Tusk i Gowin spotkali się w cztery oczy. Minister miał usłyszeć, że albo sam odejdzie, albo go wyrzucą

28.02.2013 06:00
Jarosław Gowin i premier Donald Tusk Sejmie

Jarosław Gowin i premier Donald Tusk Sejmie (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Na dzisiejszym spotkaniu zarząd Platformy będzie rozmawiał o przyszłości partii. Jak usłyszała "Gazeta Wyborcza", w ugrupowaniu podejrzewa się, że będzie to dla Donalda Tuska okazja do rozprawienia się z Jarosławem Gowinem i utarcia nosa Grzegorzowi Schetynie. We wtorek premier spotkał się ze swoim ministrem sprawiedliwości w cztery oczy i miał mu zakomunikować, że albo poda się on do dymisji, albo zostanie wyrzucony z rządu.
Według polityka bliskiego premierowi zeszłotygodniowe spotkanie klubu PO w KPRM służyło wysondowaniu, na ile szabel w partii Gowin może naprawdę liczyć. - Okazało się, że ta liczba nie jest imponująca. Z Gowinem wyszliby z partii najwyżej John Godson i Jacek Żalek - mówi "Gazecie" ten sam polityk. I dodaje, że ich odejście nie byłoby problemem, bo kilku członków Ruchu Palikota zgłosiło chęć przejścia do Platformy.

Według innych polityków głównym problemem Tuska jest jednak Grzegorz Schetyna, którego szef rządu uważa za lidera "wewnątrzpartyjnej opozycji". W kancelarii nie spodobała się jego sugestia, by rozdzielić funkcje premiera i szefa partii. W Platformie jego słowa potraktowano jako sygnał, że nie wyklucza on kandydowania za rok na przewodniczącego ugrupowania.

Schetyna tymczasem ma za sobą kilka mocnych regionów. To dlatego Tusk, który z kolei uwielbiany jest przez partyjne doły, zapowiedział już, że chciałby, by kolejnego szefa PO wybrano w bezpośrednim głosowaniu wszystkich członków. Były wicepremier nie miałby w takim starciu szans, a przegrana oznaczałaby osłabienie jego pozycji. Dlatego, jak dowiedziała się "GW", najprawdopodobniej do takich wyborów nie stanie, tylko postawi na wzmocnienie funkcji sekretarza generalnego.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

PYTANIE Według medialnych doniesień, Donald Tusk będzie chciał skłonić Jarosława Gowina do odejścia z rządu, jeśli ten sam nie zrezygnuje ze stanowiska. To byłby dobry ruch premiera?

 • Tak, Gowin ze swoimi konserwatywnymi poglądami nie pasuje do PO i rządu
 • Tak, bo na jego działaniach i wypowiedziach traci koalicja
 • Nie, Jarosław Gowin jest dobrym ministrem i nie ma powodu, by odchodził ze stanowiska
 • Nie, problemem dla PO nie jest Gowin, ale Grzegorz Schetyna - lider największej frakcji wewnątrz PO
Zobacz także
Komentarze (433)
Zaloguj się
 • pseudo12345

  Oceniono 1 raz 1

  Co to za dyktatura? Autorzy przedkładają w sejmie opracowane projekty ustaw nie interesując się nawet czy są zgodne z konstytucją. Nikt ich za to nie ściga, nikt nie ma do nich o to pretensji. Jedynie Minister Sprawiedliwości występuje o opinie w tej sprawie i informuje sejm o niezgodności projektów z najważniejszym aktem prawnym. I co? I będzie musiał odejść!!!! To jest aż nieprawdopodobne. Zresztą nagonka na Ministra trwa w najlepsze od początku. Jest wielu bardzo zainteresowanych odejściem Ministra. Minister wspomniał o sitwach......

 • aciulzwami

  Oceniono 3 razy 3

  brawo Gowin olej ciepłym moczem demokrację w wydaniu tego zakały naszego narodu obrońcę pedałow i lesbów pokaz że w tym kraju są wazniejsze sprawy niż legal ciot i lesbów

 • liczdo10

  Oceniono 2 razy 2

  Gowin odejdzie - deklaruję utratę 5 głosów przez PO. Wiem, że nie ma ich gdzie przenieść, więc albo poczekamy aż Gowin założy nową partię albo trzeba wynieść się stąd. Europa jest rozkołysana między skrajnościami w niebezpiecznym przechyle w lewo. Trzeba wyjechać daleko

 • liczdo10

  Oceniono 1 raz 1

  Spotkanie w cztery oczy ale gazeta usłyszała... co chciała

 • wojtczakigor

  Oceniono 2 razy 2

  A jak tam z tworzeniem nowych miejsc pracy dla Polaków, rozruszaniem gospodarki? Przyjdzie do rządu ktoś, kto się tym wreszcie zajmie (oczywiście, w wolnych chwilach, po zadbaniu już o swój stołek)? Część Polaków podobno już straciła nadzieję i wyjechała, to wprawdzie jeszcze nie emigracja aż 25% społeczeństwa (jak na Litwie) ale powoli idziecie w tym kierunku, szkoda......

 • jantos51

  Oceniono 3 razy -3

  Premier Tusk dał sobie wsadzić na wysoki stołek wtykę watykańską. Pan Gowin rozkłada polskie sądownictwo nie konsultując z nikim swoje decyzje. Jak to mozliwe w demokkratycznym kraju.

 • razb1947

  Oceniono 2 razy 2

  Gowin powinien już dawno odejść z PO partii nieudaczników,złodziei i oszustów i przejść do najlepszej partii jaką jest PIS który już nie długo przejmie władzę na czele z Jarosławem Kaczyńskin.

 • jkal

  Oceniono 3 razy 1

  toż to zaMOrdyzm jakowyś faszystowski we władzach PO królóje, na MOdłę PZPRu

 • azazello30

  Oceniono 4 razy 4

  Może w końcu Pan Premier i reszta przestała by się żreć między sobą i pomyślała o zwykłych ludziach, którzy ledwo wiążą koniec z końcem? Wstydu nie mają i tyle!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje