Zwrot w wyborach we Włoszech. Sondaż: Berlusconi wygrywa wybory do Senatu

25.02.2013 15:12
Silvio Berlusconi w lokalu wyborczym

Silvio Berlusconi w lokalu wyborczym (Fot. STEFANO RELLANDINI REUTERS)

Centrolewica na czele z Partią Demokratyczną wygrała wybory parlamentarne we Włoszech, otrzymując od 31 do 37 proc. głosów - wynika z różnych sondaży, przeprowadzonych przy wyjściu z lokali wyborczych. Drugie miejsce w wyborach zajął centroprawicowy blok Silvio Berlusconiego. Mógł on jednak wygrać wybory do senatu.
Według sondaży, drugie miejsce zajmuje centroprawica pod wodzą byłego premiera Silvio Berlusconiego, która otrzymała do 31 proc. głosów. Na trzecim miejscu jest populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo z wynikiem prawie 19 proc.

Słaby wynik Montiego

Lista ustępującego premiera Mario Montiego otrzymała około 10 proc. głosów, podczas gdy przedwyborcze sondaże dawały jej kilkanaście procent poparcia. Frekwencja w wyborach, które odbyły się w niedzielę i poniedziałek, wyniosła - według wstępnych danych włoskiego MSW - 74 proc.

Pierwszym ugrupowaniem w parlamencie będzie Partia Demokratyczna, na którą głosowało około 29 proc. wyborców. Kilka procent dostali jej sojusznicy i przyszli koalicjanci, przede wszystkim postkomuniści z ugrupowania Lewica i Ekologia.

Żadnych deklaracji

Jeśli wyniki sondażowe potwierdzą się, to w związku z przewidzianą w ordynacji wyborczej premią w postaci dodatkowych miejsc w parlamencie dla zwycięskiego bloku, centrolewica w 630-osobowej Izbie Deputowanych może mieć 340 przedstawicieli. Przywódcy bloków i ugrupowań nie składają jeszcze żadnych deklaracji ws. nowej koalicji rządzącej. Nadal oczekują na oficjalne wyniki głosowania.

Wciąż napływają bardzo różne dane sondażowe, które wywołują powyborczy chaos. Według jednego z sondaży nie wyklucza się nawet zwycięstwa centroprawicowego bloku Berlusconiego w wyborach do senatu. Sky TV podała, że po zliczeniu części głosów okazało się, iż koalicja Berlusconiego oparta na partii Lud Wolności dostała 31,7 proc. głosów w wyborach do senatu, centrolewica 29 proc., a partia Grillo 25,1 proc.

Ruch Pięciu Gwiazdek komika Beppe Grillo będzie największą pojedynczą partią w wyższej izbie parlamentu. Z telefonicznego sondażu przeprowadzonego wcześniej dla Sky TV wynikało, że w wyborach do parlamentu centrolewica uzyskała 34,5 proc. głosów. Prawicowa koalicja uzyskała 29 proc.. Na Ruch Pięciu Gwiazdek zagłosowało 19 proc. wyborców, a na partię odchodzącego premiera Mario Montiego 9,5 proc.

Procesy byłego premiera

Przeciwko Berlusconiemu toczy się proces związany ze słynnymi zabawami nazywanymi "bunga-bunga", które organizowano w rezydencji premiera w Arcore pod Mediolanem. Według włoskich mediów prostytutki były opłacane pieniędzmi ze specjalnego konta, a Berlusconi wydał na nie w sumie 2,5 mln euro. Jak się okazało, jedna z zapraszanych przez premiera dziewcząt, Karima El-Mahrouk, znana jako Ruby, miała 17 lat.

W innym procesie, tym razem rozwodowym, sąd nakazał byłemu premierowi Włoch płacenie co miesiąc 3 mln euro swojej byłej żonie. Poza tym otrzymała ona rezydencję w Macherio koło Mediolanu wartą 76 mln euro. W wywiadzie telewizyjnym powiedział, że wyrok orzekły trzy "sędzie feministki i komunistki". Dodał, że tacy sędziowie "prześladują go od 1994 roku". W ten sposób odniósł się do swych licznych spraw sądowych.

Aktywistki z ukraińskiego ruchu Femen zaatakowały Silvia Berlusconiego, kiedy ten wychodził z lokalu wyborczego w Mediolanie. Półnagie kobiety krzyczały "Basta Berlusconi!" (Berlusconi - Dość!).

Zobacz także
Komentarze (92)
Zwrot w wyborach we Włoszech. Sondaż: Berlusconi wygrywa wybory do Senatu
Zaloguj się
 • net_friend

  Oceniono 71 razy 51

  Pierwszy ruchacz słonecznej Italii słabo sypnął groszem.

 • total_immersion

  Oceniono 86 razy 22

  Dziwie sie , dziwie sie , dziwie ze w Polsce nie ma podobnej postaci do Beppe Grillo.
  Bezinteresownego , inteligentnego ideowca ktory walczylby z systemem ryzykujac procesy , wlasna fortune .
  Prwadziwego rewolucjonisty na miare XXI wieku .
  Mamy za to zblazowana lewice i zwiazkowcow wlaczaca o wladze , przywileje i podzial zyskow.

  Mam nadzieje ze za pare lat , jak Movimento 5 stelle pokaze nowe drogi w polityce ten powiew dojdzie tez do Polski.

 • lodzermensz1

  Oceniono 29 razy 19

  Tragiczne jest to, że jako osoba mająca wyraźne prawicowe, lub raczej centro-prawicowe poglądy cieszę się z wygranej lewicy we Włoszech.
  Tragiczne dlatego, że tacy skompromitowani ludzie jak Berlusconi kompromitują tradycyjne wartości wiązane z prawicą. On jest karykaturą konserwatyzmu, karykaturą neoliberalizmu, karykaturą polityki w ogóle.
  A w ogóle Włochy to dziwny kraj. Piękny, o niesamowitej historii i jednocześnie będący w sensie politycznym jednym wielkim wiecznie płonącym burdelem. Z jego skalą korupcji, żałosnymi politykami, mnogością lokalnych partykularyzmów i wszechobecnymi wpływami kleru. Wprost trudno uwierzyć by taki kraj mógł być nadal jedną z największych i najważniejszych gospodarek świata (mimo obecnego kryzysu).
  To powinno dawać nadzieję nam Polakom... ;)

 • raf_ogniomistrz

  Oceniono 47 razy 15

  Aby w jego popapraną drogę ruszyła jeszcze nasza sierotka z Żoliborza. Pseudo prawicowcy z siódmej boleści. Krzyżyk na drogę.

 • syngefco

  Oceniono 68 razy 14

  "Centrolewica (...) wygrała wybory parlamentarne"

  ... po kolejnych polskich wyborach parlamentarnych też będą takie nagłówki w polskich gazetach. Prezesika szlag trafi :)

 • vomitorium1

  Oceniono 14 razy 6

  a komik (grillo) 19 %

 • ukos

  Oceniono 35 razy 5

  Te trzy partie, o których mowa w artykule to łącznie 73% głosów. A pozostałe 27% to czyje? Kogoś nielubianego, antysystemowego, co to najlepiej o nim nie pisać, a jakby się dało, to ukryć jego istnienie, choćby zebrał dwa razy więcej głosów niż ulubieniec salonów i - jakże by inaczej - banków, Monti?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje