Kardynałowie mogą przyspieszyć konklawe. Decyzja papieża

25.02.2013 13:10
Benedykt XVI w ogłoszonym dokumencie Motu Proprio postanowił, że możliwe jest przyspieszenie zwołania konklawe. Taką decyzję - głosi papieski dokument zaprezentowany w Watykanie - mogą podjąć kardynałowie.
Warunkiem zwołania konklawe wcześniej niż w 15.-20. dniu wakatu w Stolicy Apostolskiej jest obecność wszystkich kardynałów elektorów w Rzymie - zdecydował Benedykt XVI, ustępujący w czwartek.

Najważniejszy punkt dotyczący terminu zwołania konklawe brzmi obecnie: "Ustalam ponadto, że - od chwili, gdy Stolica Apostolska jest zgodnie z prawem wakująca - obecni kardynałowie elektorzy powinni poczekać piętnaście pełnych dni na nieobecnych kardynałów; pozostawiam jednak Kolegium Kardynałów prawo przyspieszenia konklawe, jeśli stwierdzi obecność wszystkich kardynałów-elektorów, a także prawo odłożenia, jeśli są poważne motywy, początku wyboru na kilka dalszych dni". Poza tym w Motu Proprio znalazło się wyraźne stwierdzenie, że za złamanie tajemnicy konklawe grozi ekskomunika.

Obowiązujący obecnie czas, jaki musi minąć do zwołania konklawe wymusza konstytucja "Universi dominici gregis" którą stworzył Jan Paweł II. Nieoficjalnie włoskie media informują jednak, że termin konklawe, dzięki dokumentowi opublikowanemu przez Benedykta XVI, może zostać wyznaczony na 10 mara.

Datę rozpoczęcia konklawe wyznaczą kardynałowie podczas posiedzenia tuż po rozpoczęciu tzw. sede vacante, prawdopodobnie 1 marca, a więc dzień po ustąpieniu Benedykta XVI.

Zobacz także
Komentarze (44)
Zaloguj się
 • janicki200

  Oceniono 2 razy 2

  Apostazja. Z języka greckiego: odstąpienie, bunt. Formalnie rzecz biorac to wystapienie z Kościoła; najczęściej odbywa się przez złożenie pisemnego oświadczenia przez apostatę i dokonanie właściwego wpisu do księgi chrztu przez stronę kościelną. A co oznacza to dla ciebie? To uczciwość względem samego siebie, to słuszny bunt. Nie ma znaczenia, czy wierzysz w Boga, jesteś ateistą, czy też agnostykiem. Członkiem Kościoła katolickiego zostałeś, zostałaś wbrew swojej woli, ba, nawet nic o tym nie wiedząc ! W naszym wciąż jeszcze sklerykalizowanym społeczeństwie apostazja jest również aktem odwagi. To pokazanie Kościołowi katu, a także wszystkim innym, ze jesteś człowiekiem wolnym, że nie akceptujesz zła obecnego w Kościele, że nie utożsamiasz się z nim. To także - choć tu nie możemy być niestety pewni, wiemy wszyscy, jak "prawdomówni" są duchowni - zmiana statystyki, ktorą od lat chełpi sie Kościół kat, statystyki mówiącej, ze 99,999... procent Polaków to katolicy. I im więcej będzie nas, apostatów, i im bardziej będziemy widoczni, tym mniejsze będzie znaczenie Kościoła kata.
  Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd bierze się służalczość i uległość większości polskich polityków wobec przedstawicieli Kościoła? Oparta jest ona właśnie na tych nieszczęsnych statystykach. Ludzie polityki liczą na poparcie czarnych władców w przekonaniu, że naród ich słucha. Dlatego musimy wyraźnie pokazać, że już nie jesteśmy "Iranem Europy", i apostazja jest jednym ze sposobów.
  Zachęcamy Was do dokonania świeckiej apoztazji (zwanej inaczej włoską), nie zaś tej propagowanej przez Kościół. Jesteśmy obywatelami Polski, nie Watykanu, i jako tacy podlegamu prawu krajowemu. Nie poddawajmy się kościelnemu dyktatowi. Technicznie sprawa jest prosta: wystarczy wniosek o wystąpienie z Kościoła rzymskokatolickiego przesłać na adres odpowiedniej kurii.

  I będziecie wolni!

  Więcej informacji na temat zerwania więzi z Kościołem, a także konkretną pomoc i wskazówki można znaleźć na stronie wystap.pl. A o naszych doświadczeniach, wątpliwościach i podobnych kwestiach rozmawiamy na Forum, w rozdziale Apostazja

 • entres

  Oceniono 2 razy 2

  Przyśpieszają konklawe, żeby jeszcze ktoś wziął w nim udział...

 • dyzurnydebil

  Oceniono 2 razy 2

  cisnie sie ns usta pytanie ; KOGO TO OBCHODZI?

 • plumgazeta

  Oceniono 2 razy 2

  Trochę sie spóźniliście.

  Kasy już nie ma.

 • placekpolski

  Oceniono 1 raz 1

  באָן אַפּפּעטיט
  קאָפּראָפאַגיאַ

 • paastafarai

  Oceniono 3 razy 3

  „Największą firmą jest Kościół katolicki, który handluje czymś czego nikt nigdy nie widział, czego nikt nigdy nie dotknął, jak świat światem nigdy tego nie spotkał, i to jest właśnie to, co nazywamy Bogiem.” Hrabal

  patricialow.com/wp-content/uploads/2012/03/DL-Thy-Kingdom-Come.jpg

 • pestycyd

  Oceniono 3 razy 3

  Jarosław Kaczyński na papieża! On jedyny podoła temu trudowi i poprowadzi ludzkość ku prawdzie i sprawiedliwości

 • paastafarai

  Oceniono 3 razy 3

  a co z tradycją?
  Szybciej z tą sukcesją bo kasa leci a lud trzeba odciągnąć od niewygodnych tematów!

  patricialow.com/wp-content/uploads/2012/03/DL-Thy-Kingdom-Come.jpg

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 18 razy 8

  mój 6 letni syn myśli że papiez to transwestyta :) uśmiałem się do łez :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje