Rosyjscy obrońcy praw człowieka proszą Hollande'a o pomoc

28.02.2013 22:57
Francois Hollande i Władimir Putin

Francois Hollande i Władimir Putin (Fot. POOL REUTERS)

Rosyjscy obrońcy praw człowieka zaapelowali w czwartek do przebywającego z wizytą w Moskwie prezydenta Francji Francois Hollande'a o sankcje wobec przedstawicieli władz naruszających prawa człowieka. Chcą rozwiązań wzorowanych na tzw. ustawie Magnitskiego, przyjętej w USA.
Po rozmowach z prezydentem Władimirem Putinem Hollande spotkał się w Moskwie z piątką działaczy ruchu obrony praw człowieka. - Podczas spotkania mówiłam, że niezbędne jest, by Europa podjęła kroki na wzór ustawy Magnitskiego - poinformowała przewodnicząca Akcji Obywatelskiej Swietłana Gannuszkina.

Te przyjęte przez amerykański Kongres przepisy zabraniają m.in. wjazdu do USA przedstawicielom rosyjskich władz związanym ze śmiercią w więzieniu w 2009 roku adwokata Siergieja Magnitskiego i łamaniem praw człowieka. W odpowiedzi Rosja uchwaliła przepisy zabraniające adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów.

Holland unika komentarzy

Według opozycyjnej dziennikarki Jewgieniji Albac Hollande uchylał się od komentarzy na temat ustawy Magnitskiego. - Trzy razy pytałam się, co sądzi o tej ustawie, i trzy razy unikał odpowiedzi - wyjaśniła. - Mieliśmy wrażenie, że spotkanie zostało zorganizowane po to, aby francuskie media i obrońcy praw człowieka nie winili Hollande'a za ciszę wokół kwestii przestrzegania praw człowieka w Rosji - oceniła Albac.

Rano w wywiadzie dla rosyjskiej stacji radiowej Echo Moskwy Hollande powiedział, że Francja nie przyjmuje prawa "wymierzonego w konkretny kraj". Dodał, że będzie rozmawiał z Putinem na temat praw człowieka, ale nie w sposób, który mógłby zostać odebrany jako prowokacja. Na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Rosji nie chciał szczegółowo omawiać tego problemu.

Zobacz także
Komentarze (11)
Rosyjscy obrońcy praw człowieka proszą Hollande'a o pomoc
Zaloguj się
 • doni72

  Oceniono 15 razy 9

  Sprawa praw czlowieka,a wielka polityka to dwie wykluczajace sie rzeczy,niestety.Polityka globalna zajmuje sie rynkami,wplywami,to walka o wladze,zadna walka o prawa czlowieka.Prawa czlowieka sa czasami pretekstem do roznych posuniec.Ci co powaznie traktowali prawa czlowieka i probowali dzialac odchodzili nagle i niespodziewanie do innego wymiaru.

 • the_qwert

  Oceniono 20 razy 6

  Już widzę jak prezydent kraju który dla surowców wysyła wojsko do Mali, mordować ludzi, potępia niehumanitarne zachowanie kogokolwiek. Coś ta Swietłana Gannuszkina nie jest specjalnie rozgarnięta... .

 • supertlumacz

  Oceniono 9 razy 5

  Wspólna konferencja prasowa obu prezydentów
  Po rosyjsku
  www.vesti.ru/only_video.html?vid=489287
  szczegółowe streszczenie po angielsku
  www.russiatoday.com/politics/syria-hollande-putin-approach-634/
  Putin meets French President Hollande in Moscow
  February 28 14:11 (upd. February 28 14:49)
  Russian President Vladimir Putin and his French counterpart Francois Hollande meet in Moscow to discuss bilateral and international issues. DURATION: 4:23

  To pewnie nie o tych polityków chodzilo...
  1. Wspólny cel – prześcignąć Niemcy w wymianie handlowej
  2. Rosja kupi niszczyciele Mistral
  3. Francja skorzysta z Sojuza przy wyniesieniu na orbitę 6 satelitów z Gujany Francuskiej
  4. Rzekomo te same cele w yrii, ale różne drogi ich osiągnięcia

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 24 razy 4

  Jeżeli to prawda to ta Gannuszkina wraz ze swoimi koleżkami powinna zostać pozbawiona obywatelstwa rosyjskiego i wydalona w trybie natychmiastowym w p..zdu z terytorium Federacji Rosyjskiej. Ja tam bym nie tolerował jawnej dzialalnosci anypaństwowej. Jak się nie podoba to moze sobie pojechac do USA. Tam jej bedzie dobrze.

 • grant_1

  Oceniono 8 razy 4

  "Holland unika komentarzy" - ale co Agnieszka Holland ma do rzeczy?

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 3

  1. Dziwny sposób informowania o spotkaniu na szczycie dwóch stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconego głównie , wg zgodnego oświadczenia obu stron, sprawom gospodarczym. Poza sprawami gospodarczymi Rosja potwierdziła chęć zakupu niszczycieli Mistral i użyczenia rakiety Sojuz do wyniesienia satelitów z terytorium Gujany Francuskiej, poparła stanowisko Francji w sprawie Mali , ale zaznaczyła że popiera rząd wybrany przez Syryjczyków i sprzeciwia się zagranicznej ingerencji wojskowej w Syrii.

  2. Spotkanie przebiegało na terytorium kraju o największym odsetku poparcia dla władzy w świecie i gdzie jedyna realna opozycja – Partia Komunistyczna pod kierownictwem Ziuganowa – współzawodniczy z ekipą rządzącą w realizacji mocarstwowych celów Rosji. Obecna Rosja naśladuje politykę USA sprzed 30-40 lat w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego. Demokraci i Republikanie licytowali się , zależnie od doraźnych potrzeb, w wojowniczych lub pokojowych deklaracjach a 1/3 zarejestrowanych członków Komunistycznej Partii USA to byli agenci FBI. Inwigilacja i penetracja niemal dorównująca późniejszej penetracji KOR przez SB (w mojej opinii KOR to wydzielona struktura SB o charakterze etnicznym od momentu powstania do której dokooptowano później NIELICZNYCH pożytecznych idiotów rasy aryjskiej).
  W tym kontekście przypomniała mi się plotka którą przeczytałem na rosyjskim forum. Otóż pewien forumowicz twierdził że doszła do niego plotka (...) że były szachowy mistrz świata Gary Kasparow , powszechnie znienawidzony w Rosji, dostał niezwykłą propozycję od Federalnej Służby Bezpieczeństwa. FSB musi mu zapewniać ochronę bo jakikolwiek zamach na niego byłby kłopotliwy, a swoboda jego działania na terytorium Rosji jaką mu zapewniają to bezdyskusyjny atut propagandowy. Niestety, koszt tej ochrony jest tak wysoki że FSB zaproponowała mu sfinansowanie pobytu w zagranicznym kurorcie gdzie mógłby łączyć grę na duże pieniądze w szachy z agitacją polityczną...Chyba go zastraszyli tą propozycją bo coś o nim ostatnio cicho... GK rozumie że USA natychmiast napromieniowałyby go albo otruły . To rozumny mężczyzna i pertraktacje z nim mają sens.
  Natomiast opozycja kobieca w rodzaju Pussy Riot, ukraińskiej grupy Femen czy przewodnicząca Akcji Obywatelskiej Swietłana Gannuszkina i jej przyjaciółka opozycyjna dziennikarka Jewgienija Albac to zupełnie co innego. Powinny sobie zdawać sprawę że tylko mały biust i szkaradna twarz chronią je przed masowym gwałtem przez nieznanych sprawców a na propozycję pobytu w atrakcyjnym kurorcie nie mają co liczyć

 • kibic_rudego

  Oceniono 7 razy 3

  "Rosyjscy obrońcy praw człowieka zaapelowali w czwartek do przebywającego z wizytą w Moskwie prezydenta Francji Francois Hollande'a o sankcje wobec przedstawicieli władz naruszających prawa człowieka."
  takie same sku...syn jak KOR, S i Walesa,
  którzy mając $ i DM od obcych
  poprosili USA o sankcje gospodarcze dla Polski,
  które nas Polaków w dupę uderzyły.
  A oni żarli jak świnie w PEWEX i Baltonie

 • kacap_z_moskwy

  Oceniono 4 razy 2

  Mi sie wydaje, ze po tym, jak autorowi ustawy im Magnickogo z USA wczoraj nie dali wizy do Rosji, a jest to czlonek kongresu USA, inni pomysla. A Waszyngton odrazu zapowiedzial, ze upubliczni spisek z tej ustawy. I cos juz mowi, ze zadnego przedstawicielia politycznej wladzy Rosji tam nie bedzie.
  A tez ustawa im Dimy Jakowlewa, co przyjela Duma, o dzieciach ma na samym koncu. Zreszta, po zamordowaniu w styczniu kolejnego dziecka z Rosji w USA wiekszosc ludzi w Rosji uwarza zakaz za sluszny. A glownie ustawa ogranicza organizacje amerykanskie co dzialaja w Rosji, organizacje co maja pieniedzy z USa, czy ludzi majace obywatelstwo USA w dzialalnosci politycznej na terenie Rosji. I to jest glowne!

 • doni72

  Oceniono 1 raz 1

  @szczuras99
  W Mali nie mieszkaja Arabowie osiolku pancerny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje