Tusk i Gowin spotkali się w cztery oczy. Minister miał usłyszeć, że albo sam odejdzie, albo go wyrzucą

Jarosław Gowin i premier Donald Tusk Sejmie

Jarosław Gowin i premier Donald Tusk Sejmie (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Na dzisiejszym spotkaniu zarząd Platformy będzie rozmawiał o przyszłości partii. Jak usłyszała ?Gazeta Wyborcza?, w ugrupowaniu podejrzewa się, że będzie to dla Donalda Tuska okazja do rozprawienia się z Jarosławem Gowinem i utarcia nosa Grzegorzowi Schetynie. We wtorek premier spotkał się ze swoim ministrem sprawiedliwości w cztery oczy i miał mu zakomunikować, że albo poda się on do dymisji, albo zostanie wyrzucony z rządu.
Według polityka bliskiego premierowi zeszłotygodniowe spotkanie klubu PO w KPRM służyło wysondowaniu, na ile szabel w partii Gowin może naprawdę liczyć. - Okazało się, że ta liczba nie jest imponująca. Z Gowinem wyszliby z partii najwyżej John Godson i Jacek Żalek - mówi "Gazecie" ten sam polityk. I dodaje, że ich odejście nie byłoby problemem, bo kilku członków Ruchu Palikota zgłosiło chęć przejścia do Platformy.

Według innych polityków głównym problemem Tuska jest jednak Grzegorz Schetyna, którego szef rządu uważa za lidera "wewnątrzpartyjnej opozycji". W kancelarii nie spodobała się jego sugestia, by rozdzielić funkcje premiera i szefa partii. W Platformie jego słowa potraktowano jako sygnał, że nie wyklucza on kandydowania za rok na przewodniczącego ugrupowania.

Schetyna tymczasem ma za sobą kilka mocnych regionów. To dlatego Tusk, który z kolei uwielbiany jest przez partyjne doły, zapowiedział już, że chciałby, by kolejnego szefa PO wybrano w bezpośrednim głosowaniu wszystkich członków. Były wicepremier nie miałby w takim starciu szans, a przegrana oznaczałaby osłabienie jego pozycji. Dlatego, jak dowiedziała się "GW", najprawdopodobniej do takich wyborów nie stanie, tylko postawi na wzmocnienie funkcji sekretarza generalnego.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (433)
Tusk i Gowin spotkali się w cztery oczy. Minister miał usłyszeć, że albo sam odejdzie, albo go wyrzucą
Zaloguj się
 • mawohe

  Oceniono 579 razy 377

  Gowin zamiast zająć się sądami to zajął się katechezą. Efekt jest taki, że zrobił bałagan w sądownictwie, a katecheza na zdrowie mu nie wyjdzie.

 • fakiba

  Oceniono 488 razy 228

  Ciekawe czy ktoś będzie płakał po Gowinie chyba nie mała strata a raczej duży zysk

 • papaleone

  Oceniono 291 razy 161

  Gdyby Tusk czytał gazety.
  To już dwa lata temu wyrzucił by tego ministranta.
  Sam sobie winien.

 • syngefco

  Oceniono 331 razy 149

  Pan Gowin nie powinien w ogóle startować w jakichkolwiek wyborach z list PO. Pan Gowin to konserwatysta taki typowy pisior. Jeżeli chce żyć w Średniowieczu to niech zamknie się w klasztorze całym Opus Dei. Mam przyjaciół w kilku zakątkach Europy, sam mieszkam w Czechach, wymieniamy się poglądamy polityczno - gospodarczymi i WSZYSCY jesteśmy zgodni, że Pan Gowin, nie tylko szkodzi PO, ale głównie Polsce. Gdyby nie ten człowiek, wiele inicjatyw wewnątrz partyjnych w PO albo byłoby już zatwierdzonych przez Sejm, albo przynajmniej dyskutowanych. Ten człowiek z partii liberalnej zrobił partię konserwatywno - liberalną, ze szkodą głównie dla społeczeństwa, a dopiero później dla PO.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 271 razy 129

  I bardzo dobrze, najslabsze ogniwa trzeba eliminowac jak najszybciej

 • mzaketiw

  Oceniono 152 razy 126

  A dlaczago Tusk mianował Gowina? Czy tylko żeby wzmocnić prawą nogę w PO. Czy jakieś inne wewnętrzne gry w PO?
  Porządnego min Kwiatkowskiego odsunął a wcześniej jeszcze Ćwiąkalskiego.
  Sam sobie problem wyhodował

 • haen2010

  Oceniono 273 razy 41

  Myślę, że niewielu już obchodzi, co zrobi ten gdański bubek żeby poprawić swój wizerunek w oczach wyborców. Cała platforma przekroczyła już swój Rubikon razem z moczymordami z PSL - ich serdecznymi kumplami od łupienia kieszeni Polaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje