W Irlandii Polki rodzą 2,5 razy więcej dzieci niż w Polsce

01.03.2013 06:17
Niemowlę

Niemowlę (Fot. Paweł Kozioł / AG)

Okazuje się, że podobnie jak w Wielkiej Brytanii, także w Irlandii Polki rodzą dużo więcej dzieci niż nad Wisłą - informuje "Rzeczpospolita".
We wrześniu ubiegłego roku ukazały się informacje, że Polki mieszkające w Wielkiej Brytanii są najpłodniejszą mniejszością i wyprzedzają Afrykanki i Azjatki. Jak sprawdziła "Rz" podobnie rzecz ma się w innym kraju dużej polskiej emigracji - Irlandii. W 2011 r. w rodzinie, gdzie choć jeden rodzic to Polak, urodziło się 3,01 tys. dzieci. Ponieważ było tam wtedy 120 tys. naszych rodaków (dane Głównego Urzędu Statystycznego), daje to 2,5 tys. narodzin dzieci na 100 tys. polskich rodzin.

To wynik dużo wyższy niż w kraju, gdzie wynosi on zaledwie 1 tys. Jak łatwo policzyć Polki rodzą w na Zielonej Wyspie dwa i pół razy więcej dzieci niż nad Wisłą. - To policzek wymierzony w nasz model transformacji - uważa prof. Krystyna Iglicka, demograf, rektor Uczelni Łazarskiego. Jej zdaniem ludzie masowo wyjeżdżają z kraju i decydują się na potomstwo za granicą, bo tam czują się bezpieczniej. - U nas młodzi boją się o swoją przyszłość, nie mają poczucia stabilizacji - mówi prof. Iglicka. Apeluje, by zmienić sposób prowadzenia polityki społecznej i większą uwagę poświęcić młodym.

Piopiera ją Paweł Dobrowolski, prezes Fundacji FOR. - W Polsce dyskryminuje się młodych kosztem starszych. Nic dziwnego, że uciekają na Zachód, gdzie polityka jest bardziej zrównoważona - mówi Dobrowolski.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

Zobacz także
Komentarze (303)
Zaloguj się
 • mcgiure

  0

  Czyli jednym słowem przywozicie do kraju 4 kilogramy obywatela mniej.

 • hitman316

  0

  PO to jak jedna wielka rodzina, która doskonale odnajduje się w warunkach kryzysu, która dba o siebie i swoich członków. Wystarczy do niej wstąpić aby czerpać benefity.
  Dlaczego nie dostrzegamy pozytywów?
  Kto powiedział, że nie ma POlityki prorodzinnej?

 • wolnaola26

  Oceniono 2 razy 2

  Hm...
  Lepiej narzekać na rząd, na politykę, a tak naprawdę to jest Nasza wina! Tak!
  Kto kogo zmusza do zawarcia małżeństwa, a tym bardziej do rodzenia dzieci w naszym pięknym, biednym kraju, w którym nic nie ma- oprócz pewności, że starci się pracę.
  Sąsiedzi, rodzina, ksiądz, polityk? Oni mogą chcieć i gwiazdki z nieba, a my mamy prawo Ją mieć gdzieś...

 • say69mat

  Oceniono 5 razy -5

  gazeta.pl:
  W Irlandii Polki rodzą 2,5 razy więcej dzieci niż w Polsce

  say69mat:
  Nam niestety musi wystarczyć agresywny ... gejowski lans. Taki substytut rodziny i macierzyństwa, ciut ... niedoskonały. Ale za to nikt nie musi przejmować się porodami.

 • r0b0l

  Oceniono 3 razy 1

  i niech się rodzą dzieci polskiego pochodzenia, ku chwale krajow europejskich.
  A polska na naszych oczach wymiera.
  I dobrze, polskie geny ( te pozytywne ) nie zaginą, natomiast państwo, będące od ponad 2 wieków zakałą i pośmiewiskiem Europy nareszcie istnieć przestanie. I za 30 lat tu będzie raj dla milośnikow nieskażonej przyrody. Potomkowie polskich emigrantow tu przyjadą i zarobią porządne pieniądze na branży turystycznej

 • kmwsm

  Oceniono 4 razy 0

  Bo nad glowami nie stoja im aroganccy i butni wypasieni czarni w sukniach.

 • e-grabarz

  Oceniono 7 razy -5

  A gdzie w tej zydowskiej gazecie dla Polakow jest wzmianka o swiecie panstwowym Zolnierzy Wykletych 1 marca?
  Adam Asnyk dla potomnych:
  „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy/ choć macie sami doskonalsze wznieść/ na nich się jeszcze święty ogień żarzy/ i miłość ludzka stoi tam na straży/ i wy winniście im cześć!”.

 • e-grabarz

  Oceniono 2 razy 0

  To jest przyklad, ze obecny rzad prowadzi polityke spoleczna i ekonomiczna w celu zmniejszenia liczebnosci Polakow w Polsce. Powazne panstwa robia odwrotnie i tam rodzi sie tyle dzieci ile natura i checi dyktuja.

 • patriotaa

  Oceniono 7 razy -5

  W Polsce dyskryminowanie są wszyscy obywatele z poza okładu polityczno rządowego. Taki jak i młodzi nie mają startu życiowego w Polsce taki starzy nie maja możliwości życia spokojnego i bezpiecznego. W Polsce i dzieci i starzy nie mające w polityce rodziny głodują i żyją w nędzy. Ale taka politykę prowadzi Tusk na polecenie Niemiec i Rosji. Polski naród ma zginąć z mapy Europy taka jest polityka niemieckiej unii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje