Klaruje się lista Kwaśniewskiego: Biedroń, Grodzka, Olechowski, Kwiatkowski

25.02.2013 16:13
Janusz Palikot i Aleksander Kwaśniewski

Janusz Palikot i Aleksander Kwaśniewski (Fot. Filip Klimaszewski / Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta)

Posłowie Ruchu Palikota: Robert Biedroń i Anna Grodzka oraz b. prezes TVP Robert Kwiatkowski i b. szef MSZ Andrzej Olechowski to według rzecznika RP Andrzeja Rozenka niektóre osoby mające pojawić się na współtworzonej przez Aleksandra Kwaśniewskiego liście do PE Europa Plus. Stworzenie tej listy zapowiedzieli w piątek Aleksander Kwaśniewski i Janusz Palikot.
Rozenek powiedział, że z Ruchu Palikota na liście w wyborach do Parlamentu Europejskiego znajdą się na pewno Robert Biedroń i Anna Grodzka. Uzasadniał, że udowodnili swą dotychczasową działalnością, że są przygotowani do tego, by kandydować. - To nie jest oczywiście koniec nazwisk z Ruchu Palikota, natomiast ja mówię tylko o tym, co już jest pewne - zastrzegł. Dodał nazwisko obecnego europosła Marka Siwca, ponadto według niego "dołączy do tego Robert Kwiatkowski", kiedyś szef TVP, a obecnie członek rady programowej przy think tanku Ruchu Palikota. Kwiatkowski przygotował m.in. propozycje ugrupowania dotyczące zmian w mediach publicznych.

Według Rozenka z listy Europa Plus ma kandydować też Andrzej Olechowski, jeden z założycieli PO. Rozenek przypomniał, że Olechowski brał udział w jednym z kongresów Ruchu poświęconych przedsiębiorczości. - Jest z nami, myślę, że będzie chciał poświęcić się pracy dla Polski w europarlamencie, i to jest bardzo mocna figura oczywiście - podkreślił Rozenek.

Znani politycy z SLD

Rozenek spodziewa się, że na liście znajdzie się również "spory zestaw znanych polityków z SLD". - Ale tutaj nie chciałbym jeszcze przesądzać o żadnych nazwiskach, bo byłoby to niegrzeczne przed oficjalnymi rozmowami - zastrzegł. Według niego Europa Plus chce docelowo przedstawić 50 kandydatów do PE.

Na pytanie o Wandę Nowicką, niedawno wyrzuconą z klubu RP, i na uwagę, że b. prezydent zapowiedział, że Europa Plus także z nią będzie rozmawiać o liście, Rozenek odparł: "Ale Aleksander Kwaśniewski na pewno nic nie mówił na temat startu Wandy Nowickiej do europarlamentu, szczerze mówiąc, nic nie słyszałem o takich propozycjach".

Europoseł Marek Siwiec powiedział, że będą trwały prowadzone przez Kwaśniewskiego rozmowy polityczne, mające na celu łączenie środowisk centrolewicowych. Pytany, czy b. prezydent będzie chciał spotkać się z szefem SLD Leszkiem Millerem, Siwiec odparł, że "tak, tak jak zapowiedział". Na pytanie, kiedy może dojść do takiego spotkania, odpowiedział, że w tym tygodniu Kwaśniewski jest za granicą. - Z tego co wiem, to jak wróci, będzie układał swój kalendarz - dodał.

Pytany o wypowiedzi szefa Sojuszu, który oświadczył, że SLD "nie może się zniżyć do poziomu uprawianej przez Palikota polityki" i skrytykował Kwaśniewskiego za to, że ogłosił tworzenie centrolewicowej listy z Siwcem i Palikotem, europoseł odparł, że głosy wychodzące z SLD nie są jednolite. Wymienił w tym kontekście "przyjazną i otwartą" postawę posła SLD Ryszarda Kalisza.

Do Millera: Zachęcałeś do głosowania na Samoobronę

Do szefa SLD Leszka Millera list skierował przewodniczący SdPl Wojciech Filemonowicz. Napisał m.in., że - obserwując ostatnie wypowiedzi lidera Sojuszu - "nie może wyjść ze zdziwienia". "Kiedy mówisz o zniżaniu się do pewnego poziomu w polityce, przypominam sobie Ciebie i Twoją drużynę z wyborów z 2007 roku, pamiętając, jak gorąco zachęcałeś do głosowania na listę Samoobrony w całym kraju" - napisał Filemonowicz.

Miller we wrześniu 2007 roku zrezygnował z członkostwa w SLD, protestując w ten sposób przeciw decyzji kierownictwa partii o nierekomendowaniu go jako kandydata Sojuszu na listę wyborczą centrolewicowej koalicji Lewica i Demokraci (SLD, SdPl, PD, UP). W wyborach wystartował z listy Samoobrony; mandatu wówczas nie uzyskał. Filemonowicz zaapelował do Millera, "by się opamiętał", bo wszystkie liczące się partie centrolewicy albo już się zaangażowały, albo opowiedzą się za projektem Europa Plus.

W piątek Palikot mówił, że porozumienie w sprawie wspólnego tworzenia centrolewicy zawarto już z SdPl, Unią Lewicy i Racją Polskiej Lewicy; toczą się także zaawansowane rozmowy z Unią Pracy, Partią Demokratyczną, Stronnictwem Demokratycznym i Partią Kobiet.

Pospolite ruszenie

Filemonowicz powiedział, że 6 marca odbędzie się spotkanie przedstawicieli Europy Plus z zarządem Partii Kobiet; jak zaznaczył, trwają także rozmowy ze Stronnictwem Demokratycznym. Poinformował, że w czwartek w Nowym Sączu ma się odbyć spotkanie działaczy partii wspierających Europę Plus; jak mówił, oprócz niego, weźmie w nim udział m.in. szef Unii Lewicy Piotr Musiał.

Siwiec powiedział, że w najbliższym czasie organizowane będzie "pospolite ruszenie, jakim jest zbieranie ludzi zainteresowanych Europą Plus". W tym tygodniu odbędą się spotkania przedstawicieli Europy Plus w całym kraju - w poniedziałek w Opolu oraz w Wałbrzychu; we wtorek we Wrocławiu pod hasłem "Jestem Europejczykiem, jestem Polakiem", a także w Jeleniej Górze; w środę w Legnicy.

- Przedstawiamy szeroko rozumiane założenia ruchu i zbieramy adresy e-mailowe od tych, którzy chcą utrzymać z nami kontakt - powiedział Siwiec. Zapowiedział, że działacze Europy Plus będą pracowali nad deklaracją programową ruchu; według niego może być gotowa w drugiej połowie marca. Europoseł poinformował, że w ciągu tygodnia lub dwóch ruszy strona internetowa; gotowe jest już logo, którym będzie posługiwał się ruch - jest to niebieski napis Europa z pomarańczowym plusem.

Zobacz także
Komentarze (151)
Klaruje się lista Kwaśniewskiego: Biedroń, Grodzka, Olechowski, Kwiatkowski
Zaloguj się
 • cholonek

  Oceniono 180 razy 78

  A prosiaczek Piskorski gdzie? A Bagsik? A inni wybitni ekonomiści i cudotwórcy?

 • szlomo123

  Oceniono 235 razy 65

  Ja pier...lę co jeden to lepszy przekrętasy,agenci sb,cicia klocia i do deser pani podobna do pana

 • hetfield

  Oceniono 146 razy 64

  To zwykły skok na kasę i kolejne oszustwo wyborców. Ledwo Biedroń i Grodzka dostali sie do Sejmu i już zamarzyły się im większe pieniądze w PE. I co teraz powiedzą wyborcom, którzy głosowali na nich do Sejmu? Marzy mi się taka Ordynacja wyborcza, gdzie żeby startować do jakiś wyborów nie można było posiadać innego mandatu. Czyli możesz startować do PE ale nie możesz być posłem senatorem prezydentem miasta itp. Ciekawe czy wtedy teżby się tak pchali wiedząc, że mogą stracić mandat? Mam wrażenie, że na tej liście znajdą się same "szemrane" postacie, dawni sekretarze, "magistrzy", tajni wspólpracownicy [TW] itd....

 • xd-c

  Oceniono 127 razy 55

  To chyba jakieś wykopaliska się dzieją.

 • pw2221

  Oceniono 102 razy 52

  polskie ZOO ....

 • alexy-dwa

  Oceniono 133 razy 47

  Ta lewica która jest obecnie w Polsce to naprawdę wielki gnój. Jeżeli SlD podpisuje jakieś szemrane umowy z BCC to co co to za k u r e w s t w o ma być ? Kwachu powinien wygrzewać swoją starą dupę na Bahamach , a nie zajmować się polityką. Towarzysz Miller i Oleksy tak samo.Palikot natomiast jest hucpiarzem który nie ma żadnego programu politycznego - Kwas mu nie pomoże.

 • katolik_polski1

  Oceniono 100 razy 44

  Co z tym haslem " Marycha dla wszystkich" ?
  Kwasniewski zaakceptowal ?

 • ebitda

  Oceniono 94 razy 40

  nie wiem czy śmiać się czy płakać...tragizm, farsa, cyrk, żenada, jaja...(tu można wymieniać by jeszcze długo)...na określenie tego czegoś! "tego czegoś" tzn listy byłego pracownika firmy p. dra kulczyka tj. niedoszłego magistra kwaśniewskiego aleksandra męża jolany i teścia kuby b.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje