USA: Rezygnują ze słowa "Murzyn" w ankietach

25.02.2013 21:02
Po ponad stu latach amerykańskie biuro statystyczne odpowiedzialne za spisy ludności rezygnuje z używania w swoich ankietach słowa 'Murzyn'

Po ponad stu latach amerykańskie biuro statystyczne odpowiedzialne za spisy ludności rezygnuje z używania w swoich ankietach słowa 'Murzyn' (Fot. Carolyn Kaster AP)

- Po ponad stu latach amerykańskie biuro statystyczne odpowiedzialne za spisy ludności rezygnuje z używania w swoich ankietach słowa "Murzyn" - pisze agencja Associated Press.
Zamiast określenia "Murzyn" (ang. Negro) w spisach ludności pojawią się bardziej współczesne określenia jak "czarny" (ang. black) czy "Afroamerykanin" (ang. African-American).

"Obraźliwe lub przestarzałe"

Według Nicholasa Jonesa, szefa oddziału odpowiedzialnego w biurze za statystyki uwzględniające rasę zmiany zaczną obowiązywać od przyszłego roku, kiedy do ponad 3,5 mln amerykańskich domów rozesłana zostanie ankieta American Community Survey, której celem jest zebranie przekrojowych danych o mieszkańcach USA.

Jak powiedział Jones, z informacji zwrotnych uzyskanych od ankietowanych wynika, że niewielu czarnoskórych Amerykanów wciąż identyfikuje się z określeniem "Murzyn", a wielu postrzega je jako "obraźliwe lub przestarzałe" i kojarzące się z dyskryminacją.

Decyzja spotkała się z protestami

Po raz pierwszy określenia "Murzyn" użyto w spisie ludności z 1900 roku. Stało się ono najbardziej powszechnym sposobem opisywania czarnoskórych Amerykanów przez pierwszą połowę XX wieku, w czasie gdy w USA panowała segregacja rasowa. Wcześniej słowem "Murzyn" zastąpiono określenie "kolorowy". Od lat 60. XX wieku, kiedy w USA aktywne były ruchy obywatelskie, czarnoskórzy działacze zaczęli odrzucać etykietę "Murzyn" i identyfikować się z określeniami "czarny" albo "Afroamerykanin".

Podczas spisu ludności w 2010 roku zastanawiano się nad rezygnacją w ankietach z określenia "Murzyn", jednak ostatecznie uznano, że część starszych osób, zwłaszcza na południu kraju, wciąż się z nim identyfikuje. Decyzja o pozostaniu przy tym określeniu spotkała się jednak z protestami.

Zobacz także

Najnowsze informacje