sprawiedliwości na Pomorzu Zachodnim" o rocznicy przypomni Szczecin. IPN zaprezentuje również wystawę "Wrogowie Polski Ludowej".

Z okazji święta w Poznaniu wystartuje Marsz Pamięci. Odbędzie się też współorganizowana przez IPN konferencja naukowa "O naszą niepodległą". Obchody święta zaplanowano także w wielu innych miastach. Liczne przemarsze i akademie odbędą się w całym kraju.

Na pamiątkę 1 marca

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 r. przez parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Data Narodowego Dnia Pamięci, 1 marca, upamiętnia rocznicę stracenia z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca 1951 r. szefowie IV Zarządu Głównego ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec ponieśli śmierć w stołecznym więzieniu na Rakowieckiej.

Zobacz także
Komentarze (242)
W całym kraju obchody Dnia "Żołnierzy Wyklętych"
Zaloguj się
 • wasserski

  Oceniono 156 razy 34

  13 .08.2006 prezydent mlaskacz pobłogosławił w Zakopanem pomnik bandyty ognia. Górale go nie ciepło wspominają ,mordował żydów .W grudniu 1945 własnoręcznie powiesił kobietę w 7 miesiącu ciąży na słupie telegraficznym za nazwanię go bandytą.Ale w POLSCE gloryfikuje się szpiegów zdrajców jak kukliński i stawia im się pomniki.Leszek miller powinien się zapaśc pod ziemię ze wstydu witając sie z kuklinskim

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 204 razy 34

  a kiedy DZIEŃ POMORDOWANYCH przez żołnierzy(?) wyklętych ???

 • widz102

  Oceniono 47 razy 33

  Są i Wyklęci i przeklęci. Sęk w tym, że przeklęci podszywają się dziś często gęsto pod Wyklętych, a durnie w czarnych t-shirtach machają im z uznaniem łapkami jak leci. Tymczasem w AK już w połowie wojny utworzono specjalne i to dość liczne grupy likwidujące wyłącznie bandytów podszywających się pod zbrojne polskie podziemie a w istocie rabujących i mordujących kogo popadnie. Po wojnie były oddziały Wyklętych i byli heroiczni Wyklęci jak Inka, godni naszej najwyższej czci. Ale tych przeklętych wyroiło się wówczas całe mrowie. Co starsi ludzie z terenów na których ci przeklęci palili, mordowali i rabowali do dziś żegnają się w trwodze, gdy o nich mówią. A mówią coraz rzadziej, bo starość robi swoje. Wiem, bo w samym Białostockiem takich rozmów miałem kiedyś co najmniej kilkanaście.

 • dziadekjam

  Oceniono 181 razy 33

  Teraz w tym popieprzonym państewku za "bohatera" uchodzi każdy, kto po wojnie miał w hasełkach "antyludowość". Nieważne, że w czasie wojny z Niemcami kolaborował, a po wojnie ludność cywilną mordował i rabował. Tacy bohaterowie jakie państwo i władza.

 • mariner4

  Oceniono 144 razy 32

  Jam ma jedno pytanie. Z czego żyyli ci powojenni partyzanci. Kupowali żywność? Pieniądze brali z bankomatów? Pracowali?
  Czy po prostu dokonywali rekwizycji u chłopów? Pięknie to się teraz mówi, żołnierze wyklęci. A co mówili ludzie na wsiach, kiedy oio im zabierali ostatni worek ziarna? Z relacji świadków wiem, że nie oddawano im prowiantu z radością.
  Ja tylko pytam.

 • dziadekjam

  Oceniono 140 razy 32

  Dziwne to państwo w którym bandytów z patriotami się miesza. Młotom, Ogniom i innym żulom pomniki się stawia, a ludzie, którzy codziennym życiem o ten kraj dbali w zapomnieniu i głodzie zdychają.

 • dziadekjam

  Oceniono 198 razy 28

  To są "Żołnierze Wyklęci" głównie przez ludność cywilną z obszarów na których działali. Bandziory, gwałciciele i rabusie. Jak powiedziała jedna z ofiar "Młota" : Faszyści byli od nich lepsi".

 • todeskult

  Oceniono 91 razy 25

  Niestety Polska to jak widać kraj durniów, ale co się dziwić skoro przykład idzie z samej góry.

 • vidi12

  Oceniono 147 razy 25

  Polska miała trudną historię dlatego proponują aby ten dzień nazwać : DNIEM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH I ICH OFIAR...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje