Turecki sąd nie chce plakatów z Luksemburg. "Kim jest ta Róża?"

28.02.2013 18:06
Turecki sąd nie chce plakatów z Różą Luksemburg.

Turecki sąd nie chce plakatów z Różą Luksemburg. "Kim ona jest?"

Sąd tureckiej prowincji Diyarbakir nakazał zdjęcie plakatów zapowiadających panel organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Sędziom nie podoba się, że na ilustracji wykorzystano wizerunek Róży Luksemburg oraz podobizny zamordowanych członkiń Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), lewicowej organizacji niepodległościowej.
Plakat wpędził w zakłopotanie funkcjonariuszy lokalnej policji. Według serwisu Hurriyetdailynews.com ich przełożony zażądał od organizatorów panelu "Twoja droga jest naszą drogą, twoje słowa są naszymi słowami" odpowiedzi na pytanie: "kim jest ta Róża" oraz "co to znaczy: od Róży do Sakine". Chodzi o Sakine Cansiz, jedną z założycielek PKK, zamordowaną w Paryżu w styczniu tego roku.

Sprawą zajął się sąd. Uznano, że plakaty są nielegalne i muszą zostać usunięte. Sąd uzasadnił swoją decyzję faktem, że jego zdaniem plakat jest propagandowy. W ocenie sędziów jego treść nawołuje do wspierania Partii Pracujących Kurdystanu. Jest to organizacja, którą turecki rząd sukcesywnie usiłuje zwalczać.

Róża Luksemburg była działaczką polskiego oraz niemieckiego ruchu robotniczego. Należała do rewolucyjnego skrzydła II Międzynarodówki. Była także feministką i pacyfistką.

Zobacz także
Komentarze (80)
Zaloguj się
 • antybiurokrata

  Oceniono 2 razy 0

  "Róża Luksemburg była działaczką polskiego oraz niemieckiego ruchu robotniczego. Należała do rewolucyjnego skrzydła II Międzynarodówki. Była także feministką i pacyfistką. "

  Róża Luksemburg działała na rzecz rewolucji bolszewickiej w Niemczech i zapraszała ZSRR do zbrojnej interwencji. Za to Niemcy ja zabili i raczej trudno ich o to winić. Dla tych którzy nie wiedza o co chodzi, polecam zapoznanie sie z historia Bawarskiej Republiki Radzieckiej.

  pl.wikipedia.org/wiki/Bawarska_Republika_Rad
  W Polsce znowu mamy ta... "osobę" czcić jako bohaterkę?

 • kermit.dolomit

  Oceniono 4 razy 0

  Ciąg dalszy wybielania komunistycznych bandziorów przerabiania ich na bohaterów przez szczujnie i posowiecki pomiot

 • zdzisiek66

  Oceniono 3 razy -1

  "Była po prostu człowiekiem służącym złu, funkcjonariuszem sowieckim."
  Kurtz, skąd ci takie głupoty w ogóle przyszły do głowy.

 • dexv

  Oceniono 4 razy 2

  Założycielka Komunistycznej Partii Niemiec pacyfistką - wstyd takie głupoty pisać

 • kurtz71

  Oceniono 7 razy -1

  @tekameka "Z pochodzenia Żydówka"

  Jakie to ma znaczenie. Była po prostu człowiekiem służącym złu, funkcjonariuszem sowieckim.

  Co do pochodzenia, narodowości.... dzisiaj jest dzień szczególny również dla naszych "Starszych Braci" jak mówił JP2, przyjaciół w wierze.

  Dzisiaj jest dzień również żydowskich żołnierzy Andersa, szkieletów wypuszczonych przez Stalina z gułagu, którzy wyszli do Palestyny by założyć państwo Izrael. Część z nich pozostała a część poszła dalej by walczyć pod Monte Cassino.

  Żołnierzy, których kraj napadnięty na dwa fronty przez wojska dowodzone przez sowieckich doradców obronił dzielnie swoją niepodległość. To również żołnierze wyklęci. O których polska historia dziwnie zapomina i zakłamuje. O których bojówki lewackie mówią "syjoniści"

  Gazeto, czy sobie o nich przypomnisz?

 • anetazkielc

  Oceniono 1 raz 1

  "feministką i pacyfistką" = ano właśnie na tym polega pacyfa :) a ducha feminizmu najlepiej oddaje 1. w historii flash mob urządzony przez pioniera PR Edwarda Bernaysa (patrz: angielska wiki, w polskiej jakoś nie ma :) na rzecz BAT, a anarchizm na odstrzeliwaniu carów - poczytajcie dzieci o historii

 • jan.go

  Oceniono 2 razy -2

  Taka ciekawostka ,jest jednym z częściej cytywanych polskich naukowców (polskich, bo za taką ją uważają)

 • kurtz71

  Oceniono 5 razy -1

  Do czytelników....

  Żołnierze wyklęci przez komunę, których czci prawica a lewica chce zapomnieć i oczernić, w tym Gazeta Wyborcza, to m.in. ci. Żołnierze Żydowskiego Związku Wojskowego. To m.in. historia flagi żydowskiej i polskiej vs. kłamstwo wiersza stalinowskiego poety Campo di Fiori.

  Więcej choćby w wikipedii: pl.wikipedia.org/wiki/Żydowski_Związek_Wojskowy

  Nie tylko więc chodzi o zamordowanych bohaterów jak Pilecki i Fieldorf, jak Inka, ale też i poległych i skazanych na zapomnienie Apfelbauma i Frenkla.

  Panie redaktorze MIchnik!!!!

  ---przeciw manipulacji---

  jakprzetlumaczyc.blogspot.com/2013/02/wikipedia-manipulacjaabsulutna-zenada.html

 • kurtz71

  Oceniono 4 razy 0

  GAZETO.. Panie Dawidzie Warszawski..... Pisałem do Pana gdy Pan insynuował, że jestem antysemitą.

  Dziś jest dzień żołnierzy wyklętych.... Dzień Żydowskiego Związku Wojskowego, dzień powstańców w Getcie!!!! Tych co wywiesili żydowską i polską flagę, którzy szli razem z AK do boju, czemu chcecie zaprzeczyć.
  Ja ich uczczę jeśli wy ich chcecie zapomnieć i skreślić z historii.
  To jest skandal, Panie Dawidzie Warszawski.

  Wy o Roży Luksemburg, agencie sowieckim.
  =================
  Nie podoba mi się też, drodzy dziennikarze, rozmywanie afery zmowy cenowej w polskim budownictwie drogowym. Możemy mówić o kradzieży miliardów....a Wy o tym że irlandczycy kradli cement?
  Mało to wiarygodne, jakos ci Irlandczycy na wszelkich innych inwestycjach na świecie nie kradli cementu....

  ---PRZECIW MANIPULACJI---
  jakprzetlumaczyc.blogspot.com/2013/02/wikipedia-manipulacjaabsulutna-zenada.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje