Świadkowie o wycieku z platformy BP: Był nacisk na oszczędzanie czasu i pieniędzy

27.02.2013 06:32
20 kwietnia 2010 r. na platformie wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej doszło do wybuchu

20 kwietnia 2010 r. na platformie wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej doszło do wybuchu (Fot. Gerald Herbert AP)

Pierwsi świadkowie złożyli wczoraj zeznania w sprawie wycieku ropy naftowej z obsługiwanej przez koncern BP platformy wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku. Rząd USA i władze pięciu stanów domagają się od BP 21 mld USD odszkodowania. Jako pierwszy zeznawał Robert Bea, profesor inżynierii na Berkeley i znany ekspert, który na prośbę Białego Domu sporządził raport w sprawie wycieku, a przed 2005 r. pracował dla BP jako konsultant do spraw bezpieczeństwa.
Zdaniem Bea powodem wycieku ropy były "braki w dziedzinie bezpieczeństwa" wywołane chęcią osiągnięcia jak największych zysków przy jak najmniejszych kosztach. - Nie brakuje dowodów na ogromny nacisk (w BP), by oszczędzać czas i pieniądze, co odbiło się na bezpieczeństwie - powiedział. Naciskany przez prawnika BP ekspert przyznał, że koncern poczynił w ostatnich latach "znaczące wysiłki" w celu poprawienia standardów bezpieczeństwa, m.in. zainwestowano w szkolenia pracowników. Jednocześnie wskazał, że nowy system zarządzania bezpieczeństwem - przyjęty w 2008 roku, a więc dwa lata przed wyciekiem - został wdrożony tylko na jednej z siedmiu platform wiertniczych BP w Zatoce Meksykańskiej.

Jako drugi przed sądem wystąpił prezes BP ds. eksploracji, produkcji i rozwoju Lamar McKay. W swoich zeznaniach kładł nacisk przede wszystkim na to, że odpowiedzialność za wyciek w Zatoce Meksykańskiej spoczywa nie tylko na BP, ale również na właścicielu platformy, spółce Transocean, a także na dostawcy cementu użytego do zatamowania podwodnego odwiertu, firmie Halliburton. - Kluczowe dla mnie jest to, że jest to kwestia wspólnej odpowiedzialności - podkreślił McKay.

Rząd USA chce odszkodowania od BP

Rząd Stanów Zjednoczonych i władze pięciu stanów żądają od BP łącznie 21 mld dolarów, niezależnie od kwoty ok. 38 mld dol., które koncern zobowiązał się przekazać poszkodowanym. Prowadzone do ostatniej chwili rokowania w sprawie polubownego uregulowania sporu nie powiodły się. BP podaje, że do tej pory z 38 mld dolarów wypłacił już 23 mld.

W kwietniu 2010 roku na kontrolowanej przez BP platformie wiertniczej Deepwater Horizon nastąpił wybuch, który spowodował śmierć 11 osób i niekontrolowany wyciek ropy z podmorskiego złoża. Według władz państwowych do wód Zatoki Meksykańskiej przedostało się wtedy 4,9 mln baryłek ropy, natomiast BP twierdzi, że było to 3,1 mln baryłek.

Zobacz także
Komentarze (19)
Zaloguj się
 • ben-oni

  Oceniono 27 razy 25

  Od kilku dni Wybiórcza podaje same stare i spleśniałe kotlety. Jakieś nieistotne plotki, informacje z najdalszych rejonów cywilizacji względnie rewelacje archeologiczne. CO CHCECIE UKRYĆ tym mydleniem oczu?
  Informacji politycznych i ekonomicznych z Europy jak na lekarstwo. O Bliskim Wschodzie w ogóle nie piszecie. Co w północnej Afryce, już spokój w Egipcie? Zamieszki w Bułgarii są mnie ważne od plotek o bracie Pistoriusa??

 • mille666

  Oceniono 14 razy 10

  spiskowe teorie eko-terrorystów: wszyscy wiemy, że koncerny dbają o środowisko!

  agent gazpromu

 • micro5

  Oceniono 5 razy 5

  Czy nie jest tak również przy organizacji przetargów że wygrywa najniższa cena nie jakość i koszty eksploatacji. Tylko imbecyl może tak określać warunki przetargu a takich idiotów mamy wielu

 • welarg

  Oceniono 6 razy 4

  Budowniczowie warszawskiego metra też przyoszczędzili na głębokości ścian szelinowych stacji. Jak zaczynają wypompowywac wodę z dna wykopu (nie da się betonować pod wodą), to wszystkie budynki naokoło mają "zapaść".

 • mariusz2010

  Oceniono 2 razy 2

  Znowu link niadekwatny do treści. Zacznicie wreszcie szanować czytelników.

 • pianistka32

  0

  JA BYM POWIEDZIAŁA ZE PODOBNA DO KSIĘŻNEJ KATIE

 • plumgazeta

  0

  A gdzie info o 100 zatrutych dzisiaj w polskiej fabryce>??

 • azosiolek

  Oceniono 4 razy -4

  @ben-oni
  Naucz się angielskiego i zacznij czytać Financial Times, tam piszą o ekonomii w Europie i nie tylko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane