Miller: Palikot może czuć się nieswojo wśród socjalistów, którzy walczą z rajami podatkowymi

26.02.2013 08:05
Leszek Miller

Leszek Miller (Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta)

- Aleksander Kwaśniewski podejmował inicjatywy polityczne, które kończyły się klęską - mówi Leszek Miller w rozmowie z "Rzeczpospolitą". - Nikt nie oczekuje, że PO i PiS będą miały wspólną listę do europarlamentu. I nikt nie powinien oczekiwać wspólnej listy SLD i Ruchu Palikota - podkreśla.
- Przykro mi, że z powodu inicjatywy Palikota i Kwaśniewskiego lewica zajmuje się listami, a nie realnymi problemami, jak miejsca pracy czy pewność utrzymania rodzin - stwierdził Leszek Miller w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Jego zdaniem może to być kolejny sygnał, że klasa polityczna oderwała się od realnych problemów, którymi żyją wyborcy. Uważa też, że politycy startujący w wyborach do europarlamentu chcą "wygodnie urządzić się w Brukseli".

Inicjatywy Kwaśniewskiego kończyły się spektakularną klęską

- Aleksander Kwaśniewski podejmował już różne inicjatywy polityczne, które kończyły się spektakularną klęską - tak Leszek Miller skomentował wspólną listę do PE tworzoną m.in. przez Janusza Palikota i Aleksandra Kwaśniewskiego. Po raz kolejny podkreślił też, że SLD nie widzi tu pola do współpracy. - Musimy mieć 100 procent pewności, że nasi deputowani zasilą frakcję socjalistyczną. Sam Palikot, gdyby startował, również nie przystąpi do Europejskich Socjalistów, bo oni walczą z rajami podatkowymi - stwierdził Miller.

Miller postuluje też, by Kwaśniewski "raz wziął na siebie odpowiedzialność za powodzenie przedsięwzięcia i wystartował w wyborach, zamiast stać z boku". Pod znakiem zapytania postawił też ewentualny patronat Kwaśniewskiego nad Kongresem Lewicy. - Aleksander Kwaśniewski zawsze stawia warunki. Być może tak się traktuje partie opozycyjne w Kazachstanie, ale w Polsce - nie - podsumował Miller.

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej"

Zobacz także
Komentarze (101)
Zaloguj się
 • royksopp17

  Oceniono 1 raz 1

  ...Rządy postsolidarnościowe doprowadziły Polskę do ruiny a Wy wybieracie (tym razem zwracam się do innych obywateli, nie tylko do wyznawców Michnika i Środy) pomiędzy sprzedażą wszystkiego za złotówkę + VAT, a realizacją racji stanu obcego państwa- Watykanu, jeśli to jest szczyt waszych możliwości intelektualnych to potem nie płaczcie, że jest źle. Będąc w swej większości humanistami (w negatywnym znaczeniu tego słowa) podchodzicie do spraw politycznych emocjonalnie czego wyrazem jest obrzucanie się nawzajem różnego rodzaju obelgami na forach czy na youtube, czy gdzie indziej w komentarzach. Kiedy nauczycie się myśleć wreszcie analitycznie? Waszym problemem jest to że nie kierujecie swojej frustracji w stronę tych, którzy za nią odpowiadają, a w stronę samych siebie dążąc do samozagłady, ku uciesze tych, których wybraliście. Będąc społeczeństwem ślepym i zatomizowanym nie zajdziecie daleko. Analizujcie i współpracujcie między sobą nie uważajcie za lewicowe partii tylko dlatego, że zostały one (Europa+, RP) tak nazwane w mediach, bo przejedziecie się tak, jak na solidarnościowym oszustwie.

 • royksopp17

  Oceniono 1 raz 1

  ...Także, w działalność Europy plus jest zaangażowana cała V kolumna SLD, i panowie z prawej strony, a wy jeździcie po Millerze. Ja sam krytykowałem Leszka Millera za liberalne odchylenia w czasach jego premierostwa, natomiast uważam, że teraz podejmuje właściwą decyzję dystansując się od tych działań i inicjatywy Europy +. Zdaje on sobie sprawę, że chcąc nie chcąc musi on realizować wreszcie linie socjalistyczną bo taki jest trend w Europie (Francja, Litwa, Włochy, Czechy, i parę innych krajów, w których to ostatnio lewica wygrała wybory) a Europa + w związku z tym co przedstawiłem powyżej to hamulcowy realizacji idei lewicowych.
  Zarzucacie, że startował z list Samoobrony, tego akurat nie uważałbym za wadę, bo Lepper walczył z solidaruszkami (PO, PiS, AWS, UW, KLD, etc) którzy to byli łaskawi zadłużyć nas kilkudziestokrotnie niż Gierek w 20 lat po Pieriestrojce. Tylko że stosunek tego co udało się wybudować za Gierka przy stosunkowo niskim wobec obecnego zadłużenia, a tym co udało się wybudować (czy raczej zdewastować) przy bieżącym zadłużeniu jest taki jak porównanie złotówki do banknotu 100-o złotowego. Należy pozytwnie ocenić nawiązanie przez SLD współpracy z prof. Grzegorzem W. Kołodko, który to krytykuje otwarcie dzisiejsze rządy i "szok bez terapii" Balcerowicza. Sprawa Jerzego Urbana popierającego Janusza Palikota, Urban jest cyniczny, ale nie na tyle jak V kolumna SLD (Kwaśniewski, Siwiec, Kalisz, Borowski, Cimoszewicz), on przynajmniej mówi otwarcie, że jest liberałem ekonomicznym (co nie przeszkadza być liberałem (lewicowcem) w sprawach światopoglądowych. Droga Michnikowszczyzno, czy warto za maryśkę pracować do 67-o roku życia, nie mieć własnego przemysłu, emigrować za pracą? Jestem za legalizacją marihuany, chociaż wiem że długie przyjmowanie lasuje móżdżek (wiem to z autopsji, znałem takich ludzi) ale toleruję to, gdyż każdy powinien mieć wolny wybór względem siebie samego dopóki nie zagraża to innym, a w tym przypadku nie zagraża, jednak ja w przeciwieństwie do Was nie zapłaciłbym za to aż tak wysokiej ceny.
  Konkludując, ładujecie się w kolejne g**no takie samo jak PO, nie wiedząc czym to grozi. Ja rozumiem że PiS wam nie odpowiada, ale nie rozumiem, że widzicie różnicę pomiędzy PiS a PO...

 • royksopp17

  Oceniono 1 raz 1

  Szanowna Michnikowszczyzno (elektoracie Gazety Wyborczej).

  Czytam te Wasze komentarze i nie mogę wyjść ze zdumienia w jak błogiej nieświadomości żyjecie. Z tego co udało mi się wywnioskować macie raczej poglądy lewicowe a popieracie ludzi którzy z tym światopoglądem mają tylko pozornie coś wspólnego. Tak było w 2007 roku z rzekomym liberalizmem światopoglądowym Platformy Obywatelskiej, daliście się nabrać, tak samo w tej chwili dajecie się nabierać na lewicowość Europy +. Ludzie zaangażowani w tą inicjatywę to:
  Janusz Palikot - Człowiek, któremu nie przeszkadzało przepchnięcie ustawy o pracy do 67-o roku życia, wydawca OZONu, człowiek, który bawi się ludźmi tj w sprawie P. Nowickiej, owszem wzięła tą nagrodę, ale o wiele ważniejsze jest to, że jako jedyna (czy jedna z nielicznych, nie pamiętam dokładnie) zagłosowała Przeciw w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego wobec reszty głosów wstrzymujących się w jej klubie poselskim. Co jest dla Was ważniejsze? Praca paru milionów ludzi dłużej o 4.5 roku życia (uśredniając mężczyzn (m) i kobiety (k), przy założeniu, że m=k ) czy to, że ktoś wziął 40 000 tysięcy? Jeśli za 40 000 tysięcy jesteście w ilości paru milionów skłonni pracować 5 lat dłużej, to jest to dla Was marny biznes. Wzięcie nagrody było pretekstem do jej usunięcia wobec niesubordynacji uczynionej przedtem.
  Aleksander Kwaśniewski - "lewicowy" prezydent, który to urządzał zabawy w ogrodach pałacu prezydenckiego dla warszawskiej "elity" gdzie tamże właśnie obdarowywano go m. in. obrazami Kossaka, prezydent, który nadał w 2005 roku najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego Leszkowi Balcerowiczowi, tuzowi neoliberalizmu ekonomicznego, dewastatorowi Polskiego przemysłu i gospodarki. Balcerowicz będąc ikoną nadwiślańskiego kapitalizmu otrzymuje ordery od "lewicowego" prezydenta?
  Zastanów się. Dalej:
  Marek Siwiec i Ryszard Kalisz (kto wie?) byli ludzie Kwaśniewskiego z jego kancelarii, nie dziwi zatem, że ich ciągnie w stronę byłego szefa, szczególnie Pana mecenasa Kalisza (tego od Jaguara) (Oburzacie się, że o. Rydzyk jeździ Maybachem, a milczycie gdy "lewicowy" polityk jeździ Jaguarem... wybiórcze to wszystko).
  Włodzimierz Cimoszewicz, pan od ubezpieczeń, nie wziął pod uwagę 15 lat temu, że człowiek, który nie ma co da gara włożyć nie myśli o tym aby się ubezpieczyć od klęski żywiołowej, której prawdopodobieństwo jest stosunkowo niskie, natomiast pewne było to, że większość ludzi wydając wtedy pieniądze na ubezpieczenie nie miałaby co jeść. Na to "lewicowy" polityk już nie wpadł mówiąc te słowa.
  Marek Borowski...naprawdę nie pamiętacie co zrobił Marek Borowski?
  Andrzej Olechowski- jeżeli w tym momencie nie zapala wam się czerwona lampka, to znaczy, że albo coś jest z Wami nie tak, albo Wasza deklarowana lewicowość jest fałszywa. Człowiek odpowiedzialny za prywatyzację wielu zakładów przemysłowych, prywatyzacje, która to odbyła się po zaniżonej cenie w stosunku do ceny rzeczywistej wartości, kolega Tuska, neoliberał. Człowiek, który deklarował w kampanii prezydenckiej w 2010 roku chęć aby to koleje niemieckie (DB) woziły w Polsce pasażerów. Póki co my mamy swoją własną kolej, którą to należy się zająć, która z resztą dzięki takim ludziom jak Olechowski czy panowie z AWS-UW vel PO (tak to AWS i UW podzielili PKP na spółki jesienią 2000 r, a teraz dzielą przewozy regionalne na 16 spółek wojewódzkich kontynuując swoją rodzinną tradycję, jakie są tego skutki wszyscy wiemy) doprowadzili do stanu bieżącego...

 • 1niezdecydowana

  Oceniono 1 raz 1

  a kto pozwolil dojsc do wladzy temu P.Millerowi ? kto glosowal ? terza sie obudziliscie. jak raz wszedl na "salony" bedzie sie trzymal. w dodatku Polske do Unii wsprowadzil ! Wstyd, ale nie jedyny. za podlizywanie sie Kosciolowi w smole sie bedzie smazyl, jesli praktykuje i wierzy.

 • alexy-dwa

  Oceniono 3 razy -1

  Towarzyszu Miller wodę spuścić - sztandar wyprowadzić !!!

 • andaraos

  Oceniono 2 razy 0

  "Sam Palikot, gdyby startował, również nie przystąpi do Europejskich Socjalistów, bo oni walczą z rajami podatkowymi - stwierdził Miller."
  Leszku! Ilu znajomych i nieznajomych podkablowałeś "skarbówce"?

 • szarak1111

  Oceniono 4 razy 2

  Panie Miller. Z Kwachem to sobie ręce możecie podać, bo jesteście obaj grabarzami lewicy.
  I niech Pan przestanie w końcu gębę sobie wycierać lewicowością i socjalizmem bo jest to straszna obłuda!

 • 11krzych

  Oceniono 6 razy 0

  Typowy raj podatkowy służy do ominięcia podatków z legalnych interesów lub ukrycia kasy przed żoną. I z takimi rajami Palikot faktycznie nie walczy.
  Natomiast walczy z pewnym rajem podatkowym, który pierze kasę pochodzącą z handlu narkotykami i prostytucji.
  I dlatego ja głosuję na Palikota.

 • mordred

  Oceniono 11 razy 1

  Zastanawiam się jak jest możliwe, że ktoś taki, jak towarzysz Miller, jest nadal zapraszany, cytowany i dlaczego zasiada w Parlamencie? Jaką mamy moc sprawczą, żeby tacy jak on, zniknęli w niebycie? W tej chwili żadnej.
  Za chwilę możemy mieć. Poprzyjcie Jednomandatowe Okręgi Wyborcze, weźcie do ręki broń, która realnie da wam kontrolę nad Posłami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje