"Więcej dzieci, więcej pieniędzy". Prezydent proponuje nową ulgę podatkową

27.02.2013 12:30
Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Bronisław Komorowski proponuje wprowadzenie nowej ulgi podatkowej na dzieci; miałaby ona polegać na zwiększaniu kwoty dochodów wolnej od podatku w zależności od liczby dzieci w rodzinie. Prezydent zastrzegł, że takie rozwiązanie wymaga konsultacji z rządem.
Komorowski uczestniczy w debacie "Polak mały w przedszkolu i żłobku. Dostępność opieki - jakość edukacji". W spotkaniu zorganizowanym w Pałacu Prezydenckim bierze też udział pierwsza dama Anna Komorowska.

Prezydent w swoim wystąpieniu zaproponował odejście od obecnego systemu podatkowych ulg rodzinnych na rzecz nowych rozwiązań. - Obszar podatkowy warty jest oceny, przejrzenia, jako obszar potencjalnie najważniejszy z punktu widzenia skutecznego stymulowania sytuacji, by młodzi Polacy (...) chcieli mieć to pierwsze i drugie dziecko przynajmniej - mówił.

"Związane z pierwszym i drugim dzieckiem"

- Prosiłem o to, by - na zasadzie szukania rozwiązania, które można byłoby bezpiecznie zaproponować państwu polskiemu, także siłom politycznym - zespół ekspertów w Kancelarii Prezydenta zbudował koncepcję nowej ulgi podatkowej polegającej na zwiększaniu kwoty dochodów wolnej od podatku w zależności od liczby dzieci w rodzinie - poinformował prezydent. Jak dodał, powinno być to "związane przede wszystkim z pierwszym i drugim dzieckiem".

Komorowski zastrzegł, że wymaga to spokojnych konsultacji z rządem i ministrem finansów. - Ale wydaje mi się, że sam kierunek jest warty dzisiaj budowania akceptacji dla niego, pod warunkiem, że będzie realistyczny - podkreślił.

Można odliczyć 92,67 zł

Obecnie na każde dziecko z tytułu ulgi prorodzinnej można odliczyć 92,67 zł miesięcznie, wysokość ulgi nie zależy od sytuacji majątkowej rodziny. Do dochodów uzyskanych w 2013 r. zastosowane zostaną nowe przepisy, ograniczające ulgę na pierwsze dziecko. Z odliczenia nie będą mogły skorzystać rodziny z jednym dzieckiem, które uzyskują dochody ponad 9,3 tys. zł miesięcznie, czyli 112 tys. zł rocznie. Jeżeli ich dochody będą mniejsze, to od podatku można będzie odliczyć 92,67 zł miesięcznie.

Zobacz także
Komentarze (96)
"Więcej dzieci, więcej pieniędzy". Prezydent proponuje nową ulgę podatkową
Zaloguj się
 • szpak.nie

  Oceniono 154 razy 124

  Rząd dopiero co poznosił ulgi, a ten dopiero co to podpisał.
  A teraz chce św. Mikołaja udawać, żenada.

 • peloxxx

  Oceniono 106 razy 72

  Szkoda czasu by komentowac tego grafomana z najwieksza administracja swiata

 • kewiz

  Oceniono 97 razy 71

  No tytan intelektu, z ponadprzeciętnym refleksem! Przebudził się po roku, czy nawet po 2 latach!
  A gdzie był nasz Tytan Intelektu jak Rostowski rok temu ulgi znosił? Nie można było wtedy zaproponować zmian? Tylko trzeba było ponieść koszt wprowadzenia ustawy znoszącej ulgi - bagatela pewnie z 1 mln... Idź lepiej zapolować człowieku i już nie myśl, bo zostaniesz myśliwym.

 • dio62

  Oceniono 101 razy 67

  Ferdek Kiepski myśli, że jak zgolił wąsa to nikt go nie pozna

 • stachkaz47

  Oceniono 96 razy 62

  Skąd się mają brać dzieci jak bezrobotnemu tatusiowi nie staje z głodu.
  A opieka społeczna pomaga samej sobie.
  To jest tzn "samopomoc "
  Sami sobie pomagają.

 • socrates11

  Oceniono 57 razy 47

  Oooooch

  Nareszcie znak życia sztabu kilkuset

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 68 razy 38

  "to od podatku można będzie odliczyć 92,67 zł miesięcznie. "

  To daje "oszczednosc" na podatku okolo 200 zyla rocznie ............qrwa ile szmalu .......................

 • kwikkwak

  Oceniono 21 razy 19

  dzieci nie będzie bo młodzi nie mają pracy, albo mają prace za grosze i niestabilną sytuację zawodową. trzeba było więcej sprywatyzować..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje