An-124 i Jak-42 zderzyły się na lotnisku w Kazaniu

An-124 'Rusłan' na lotnisku Jasionka pod Rzeszowem - 2012 r.

An-124 'Rusłan' na lotnisku Jasionka pod Rzeszowem - 2012 r. (Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta)

Do zderzenia doszło rano na płycie postojowej lotniska stolicy Tatarstanu, gdy ogromny transportowy An-124 pokonywał zakręt i staranował pasażerskiego Jaka-42. Nikt nie został ranny. Skutki wypadku usuwają służby ratownicze - informuje serwis lifenews.ru.
Na pokładzie An-124, który kończył lot z Uljanowska, było ośmiu członków załogi. Jak-42 stał pusty. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, piloci An-124 źle obliczyli promień skrętu i skrzydło ich samolotu uderzyło w jaka-42. Oba samoloty zostały zniszczone, potrzebują naprawy. Incydent nie wpłynął na rozkład lotów.

An-124 "Rusłan" to największy samolot transportowy na świecie. Pierwotnie był projektowany do transportowania mobilnych wyrzutni międzykontynentalnych pocisków balistycznych i broni ciężkiej.

Jak-42 został opracowany w latach 70. i 80. w celu zastąpienia przestarzałych technologicznie Tu-134. Podczas wojny w Afganistanie był stosowany przez wojska radzieckie. W historii tych samolotów odnotowano kilka poważnych katastrof, w tym śmierć drużyny hokejowej Lokomotivu we wrześniu 2011 r.

Zobacz także
 • MON wyda miliard na samoloty
 • Samolot rozbił się obok pasa startowego na lotnisku w Charleroi. Zginęło 5 osób, w tym trójka dzieci Katastrofa małego samolotu na lotnisku w Belgii. 5 osób nie żyje, w tym troje dzieci
 • Samolot musiał lądować, bo pasażer palił na pokładzie. Przewoźnik stracił 50 tys. dolarów
Komentarze (83)
An-124 i Jak-42 zderzyły się na lotnisku w Kazaniu
Zaloguj się
 • acototak

  Oceniono 115 razy 109

  Jeżeli oba samoloty zostały zniszczone, to naprawa niewiele pomoże, chyba że autor pisząc "zniszczone" miał na myśli "uszkodzone". :)

 • manekin1

  Oceniono 106 razy 102

  Cyt. "Oba samoloty zostały zniszczone, potrzebują naprawy." Czy temu dziecku z redakcji ktoś w szkole na jęz. polskim objaśniał co znaczy słowo "zniszczony"???

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 73 razy 73

  „Oba samoloty zostały zniszczone, potrzebują naprawy. ”

  Jeśli są zniszczone, to nie da się ich naprawić.
  Naprawia się tylko uszkodzone.
  ;>>>

  (pomijam całą resztę żenujących błędów w tym czymś...)

 • piotrek_c64

  Oceniono 32 razy 24

  To jest plagiat artykulu:
  lifenews.ru/news/111180
  Doslownie dodanych kilka slow dla "dramaturgii". Zmieniony zostal tylko troche pogrubiony tekst..z reszta kazdy sobie moze oryginal wrzucic do google translatora(autor zapewne z niego korzystal).
  Wstyd...

 • acototak

  Oceniono 44 razy 22

  Nieznani świadkowie słyszeli dwa wybuchy.

 • staszek_psychiatra

  Oceniono 14 razy 14

  jest jeszcze an225 miria - ciut większy. Jest jeszcze Hughes H-4 Hercules, zwany Spruce Goose. Ocywiście an 124 jest największym seryjnym samolotem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje