"Więcej dzieci, więcej pieniędzy". Prezydent proponuje nową ulgę podatkową

27.02.2013 12:30
Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Bronisław Komorowski proponuje wprowadzenie nowej ulgi podatkowej na dzieci; miałaby ona polegać na zwiększaniu kwoty dochodów wolnej od podatku w zależności od liczby dzieci w rodzinie. Prezydent zastrzegł, że takie rozwiązanie wymaga konsultacji z rządem.
Komorowski uczestniczy w debacie "Polak mały w przedszkolu i żłobku. Dostępność opieki - jakość edukacji". W spotkaniu zorganizowanym w Pałacu Prezydenckim bierze też udział pierwsza dama Anna Komorowska.

Prezydent w swoim wystąpieniu zaproponował odejście od obecnego systemu podatkowych ulg rodzinnych na rzecz nowych rozwiązań. - Obszar podatkowy warty jest oceny, przejrzenia, jako obszar potencjalnie najważniejszy z punktu widzenia skutecznego stymulowania sytuacji, by młodzi Polacy (...) chcieli mieć to pierwsze i drugie dziecko przynajmniej - mówił.

"Związane z pierwszym i drugim dzieckiem"

- Prosiłem o to, by - na zasadzie szukania rozwiązania, które można byłoby bezpiecznie zaproponować państwu polskiemu, także siłom politycznym - zespół ekspertów w Kancelarii Prezydenta zbudował koncepcję nowej ulgi podatkowej polegającej na zwiększaniu kwoty dochodów wolnej od podatku w zależności od liczby dzieci w rodzinie - poinformował prezydent. Jak dodał, powinno być to "związane przede wszystkim z pierwszym i drugim dzieckiem".

Komorowski zastrzegł, że wymaga to spokojnych konsultacji z rządem i ministrem finansów. - Ale wydaje mi się, że sam kierunek jest warty dzisiaj budowania akceptacji dla niego, pod warunkiem, że będzie realistyczny - podkreślił.

Można odliczyć 92,67 zł

Obecnie na każde dziecko z tytułu ulgi prorodzinnej można odliczyć 92,67 zł miesięcznie, wysokość ulgi nie zależy od sytuacji majątkowej rodziny. Do dochodów uzyskanych w 2013 r. zastosowane zostaną nowe przepisy, ograniczające ulgę na pierwsze dziecko. Z odliczenia nie będą mogły skorzystać rodziny z jednym dzieckiem, które uzyskują dochody ponad 9,3 tys. zł miesięcznie, czyli 112 tys. zł rocznie. Jeżeli ich dochody będą mniejsze, to od podatku można będzie odliczyć 92,67 zł miesięcznie.

Zobacz także
Komentarze (96)
Zaloguj się
 • coppermind

  0

  93zł odliczenia od podatku po zamianie powinno zwiększać roczną
  kwotę wolną od podatku o 12*93/19% czyli co najmniej 5600zł za każde dziecko.

  rozsądna propozycja - jeśli każde dziecko będzie zwiększać kwotę wolną
  od podatku o co najmniej 8tyś zł - ale z jednym zastrzeżeniem - ulga dzielona
  po połowie na rodziców, żeby nie zwiększała dyktatury matki w domu, bo
  to skutkuje upośledzonymi dziećmi, które myślą jajnikami mamusi zamiast
  własnymi mózgami.

 • cudaktusk

  Oceniono 1 raz 1

  A ja proponuję prezydętowi słownik ortografdiczny

 • batnaidiotow

  Oceniono 1 raz 1

  93pln od dochodu tj. 20pln realnej kasy miesiecznie na jednego dzieciaka, przy 15pln stawki dziennej na wyzywienie psa w schronisku! Ludzie, przeciez to jest celowa polityka eksterminacji spoleczenstwa! Kto wybieral tych osobnikow, ktorzy nami rzadza?

 • batnaidiotow

  0

  Po pierwsze - wez sie z rzadem do roboty i pomyslcie o 800 tysiacach glodnych dzieci. Po drugie - kolejne haslo "pod publiczke." I teraz, jesli nie znajdzie rzad kasy to bedzie i tak dobrym wujkiem, bo chcial dac tylko donek z wincentym sie nie zgodzili. A dobrze wie, ze kasy nie ma. Tzn. jest ale dzieci musza byc glodne, aby nie bylo przyrostu demograficznego. Aby Polska wymarla.

 • marek_bernaciak

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ma opcji, w kraju, gdzie dzieci de facto utrzymują rząd i jego grabieżców, nie mają one prawa do bycia ani życia. POlityka rządu, dążąca do dostępności aborcji jest tego dowodem. I żadne "obietnice" nie zmienią tego. Tu trzeba zlikwidować obciążenia POdatkowe!

 • patriotaa

  Oceniono 1 raz 1

  prezydencie wsadz pan sobie gdzieś tą ulgę paro złotową. sprawcie by Polacy zarabiali tak jak Niemcy i nie wtedy starczy rodzicom na wychowanie dzieci by ich godziwie ubrać nakarmić i zapewnić w wakacje odpoczynek. Bo za 100 zł choćby się zesrał nie wykarmisz dzieci i nie ubierzesz . Taka jest prawda. Oszukaliście naród wyzyskiwaliście i nadal okradacie naród. A słyszał pan ze Polacy w Irlandii i Anglii płodzą dwa i pół raza więcej dzieci? a dlaczego? Bo tam maja godziwe zarobki i warunki do życia i wychowania dzieci.

 • argument777

  Oceniono 3 razy 3

  Nasze rządy szybko zapalają się do nowych pomysłów, tylko potem cichcem rakiem się z nich wycofują. A dziecko nie marchewka, nie rośnie rok. Efekt będzie taki, że na super ulgi rzucą się głównie rodziny patologiczne. Tylko czy na takiej "dzietności" nam zależy? Bo statystycznie raczej nie wyrastają w nich obywatele pracujący do 67 r.ż. i płacący sumiennie składki...

 • r0b0l

  Oceniono 1 raz 1

  wal się pajacyku

  to zwykla gra w chooja, niedawno Vincent zniosl ulgi, teraz Bronisław udaje że o coś tam walczy.
  Dzieci będa się rodzić ale w Londynie, ku chwale GB. A polandia wymrze śmiercią naturalną.
  Eksperyment pod nazwą Niepodlegla Polska własnie sie wybiera na emeryturę. I będzie pochowany bez trumny , pod płotem. Bo kasy nawet na pogrzeb nie zostało.
  Nikt nie będzie płakać

 • kazole

  Oceniono 1 raz 1

  Prezydent nic nie robi, pierwsza dama jeszcze mniej, pięcioro dzieci kasa leci a media piszą jaki jest wspanialy.
  21.12.2012 podpisał ten człowiek ustawę o GMO, to zamach na moje życie i zdrowie oraz moich potomków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje