Turecki sąd nie chce plakatów z Luksemburg. "Kim jest ta Róża?"

Turecki sąd nie chce plakatów z Różą Luksemburg. 'Kim ona jest?'

Turecki sąd nie chce plakatów z Różą Luksemburg. 'Kim ona jest?'

Sąd tureckiej prowincji Diyarbakir nakazał zdjęcie plakatów zapowiadających panel organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Sędziom nie podoba się, że na ilustracji wykorzystano wizerunek Róży Luksemburg oraz podobizny zamordowanych członkiń Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), lewicowej organizacji niepodległościowej.
Plakat wpędził w zakłopotanie funkcjonariuszy lokalnej policji. Według serwisu Hurriyetdailynews.com ich przełożony zażądał od organizatorów panelu "Twoja droga jest naszą drogą, twoje słowa są naszymi słowami" odpowiedzi na pytanie: "kim jest ta Róża" oraz "co to znaczy: od Róży do Sakine". Chodzi o Sakine Cansiz, jedną z założycielek PKK, zamordowaną w Paryżu w styczniu tego roku.

Sprawą zajął się sąd. Uznano, że plakaty są nielegalne i muszą zostać usunięte. Sąd uzasadnił swoją decyzję faktem, że jego zdaniem plakat jest propagandowy. W ocenie sędziów jego treść nawołuje do wspierania Partii Pracujących Kurdystanu. Jest to organizacja, którą turecki rząd sukcesywnie usiłuje zwalczać.

Róża Luksemburg była działaczką polskiego oraz niemieckiego ruchu robotniczego. Należała do rewolucyjnego skrzydła II Międzynarodówki. Była także feministką i pacyfistką.

Zobacz także
 • Jedna z ofiar to
współzałożycielka PKK Sakine Cansiz Trzy kurdyjskie aktywistki znaleziono w Paryżu zabite strzałem w głowę
Komentarze (80)
Turecki sąd nie chce plakatów z Luksemburg. "Kim jest ta Róża?"
Zaloguj się
 • ulla_lingsztat

  Oceniono 99 razy 71

  Komunistką była. Działała w Niemczech na początku XX wieku, ale z pochodzenia Niemką nie była.

 • cholonek

  Oceniono 87 razy 51

  i w ogóle GW mogłaby wystąpić z inicjatywą obywatelską zmiany nazwy al. JPII na ul. Róży Luksemburg, Warszawa przecież miastem jest postępowym.

 • mangusta3

  Oceniono 60 razy 30

  Tureckim władzom niezależnie czy będzie to kemalistowska lub postmendersowska fasada polityczna za którą kryje się prawdziwy rozdający karty czyli armia i tajne służby wspomagane przez skrajną prawicę i przestępców (tzw. Deep state po tur. derin devlet) czy będzie to reżim umiarkowanych islamistów z AKP (teraz u władzy) to zawsze nie podoba się im wszystko co w jakiś sposób przypomina o dążeniach niepodległościowych Kurdów nawet jeśli to będzie panel z okazji dnia kobiet a ponadto największa organizacja polityczno -militarna Kurdów tureckich jest wyraźnie lewicowa co w oczach wspomnianych wyżej władców Turcji stanowi drugi grzech zasadniczy...

 • supertlumacz

  Oceniono 89 razy 19

  Ta żydowska komunistka była na lewo od Stalina. Bliżej Trockiego. W Warszawie były zakłady jej imienia przy bulicy Kasprzaka produkujące artykuły oświetleniowe
  Mają Turcy rację. A w Polsce ta nazwa zmieniona?
  A może obiekty noszące nazwy żydowskich komunistów zachowaly swoje nazwy po Okrągłym Stole?

 • jurakuz

  Oceniono 31 razy 17

  "pacyfistką"....hahhaha nie no j.....na ziemię:) wiele wspólnego z michnikiem miała

 • kazik2500

  Oceniono 15 razy 11

  Ideologiczno-rasowa krewna Michnika ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje