Balon przewożący 21 turystów eksplodował w Egipcie. Przeżyło dwóch pasażerów i pilot

Pracownicy służb ratunkowych w miejscu katastrofy balonu

Pracownicy służb ratunkowych w miejscu katastrofy balonu (Fot. Hagag Salama AP)

18 zagranicznych turystów zginęło, a trzy osoby zostały ranne w eksplozji balonu nad Luksorem w południowym Egipcie. Do wybuchu gazu doszło na wysokości 300 m. Przeżyli tylko pilot i dwóch pasażerów - są w lokalnym szpitalu. To najtragiczniejsza katastrofa balonu w ostatnich dziesięcioleciach.
Wcześniejsze doniesienia mówiły o 19 ofiarach.

Balon rozbił się na polu trzciny cukrowej w wiosce al-Dhabaa pod Luksorem. - Najpierw pojawił się ogień i eksplozja, później balon spadł na ziemię i rozbił się na polach trzciny cukrowej na zachód od Luksoru - mówi jeden z miejscowych urzędników, który chce zachować anonimowość, ponieważ nie jest upoważniony do rozmów z mediami. Ahmed Aboud, rzecznik firmy organizującej przeloty balonem informuje, że doszło do wybuchu gazu na wysokości 300 m.Odnaleziono ciała wszystkich 18 ofiar. - podała agencja DPA, powołując się na lekarzy. Jeden pasażer i pilot są w stanie krytycznym. Pasażer przechodzi operację. Wiadomo już, że wśród ofiar było dwóch obywateli Francji, dwóch Brytyjczyków, czterech Japończyków i dziewięciu turystów z Hongkongu.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że na pokładzie balonu nie było Polaków, ale, podkreślam, to są informacje wstępne, które cały czas sprawdzamy - mówią portalowi Gazeta.pl urzędnicy polskiej ambasady w Kairze.

Huk i wstrząsy

- Usłyszałam wybuch około 7 rano. To był przerażający huk, choć wszystko wydarzyło się kilka kilometrów od hotelu - mówi Konny Matthews pracująca w hotelu Al Moudira w Luksorze. - Niektórzy z moich pracowników mówili, że ich domy zadrżały - dodała.

Przeloty balonem to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Luksoru. Balony startują o świcie i przelatują nad zabytkami Luksoru i okolic.

W jednym z balonów był dziś fotograf Christopher Michel, który zrobił zdjęcia podczas startu i początku lotu - zobacz zdjęcia >>>


Balony tuż przed startem, jeden z nich się rozbił, fot. Chris Michel

Wypadki podczas lotów balonowych zdarzały się w Luksorze, a także w innych turystycznych miejscowościach Egiptu już wcześniej. Po katastrofie, do której doszło w 2009 roku, wprowadzono nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Balon uderzył wtedy w wieżę telefoniczną, zginęło 16 turystów. Do podobnego wypadku doszło rok wcześniej.

Przeloty nad Doliną Królów zostały po tej tragedii zawieszone na pół roku. W tym czasie wszyscy piloci przechodzili dodatkowe szkolenia. Ograniczono również do ośmiu liczbę balonów, które mogą lecieć jednocześnie.

Wcześniej zdarzało się, że w jednym przelocie brało udział nawet 50 balonów. Mimo zaostrzonych środków bezpieczeństwa do kolejnego wypadku doszło w październiku 2011 r.

Katastrofy balonów w ostatnich latach

W ostatnich dziesięcioleciach wydarzyło się kilka katastrof balonów, w których zginęli ludzie. W sierpniu zeszłego roku lądowania w pobliżu stolicy Słowenii Lublany balon uderzył w ziemię i stanął w płomieniach. Spośród 32 lecących nim osób cztery zginęły na miejscu, a dwie zmarły później w szpitalu.

W styczniu 2012 11 osób zginęło, gdy balon uderzył w linię wysokiego napięcia, zapalił się i runął na ziemię koło miasta Catertron na północ od Wellington na Nowej Zelandii. W sierpniu 2001 r. sześć osób zginęło, gdy balon zderzył się linią wysokiego napięcia w Verrens-Arvey we francuskiej Sabaudii.

W sierpniu 1993 silny wiatr zepchnął balon na linię wysokiego napięcia koło Aspen w amerykańskim stanie Kolorado, co spowodowało oderwanie się gondoli i jej upadek z wysokości około 30 metrów. Wszystkich sześć znajdujących się w gondoli osób poniosło śmierć.

Zobacz także
 • Miejsce lądowania samolotu linii Air Bagan Birma: samolot z turystami wylądował na drodze. "Piloci pomylili jezdnię z pasem"
 • Egipt po raz pierwszy - czy warto wybrać wycieczkę objazdową? Lepiej zwiedzać Egipt autokarem czy wypłynąć w rejs po Nilu? Egipt z biurem. Autokar czy rejs po Nilu?
Komentarze (114)
Balon przewożący 21 turystów eksplodował w Egipcie. Przeżyło dwóch pasażerów i pilot
Zaloguj się
 • rusonaldo

  Oceniono 297 razy 243

  Szkoda ludzi. Jadą pewnie czasami na wycieczkę życia i nie wracają. Nie wiadomo co było przyczyną ale akurat w krajach arabskich słowo bezpieczeństwo rzadko istnieje.

 • kusy123456789

  Oceniono 103 razy 67

  później samolot spadł na ziemię - to był balon czy samolot a może google tłumacz coś pokręcił ?????

 • takitamsobie

  Oceniono 97 razy 65

  "Najpierw pojawił się ogień i eksplozja, później samolot spadł na ziemię i rozbił się na polach trzciny cukrowej "

  To balon czy samolot? I to i to to statek powietrzny, ale balon to aerostat. Matki wiedzą, że ćpiecie w tej gazecie?

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 57 razy 39

  Wystrzałowe wakacje
  ps. Polaków nie było bo siedzą w hotelu i piją - w końcu wykupili all inclusive

 • parasema

  Oceniono 20 razy 16

  Jeśli mówił po angielsku, to pewnie użył słowa "aircraft". Ale to niekoniecznie oznacza, że był to "samolot", prawda? W tekście, który ma pięć linijek trudno się zgubić, a jednak GW się udało. Jak często zresztą.

 • sl4ck3r

  Oceniono 35 razy 15

  " Najpierw pojawił się ogień i eksplozja, później samolot spadł na ziemię i rozbił się na polach trzciny cukrowej na zachód od Luksoru - mówi jeden z miejscowych urzędników"

  To w końcu samolot czy balon?

 • globus_polski

  Oceniono 11 razy 9

  Raczej wodór, hel jest niepalny (nawet smoleński )

 • saikokila

  Oceniono 21 razy 9

  Ciekawe, czy wybuchła butla z gazem do podgrzewania powietrza, czy może któryś z pasażerów chciał zaimponować Allahowi nieortodoksyjnym aktem poświęcenia i zabrać przy okazji paru niewiernych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje