W Irlandii Polki rodzą 2,5 razy więcej dzieci niż w Polsce

Niemowlę

Niemowlę (Fot. Paweł Kozioł / AG)

Okazuje się, że podobnie jak w Wielkiej Brytanii, także w Irlandii Polki rodzą dużo więcej dzieci niż nad Wisłą - informuje ?Rzeczpospolita?.
We wrześniu ubiegłego roku ukazały się informacje, że Polki mieszkające w Wielkiej Brytanii są najpłodniejszą mniejszością i wyprzedzają Afrykanki i Azjatki. Jak sprawdziła "Rz" podobnie rzecz ma się w innym kraju dużej polskiej emigracji - Irlandii. W 2011 r. w rodzinie, gdzie choć jeden rodzic to Polak, urodziło się 3,01 tys. dzieci. Ponieważ było tam wtedy 120 tys. naszych rodaków (dane Głównego Urzędu Statystycznego), daje to 2,5 tys. narodzin dzieci na 100 tys. polskich rodzin.

To wynik dużo wyższy niż w kraju, gdzie wynosi on zaledwie 1 tys. Jak łatwo policzyć Polki rodzą w na Zielonej Wyspie dwa i pół razy więcej dzieci niż nad Wisłą. - To policzek wymierzony w nasz model transformacji - uważa prof. Krystyna Iglicka, demograf, rektor Uczelni Łazarskiego. Jej zdaniem ludzie masowo wyjeżdżają z kraju i decydują się na potomstwo za granicą, bo tam czują się bezpieczniej. - U nas młodzi boją się o swoją przyszłość, nie mają poczucia stabilizacji - mówi prof. Iglicka. Apeluje, by zmienić sposób prowadzenia polityki społecznej i większą uwagę poświęcić młodym.

Piopiera ją Paweł Dobrowolski, prezes Fundacji FOR. - W Polsce dyskryminuje się młodych kosztem starszych. Nic dziwnego, że uciekają na Zachód, gdzie polityka jest bardziej zrównoważona - mówi Dobrowolski.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

Zobacz także
 • Zakupy w Tesco Irlandia i Wielka Brytania w kulinarnym szoku: konina i wieprzowina w wołowych hamburgerach
Komentarze (303)
W Irlandii Polki rodzą 2,5 razy więcej dzieci niż w Polsce
Zaloguj się
 • tajemnicapanstwowa

  Oceniono 695 razy 669

  mlodzi nie chca dzieci?

  to ich zmusimy dodatkowym podatkiem.

  takie jest myslenie w Polsce...

  ---
  za co mamy miec te dzieci? zeby potem klepac z nimi biede i bac sie o kazdy nastepny dzien? zeby tych dzieci nie widziec po 12h dziennie i nonstop odstawiac do babc i dziadkow?

  no ale wazniejsza jest Katarzyna W, Gowin, zwiazki partnerskie i Trwam na multipleksie...

 • vidi12

  Oceniono 448 razy 414

  W Polsce mamy już przeterstowaną metodę do wymusznia określonych zachowań. Uważam, że rząd polski powinien przymusić młode Polki do rodzenia przy pomocy komorników i firm windykacyjnych !!!

 • otworz_umysl

  Oceniono 350 razy 334

  Tu nie chodzi o żaden socjal, becikowe. Dla mnie jest proste jak to zrobić, ale widocznie nasi wybrańcy są za ciemni żeby do tego dojść, albo realizują polityki pewnych grup żeby tak było. Głównym czynnikiem jest stabilna praca i w końcu wynagrodzenie adekwatne do pracy, a nie zapomoga. Nic więcej nie potrzeba, a jakieś tam ulgi czy zasiłki tego nie zmienią, bo nie ma z czego odliczać, albo nie przysługuje.

 • vonjakob

  Oceniono 309 razy 289

  Wynika z tego ze Polacy to gatunek niechetnie ronazajacy sie w niewoli...
  Sam mam dziecko, chcialbym drugie,ale nie stac mnie teraz, a jak bedzie mnie stac moze byc na to za pozno. Za duzo obaw i poczucia niepewnosci

 • bling.bling

  Oceniono 228 razy 194

  "W 2011 r. w rodzinie, gdzie choć jeden rodzic to Polak, urodziło się 3,01 tys. dzieci. Ponieważ było tam wtedy 120 tys. naszych rodaków (dane Głównego Urzędu Statystycznego), daje to 2,5 tys. narodzin dzieci na 100 tys. polskich rodzin.
  To wynik dużo wyższy niż w kraju, gdzie wynosi on zaledwie 1 tys. Jak łatwo policzyć Polki rodzą w na Zielonej Wyspie dwa i pół razy więcej dzieci niż nad Wisłą. "
  Błąd metodologiczny. Porównuje się dzietność w ogromnej ilości ludzi młodych w wieku reprodukcyjnym do całkowitej liczny rodzin w Polsce.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 202 razy 146

  W Irlandii dostajesz mieszkanie i 500 funtow co miesiac na dziecko, A w Polsce? Tysiaka na start i radz se sam

 • xxx52

  Oceniono 130 razy 106

  Porównujecie liczbę urodzin w młodych rodzinach (bo takie wyjeżdżają) do średniej krajowej?

  Może ogłosić od razu "rewelacyjną nowinę", że średnia wieku nastolatków jest mniejsza od średniej emerytów...

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 129 razy 91

  Bo Irlandia to najlepsze miejsce na ziemi:) pozdrawiam z Galway. ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje