Rosyjski meteoroid, nim spadł na Ziemię, "uległ kolizji w kosmosie. Stąd jego rozpad i wybuch"

Rosyjski meteoroid rozpadł się 15 lutego nad Czelabińskiem prawdopodobnie dlatego, że wcześniej - w kosmosie - uległ kolizjom z innymi ciałami niebieskimi. Tak twierdzi rosyjski naukowiec z instytutu, gdzie badane są fragmenty meteorytu, które spadły na Ziemię. Twierdzi, że to właśnie wcześniejsze uszkodzenia spowodowały późniejszą eksplozję i falę uderzeniową.
- Meteoroid, zanim wszedł w atmosferę, zderzał się w kosmosie z innymi ciałami niebieskimi. Prawdopodobnie to spowodowało jego dezintegrację czy fragmentację, której skutkiem była ta potężna eksplozja - powiedział profesor Erik Galimow z Instytutu Geochemii i Chemii Analitycznej im. Władimira Wernadzkiego w Moskwie. To do tej placówki badawczej trafiły do analizy fragmenty meteorytu, które spadły na Ziemię w okolicach Czelabińska 15 lutego.

Ognista kula nad Czelabińskiem

Tego dnia internet zalały filmiki z meteorem nagrane kamerami samochodowymi przez Rosjan. . Kosmiczny bolid rozpadł się nad południowym Uralem, 2 tys. km od Moskwy. Telefony komórkowe przestały działać, w autach włączały się alarmy, pękały szyby w oknach. Rannych zostało ponad 1100 osób, ludzie wpadli w panikę. Eksplozja i fala uderzeniowa, która po niej nastąpiła, spowodowały obrażenia u 1147 osób, w tym 259 dzieci.

"Nie zawsze upadkowi meteorytów towarzyszą takie wybuchy"

Władze obwodu czelabińskiego, gdzie powstały największe szkody, podały, że w regionie fala uderzeniowa po wybuchach uszkodziła ok. 3 tys. domów mieszkalnych, 361 szkół i przedszkoli oraz 34 szpitale i przychodnie lekarskie. Powierzchnię rozbitych szyb oszacowano na 200 tys. m kw. Całość strat materialnych oceniono na ponad 1 mld rubli (ok. 33 mln dolarów).

Komentując falę uderzeniową i zniszczenia w rozmowie z agencją Ria Nowosti, prof. Galimow stwierdził, że "nie zawsze upadkowi meteorytów towarzyszą takie wybuchy".

Rosyjscy naukowcy podali, że przed wejściem w atmosferę ziemską meteoroid ważył ok. 10 ton, spadał w tempie 30 km na sekundę, a następnie rozpadł się na części na wysokości 30-50 km nad Ziemią. Jednak według NASA miał 17 m szerokości i ważył ok. 10 000 ton. Przy wejściu w atmosferę wyemitował ok. 500 kiloton energii. Dla porównania bomba atomowa, która spadła na Hiroszimę, miała siłę 12-15 kiloton.

Meteor, meteoroid, meteoryt. Co oznacza każde z tych pojęć?

Więcej o:
Komentarze (102)
Rosyjski meteoroid, nim spadł na Ziemię, "uległ kolizji w kosmosie. Stąd jego rozpad i wybuch"
Zaloguj się
 • rezun-one

  Oceniono 147 razy 71

  Rosjanie kłamią, były dwa wybuchy.
  Meteor ważył 10 ton, reszta 9 990 ton w/g NSA to trotyl i hel.
  Jeden wybuch skierował meteor ku ziemi a drugi rozpylił hel, zaszkodził też meteorowi.
  Tak orzekli znani amerykańscy eksperci.

 • wj_2000

  Oceniono 53 razy 51

  @felicjan.dulski
  Jeżeli prędkość była 30km/s to jest to STO, a nie "kilka" M. Ilość przechodzi w jakość:-). Meteoroid generował potężną moc fali uderzeniowej na DŁUGIM dystansie. Stąd, mimo całkowitej energii równej wielu bombom atomowym, gęstość energii, czy inaczej ilość energii docierającej do każdego z wielu obiektów na ziemi była w gruncie rzeczy niewielka! Zgniotło jeden rozklekotany dach i wybiło dużo szyb.
  Ponadto, fala uderzeniowa rozchodzi się pod określonym kątem (zależnym od stosunku prędkości obiektu do prędkości dźwięku), dlatego do określonego obserwatora dochodzi KRÓTKOTRWAŁY huk z określonego miejsca trajektori.
  Różni obserwatorzy słyszą huk z różnych miejsc w różnych chwilach, ale KAŻDEMU się wydaje iż to raz coś pieprznęło.
  Końcowy rozbłysk optyczny był efektowny, ale do czasu owego rozbłysku bolid stracił już większość swojej energii.
  Wbrew pozorom, w bolidzie NIE BYŁO innej energii niż kinetyczna, materiał bolidu to nie materiał wybuchowy!
  Ja oceniam, że w pewnym momencie rozgrzewające się wnętrze bolidu (wolniej niż powierzchnia odparowująca na całej długości meteoru) osiągnęło temperaturę topnienia i gwałtownie ROZPADŁO się na wiele fragmentów (kropel?).
  Przy rozbiciu ciała dużego na wiele małych gwałtownie rośnie całkowita POWIERZCHNIA i tym samym
  rośnie opór i tempo tracenia resztek energii kinetycznej. Z dużej powierzchni emitowane jest światło. To była ta kula ognia. Już dość niegroźna, swoją drogą.

 • dziadekjam

  Oceniono 38 razy 28

  "Jednak według NASA miał 17 m szerokości i ważył ok. 10 000 ton..."
  =======================================================
  Zazwyczaj, jeżeli podaje się tylko jeden wymiar, to podaje się największy, czyli długość. Czym więc szczególnym wyróżniła się szerokość, że to właśnie ją podano pomijając dwa pozostałe wymiary?

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 31 razy 19

  "Rosyjski meteoroid rozpadł się 15 lutego nad Czelabińskiem prawdopodobnie dlatego, że wcześniej - w kosmosie - uległ kolizjom z innymi ciałami niebieskimi. Tak twierdzi rosyjski naukowiec z instytutu, gdzie badane są fragmenty meteorytu, które spadły na Ziemię. "

  To przeciez jasne. Zderzyl sie z kosmiczna mgla. A potem z kosmiczna brzoza.
  _______________________________________

  img801.imageshack.us/img801/9643/analizazamachu.jpg

 • jacek.placek.pl

  Oceniono 29 razy 17

  "meteor ważył", "meteor zderzał się", ...

  Brak słów.
  Zjawisko na niebie waży?
  Autorze, co to jest meteor?
  Nie wiesz?
  To przeczytaj:
  pl.wikipedia.org/wiki/Meteor
  I teraz powinieneś wiedzieć, co wpada w atmosferę a co spada.
  I co widać na niebie.

  Co artykuł podpisany pseudonimem Mig, to takie gafy...

 • szymek_50

  Oceniono 14 razy 14

  Przypadek. Równie dobrze mógł wylądować na Placu Defilad, albo na Wiejskiej w Warszawie.

 • pis_wyslemy_na_inna_planete

  Oceniono 34 razy 12

  .

  Czyli co .... zestrzelony ??? ___ jak widać , nie tylko u nas są fascynaci bzdurnych teorii a przodują w nich dziwni naukowcy .
  Nie dość , że "zderzył" się z Ziemią to po drodze trafił w ciut mniejszy "okruch" ...... kontakt z Biniedą wskazany i to jak najszybciej ...

  .

 • lfdy

  Oceniono 13 razy 11

  "Rannych zostało ponad 1100 osób udzie w padli w panikę." :]

 • petramark

  Oceniono 12 razy 10

  1. Policzmy energię kinetyczną Em bolidu.
  dane: m=10000 kg
  v=30000m/s
  Em = m x v^2/2 = 4,5 x 10^12 J
  2. Policzmy masę trotylu dla równoważnego wybuchu trotylowego przy energii: Et = Em
  dane: wybuch 1 t trotylu > 4,2 X 10^9 J (za Wikipedią: pl.wikipedia.org/wiki/Trotyl)
  Et=Em/4,2 X 10^9 = 1000
  Czyli, że był to odpowiednik 1 kt trotylu. I - ponieważ w obliczeniach uwzględniono całkowitą energię kinetyczną meteoroidu, to nie cała dotrwała do wybuchu.
  Po efektach (szyby w odległości 10 - 15 km od centrum wybuchu) można być pewnym, że nie miał masy 10t lecz co najmniej - jak podaje NASA 10 000 t. Przy takiej masie energia wybuchu może osiągnąć ok. 2 x 10^15 J, co daje odpowiednik trotylowy 480 kt. Dla odległości od centrum wybuchu 30 km. daje to (za www.atominfo.pl/atom7.html) nadciśnienie fali uderzeniowej rzędu 0,15 psi (8 mmHg), i wątpię, by od tak małego nadciśnienia szyby wypadły. Wniosek - również wysokość eksplozji jest błędna. Pierwsze doniesienia mówiły o wysokości 5 -10 km i przy takiej szyby (co najmniej) już lecą (5 - 1 psi).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX