Struzik: Nie będziemy sprowadzać klientów upadłych biur podróży

25.02.2013 17:52
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zapowiedział, że urząd nie będzie już sprowadzać turystów - klientów niewypłacalnych biur - dopóki nie będzie precyzyjnych przepisów. Resort sportu i turystyki pracuje nad zmianą prawa.
- W obecnym stanie prawnym nie ma przesłanek, żeby marszałkowie województw sprowadzali turystów z zagranicy w sytuacji upadłości biur podróży. Nasza liczna korespondencja z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Ministerstwem Finansów i z wojewodą pokazuje również, że nie jest jasno wskazane źródło pieniędzy, jeżeli zabraknie gwarancji bankowych na ten cel. W związku z tym zwracam się do wszystkich, którzy mogą tę sytuację zmienić, o jasne określenie, kto ma turystów sprowadzać i z jakich środków finansowych ma być to zrobione - powiedział dziennikarzom marszałek.

- Według dotychczasowej interpretacji prawa sprowadzać turystów powinni ci, którzy do upadku biura doprowadzili - dodał. Zaznaczył też, że w przypadku niewypłacalności biura podróży "obowiązkiem marszałka jest tylko uruchomienie gwarancji ubezpieczeniowych bankowych do ich wysokości".

Potrzebne są precyzyjne przepisy

Struzik podkreślił, że województwo podejmie się sprowadzania turystów z zagranicy, ale w sytuacji, kiedy marszałek będzie miał jasne przesłanki prawne, że będzie mógł to robić. - Do czasu, aż takich przesłanek nie będę miał, trudno jest ode mnie wymagać, żebym to robił - powiedział. Wyjaśnił, że do 2012 r. gwarancje ubezpieczeniowe pokrywały koszty sprowadzania turystów, czyli wyczarterowania samolotów lub wykupienia miejsc w regularnych rejsach, podstawienia autokarów itp. Według urzędu ubiegły rok był dla branży turystycznej wyjątkowo trudny. Tylko na Mazowszu pięciu organizatorów turystyki złożyło oświadczenia o niewypłacalności. Do tego dochodzą przypadki z Wielkopolski, Małopolski i Śląska. W trzech województwach doszło do sytuacji, gdy środki z gwarancji nie wystarczyły na pokrycie kosztów sprowadzania do kraju turystów.

Marszałkowie założyli brakujące kwoty - w przypadku Mazowsza było to ok. 190 tys. zł - z budżetów swoich regionów i zwrócili się do wojewodów jako organu administracji rządowej o zwrot kosztów. We wszystkich trzech przypadkach uzyskali odpowiedź odmowną - do tej pory nie odzyskali pieniędzy. W tym czasie Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała uchwałę wydatkową Mazowsza w tej sprawie, nie kwestionując samej idei pomocy obywatelom Polski - powiedział Struzik.

Będzie turystyczny fundusz gwarancyjny

Struzik przypomniał, że zgodnie z wymogami unijnymi zmieniło się w 2010 r. polskie prawo. Biuro podróży powinno zapewnić klientom na wypadek swojej niewypłacalności nie tylko pokrycie kosztów powrotu, ale i zwrot wpłat za imprezę turystyczną. Zdarzało się jednak, że gwarancje były zbyt niskie i klienci biur podróży będą musieli dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Rzeczniczka resortu sportu i turystyki Katarzyna Kochaniak powiedziała, że trwają prace nad nową ustawą o turystycznym funduszu gwarancyjnym, który ma być sposobem zabezpieczenia na wypadek takich sytuacji jak upadek biura. Jak zaznaczyła, resort dokłada wszelkich starań, by taka ustawa jak najszybciej mogła wejść w życie, ale wcześniej musi ona jednak przejść całą ścieżkę legislacyjną.

- Do tej pory jeszcze się nie zdarzyło, aby jakiś turysta upadłego biura podróży pozostał za granicą. I jeśli zdarzy się taka sytuacja, dołożymy wszelkich starań, aby takie osoby sprowadzić do kraju - podkreśliła Katarzyna Kochaniak.

Zobacz także
Komentarze (82)
Zaloguj się
 • stachkaz47

  0

  To niech dopilnuje aby złodzieje i aferzyści siedzieli za kratkami
  a nie okradali ludzi. Jemu też za coś płacą i to DOBRZE.

 • jans0091

  Oceniono 2 razy 2

  Przede wszystkim gość wie co mówi bo za pieniądze podatników zwiedził cały świat , teraz służby powinny prześwietlić całą drogę dochodów podatnika bo z worów pod oczami widzę że ma coś do ukrycia !

 • polsz

  Oceniono 1 raz -1

  jednym słowem ludziska: kochane państwo ma was w doopie

 • gt1971

  Oceniono 2 razy 2

  Mam propozycję dla Pana Marszałka.
  Sprowadzajcie korzystając z pieniędzy przeznaczonych na Wasze niemałe nagrody (zasłużone oczywiście).

 • dzidka17

  Oceniono 2 razy 2

  A gdzie są takie instycje jak NIK,CBŚ? Najwyzsza pora,żeby zacząć kontrole ,chociażby pod względem zabezpieczenia finansowego Biur Turystycznych.Sezon turystyczny niebawem.To hańba dla Polski,że funkcjonują biura turystyczne wyłudzające pieniądze od turystów,nie zapewniając gwarancji godnego wypoczynku i bezpiecznego powrotu do kraju! Nie chciałabym znalezć się w sytuacji turystów pozostawionych samym sobie w obcym kraju bez dachu nad głową ,bez wyżywienia.Czy potrzebne są specjalne przepisy,żeby sprawdzić wydolnośc finansową Biur Turystycznych? Jeżeli Biuro jest niewypłacalne to nalezy je zlikwidować jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego!!!

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 3 razy 3

  To jest chore. Przecież ludzie wykupujący wycieczkę mają szmal na powrót.
  Płacą przede wszystkim uczciwi rozsadni turysci którzy kupują wycieczke o 100-200zł droższą ale uczciwej renomowanej firmy a nie firmy-krzak. Kto kupuje tanio i ryzykuje niech w razie wtopy sam płaci. Inaczej to zysk bez ryzyka. Po drugie niektórzy biznesmeni zakładają bp wytransferowuja szmal i zakładają następne: np 3 biura (po kolei padały) miał pewien Turek - był na tyle "zapobiegliwy" że w momencie upadku danego biura już miał zarejestrowane nastepne "na zaś". Dwa czy trzy kolejne - pewnego Egipcjanina. Takze niektórzy Polacy uczynili z tego biznes. Jeśli ktoś nie sprawdza kto jest właścicielem danego biura i pakuje tam szmal jego sprawa. NIE dla podwyzszania składek ubezpieczeniowych - TO NIE TĘDY DROGA - na tym zarabiaja tylko ubezpieczyciele. A traci cała branża ponieważ coraz wieksze skladki ubezpieczenia musi wliczać w koszt wycieczki

 • capraia

  Oceniono 4 razy 4

  Poza tym, przecież nie ma obowiążku wyjazdu z biurem podróży! Mamy 21 wiek, z wielu miast Polski latają tanie linie Ryanair i Wizzair do południowych krajów Europy, min. takie kierunki jak Costa Brava, Costa del Sol, Majorka, Malta, Sycylia, Sardynia, Cypr, Kreta, Kos.... czegóż chcieć więcej? Wystarczy kupić bilet, zarezerwować hotel i mieć w głębokim poważaniu polskie biuro podróży! Niech sobie upada!

 • ht

  Oceniono 1 raz 1

  Na lotnisko w Modlinie? Nieczynne.

 • selfhelp

  Oceniono 1 raz -1

  szulerstwo oszustwo a tu cwaniak strudzik ze jeszcze w polsce niemaja jasnego przepisow A NO w RZADZIE W GALE KOPiA ZACOFANWE JOPKI oszusta rydzola modly odprwiac i jak niemacie kasy na powrut to jest bilet w jedna strone i zacofance nie wracac bo niema do czego ten cudak tusk to miernota z zapizdzialym jego NIC NIE MOGE NIE rzadem kolesi trampkarzy pacz ACTA! boni zacofaniec z XVIII wieku, dziadostwo jopkow w XXI wieku nie maja jeszcze jasnego przepisu to durnie wynocha won! out! osrane jopki a nie przy korycie dojic podatnika!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje