Podsłuchy w opolskim PSL będzie badać prokuratura w Legnicy

25.02.2013 17:28
Antoni Jastrzembski - wojewoda, którego rozmowy były podsłuchiwane

Antoni Jastrzembski - wojewoda, którego rozmowy były podsłuchiwane (Fot. Rafał Mielnik / AG)

Prokuratura Okręgowa w Legnicy zbada sprawę nielegalnego podsłuchiwania polityków opolskiego PSL - wicewojewody i wiceministra spraw wewnętrznych. Bohater nagranej rozmowy, wójt Skarbimierza Andrzej Pulit, który upublicznił fragment nagrań, wystąpił z PSL.
Na nagraniu, którego fragment upublicznił Pulit, słychać głosy Antoniego Jastrzembskiego, wicewojewody opolskiego (PSL), Stanisława Rakoczego, wiceministra spraw wewnętrznych i szefa opolskich struktur ludowców, oraz Genowefy Prorok, byłej dyrektorki Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu, członkini PSL. Zdaniem Pulita, uczestnicy zarejestrowanej rozmowy ubliżają mu, a dyrektorka nazywa go "idiotą i wariatem". Pomawia go również o łamanie prawa, którego miał się dopuścić podczas reformowania gminnej oświaty. - Podżegała wicewojewodę do działań przeciwko mnie. Robotę w tej sprawie miał wykonać wraz z kuratorem oświaty - mówił Pulit.

"Nie wiem, kto to zrobił"

Pulit utrzymuje, że otrzymał nagrania z nieznanego adresu mailowego. - Nie wiem, kto je zrobił. A nawet jakbym wiedział, to bym tego nie mówił - powiedział. Jastrzembski - po tym jak dotarła do niego informacja, że ktoś próbuje rozpowszechniać płytę CD z nagranymi potajemnie rozmowami - 8 lutego skierował do prokuratury w Opolu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. - Potajemne nagrywanie, jak i upublicznianie rozmów jest karane, dlatego zdecydowałem się na złożenie zawiadomienia do prokuratury- tłumaczył.

Prokuratura Okręgowa w Opolu uznała jednak, że nie chce prowadzić sprawy, by uniknąć ewentualnych zarzutów o brak bezstronności. Prokuratorzy spotykają się bowiem z wicewojewodą przy okazji narad poświęconych bezpieczeństwu w regionie. Dlatego do Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu skierowano wniosek o przekazanie śledztwa poza okręg opolski.

Wójt odchodzi z PSL

Wójt Skarbimierza opuścił PSL dwa tygodnie temu. - Nie mogę być członkiem partii, której szefowie działają na moją szkodę i dopuszczają się wobec mojej osoby czynów zabronionych - powiedział. Zarzucił podsłuchanym politykom, że starali się wywierać na niego naciski i obrażali go oraz znieważali. Pulit zapowiedział, że w najbliższą środę w urzędzie gminy w Skarbimierzu zorganizuje konferencję prasową, w trakcie której ujawni całość nagrań. - Przekażę dziennikarzom płyty z zarejestrowaną rozmową i wygłoszę obszerne oświadczenie w tej sprawie - powiedział.

Zobacz także
Komentarze (7)
Podsłuchy w opolskim PSL będzie badać prokuratura w Legnicy
Zaloguj się
 • 104i9

  Oceniono 15 razy 15

  Skoro kamery z mikrofonami już są w każdym zakładzie pracy to czemu by nie założyć w takich biurach i wszelkich urzędach państwowych,w końcu to za nasze podatki mają pensję..

 • 44rodowicz

  Oceniono 14 razy 8

  PSL głosował za CBA CBŚ IPN i ghw za czym jeszcze.
  Mają to co chcieli.

 • klebuszek123

  Oceniono 7 razy 7

  (...) otrzymał nagrania z "nieznanego adresu mailowego". Wybaczcie, ale wydaje mi się, że tak się nie da :D

 • moro01

  Oceniono 1 raz 1

  vod.gazetapolska.pl/3386-profesor-glinski-o-cenzurze-w-mediach

 • guru133

  0

  Metody ABW Kamińskiego mają w PSL co raz większe wzięcie a w chłopskiej rodzinie awantury o miedzę stają się częste:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje