Końskie mięso w parówkach z wołowiny odkryto w Rosji

27.02.2013 16:59

Fot. Joanna Dzikowska

Niezadeklarowane końskie mięso w parówkach przywiezionych do Rosji z Austrii znalazły służby weterynaryjne. W dokumentach podano, że parówki zrobiono w 100 proc. z wołowiny.
Koninę w parówkach odkryli inspektorzy Rosyjskiej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor). - Podczas badania partii parówek z wołowiny, przywiezionych transportem samochodowym z Europy, stwierdzono obecność DNA koni - przekazało źródło w Rossielchoznadzorze, które cytuje rosyjska agencja informacji gospodarczych Prime.

Według jej informatora parówki zostały wyprodukowane w zakładach mięsnych w Austrii. - W dokumentach podano, że parówki zrobiono w 100 proc. z wołowiny, jednak znaleziono w niej także koninę, mięso drobiowe i soję - podał rozmówca Prime. Badanie przeprowadzono w podległym Rossielchoznadzorowi laboratorium specjalnie przygotowanym do wykrywania koniny w dowolnych produktach spożywczych.

Skandal z końskim mięsem dodawanym do wołowiny wybuchł w styczniu w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Później koninę w wyrobach mięsnych, które nie powinny jej zawierać, znaleziono w wielu krajach europejskich.

W piątek Rossielchoznadzor poinformował, że w związku z tym, że produkty z koniną mogły dotrzeć na teren Rosji, zwrócił się do Komisji Europejskiej z prośbą o jak najszybsze przekazanie informacji o dochodzeniu w sprawie mięsa, w tym ujawnienie listy zakładów, których produkty zostały uznane za sfałszowane. Rossielchoznadzor wyraził zaniepokojenie z powodu, jak to określono, problemów w systemie kontroli przemieszczania się towarów na terenie Unii Europejskiej i przy ich wysyłaniu na eksport.

Zobacz także
Komentarze (50)
Zaloguj się
 • reality_show

  0

  A ja mam takie głupie pytanie. Czy mięso z muła, to też konina?

 • monop2

  0

  Żadnych parówek nie robi się w 100% z mięsa.

 • 2560a

  0

  Skad nagle tyle koniny ? Konie dawno przestaly byc uzywane na wsi.podaz koni sportowych czy rekreacyjnych
  Nie jest tak duza.

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 2

  Bzdury wypisujecie...

  Najwiecej oglądam telewizji rosyjskiej, a więc wasze komentarze przeglądam tylko dla humoru.
  Zdumiewa mnie najniższy w Europie poziom wiedzy o Federacji Rosyjskiej. Polacy mylą nawet ukraińską biedę z rosyjskim dobrobytem. Choć mam polski paszport, dużo podróżuję to egzotycznych krajów wypoczynkowych, przede wszystkim Egipt, Tunezja, Turcja, rzadziej Chiny, Tajlandia, Singapur...Wszędzie tam liczba Rosjan turystów jako odsetek obywateli Rosji jest wyższa albo przynajmniej porównywalna z odsetkiem najbogatszych krajów świata takich jak Niemcy, Japonia,, UK, francja , Włochy... Ponieważ do tego FR jest najludniejszym z tych krajów, to liczba rosyjskich turystów jest zdecydowanie najwyższa.... Biedaków z USA jest tylko zatrzęsienie w... Republice Czeskiej - w samej Pradze 60 000...

  Nie tylko turystyka...Spożycie mięsa na głowę z uwzględnieniem jakości - więcej ryb, wolowiny, baraniny, mniej drobiu i wieprzowiny - jest tam również DUŻO wyższe niż w Polsce.

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy -2

  Tusk zrobił przekręt z żywnością na cala Europe ze zmielona końską padliną.
  Ciekawe jak zareagują jak dowiedzą się o soli drogowej i zatrutych jajkach, które ich nie minęły

  Genialny Tusk musiał mieć wspólników w UE.

  Za komuny jak powieszono jednego sku...syna,
  który dodawał papier toaletowy do pasztetowej,
  przekręty skończyły się

 • conn-x-5

  Oceniono 2 razy 2

  Naprawde niewiem oco ten krzyk.
  Przecie wiadomo ze kon, osiol ,mul to sa czytse zwierzeta.
  Jedza tylko czysta trawe.
  Pija tylko i wylacznie czysta wode.
  Osiol jak bedziesz przy nim pil wode z zrodla to dopiero po ponad 2 godzinach zacznie pic wode.
  Kon tosamo bedzie dmuchal na wode i dopiero jak stwierdzi ze czysta wypije.
  Niema bardziej brudnych zwierzat wszystkozracych jak swinia i kura-a ludzie za tym gownem przepadaja.

 • naw18

  Oceniono 2 razy 0

  Nie dopuszcza do sprzedaży - za duzo mięsa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje