Bundestag wstrzymuje pieniądze dla skrajnej prawicy

Premierzy landów chcą delegalizacji NPD

Premierzy landów chcą delegalizacji NPD (Fot. JOHANNES EISELE REUTERS)

Bundestag wstrzymał wypłatę pieniędzy dla skrajnie prawicowej partii NPD, ponieważ nie zapłaciła ona ponad miliona euro kary wymierzonej za sfałszowanie sprawozdania finansowego.
- Nie będzie żadnej wypłaty pieniędzy - powiedziała rzeczniczka Bundestagu. Zasadniczo partii NPD należy się 113 tys. euro z kasy parlamentu z tytułu dofinansowania w roku 2012 i wypłata a konto za rok bieżący. Wezwano także parlamenty krajowe, by wstrzymały wszelkie płatności na rzecz NPD.

Jak zaznaczyła rzeczniczka Bundestagu, NPD powinna była wpłacić na konto administracji Bundestagu 1,27 mln euro kary zasądzonej przez Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku za to, że sprawozdanie finansowe partii za rok 2007 zawierało fałszywe dane. Jak do tej pory na konto Bundestagu nie wpłynęły jednak żadne pieniądze, zaznaczyła rzeczniczka parlamentu.

Dofinansowanie dla wszystkich

Zgodnie z Ustawą o działalności partii każda partia, która zwycięsko wyszła z wyborów, otrzymuje za każdy głos uzyskany w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Bundestagu i w wyborach krajowych 85 centów. Jeżeli uzyska ponad 4 miliony głosów - stawka ta obniża się do 70 centów. Oprócz tego z puli państwa partie otrzymują za każde jedno euro składki członkowskiej czy darowizny do 3300 euro dodatkowe 38 centów. Pieniądze te wypłacane są partiom kwartalnie.

Jak przyznał rzecznik partii NPD Frank Franz, wstrzymanie płatności ze strony Bundestagu nie było dla partii żadnym zaskoczeniem. W jej ujęciu jest to "celowa próba zakłócenia działalności partii w ważnym roku wyborczym 2013" i partia bada możliwość zastosowania środków prawnych.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
 • Premierzy landów chcą delegalizacji NPD Premierzy landów za wnioskiem o delegalizację neonazistowskiej NPD
 • Kanclerz Niemiec Angela Merkel Niemcy w końcu zdelegalizują NPD? Merkel: Uważajcie, ryzyko porażki jest spore
 • Członkowie NPD na ulicach Hamburga Kraje związkowe chcą delegalizacji NPD nawet wbrew rządowi. "Jej ideologia to karma duchowa morderców"
Komentarze (30)
Bundestag wstrzymuje pieniądze dla skrajnej prawicy
Zaloguj się
 • 99venus

  Oceniono 34 razy 24

  w Niemczech prześladują urodziwą młodzież,prawdziwych patriotów.dlatego naziole powoli przenoszą działalność do Polskie gdzie można to robić bezkarnie.

 • hotin

  Oceniono 24 razy 16

  I widzicie lemingi jak Niemcy rządzą a u nas długi PSL-u nadal Rostowski ukrywa w budżecie a reszcie podnosi podatki!

 • staalkeer

  Oceniono 14 razy 6

  Dziwię sie tym w Polsce którzy popierają NPD, z punktu widzenia Polski czym w Niemczech bardziej skrajne lewactwo tym lepiej. O ile we Francji czy Grecji tamtejsi narodowcy mają podobne cele jak nasi narodowcy to cele narodowców niemieckich są sprzeczne praktycznie z każdym interesem Polski

 • doni72

  Oceniono 7 razy 5

  @plumgazeta
  Sluchaj krzykliwy synusiu,jak nie lapiesz tematu to przynajmniej staraj sie cos zalapac.Po pierwsze z Dolnego Slaska jestem,po drugie jezeli chodzi i Moskwe to twoi ogoleni niemieccy idole wlasnie Moskwe popieraja.W Niemczech pracowalem i kilka lat mieszkalem,z lysymi takze mialem okazje tyrac.Osobiscie nie mialem z nimi problemu,ale znam ich poglady z rozmow.Oni dalej sa przekonani o tym ze ziemie zachodnie sa ich.Jezeli stac Cie tylko na infektywy,to ja poprostu nie sympatyzuje z tymi ktorzy sa przeciwko mojemu krajowi w przeciwienstwie do Ciebie.

 • jorn

  Oceniono 11 razy 5

  Nie dla prawicy, lecz dla faszystów. Czyli dla narodowego lewactwa.

 • doni72

  Oceniono 6 razy 2

  wks_fanatyk
  Upomni sie napewno,moze urosnie w sile i zdobedzie sie na czelnosc aby upomniec sie o zwrot Dolnego Slaska i nie tylko.Mozesz im kibicowac,to nie moj problem,ale oni Polsce i takim jak Ty kibicowac nie beda.

 • szto_tawariszczi

  0

  Aha. Znowu neonaziści są "skrajną prawicą" ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje