Końskie mięso w parówkach z wołowiny odkryto w Rosji

27.02.2013 16:59

Fot. Joanna Dzikowska

Niezadeklarowane końskie mięso w parówkach przywiezionych do Rosji z Austrii znalazły służby weterynaryjne. W dokumentach podano, że parówki zrobiono w 100 proc. z wołowiny.
Koninę w parówkach odkryli inspektorzy Rosyjskiej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor). - Podczas badania partii parówek z wołowiny, przywiezionych transportem samochodowym z Europy, stwierdzono obecność DNA koni - przekazało źródło w Rossielchoznadzorze, które cytuje rosyjska agencja informacji gospodarczych Prime.

Według jej informatora parówki zostały wyprodukowane w zakładach mięsnych w Austrii. - W dokumentach podano, że parówki zrobiono w 100 proc. z wołowiny, jednak znaleziono w niej także koninę, mięso drobiowe i soję - podał rozmówca Prime. Badanie przeprowadzono w podległym Rossielchoznadzorowi laboratorium specjalnie przygotowanym do wykrywania koniny w dowolnych produktach spożywczych.

Skandal z końskim mięsem dodawanym do wołowiny wybuchł w styczniu w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Później koninę w wyrobach mięsnych, które nie powinny jej zawierać, znaleziono w wielu krajach europejskich.

W piątek Rossielchoznadzor poinformował, że w związku z tym, że produkty z koniną mogły dotrzeć na teren Rosji, zwrócił się do Komisji Europejskiej z prośbą o jak najszybsze przekazanie informacji o dochodzeniu w sprawie mięsa, w tym ujawnienie listy zakładów, których produkty zostały uznane za sfałszowane. Rossielchoznadzor wyraził zaniepokojenie z powodu, jak to określono, problemów w systemie kontroli przemieszczania się towarów na terenie Unii Europejskiej i przy ich wysyłaniu na eksport.

Zobacz także
Komentarze (50)
Końskie mięso w parówkach z wołowiny odkryto w Rosji
Zaloguj się
 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 102 razy 88

  WOW! To cud jakiś! W parówkach odkryto mieso! Powinni sie cieszyc!

 • dziadekjam

  Oceniono 94 razy 86

  Z parówkami sprzedawanymi w Polsce nie ma problemu, bo ani koniny, ani żadnego innego mięsa nie zawierają...

 • jan.szulc

  Oceniono 59 razy 53

  Znaleźli mięso w parówkach! To dopiero!

 • siwywaldi

  Oceniono 46 razy 40

  Przypomina mi się dowcip z czasów "kartkowego" mięsa i wedlin:
  Do sklepu rzemieślnik-masarz przywiózł do sprzedaży "bez kartek" "Pasztet z zająca". Zaciekawiony klient pyta co w nim jeszcze jest.
  - konina - odpowiada masarz.
  - a dużo ? - pyta klient
  - w proporcji pół na pół, tzn. jeden zajac na jednego konia.....

  Niestety parówki, z których w czasach PRL śmiano się że robione sa z nutrii kupowanych na fermach futerkowych, dziś maja skład "boski", tzn. że tylko sam Bóg wie co w nich jest.....

 • makuzy

  Oceniono 32 razy 32

  Jeszcze trochę potrwa kryzys a zaczną znajdować ludzinę w kotletach.

 • srool

  Oceniono 29 razy 23

  ...to po prostu wołowina jadła koninę ,,,,

 • bardzozimnylk

  Oceniono 38 razy 22

  Rosjanie którzy przyjeżdzają na zakupy do Polski twierdzą, że kiełbasiane "specjały" które kupują w biedronkach są wysmienite, bo u nich w kiełbasach to prawie sam łój i nie da się tego jesć.

 • supertlumacz

  Oceniono 25 razy 17

  Jak śmieli badać żywność z UE!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje