Mazowiecki: Słucham czasem Radia Maryja. To przerażające

27.02.2013 21:20
Jako bardzo odważny ocenił Tadeusz Mazowiecki artykuł dominikanina, ojca Ludwika Wiśniewskiego w ostatnim "Tygodniku Powszechnym", w którym duchowny pisze, że polski Kościół jest niszczony przez ojca Tadeusz Rydzyka. Były premier bardzo krytycznie wypowiedział się o mediach redemptorysty. O tym, co słyszy w Radiu Maryja, Mazowiecki powiedział, że jest "przerażające", a o TV Trwam, że jej przekaz jest jednostronny i nieprawdziwy.
Tadeusz Mazowiecki był dziś gościem Moniki Olejnik w "Kropce nad i" w TVN 24. Dziennikarka wywołała temat artykułu o. Wiśniewskiego. Przypomniała jedną z jego tez, że o. Rydzyk niszczy nie tylko Kościół ale i biskupów przez to, że "ciągle szuka wroga, który nie chce mu dać koncesji na TV Trwam". - Z tego artykułu wynika, że o. Rydzyk wprowadza w błąd rzesze słuchaczy i wyprowadza je na ulice. Wprowadza też w błąd biskupów, którym Jan Dworak [przewodniczący KRRiTV - przyp. red.] jawi się - tak jak biskupowi Depo - jako człowiek niestojący po stronie prawdy tylko ideologii, która próbuje sprawy religii chrześcijańskiej zepchnąć do getta.

Tadeusz Mazowiecki odpowiedział, że Dworak wcale tego nie próbuje, gdyż na multipleksie przewidziane jest jedno miejsce dla radiostacji o charakterze religijnym, katolickim. - Chodzi tylko o to, żeby była to telewizja niepolityczna - stwierdził były premier.

"Przerażające, jednostronne"

Olejnik następnie zapytała polityka, czy zgadza się z opinią, że działanie o. Rydzyka jest jak robak, który toczy polski Kościół? Mazowiecki odpowiedział: - Ja słucham czasem Radia Maryja i rzeczywiście jest to przerażające. Oglądam TV Trwam i jest jednostronna. O Polsce dzisiejszej mówi się tam tylko w kategoriach negatywnych. Przedstawia się Polskę jako kraj stający na krawędzi jakiejś katastrofy, nie mówiąc już o zagrożeniach dla Kościoła, które ktoś specjalnie tworzy. Więc pod tym względem przekaz jest nie tylko jednostronny, ale i nieprawdziwy.

Mazowiecki podkreślił, że artykuł ojca Wiśniewskiego jest odważny i napisany z wielka troską o Kościół. - Mówi bardzo krytycznie o Radiu Maryja i TV Trwam od strony politycznej. Natomiast jeśli chodzi o stronę religijną, przyznaje im walory. Wyjaśnia, też bardzo wiele ze sprawy miejsca na multipleksie, że to nie jest żadna specjalna szykana - powiedział.

Episkopat nie powinien ignorować głosu ojca Wiśniewskiego

Były premier zauważa też, że o. Wiśniewski "z wielka odwagą i odpowiedzialnością za słowo" pokazuje manipulacje, gdy Radio Maryja przekazuje inne słowa niż te, jakie wychodzą ze Stolicy Apostolskiej. - Wielki smutek był, gdy prymas Glemp próbował interweniować i nic z tego nie wyszło. Myślę, że artykuł ojca Ludwika jest bardzo poważny i Episkopat nie powinien ignorować takich głosów.

Komentując słowa Lecha Wałęsy, który stwierdził, że o. Rydzyk nie powinien dostać koncesji, bo "byłoby to tak, jakby dać małpie brzytwę", Mazowiecki powiedział: KRRiTV nie ocenia wniosków od strony merytorycznej tylko formalnej i tym się będzie kierować. No, ale Wałęsa oczywiście może mieć swój pogląd.

Zobacz także
Komentarze (475)
Zaloguj się
 • kararaka

  Oceniono 1 raz 1

  Słucha radia a ciekawe czy płaci za słuchanie i czy płaci za oglądanie TV Trwam? Czy liczy na drapane?

 • 1europejczyk

  Oceniono 1 raz 1

  To u nich jest chyba genetyczne: oni już tak mają: niezaleznie od miejsca, czasow i systemów politycznych w których żyją i co jest szczególnie dla nich charakterystyczne, od posiadanych, a raczej całkowitego braku odpowiednich kompetencji.

  Ta ich potrzeba "uczestnictwa", która prowadzi zarowno na szafot , na szubienice, czy emigracje a w skrajnych przypadkach do bandyckich porachunków i pogromów jak i na szczyty władzy jest silniejsza niż cokolwiek innego.

  Niewykluczone, że podobnie jak przybieranie innych bardziej tubylczych nazwisk, wynika z nieustannego poczucia zagrożenia jako tej wyalienowanej nie tylko religią mniejszości

  W przypadku gdy trafiają na szafot, szubienice lub przymusowa emigracje, czy sa ofiarami pogromów z racji tej swojej chyba genetycznej (bo jeśli nie genetycznej to tej sprzedajnej) , bo niczym racjonalnym, oprócz nieodpartej chęci nie bezinteresownego zaistnienia, nieuzasadnionej "nad-aktywności" zapisują to na konto antysemityzmu nie dostrzegając tego ich własnego "wkładu" w tą tak powstałą, sprowokowaną przez nich sytuacje.

  To ich prymitywne i prostackie nierzadko krwawe cwaniactwo, jak każde, nieomal zawsze wcześniej czy później wychodzi przecież na jaw tyle, że ta zdobyta dzieki niemu pozycja w ich przypadku jest z reguły bardziej wyeksponowana a tym samym narażona na bardziej wrogą reakcje.

  Dlatego zresztą, i to bardziej było, z racji brutalność walki o władzę w innych niż demokratyczne systemach, niż jest , całkowicie zrozumiale, że nie rzadko to niepohamowane niczym parcie (do władzy ) kończy się dla nich tragicznie.

  Dlatego tez, z racji na swoje bezpieczeństwo, sa najczęściej obrońcami "demokracji", którą na ten swój cały czas ten sam prymitywny i prostacki cwaniacki sposób tak albo inaczej manipulują za pomocą zdominowanej czy to zawodowo czy prawem własności swojej w mediach nie tylko w naszym kraju pozycji.

  To oczywiście nie ma nic wspólnego z ani patriotyzmem (bo w takiej czy innej formie miało i ma miejsce na całym świecie ) ani z takimi czy innymi czasami w których żyją: to jest ta zakodowana gdzieś genetycznie, ta ich oczywiście nie bezinteresowna ale nieodparta potrzeba "uczestnictwa" niezależna od czasow ( feudalizm, niewolnictwa, kolonializmu, komunizmu, stalinizmu, kapitalizmu ) i od własnych przekonań i poglądów (których najczęściej nie mają ) i co jest szczególnie dla nich charakterystyczne od posiadanych, a raczej całkowitego braku odpowiednich kompetencji, który chętnie nadrabiają nad-gorliwością.

  Stad później biorą się te Szechtery, te Wolinskie, czy Bermany itd itd itd

  Ta ich, braci w wierze, za takim czy innym parawanem, nie bezinteresowna potrzeba "uczestnictwa" jest , jak już wspomniałem niezależna od przekonań czy posiadanych kompetencji.

  Co do poglądów i przekonań, jak się okazuje po kolejnym już po Baumanie, po Szechterre, po ap Wolińskiej, po ap Geremku, po ap Kuroniu itd itd itd ... przykładzie z Mazowieckim w naszym kraju to najzwyczajniej nie mają a żadnych, oprócz tych typowych dla żądnych zaszczytów i władzy oportunistów i konformistów korzystających z każdej słabości innych (jak ta nasza, naszego kraju po II WS) by za takim czy innym parawanem (na przykład patriotycznym) moc tylko "skutecznie uczestniczyć" .

  W najgorszych stalinowskich czasach Mazowiecki był "kimś" i dzisiaj w kraju w którym obowiązuje system nie tyle nawet odmienny, co wrogi tamtemu stalinowskiemu, rowniez pozostał "kimś" bo jest doradcą naszego prezydenta Komorowskiego.

  Przecież to się można porzygać!

 • mrs.courvoisier

  0

  towarzysz Mazowiecki z Mazowsza jest, a tu chodzi o całą Polskę

 • qwww

  Oceniono 2 razy 2

  ten dziad jest przerazający
  skur-wysyn, co szczuł na bp. Kaczmarka

 • aciulzwami

  Oceniono 3 razy 3

  ale jaja ...PO-laczki robią inkwizycję nad Rydzykiem wymiocinami prapremiera "mazowieckowego"MISZCZA grubej krechy....smród na świat czerwoną hołotą!

 • dudibudi

  Oceniono 4 razy 4

  Jeśli syn starego Mazowieckiego to czerwony zawzięty ku..as z Gazety Wyborczej....... , to kim jest jego ojciec ? Jak go wychował ? Jakie wartości mu przekazał ?..........Przecież oni wszyscy ,to czerwona pookrągłostołowa stalinowska hołota sprytnie ufarbowana na polskich patriotów.

 • r1111111

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawostka: "Przyszły premier III RP w szczytowym okresie stalinizmu wzywał do brutalnej rozprawy z "żołnierzami wyklętymi" i emigracją niepodległościową"
  Teraz rozumiem "grubą kreskę.
  Szkoda, że tej wiedzy o Panu Mazowieckim oraz Geremku nie mieliśmy na początku lat 80-tych.

 • 1europejczyk

  Oceniono 2 razy 2

  Czy pomijanie w swoi życiorysie kompromitującej przeszłości nie jest zwyczajnym oszustwem ?

  pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Mazowiecki
  Czy nie należałoby uzupełnić tego życiorysu Mazowieckiego o tą wspólnie z działaczem PAXu Zygmuntem Przytakiewiczem opublikowana książkę pt. "Wróg pozostał ten sam" !

  media.wnet.nowyekran.pl/post/88823,slawomir-cenckiewicz-o-mazowieckim
  Czy to nie jest dokładnie to samo co przerobiony na karierowiczowski użytek życiorys Balcerowicza w którym przez długi czas (nie sprawdzałem ostatnio) nie było "prestiżowej" posady wykładowcy w Instytucie Podstawowych Problemów Marksizmu Leninizmu przy Komitecie Centralnym "Polskiej" Zjednoczonej Partii Robotniczej ?

  Czy to "przeoczenie" to nie urąga wszystkim dotychczasowym wielbicielom Mazowieckiego ?

  Czy przez lata pomijając tamtą swoja "twórczość" On ich najzwyczajniej nie oszukał ?

  Czy można wierzyć życiorysowi np prezydenta Komorowskiego, że czegoś ze swojej "patriotycznej" przeszłości nie pominął ?

  Czy wiedział kogo zatrudnia i komu daje nasze najwyższe odznaczenia panstwowe Order Orla Białego ?

  A to nasze najwyższe odznaczenie Orla Białego tyle jest dzisiaj warte ile warci są stalinowscy poplecznicy którzy zostali nim uhonorowani : Szymborskiej, Mazowieckiego ..

  Czy to jest koniec tej listy czy z czasem dojdą "niespodziewanie" kolejne nazwiska ?

  Jak można wierzyć tej rządzącej naszym krajem od ćwierćwiecza okrągłostołowej hołocie ?

  Ciekawe co jeszcze ze swojej stalinowskiej aktywności przeoczyła w swoich życiorysach.

  Teraz już nie dziwi ta schizofrenia od ćwierćwiecza rządzących naszym krajem okrągłostołowych wypierdków honorujących i oprawców wśród których robili swoja kariery Mazowiecki, ap Geremek, Balcerowicz i ofiary pewnie tylko po to by zadowolić motłoch który wszystko kupi.

  I dziwić się ze ludzie tupią i gwiżdżą kiedy widza to zasrane "patriotyczne" pajacowanie ktorego jedynym celem jak się okazuje jest tylko i wyłącznie koryto !!

  Bo czym jak nie zwykła zdradą jest spontaniczne uczestnictwo dobrze jeśli tylko propagandzie kraju, ktorego namiestnictwo zostało nam narzucone stalinowskim terrorem a nie w karierowiczowskim szczuciu jednych rodaków zmęczonych wojną przeciwko drugim zagubionym w swoim świecie po przegranej przez nas wojnie ?

  Za taką kolaboracje we Francji w swoim czasie wieszano bez sądu !

  Czy w przyszłości nie trzeba dokładniej przeczesywać przeszłości naszego pchającego się do żłoba, do koryta "patriotycznego" establishmentu;( bo mówienie o elicie jest wyrazem niedorozwoju umysłowego).

  Jak mam wierzyć, że na przykład Tusk, Michnik, czy Komorowski, bo o LW nie ma co wspominać bo wiadomo, w swoim czasie nie wydal podobnego zdradzieckiego zgodnego z okopującym nasz kraj sowieckim najeźdźcą paszkwilu tyle tylko, ze akurat zapomnieli o nim w swoim życiorysie ?

 • artefakt-13

  Oceniono 6 razy -6

  Cieszę się, ze moja nie chęć i krytyka, od samego początku działalności o. Rydzyka, znajduje potwierdzenie tak światłych Ludzi, jak Pan premier Mazowiecki, ksiądz Wiśniewski i wielu innych, jak chociażby Pan mecenas Giertych. Nie tylko, Episkopat, ale i władze świeckie powinny powiedzieć temu pseudo duchownemu, stanowcze NIE! Przecież, on działa na szkodę Kraju i mając, niestety, wpływ na dość znaczną grupę, środowisko osób, może manipulując Nimi doprowadzić do poważnych społecznych, a może i politycznych konfliktów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje