Rosyjski meteoroid, nim spadł na Ziemię, "uległ kolizji w kosmosie. Stąd jego rozpad i wybuch"

28.02.2013 08:50
Rosyjski meteoroid rozpadł się 15 lutego nad Czelabińskiem prawdopodobnie dlatego, że wcześniej - w kosmosie - uległ kolizjom z innymi ciałami niebieskimi. Tak twierdzi rosyjski naukowiec z instytutu, gdzie badane są fragmenty meteorytu, które spadły na Ziemię. Twierdzi, że to właśnie wcześniejsze uszkodzenia spowodowały późniejszą eksplozję i falę uderzeniową.
- Meteoroid, zanim wszedł w atmosferę, zderzał się w kosmosie z innymi ciałami niebieskimi. Prawdopodobnie to spowodowało jego dezintegrację czy fragmentację, której skutkiem była ta potężna eksplozja - powiedział profesor Erik Galimow z Instytutu Geochemii i Chemii Analitycznej im. Władimira Wernadzkiego w Moskwie. To do tej placówki badawczej trafiły do analizy fragmenty meteorytu, które spadły na Ziemię w okolicach Czelabińska 15 lutego.

Ognista kula nad Czelabińskiem

Tego dnia internet zalały filmiki z meteorem nagrane kamerami samochodowymi przez Rosjan. . Kosmiczny bolid rozpadł się nad południowym Uralem, 2 tys. km od Moskwy. Telefony komórkowe przestały działać, w autach włączały się alarmy, pękały szyby w oknach. Rannych zostało ponad 1100 osób, ludzie wpadli w panikę. Eksplozja i fala uderzeniowa, która po niej nastąpiła, spowodowały obrażenia u 1147 osób, w tym 259 dzieci.

"Nie zawsze upadkowi meteorytów towarzyszą takie wybuchy"

Władze obwodu czelabińskiego, gdzie powstały największe szkody, podały, że w regionie fala uderzeniowa po wybuchach uszkodziła ok. 3 tys. domów mieszkalnych, 361 szkół i przedszkoli oraz 34 szpitale i przychodnie lekarskie. Powierzchnię rozbitych szyb oszacowano na 200 tys. m kw. Całość strat materialnych oceniono na ponad 1 mld rubli (ok. 33 mln dolarów).

Komentując falę uderzeniową i zniszczenia w rozmowie z agencją Ria Nowosti, prof. Galimow stwierdził, że "nie zawsze upadkowi meteorytów towarzyszą takie wybuchy".

Rosyjscy naukowcy podali, że przed wejściem w atmosferę ziemską meteoroid ważył ok. 10 ton, spadał w tempie 30 km na sekundę, a następnie rozpadł się na części na wysokości 30-50 km nad Ziemią. Jednak według NASA miał 17 m szerokości i ważył ok. 10 000 ton. Przy wejściu w atmosferę wyemitował ok. 500 kiloton energii. Dla porównania bomba atomowa, która spadła na Hiroszimę, miała siłę 12-15 kiloton.

Meteor, meteoroid, meteoryt. Co oznacza każde z tych pojęć?

Zobacz także
Komentarze (102)
Zaloguj się
 • 44rodowicz

  Oceniono 2 razy 0

  Znamy stanowisko Rosjan, znamy stanowisko NASA , ale czy ktoś zna stanowisko zespołu Maciarewicza??
  Czy już zmierzono pancerną teleskopowo wyrastającą brzozę?? Czy zbadano szczątki na zawartość trotylu?
  Bez stanowiska Antoniego Maciarewicza wszelkie opinie i oceny nie są miarodajne.

 • wojtczakigor

  Oceniono 3 razy -1

  Meteoroid nie uległ kolizji z innymi ciałami niebieskimi. W kosmosie przeprowadzono na niego zamach. Trzeba szybko powołać komisję śledczą w tej sprawie. Przewodniczący - oczywiście Antoś M. Gdy widzę na zdjęciach w sieci jego oczy, tak ufnie i tęsknie wypatrujące rozumu plus ten błysk zacietrzewienia, to jestem pewien że i ten "zamach" błyskawicznie wyjaśni. Nie wiem tylko, czy w kosmosie rosną brzozy, bo bez nich to od razu będzie poszukiwanie trotylu.

 • jansoch

  Oceniono 2 razy 0

  To może być przeprowadzony eksperyment wybuchu na dużej wysokości małego ładunku termojądrowego.

 • wolnemiastoursynow

  0

  Cholera! W trzeciej minucie słychać strzały! Czy nikt tego nie zauważył?

 • ucago

  0

  Pewnie trafił we fragment brzozy smoleńskiej, która Rosjanie wystrzelili w kosmos żeby ślady zatrzeć. Ale bozia czuwa i posłała ją z powrotem.

 • 1p.3.15

  0

  Zanim upadł na ziemię uderzył w brzozę, której zresztą nie było.

 • qazokm

  0

  Jedni mówią 10 ton, drudzy 10.000 ton....
  Prawie to samo.
  Cała reszta to hipotezy z kapelusza.

 • myszykiszek

  0

  "Rosyjski meteoroid rozpadł się 15 lutego nad Czelabińskiem"

  No to teraz zaczną się procesy o przymiotnik "rosyjski"...

 • mvoda

  0

  wysokie te brzozy pod czelabińskiem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje