Zwrot w wyborach we Włoszech. Sondaż: Berlusconi wygrywa wybory do Senatu

25.02.2013 15:12
Silvio Berlusconi w lokalu wyborczym

Silvio Berlusconi w lokalu wyborczym (Fot. STEFANO RELLANDINI REUTERS)

Centrolewica na czele z Partią Demokratyczną wygrała wybory parlamentarne we Włoszech, otrzymując od 31 do 37 proc. głosów - wynika z różnych sondaży, przeprowadzonych przy wyjściu z lokali wyborczych. Drugie miejsce w wyborach zajął centroprawicowy blok Silvio Berlusconiego. Mógł on jednak wygrać wybory do senatu.
Według sondaży, drugie miejsce zajmuje centroprawica pod wodzą byłego premiera Silvio Berlusconiego, która otrzymała do 31 proc. głosów. Na trzecim miejscu jest populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo z wynikiem prawie 19 proc.

Słaby wynik Montiego

Lista ustępującego premiera Mario Montiego otrzymała około 10 proc. głosów, podczas gdy przedwyborcze sondaże dawały jej kilkanaście procent poparcia. Frekwencja w wyborach, które odbyły się w niedzielę i poniedziałek, wyniosła - według wstępnych danych włoskiego MSW - 74 proc.

Pierwszym ugrupowaniem w parlamencie będzie Partia Demokratyczna, na którą głosowało około 29 proc. wyborców. Kilka procent dostali jej sojusznicy i przyszli koalicjanci, przede wszystkim postkomuniści z ugrupowania Lewica i Ekologia.

Żadnych deklaracji

Jeśli wyniki sondażowe potwierdzą się, to w związku z przewidzianą w ordynacji wyborczej premią w postaci dodatkowych miejsc w parlamencie dla zwycięskiego bloku, centrolewica w 630-osobowej Izbie Deputowanych może mieć 340 przedstawicieli. Przywódcy bloków i ugrupowań nie składają jeszcze żadnych deklaracji ws. nowej koalicji rządzącej. Nadal oczekują na oficjalne wyniki głosowania.

Wciąż napływają bardzo różne dane sondażowe, które wywołują powyborczy chaos. Według jednego z sondaży nie wyklucza się nawet zwycięstwa centroprawicowego bloku Berlusconiego w wyborach do senatu. Sky TV podała, że po zliczeniu części głosów okazało się, iż koalicja Berlusconiego oparta na partii Lud Wolności dostała 31,7 proc. głosów w wyborach do senatu, centrolewica 29 proc., a partia Grillo 25,1 proc.

Ruch Pięciu Gwiazdek komika Beppe Grillo będzie największą pojedynczą partią w wyższej izbie parlamentu. Z telefonicznego sondażu przeprowadzonego wcześniej dla Sky TV wynikało, że w wyborach do parlamentu centrolewica uzyskała 34,5 proc. głosów. Prawicowa koalicja uzyskała 29 proc.. Na Ruch Pięciu Gwiazdek zagłosowało 19 proc. wyborców, a na partię odchodzącego premiera Mario Montiego 9,5 proc.

Procesy byłego premiera

Przeciwko Berlusconiemu toczy się proces związany ze słynnymi zabawami nazywanymi "bunga-bunga", które organizowano w rezydencji premiera w Arcore pod Mediolanem. Według włoskich mediów prostytutki były opłacane pieniędzmi ze specjalnego konta, a Berlusconi wydał na nie w sumie 2,5 mln euro. Jak się okazało, jedna z zapraszanych przez premiera dziewcząt, Karima El-Mahrouk, znana jako Ruby, miała 17 lat.

W innym procesie, tym razem rozwodowym, sąd nakazał byłemu premierowi Włoch płacenie co miesiąc 3 mln euro swojej byłej żonie. Poza tym otrzymała ona rezydencję w Macherio koło Mediolanu wartą 76 mln euro. W wywiadzie telewizyjnym powiedział, że wyrok orzekły trzy "sędzie feministki i komunistki". Dodał, że tacy sędziowie "prześladują go od 1994 roku". W ten sposób odniósł się do swych licznych spraw sądowych.

Aktywistki z ukraińskiego ruchu Femen zaatakowały Silvia Berlusconiego, kiedy ten wychodził z lokalu wyborczego w Mediolanie. Półnagie kobiety krzyczały "Basta Berlusconi!" (Berlusconi - Dość!).

Zobacz także
Komentarze (92)
Zaloguj się
 • shootthemall

  Oceniono 1 raz 1

  Włosi są popie...ni na maksa wybierając tę szmatę berlusconiego, czyli złodzieja, obleśnego starucha i przyjaciela kościoła w jednym

 • plumgazeta

  0

  Jest lepszy w oszukiwaniu od lewicy.
  Komuchy muszą przejść na wyższy poziom kłamstwa.

 • przytomny2

  0

  Il nostro presidente di consiglio TORNA!

 • nostradamuspl

  Oceniono 3 razy 1

  moze czas zmienic ten bolszewicki tytul???

  lewactwo dostalo najgorsze baty w histori Wloskiego senatu!

 • papigo

  Oceniono 2 razy 2

  Redaktorzy za kase z wciskanych na chama banerow, bez wiedzy i wyksztalcenia. Macie informacje za buga. Berlusconi czyli PDL wygrywa wybory!

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 1

  ...to chyba nie zmiana w wyborach, bo te już się dawno zakończyły, tylko zmiana w doniesieniach powyborczych...
  Czy owi polscy Żydzi z gminy PAP to głupieją od częstych kontaktów z polskimi gojami?
  Bo tak głupich Żydów to nie ma nigdzie w calej diasporze...

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy -1

  Kochani Judeopolacy!

  Zazdroszczę Wam że zawsze byliście słabi z podstaw arytmetyki (tak do piątej klasy podstawówki) i z elementarnej znajomości języków obcych (tak aby zapytać o najbliższą toaletę ). Świadectwa wyższych kwalifikacji to wiem że posiadacie(habilitacje z prawa pracy, doktoraty z nauk społecznych, magisteria z zarządzania i marketingu, przygotowanie pedagogiczne, kursy ochrony itp.) bo są Wam potrzebne do pobierania uposażenie w sferze budżetowej państwa policyjnego.

  Gdybyście nie posiadali tych elementarnych ułomności , to byście rozumieli ogromną tragedię partii Silvio Berlusconi, partii pięć gwiazdek prawnika altruisty i... ortodoksyjnych promoskiewskich komunistów z rodzin takich jak były Francuz Gerard Depardieu...
  A na czym polega tragedia wymienionych włoskich ugrupowań politycznych?
  Razem zdobyli ponad 70% głosów , a łączy ich całkowicie: prorosyjska polityka zagraniczna i obronna, niechęć do UE, niechęć do NATO, zwierzęca nienawiść - jak kiedyś mówił Jerzy Urban - do Usraela i do pewnej narodowości...
  I gdzie tu tragedia?
  Wystarczyło iść razem do wyborów pod tymi hasłami a można było uzyskać to wszystko poprzez zmianę konstytucji...
  ..............................
  A dlaczego nie ma doniesień z Gruzji po rzekomo wyrównanych wyborach? Czyżby ciągle brak oficjalnych rezultatów ?Przecież wszyscy pamiętamy entuzjazm po antyrosyjskim przemówieniu wybitnego Judeopolaka . Przeżyjmy to jeszcze raz patrz.pl/filmy/przemowienie-kaczynskiego-w-gruzji

  ...................................
  Teraz już chyba rozumiecie i będziecie przygotowani na bezterminowy brak oficjalnych wyników wyborów we Włoszech...

 • pawelekok

  Oceniono 2 razy -2

  Burdello bum bum? Chodźcie, pokazemy światu jak odważny jest włoski żołnierz kiedy ma o co walczyć:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje