Klaruje się lista Kwaśniewskiego: Biedroń, Grodzka, Olechowski, Kwiatkowski

25.02.2013 16:13
Janusz Palikot i Aleksander Kwaśniewski

Janusz Palikot i Aleksander Kwaśniewski (Fot. Filip Klimaszewski / Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta)

Posłowie Ruchu Palikota: Robert Biedroń i Anna Grodzka oraz b. prezes TVP Robert Kwiatkowski i b. szef MSZ Andrzej Olechowski to według rzecznika RP Andrzeja Rozenka niektóre osoby mające pojawić się na współtworzonej przez Aleksandra Kwaśniewskiego liście do PE Europa Plus. Stworzenie tej listy zapowiedzieli w piątek Aleksander Kwaśniewski i Janusz Palikot.
Rozenek powiedział, że z Ruchu Palikota na liście w wyborach do Parlamentu Europejskiego znajdą się na pewno Robert Biedroń i Anna Grodzka. Uzasadniał, że udowodnili swą dotychczasową działalnością, że są przygotowani do tego, by kandydować. - To nie jest oczywiście koniec nazwisk z Ruchu Palikota, natomiast ja mówię tylko o tym, co już jest pewne - zastrzegł. Dodał nazwisko obecnego europosła Marka Siwca, ponadto według niego "dołączy do tego Robert Kwiatkowski", kiedyś szef TVP, a obecnie członek rady programowej przy think tanku Ruchu Palikota. Kwiatkowski przygotował m.in. propozycje ugrupowania dotyczące zmian w mediach publicznych.

Według Rozenka z listy Europa Plus ma kandydować też Andrzej Olechowski, jeden z założycieli PO. Rozenek przypomniał, że Olechowski brał udział w jednym z kongresów Ruchu poświęconych przedsiębiorczości. - Jest z nami, myślę, że będzie chciał poświęcić się pracy dla Polski w europarlamencie, i to jest bardzo mocna figura oczywiście - podkreślił Rozenek.

Znani politycy z SLD

Rozenek spodziewa się, że na liście znajdzie się również "spory zestaw znanych polityków z SLD". - Ale tutaj nie chciałbym jeszcze przesądzać o żadnych nazwiskach, bo byłoby to niegrzeczne przed oficjalnymi rozmowami - zastrzegł. Według niego Europa Plus chce docelowo przedstawić 50 kandydatów do PE.

Na pytanie o Wandę Nowicką, niedawno wyrzuconą z klubu RP, i na uwagę, że b. prezydent zapowiedział, że Europa Plus także z nią będzie rozmawiać o liście, Rozenek odparł: "Ale Aleksander Kwaśniewski na pewno nic nie mówił na temat startu Wandy Nowickiej do europarlamentu, szczerze mówiąc, nic nie słyszałem o takich propozycjach".

Europoseł Marek Siwiec powiedział, że będą trwały prowadzone przez Kwaśniewskiego rozmowy polityczne, mające na celu łączenie środowisk centrolewicowych. Pytany, czy b. prezydent będzie chciał spotkać się z szefem SLD Leszkiem Millerem, Siwiec odparł, że "tak, tak jak zapowiedział". Na pytanie, kiedy może dojść do takiego spotkania, odpowiedział, że w tym tygodniu Kwaśniewski jest za granicą. - Z tego co wiem, to jak wróci, będzie układał swój kalendarz - dodał.

Pytany o wypowiedzi szefa Sojuszu, który oświadczył, że SLD "nie może się zniżyć do poziomu uprawianej przez Palikota polityki" i skrytykował Kwaśniewskiego za to, że ogłosił tworzenie centrolewicowej listy z Siwcem i Palikotem, europoseł odparł, że głosy wychodzące z SLD nie są jednolite. Wymienił w tym kontekście "przyjazną i otwartą" postawę posła SLD Ryszarda Kalisza.

Do Millera: Zachęcałeś do głosowania na Samoobronę

Do szefa SLD Leszka Millera list skierował przewodniczący SdPl Wojciech Filemonowicz. Napisał m.in., że - obserwując ostatnie wypowiedzi lidera Sojuszu - "nie może wyjść ze zdziwienia". "Kiedy mówisz o zniżaniu się do pewnego poziomu w polityce, przypominam sobie Ciebie i Twoją drużynę z wyborów z 2007 roku, pamiętając, jak gorąco zachęcałeś do głosowania na listę Samoobrony w całym kraju" - napisał Filemonowicz.

Miller we wrześniu 2007 roku zrezygnował z członkostwa w SLD, protestując w ten sposób przeciw decyzji kierownictwa partii o nierekomendowaniu go jako kandydata Sojuszu na listę wyborczą centrolewicowej koalicji Lewica i Demokraci (SLD, SdPl, PD, UP). W wyborach wystartował z listy Samoobrony; mandatu wówczas nie uzyskał. Filemonowicz zaapelował do Millera, "by się opamiętał", bo wszystkie liczące się partie centrolewicy albo już się zaangażowały, albo opowiedzą się za projektem Europa Plus.

W piątek Palikot mówił, że porozumienie w sprawie wspólnego tworzenia centrolewicy zawarto już z SdPl, Unią Lewicy i Racją Polskiej Lewicy; toczą się także zaawansowane rozmowy z Unią Pracy, Partią Demokratyczną, Stronnictwem Demokratycznym i Partią Kobiet.

Pospolite ruszenie

Filemonowicz powiedział, że 6 marca odbędzie się spotkanie przedstawicieli Europy Plus z zarządem Partii Kobiet; jak zaznaczył, trwają także rozmowy ze Stronnictwem Demokratycznym. Poinformował, że w czwartek w Nowym Sączu ma się odbyć spotkanie działaczy partii wspierających Europę Plus; jak mówił, oprócz niego, weźmie w nim udział m.in. szef Unii Lewicy Piotr Musiał.

Siwiec powiedział, że w najbliższym czasie organizowane będzie "pospolite ruszenie, jakim jest zbieranie ludzi zainteresowanych Europą Plus". W tym tygodniu odbędą się spotkania przedstawicieli Europy Plus w całym kraju - w poniedziałek w Opolu oraz w Wałbrzychu; we wtorek we Wrocławiu pod hasłem "Jestem Europejczykiem, jestem Polakiem", a także w Jeleniej Górze; w środę w Legnicy.

- Przedstawiamy szeroko rozumiane założenia ruchu i zbieramy adresy e-mailowe od tych, którzy chcą utrzymać z nami kontakt - powiedział Siwiec. Zapowiedział, że działacze Europy Plus będą pracowali nad deklaracją programową ruchu; według niego może być gotowa w drugiej połowie marca. Europoseł poinformował, że w ciągu tygodnia lub dwóch ruszy strona internetowa; gotowe jest już logo, którym będzie posługiwał się ruch - jest to niebieski napis Europa z pomarańczowym plusem.

Zobacz także
Komentarze (151)
Zaloguj się
 • leslaw28

  Oceniono 1 raz 1

  beznadziejne pomysly, beznadziejni kandydaci, stare komuchy i zboczency

 • ulebyk

  Oceniono 4 razy 2

  Kabaret. Stary komuszy aparatczyk razem z SBckim konfidentem wypychają do PE starego komucha Bęgowskiego przebranego za babę i Oberpedała III RP sponsorowanego przez Sorosa... można tylko rzec: "ja pie...ole". Ale to właśnie michnikowa III RP w pełnej krasie, tu się żaden aparatczyk i aferzysta niczego nie wstydzi, najgorsza szuja w służalczych mediach służy za autorytet...

 • jan.urbaniak1

  Oceniono 3 razy 3

  Paru kolesi chce się załapać na ciepłe posadki w UE. Szkoda, że Kwachu z Siwcem dali się wkręcić w przekręt Bimbrownika z Biłgoraja, bo cała ta "Europa +" to syf, kiła i mogiła ... .

 • od-or

  0

  Będzie to taki kogel mogel czyli SLD bis

 • byrcyn11

  Oceniono 4 razy 0

  Zróbcie listę z samych siebie, - czyli internautów. Ten kto ma najwięcej komentarzy i najwięcej kliknięć na rączkę, ten jest na samej górze ;-))) Wtedy ojczyzna nasza w końcu spłynie mlekiem i miodem ;-)))))))))

 • canisparvus

  Oceniono 5 razy 3

  Od A do Z:

  Od agentów po zboczeńców.

 • magia-1

  Oceniono 4 razy 4

  Jaka śliczna grupa! No, no, aż powiało "swieżością"!
  Do odkrycia niezmierzonych pokładów lewicowej wrażliwości społecznej u tej zbieraniny musiano chyba użyć mikroskopu elektronowego.

  Żenująca tragifarsa...

 • kurtz71

  Oceniono 5 razy -3

  @mohel_z_lelowa

  Czy jesteś prowokatorem do erystyk "ad hitlerum" stosowanych powszechnie w mainstreamie by zagłuszyć i rozmyć bieżące problemy ludzi?

  Zakładam, że nie jesteś prowokatorem. Posługujesz się stereotypem. W porządnej gminie żydowskiej wyznawcom komunizmu rabin urządzał pogrzeb za życia i wykluczał z gminy. Wiązanie wyznania czy pochodzenia żydowskiego z komunizmem to rasistowski stereotyp.

 • mohel_z_lelowa

  Oceniono 4 razy 0

  Mam tylko jedna uwagę : dlaczego tak mało religijni Zydzi chcą w Bolandzie rządzić? Czy to Polakom nie przeszkadza?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje