Świadkowie o wycieku z platformy BP: Był nacisk na oszczędzanie czasu i pieniędzy

27.02.2013 06:32
20 kwietnia 2010 r. na platformie wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej doszło do wybuchu

20 kwietnia 2010 r. na platformie wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej doszło do wybuchu (Fot. Gerald Herbert AP)

Pierwsi świadkowie złożyli wczoraj zeznania w sprawie wycieku ropy naftowej z obsługiwanej przez koncern BP platformy wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku. Rząd USA i władze pięciu stanów domagają się od BP 21 mld USD odszkodowania. Jako pierwszy zeznawał Robert Bea, profesor inżynierii na Berkeley i znany ekspert, który na prośbę Białego Domu sporządził raport w sprawie wycieku, a przed 2005 r. pracował dla BP jako konsultant do spraw bezpieczeństwa.
Zdaniem Bea powodem wycieku ropy były "braki w dziedzinie bezpieczeństwa" wywołane chęcią osiągnięcia jak największych zysków przy jak najmniejszych kosztach. - Nie brakuje dowodów na ogromny nacisk (w BP), by oszczędzać czas i pieniądze, co odbiło się na bezpieczeństwie - powiedział. Naciskany przez prawnika BP ekspert przyznał, że koncern poczynił w ostatnich latach "znaczące wysiłki" w celu poprawienia standardów bezpieczeństwa, m.in. zainwestowano w szkolenia pracowników. Jednocześnie wskazał, że nowy system zarządzania bezpieczeństwem - przyjęty w 2008 roku, a więc dwa lata przed wyciekiem - został wdrożony tylko na jednej z siedmiu platform wiertniczych BP w Zatoce Meksykańskiej.

Jako drugi przed sądem wystąpił prezes BP ds. eksploracji, produkcji i rozwoju Lamar McKay. W swoich zeznaniach kładł nacisk przede wszystkim na to, że odpowiedzialność za wyciek w Zatoce Meksykańskiej spoczywa nie tylko na BP, ale również na właścicielu platformy, spółce Transocean, a także na dostawcy cementu użytego do zatamowania podwodnego odwiertu, firmie Halliburton. - Kluczowe dla mnie jest to, że jest to kwestia wspólnej odpowiedzialności - podkreślił McKay.

Rząd USA chce odszkodowania od BP

Rząd Stanów Zjednoczonych i władze pięciu stanów żądają od BP łącznie 21 mld dolarów, niezależnie od kwoty ok. 38 mld dol., które koncern zobowiązał się przekazać poszkodowanym. Prowadzone do ostatniej chwili rokowania w sprawie polubownego uregulowania sporu nie powiodły się. BP podaje, że do tej pory z 38 mld dolarów wypłacił już 23 mld.

W kwietniu 2010 roku na kontrolowanej przez BP platformie wiertniczej Deepwater Horizon nastąpił wybuch, który spowodował śmierć 11 osób i niekontrolowany wyciek ropy z podmorskiego złoża. Według władz państwowych do wód Zatoki Meksykańskiej przedostało się wtedy 4,9 mln baryłek ropy, natomiast BP twierdzi, że było to 3,1 mln baryłek.

Zobacz także
Komentarze (19)
Świadkowie o wycieku z platformy BP: Był nacisk na oszczędzanie czasu i pieniędzy
Zaloguj się
 • ben-oni

  Oceniono 27 razy 25

  Od kilku dni Wybiórcza podaje same stare i spleśniałe kotlety. Jakieś nieistotne plotki, informacje z najdalszych rejonów cywilizacji względnie rewelacje archeologiczne. CO CHCECIE UKRYĆ tym mydleniem oczu?
  Informacji politycznych i ekonomicznych z Europy jak na lekarstwo. O Bliskim Wschodzie w ogóle nie piszecie. Co w północnej Afryce, już spokój w Egipcie? Zamieszki w Bułgarii są mnie ważne od plotek o bracie Pistoriusa??

 • mille666

  Oceniono 14 razy 10

  spiskowe teorie eko-terrorystów: wszyscy wiemy, że koncerny dbają o środowisko!

  agent gazpromu

 • micro5

  Oceniono 5 razy 5

  Czy nie jest tak również przy organizacji przetargów że wygrywa najniższa cena nie jakość i koszty eksploatacji. Tylko imbecyl może tak określać warunki przetargu a takich idiotów mamy wielu

 • welarg

  Oceniono 6 razy 4

  Budowniczowie warszawskiego metra też przyoszczędzili na głębokości ścian szelinowych stacji. Jak zaczynają wypompowywac wodę z dna wykopu (nie da się betonować pod wodą), to wszystkie budynki naokoło mają "zapaść".

 • mariusz2010

  Oceniono 2 razy 2

  Znowu link niadekwatny do treści. Zacznicie wreszcie szanować czytelników.

 • pianistka32

  0

  JA BYM POWIEDZIAŁA ZE PODOBNA DO KSIĘŻNEJ KATIE

 • plumgazeta

  0

  A gdzie info o 100 zatrutych dzisiaj w polskiej fabryce>??

 • azosiolek

  Oceniono 4 razy -4

  @ben-oni
  Naucz się angielskiego i zacznij czytać Financial Times, tam piszą o ekonomii w Europie i nie tylko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje